ואולי ראוי לכתוב - בחירות 2020 סבב ראשון. 714000
ככה ליתר בטחון.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714004
בהינן ש...
1. ליברמן אמר שהוא לא יתן שיהיו עוד בחירות
2. נתניהו לא ילך הביתה סתם כך מרצונו
3. כ"ל לא ישבו בממשלה עם נתניהו
4. כ"ל לא ישבו בממשלה עם המשותפת ולא יסתכנו באובדן האמינות אם הם כן ישבו איתם
5. הליכוד לא ישבו בממשלה עם המשותפת
6. לא נראה שהמשותפת תסתכן ותתמוך מבחוץ בממשלת ליכוד שתבטיח להם הרים וגבעות במחיר הפיכתה למשתפית
7. כור מחצבתו של ליברמן זה הימין
8. עבודה-מרצ לא ששים לשבת יחד עם ליברמן הלאומן וכל מה שכרוך בזה

אזי...
1. ליברמן יתחבר לליכוד
2. ליברמן יקבל תואר משנה בכיר וסגן ראשון ובלעדי לרוה"מ
3. נתניהו לא יתפטר אבל יכריז על נבצרות
4. ליברמן והליכוד והימינה יסדרו לנתניהו יציאה מפוארת רבת הדר מהפוליטיקה
5. ברירת מחדל - ליברמן ראש ממשלה בפועל
6. בחירות
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714005
או הרבה יותר פשוט:
ליברמן, פרץ ועודה מחליטים סוף סוף שהגיע זמנם להשפיע על ההיסטוריה ולהפסיק לקשקש בתיאוריה.
הם נותנים לגנץ 62 מנדטים ללכת לנשיא ולקבל מנדט להקים ממשלה.
גנץ מקים ממשלת מיעוט (הרשימה המשותפת בחוץ), גיים אובר.

ברגע שהנאשם בפלילים יעזוב את בלפור - זמני, רגעי, לא קבוע, ווטאבר - ויאבד גם את ההשפעה האדירה של ראש ממשלה מכהן על סדר היום של התקשורת והציבור (שהוא ממנף אותה ללא בושה בכל רגע מהקמפיין שלו), אנחנו נמצאים בעידן חדש לגמרי. הבה נבין שכל המכונה האדירה ורבת המשאבים הזו (על חשבוננו כמובן), הצליחה במחיר עצום להעביר מנדט וחצי מצד אחד לצד שני בין ספטמבר לעכשיו. תוריד מביבי את המערכת המקיפה הזו, וכמו שמשון שנגזז שערו, כבר יהיה לו הרבה יותר קשה להרים קמפיין שכזה, אפילו אם נידרש לכזה בעוד כמה חודשים. ובל נשכח שחלק ניכר מזמנו ומרצו אמורים להיות מוקדשים למשפט שנפתח בעוד שבוע וחצי.

ובקשר לממשלת המיעוט - לדעתי, ברגע שתהיה ממשלה מתפקדת‏1, כמו שאומר השיר - אז יבואו כבר כולם. או פתגם אחר: Build it, and they will come.

1 שאת משימותיה הראשונות - בעיקר העברת תקציב והוצאת המשק כולו מקפאון ממשלת המעבר הבלתי נגמרת, רוצות הרבה מפלגות גם באגף הפסאודו-ימני.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714007
כחול לבן יוזמת חוק נגד כהונת ראש ממשלה נאשם.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714008
פחות אלגנטי מההצעה שלי.
אם הייתי צריך לנסח למה - ההצעה שלך קצת רטרואקטיבית וקצת בערוץ המשפטי (עם האנטגוניזם הפופוליסטי שכרגע שולט בציבור בענין הזה), וההצעה שלי היא לגמרי לפי רצון הבוחר ולפי החוק הקיים להקמת ממשלה חוקית ולגיטימית.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714013
יש לה רוב בכנסת: העם אמר את דברו.

האמת היא שנראה לי שזה בערך הדבר היחיד שכל רכיבי הקואליציה הזו יכולים להסכים עליו.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714018
המושג ''רצון הבוחר'' כבר עבר מזמן הזניה מסיבית, בד''כ מימין אבל גם משמאל. כל צעד מתוכנן נבחן פרטיקולרית ומקבל תגובות געוואלד עד לב שמים, לפי המקרה (אבל לכאורה כולן רק לפי העיקרון).
המסקנה שלי היא שמי שמשחק הוגן לא ישרוד כעת - הליכוד כופף את הכללים כל כך הרבה פעמים, באופן מעשי ובמרומז ובכל מיני אופנים, ובקצב מסחרר כזה - שאם כ''ל לא יגיבו באותה מטבע הם יתאדו. תגובה כזו תבוא על חשבון רצונם להישאר ממלכתיים והגונים, אבל באש יש להילחם באש.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714038
תמיד הדילמה לא? אני באמת רואה, לאור ההצעה להעביר את חוק נתניהו בכנסת, איך הימין משתולל מזעם נוכח האפשרות שוואללה, גם השמאל יודע לשחק מלוכלך. יש בי חלק ששמח על כך. חלק שאומר, יאללה, תעבירו חוק פרסונלי בכנסת. בואו נהיה גם אנחנו קצת ביבי, נלמד מהימין משהו על תמיכה במנהיג בכל מצב, נתפוס משהו מתאוות השלטון החולנית, חסרת המעצורים של נתניהו. נבוא גם אנחנו בגישה של המטרה מקדשת את כל האמצעים. שפעם אחת לא נהיה כבשה שנלחמת בזאב, פעם אחת נתלכלך קצת. אבל יש בי גם קול שקול יותר שאומר שאם גם אנחנו נאמץ גישה כזאת אז אין למדינה תקנה, אני לא יכול להוריד את הסטנדרט בצורה כזאת, גם אם הצד השני נוהג כך. איך נלחמים באויב לא מוסרי מבלי להפוך בעצמך לכזה?
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714042
נראה לי שהבעיה היא שביבי באמת באמת רוצה להיות ראש הממשלה, בעוד שגנץ מוכן להיות ראש הממשלה אם הציבור הישראלי ידרוש את זה ממש בתוקף ולא ישאיר לו שום ברירה.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714043
"פעם אחת נתלכלך קצת" - ממתי ראוי לדעתך לספור את הפעם האחת והיחידה הזאת?
לא התאפקתי. 714049
מאז שירינו בראש ממשלה. אה, זה עוד לא קרה, מעניין למה.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714061
זה כבר קרה לפחות פעמיים משמאל, והימין באמת התפוצץ - באוסלו ובהתנתקות. הימין למעשה כועס על שתי ההחלטות (ועל הרוב הזעום שלהן) עד עכשיו, ואולי אף בצדק, אבל הן התקבלו ובוצעו. בסופו של דבר בפוליטיקה צריך לקבל החלטה ולבצע, מאיזה שהוא צד.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714067
את ההתנתקות ביצע השמאל...?
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714068
טוב. כמובן שלא השמאל של מרצ, אבל המהלך זכה לתמיכה גורפת משמאל (עד כדי אתרוג של שרון וכולי, הדברים ידועים). בימין העמוק זה הותיר צלקת ארוכת שנים. ושרון היה באותה תקופה מנהיג מפלגת מרכז.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714069
נו, לא השמאל של מרצ, השמאל של שרון‏1 ונתניהו ולבני ואולמרט והנגבי, השמאל הזה, טפו עליו, בוגדים.

1 שהיה מנהיג הליכוד. קדימה הוקמה רק חודשיים אחרי ההתנתקות.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714070
התכוונתי כמובן ללימור לבנת ולא לציפי לבני (למרות שגם היא הצביעה בעד).
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714087
ההתנתקות היתה מהלך ימני אה-לה שרון מובהק. להקריב את עזה כדי לשמור על הגדה.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714110
אני עדיין לא מצליח לראות איך השמאל ביצע את ההתנתקות. מי שיזם, הגה, תכנן והוציא לפועל את התכנית היה שרון, ראש הליכוד, שהיה הסמן הכי ימני במיינסטרים הישראלי.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714144
למה ההיסטוריה הפוליטית האישית של מי שהיו מעורבים בהתנתקות היא מה שקובע?
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714155
אז לפי מה נחליט מי ימני?
לפי מי שמעל 37 יחידות שמרנות סטנדרטיות?
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714161
למה אנחנו צריכים להחליט מי ימני ?
היחידות שצריכות לדעת מה הזהות הפוליטית של אנשים הן עובדות הפרקליטות שצריכות להחליט אם להגיש כתב אישום

מבחינתך ומבחינת שאר העמך מה שחשוב זה מה ימני
האם המדיניות תואמת את רעיונות הימין או השמאל ?
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714178
הדיון התחיל בזה שאני אמרתי שאולי הגיע הזמן שגם אנחנו בשמאל נתחיל לשחק מלוכלך. ברקת אמרה ''כבר שיחקנו מלוכלך, למשל בהתנתקות''. אני אמרתי, ואני עדיין טוען שזה מאד משונה לתאר את ההתנתקות כתרגיל מלוכלך של השמאל, כאשר היא בוצעה בזמן שלטון הימין, על ידי הסמן הכי ימני במיינסטרים הישראלי.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714190
כן, אולי מהזווית הזו התיאור שלי עקום, אבל מוקד הדברים היה תגובת הימין. ולצורך העניין, הימין העמוק "השתולל מזעם" כפי שכתבת בתגובתך הראשונה.
תגובה 714038

אני לא מקלה ראש בהשתוללות הימין, זה עוד פצע בחברתנו הפצועה, אבל שוב, לפעמים אין ברירה וצריך פשוט להמשיך באיזה שהוא כיוון, כי המחיר של סטגנציה ממושכת חמור יותר.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714198
איני יכול שלא לראות את הקשר בין דבריך להתנהגות של כ"ל. אין לי שום רשות למקם אותך במקום שהוא לא בהכרח מקומך, אבל שורת השיר המנקרת בראש היא של רחל: גם משאי עמסתי כמוה, רב וכבד מכתפי הדלה.
אי אפשר להגיד שהעם בחר להטיל את המלאכה על "אנשינו". למעשה האיש שעליו הוטלה המלאכה "להמשיך באיזשהו כיוון", הוא ב. נתניהו ובני בריתו. אם את מתנדבת להדחף מתחת לאלונקה בלי תמורה, הם ישמחו להעמיס אותה על כתפך ולא אתפלא גם אם ינטשו אותך שם לבד ויכבדו אותך בקללות נאמנות אם תיפלי.
משנת אבות היפה אומרת "וְלֹא אַתָּה בֶן חוֹרִין לִבָּטֵל מִמֶּנָּה. []. וְנֶאֱמָן הוּא בַּעַל מְלַאכְתְּךָ שֶׁיְּשַׁלֶּם לָךְ שְׂכַר פְּעֻלָּתָךְ."
מאחר ובעל מלאכתך ממש לא נאמן, מן הראוי לעסוק בבניית המפלגה הסקטוריאלית שלך שתנסה להגן עלייך אישית ולא להעמיס על עצמך ועל עצמנו מלאכה שממילא לא עלינו לגמור.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714210
כלל לא אמרתי שהעם בחר להטיל את המלאכה על ''אנשינו''. אמרתי שבמצב הנוכחי, אם מישהו צריך ליטול על עצמו את המלאכה של הרכבת קואליציה, אני מעדיפה כמובן שזה יהיה הצד שאני מאמינה בדרכו. ובראותי רואה שהצד הזה מהסס, מול הנחישות וחוסר המעצורים של הצד השני, כתבתי מה שכתבתי.
השאלה ''במי בחר העם'' נכנעת להסטות עקרות של הדיון (כן, אני יודעת שאנחנו בדמוקרטיה). רצון העם יצר מין הרכב מנדטים מעורב, מפולג ומילכודי שכזה. אז כעת צריך להרכיב קואליציה מכל זה - כך פועלת שיטתנו. ולא להתכתש לגבי גודל המפלגה, גודל הגוש ומה כתוב על הפתק (ההתכתשות היא ספין).

(זו בערך גם תשובה לפונז, מתנצלת אך מלאכתי האישית, במובן פרנסתי, מכבידה ועמוסה מהרגיל היום).
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714224
צ''ל ''ובראותי שהצד הזה מהסס'' כמובן.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714203
אני מתקשה להבין את הנחת היסוד הדי נפוצה היום שמנוסחת במשפט האחרון שלך. אם המכונית שלך מתדרדרת במדרון תלול ונעצרה באמצע, גם אז תחשבי שעדיף שתזוז לאיזה כיוון, למעלה או למטה, העיקר שלא תישאר בסטגנציה?
אם המחיר של יציאה מהסטגנציה הוא סיפוח חד צדדי והקמת מדינת אפרטהייד מוצהרת ומשיחית (לשיטתו של צד אחד נניח), או החזרת כל השטחים על פי ועדת פיל מ-‏47 (מצד שני) והתפרקות מנשק גרעיני, האם עדיין זה עדיף על סטגנציה?

(עם זאת, כדאי להזכיר שהסטגנציה היא קצת לא סימטרית - היא משאירה על כנה ממשלת ימין שמתנהגת לא כפי שממשלת מעבר אמורה להתנהג, אלא כשליטה מוחלטת ללא עוררין שמותר לה לקחת החלטות הרות גורל למרות שאין לה שום לגיטימיות סבירה מהציבור).
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714163
זו דרך אחת לקבוע האם הימין או השמאל אחראי להתנתקות. דרך אחרת, סבירה לפחות באותה מידה, היא לבחון מי תמך ומי התנגד, ואיפה הוא על סקאלת הימין-שמאל (כאשר הסקאלה יכולה בכל זאת להיקבע לפי היסטוריית הדעות, אבל אפילו יותר בקלות לפי סוג הטיעונים והמטרות שאותן כל צד ביקש לקדם). ואז התוצאה היא שההתנתקות אכן היתה משמאל, רק שהיא היתה מספיק קונצנזואלית כדי שגבול התמיכה בה יהיה יותר ימינה מברוב ההחלטות ''השמאליות''.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714179
כמו שכתבתי למעלה, בקונטקסט של הדיון הנוכחי אני חושב שזה משונה לתאר את ההתנתקות כתרגיל מלוכלך שהשמאל כפה על הימין כאשר מי שביצע אותה הוא הימין הכי ימני.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714072
מנסיוני העשיר כלוחם רחוב למדתי שאם אתה מתעקש לא להסיר את הכפפות בשעה שהיריב שלך בועט בביצים וגם משתמש בסכין קטנה טבולה בארס של ממבה שחורה, תזכה להערכה רבה וגם לכיתוב נאה על המצבה שלך. תומכי ביבי חזרו על המנטרה "הכל עפ"י החוק" בקול רם כל-כך שאין שום בעיה להשמיע להם את ההקלטה כל עוד הצעדים שננקטים עונים על אותו קריטריון. ההסכם הקואליציוני שהם עמדו לחתום לאחר בחירות מועד א', לפני שליברמן טרף את הקלפים, עם אותן "התגברות" ו"הסדרה" לא היה אלא הסכם לשינוי רטרואקטיבי של הכללים והחוקים, כך שלדעתי אין מקום ליותר מדי התלבטויות בעניין.

אם בכל זאת רוצים להרגיש זכים וטהורים כמלאכי שרת אפשר להקים ממשלת מיעוט קצרת ימים שכל תפקידה יתמצה בקביעת כללים ברורים בקשר למועמדות לראשות הממשלה, בלי שום נימה אישית חלילה, ואז לקיים את הסיבוב הרביעי של הבחירות. דומני שזה מה שנקרא "משילות" אצל חוגים מסויימים.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714010
אני לא מבין מה אתה רוצה מעודה ופרץ - מי שמתנגדים באופן עקבי לממשלה כזאת הם ליברמן, לפיד ושחאדה.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714012
לו היה לי גרוש על כל פעם ששמעתי את ''אם... אנחנו נמצאים בעידן חדש לגמרי'' בהקשר המדובר, הייתי קונה את גרינלנד.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714014
נשמע לי השקעה טובה, אני מבין ששטח הנדל''ן שם עומד להצטמצם, ומכאן אני מסיק שמחיר הקרקע רק יעלה ויעלה.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714025
תצטרך הצעה טובה יותר משל אחד, דונאלד טראמפ.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714029
ממי אתה חושב שלקחתי את הרעיון?
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714023
עוד בסיבוב הקודם משכתי בשערותי (מטאפורית, מטאפורית) מדוע גנץ לא הלך לממשלת מיעוט ולו ליום אחד. לא הבנתי איך לא בוער לו (זוכר את ציפי ליבני?) לחתור לראשות ממשלה. וזה מהלך נקי לגמרי, לא נכלולי.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714145
לפיד

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים