עצה, מישהו? 712835
אני נמצא בשלבים האחרונים של פרויקט לשעות הפנאי שהתחלתי בו לפני כחצי שנה - הכנת עותק דיגיטלי של ספר מוזיקה ישן (מאמצע המאה ה-‏19), במטרה להפיץ אותו ואת קבצי המקור שלו חינם לכל המעוניין.

אני מתלבט באיזה רישיון להשתמש, והסתכלתי קצת על האפשרויות של creative commons. ההעדפות שלי הן -

1. אני לא רוצה לאפשר שימוש מסחרי בתוצר שלי
2. אם מישהו בונה על התוצר שלי עבודה אחרת, אני רוצה שגם היא תופץ חינם
3. לא חשוב לי לקבל קרדיט בעבודות נגזרות

אם אני מבין נכון, סעיף 1 אומר (Non Commercial) NC, סעיף 2 אומר (Share Alike) SA, וסעיף 3 אומר שאני לא צריך BY. אבל באתר של creative commons אני קורא שרישיון CC NC-SA כבר לא נתמך ואינו מומלץ, והרישיון ה"פעיל" ההכי קרוב שמצאתי זה CC BY-NC-SA, שלמיטב הבנתי לא מסתדר עם סעיף 3.

בנוסף, לא ברור לי מה ההבדל בין הגירסאות הממוספרות של אותו סוג רישיון - 3.0, 4.0 וכו'.

מישהו (אהממם... צפריר!) יכול אולי לשפוך אור בשבילי על העניין?
עצה, מישהו? 712836
הגרסאות: כמו לגבי תוכנה, גם הניסוח של הרישיונות מתעדכן ומשתפר עם הזמן.

לדוגמה, עד גרסה 4.0 היו גרסאות שונות של הרישיון למקומות שונים בעולם (לישראל לא נכתבה גרסה עבור 3.0 ונאלצנו להסתפק בגרסת ברירת המחדל הבינלאומית). ב־4.0 הם איחדו את כל הגרסאות לגרסה אחת.

למיטב הבנתי:
הבעיה בדרישה הפשוטה לא לקבל קרדיט היא שהדרישה ל־SA בונה על כך שהרישיון עצמו מועבר עם היצירה. אבל קרא את סעיף 3a ברישיון. נראה שאתה יכול להחליט מה בדיוק נכלל שם, ולהשמיט משם את שמך.

(וכמובן: אני לא עורך דין וכדומה)
עצה, מישהו? 712837
תודה רבה. נראה לי שאלך על CC BY-NC-SA 4.0.
עצה, מישהו? 712840
הסוס עצמו אמנם נמצא כאן, אבל דומני שהוא לא (דורש לא לקבל קרדיט) אלא (לא דורש) לקבל קרדיט.
עצה, מישהו? 712879
נכון, אבל רק בזכות התגובה של צפריר הבנתי שהיעדר הדרישה שלי לקרדיט יכול לסבך את העניינים: אם אפיץ את העבודה תחת רישיון שלא מחייב ייחוס אלי, ואמשיך לדרוש share alike, זה עלול למנוע מאנשים מסוימים לבנות על העבודה שלי משהו גדול יותר (כי הם כן רוצים קרדיט לעצמם בהמשך השרשרת), ואני דווקא אשמח אם יבנו על העבודה שלי משהו גדול יותר.
עצה, מישהו? 712886
מצוין! עכשיו אתה יכול גם לדרוש קרדיט וגם להסביר שנאלצת לעשות את זה :-)
עצה, מישהו? 724259
אני שמח לבשר לרבבות הקונטרבסיסטים שגולשים באייל שהפרויקט שלי עלה לאוויר, כאן. מדובר בגירסה דיגיטלית חינמית לספר הלימוד הקלאסי של בוטסיני (Bottesini). שוב תודה לצפריר שכיוון אותי לרישיון המתאים.
עצה, מישהו? 731346
היום קיבלתי מייל מדמות בכירה למדי בעולם הקונטרבס, שהציע לי דיל: להפסיק להפיץ בחינם את המהדורה הדיגיטלית שהכנתי, תמורת שותפות (שתשלום בצידה) בפרויקט הוצאה לאור שיכלול מהדורה מעודכנת של בוטסיני. סירבתי בנימוס, אפילו בלי לשאול באיזה סכום מדובר, וככה לא יצאתי כמו הבחורה מהסיפור המפורסם. אני די גאה בעצמי.
עצה, מישהו? 731347
שאפו!
עצה, מישהו? 731349
+1

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים