?מה הקשר בין בית ספר לחשיבה 7139
הבעיה כיום היא שיטת הלימוד בבתי הספר, מהרגע בו אנו נכנסים לבית הספר לא ניתנת לנו הזכות לפתח את דיעותינו האישיות או לישם את מה שלמדנו.
כל מה שניתן לנו מבית הספר הוא רק שינונים בלתי פוסקים של חומר ועבודה בשיטת התוכי שלא מפתחת יצירתיות וחשיבה עצמית וגם מתירה למורים בעלי הבנה וראיית עולם צרה לנהל את העיניינים , ולכן לא צריך להיות בית ספר שמלמד בשיטתו הנוכחית כי הוא אינו מקנה לתלמידים ידע אלה כאב ראש.
האופציה התחליפית היא למידה מהאינטרנט או הבאת מורים בעלי הבנה מספקת לתפקיד.
?מה הקשר בין בית ספר לחשיבה 7197
בואו נפוצץ בועה - אי אפשר ללמוד מהאינטרנט. כמויות ההטעיות, הטעויות, השקרים, ההבלים ודברי רעות הרוח שאני אישית מצאתי באינטרנט היא עצומה - וזה רק בנושאים בהם אני אכן מבין. אלוהים יודע כמה שטויות אחרות קראתי בלי לדעת זאת. אי אפשר לזרוק אנשים לאינטרנט ולהגיד להם ללכת ללמוד - דברים כאלו צריכים להיות מונחים ומלווים בבעל סמכות כלשהי שיוכל לעזור לתקן טעויות וליישב מחלוקות. למידה מהאינטרנט גם מתאימה רק למי שבאמת רוצה ללמוד. אי אפשר שאדם ישלם כל חייו בגלל שבגיל 14 לא בא לו ללמוד - הלימודים חייבים להיות חובה לכולם.
?מה הקשר בין בית ספר לחשיבה 7217
קודם כל עלי להבאיר לך כי לא התכוונתי לומר לתלמיד כך מחשב ולמד, זה צריך להיות מובן מאילו שהתכוונתי ללמידה דרך אתרים של משרד החינוך שמאורגנים ללימוד דרך האינטרנט.
לידיעתך הילדים שלא מעונינים ללמוד ונמצאים בבית ספר בסופו של דבר גם לא לומדים אלה ישנים על השולחן או מבלים מחוץ לכיתה, ואם מה שמטריד אותך זה שלא יהיה ניתן לקבל ציונים אז אומר לך כי אפשר לבוא לבית הספר (או המקום בו אתה לומד) לעשות שם את המבחן וללכת.
כמובן ישנה גם האופציה אשר תחייב הבאת מורים בעלי יכולת לימוד(ואני לא מדבר על אותם מורים אשר דורשים דקלום חסר תועלת של החומר לנוחיותם הגועלית) גבוהות אשר יוכלו להקיף את החומר בצורה טובה יותר וישאלו שאלות אשר תוכנם מחייב היגיון והבנה.

הרי אחרי הכל, אם כל מה שאנו עושים בבית הספר הוא דקלום ניתן לעשות זאת גם בלי בית הספר.

אני הבנתי את טענתך שם אתה מדגיש את הפחד שלך מאנרכיה שתיווצר, ולכן עלי לומר לך שמוסדות החינוך צריכים לפעול יחד עם אותם אנשים שילמדו מהבית ולא לזרוק אותם לכלבים.

לסיכום: ישנם שני אפשרויות לשיפור בית הספר במתכונתו הנוחכית(והגרועה) אחת נרחבת יותר ומצריכה רפורמה רחבה יותר(למידה מהבית), השניה(אותה אני מעדיף לביינתים) היא שיפור התשתיות הקיימות.
זה הקשר בין בית ספר לחשיבה 7224
מה, כל מה שלמדת בבית הספר היה דקלום? איפה למדת?

אני למדתי ספרות - קראתי שירים, סיפורת, מחזות מסות. למדתי מתמטיקה ופיתחתי קצת חשיבה מתמטית מלימודי הגיאומטריה והאינפי. למדתי לא רק הסטוריה כרצף של ארועים שבאו אחד אחרי השנים אלא כקריאה של מסמכים ותעודות, ניתוח של משמעותם וניסיון להבין תמונה כוללת. למדתי תנ"ך והתוודעתי להסטוריה (האמיתית או הבדויה) שעליה מתבססת החשיבה הדתית היהודית. למדתי הבעה כדי שאוכל לנסח את עצמי בבהירות (אני מקווה), לבנות מאמר עם התחלה, אמצע וסוף, ולכתוב בעיברית תקנית. למדתי אנגלית גם כשיחה ודיון, כדי שאוכל להשתלב בעולם שעובר גל של גלובליזציה. והכי חשוב, למדתי לקרא כדי שאוכל להשתמש בכושר הזה כדי להרחיב את ידיעותי, ואפילו לקרא את מה שאתה כותב ולנסח לך תשובה ברורה.

בניגוד למר יותם קדוש, אני חושב ש: " We DO need some education", כמו בכל מערכת, גם כאן יש מקום לשיפורים אבל דקלום ושינון? זה כל מה שלמדת? אני ממש מרחם עליך.
זה הקשר בין בית ספר לחשיבה 7242
עם כל הכבוד למע' החינוך, מלבד המדעים המדויקים, בבית הספר לומדים בשיטה של קלט ופלט. נראה אותך מנסה להביע דעה שאינה זהה לדעת מע' החינוך בשיעורי ספרות או תנ''ך. יש תשובות נכונות, ותשובות לא נכונות, ואסור לך לפתח טעם משל עצמך. לימודי ההסטוריה לעומת זאת, בוחרים בדרך אמצע מטומטמת ומלאת דעות קדומות. דרך אמצע אמרתי, מאחר ולא בוחנים את התלמידים על עובדות וגם לא על ניתוח עצמאי, אלא מכריחים את התלמידים ללמוד בע''פ ניתוחים הסטורים אותם מקבל משרד החינוך. ואל תתחיל איתי אפילו על לימודי שפות...
זה הקשר בין בית ספר לחשיבה 7276
אני חושב שמר צחי ברזיק די הבאיר את דבריי. בלימוד השפות נבחנים עד כיתה י' בעיקר על אוצר מילים ודקדוק, כאשר נבחנים על סיפורים אז צריך להעתיק את התשובות מהספור ואין חופש הבעה רחב במיוחד.

בכלל בכל המקצועות ההומנים למינהם בית הספר אינו מקנה הזדמנות לחשיבה יצירתית רבה במיוחד והמורים אשר מלמדים אותם באים עם דעות קדומות ודקלומים משלהם אשר מונעים מהתלמידים להביע דעות נגד וזאת אני אומר לך על סמך ניסיוני האישי.
ואם אתה רוצה לדעת אז דע לך כי בתי הספר בהם מעודדים חשיבה יצירתית הם בתי ספר שבדרך כלל בעלי תקציב רחב יותר או שיש בהם כיתות מיוחדות(כמו כיתת המחוננים לדוגמא) שם מתקצבים את רמת הלימודים בצורה יותר גבוהה.
כך שבוא ונבחן לרגע את המצב בו אנו נמצאים:
העשירים מקבלים יותר היזדמנויות מבחינה להשתלב בהיי טק ותחומים אחרים בעוד בעלי האמצעים הדלים אינם מקבלים הכשרה להשתלבות בהיי טק ובתחומים אחרים, ומאולצים "ללמוד" בדרך שכבר מזמן הוכחה כגרועה(אבל קלה למורים וביחוד למורים גרועים).

נ.ב
שפה משמשת לתקשורת ולא משנה עד כמה היא רהוטה ונקייה אלה עד כמה היא מצליחה להביע את מחשבות האנשים(למרות שמומלץ שיהיה ארגון בכתיבת טקסט).
זה הקשר בין בית ספר לחשיבה 7281
טוב, כנראה שהייתי בר מזל ללמוד עם כמה מורים מוצלחים. במילותיו של של ארקדי דוכין ''אני מרגיש אשם על זה שטוב לי''
זה הקשר בין בית ספר לחשיבה 7290
מה אתה מצפה? הם מנסים ללמד *שפה*. הרבה לפני שתוכל לנתח טקסטים ולנהל שיחות מרתקות בשפה מסויימת, אתה צריך להיות יכול להבין אותה ברמה הרבה יותר בסיסית - הבנת הנקרא, אוצר מילים, קריאה במהירות סבירה. את כל אלה מנסים להקנות לילדים. בכיתות לדוברי אנגלית, כבר יש הרבה יותר פתיחות לניהול דיונים ולתשובות פתוחות יותר.

הגישה שלך מזכירה לי את הגישה השלטת היום ללימוד קריאה בכיתות הנמוכות - אותה שיטת "השפה כמכלול" שנתונה כיום בויכוח קשה, מהסיבה הפשוטה שקורבנותיה פשוט אינם יודעים לקרוא, אלא אם לימדו אותם בבית בצורה ההגיונית. אי אפשר לזרוק ילד ל"סביבה רוויית טקסטים" ולצפות שהוא ילמד לקרוא ולכתוב כמו שצריך, בדיוק כמו שאי אפשר לזרוק שוליית שען ל"סביבה רוויית שעונים" ולצפות שהוא ידע לבנות שעונים לבדו.
זה הקשר בין בית ספר לחשיבה 7296
אני מסכים אתך בהחלט בכל הנוגע לעובדה ששיטת השפה כמכלול היא פשוט גרועה.
אך עליך להבין שהילדים בכיתות הנמוכות אינם לומדים שפה חדש אלה קרוא וכתוב ולכן גם גישת הלימוד צריכה להיות שונה, לעומת זאת בלימוד שפה זרה אין הדגש צריך להיות רק על דקדוק ודקלום אלה גם בעיקר על הבנת הנשמע והבנת הנקרא ,שאותם קשה מאוד להשיג מבלי להבין את השפה ואת התרבות
המשתמשת בה.
ולסיכום אומר: בכיתות הנמוכות פשוט בקושי מלמדים לקרא ובכתות הגבוהות מלמדים רק את הטפל(או הפחות חשוב) ולא את העיקר.
הבעיה בבתי ספר 7855
לפחות בלימוד פילוסופיה היסטוריה ואזרחות
לא רק שיש צנזורה על דברים מסוימים
(כמו למשל התפיסה הפילוסופית האנרכיסטית)
אלא גם לא נותנים לנו לחשוב באופן חופשי
זאת אומרת השנה למדנו על בהיסטוריה על הסוציאליזם, למדנו ממש קצת על התאוריה הסוציאל-מרקסיסטית והרבה על כמה שסטאלין היה
רע. כל פעם שניסיתי להכניס את הנושא של
כמה זה מצליח היום באיסלנד המורה אמר לי שזה לא קשור.
מונעים מאתנו להסתכל על הדברים איך שאנחנו רוצים.
אני לא אומר שאין בזה גם צדדים טובים כי אחרי הכל אני סוציאליסט-מרקסיסט
ולא הייתי רוצה שהכתה שלי תהפוך ל"הגל" או
משהו כזה,
אבל יש פה ניגוד מוחלט לחופש הביטוי:
המערכת מפעילה עלינו חינוך כופה לדמוקרטיה!!!

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים