המושל אנדרו קואומו על הקורונה 714641
שיחה מעניינת של מושל מדינת ניו יורק עם מייקל ברברו מהפודקסט המצויין והממולץ של הניו יורק טיימס The Daily. קואומו מדבר גלויות בלי לחשוך דבר על מצב המגיפה במדינה, על תרחישים אפשריים, כולל קשים מאד.
המושל אנדרו קואומו על הקורונה 714642
אם לסמוך על קואומו, ישראל זקוקה ל16,500 מכונות הנשמה. החדשות הרעות הן שיש 2000. החדשות הטובות הן שמדינת ניו-יורק במצב עוד יותר גרוע באופן יחסי.
המושל אנדרו קואומו על הקורונה 714656
החדשות הטובות?
המושל אנדרו קואומו על הקורונה 714661
צרת רבים.
אגב, ממש עכשיו ה-CNN אידר את החשד שלי שהמידע על כך שהוירוס מסוכן בעיקר לקשישים ובעלי מצב רפואי קודם. הנ"ל פשוט מתפגרים ראשונים (אני שייך לשתי הקבוצות. מבקש לא להתנפל עליי). לפי המידע העדכני של אישפוזים מארה"ב, 40% מהמאושפזים בגלל קורונה היו בגילאי 20-54. מאושפזים משמעו מצב קשה מספיק (ICU).
אני רוצה להפיץ את המידע, כי נראה לי שהמידע הקודם משרת שאננות, אבל לא מוצא את הגרף של ה-CNN. אודה לכל מי שיכול לעזור לי.
המושל אנדרו קואומו על הקורונה 714664
ראה את החלק האחרון של הדף
המושל אנדרו קואומו על הקורונה 714665
תודה. גם אני מצאתי את המקור
הדו"ח של ה-CDC
המושל אנדרו קואומו על הקורונה 714689
משהו לא מובן לי מרפרוף ראשוני. בטבלה מתחת לגרף יש מספר מיקרים לקבוצה גיל, סה"כ 2449 מקרים. בהערות מתחת לגרף כתוב שחסר מידע או לא ידוע מצב האישפוז של 1514, מצב טיפול נימרץ של של 2253, וסטטוס מוות או מחלה של 2001 מקרים.
המושל אנדרו קואומו על הקורונה 714747
הצצתי במאמר. בטבלה שמתחת לגרף, אני מבין שהם מסתכלים על מספר המקרים המאובחנים ומתוכם מסתכלים כמה אושפזו, כמה ICU וכמה נפטרו. אני חושב שהמספרים שצטטת מתיחסים למספר המקרים המאובחנים שלא ידוע אם אושפזו או לא וכן הלאה.
אני בבידוד בבית ואין לי מחשב ביתי. להתעמק בדו"ח (למרות שהוא רק 3 עמודים) קשה לי בנייד. אולי זה לא בסדר לעורר תבהלות ללא היכרות מעמיקה עם הנתונים, מה גם שבינתיים פרשנים העלו את הסברה שהצעירים המאושפזים שייכים לקבוצות הסיכון השונות.
למעשה אני חשדתי בנתונים על "מלחמת שלום הזקן" וכו' מלכתחילה, עוד לפני הדו"ח, מפני שסביר שהנתונים מוטים. נראה לי ברור שמבוגרים וחולים מתפגרים ראשונים במקרה של מחלה קשה. אנשים צעירים/בריאים עשויים למשוך זמן ארוך יותר. חלקם ימותו מאוחר יותר. רובם יחלימו, אבל יסבלו מנזק בריאותי כזה שתוחלת החיים שלהם תושפע ממנו. אני יודע שהמצב דומה בשפעות רגילות.
ההרגשה שלי שאיני יודע איך להצדיק אותה בעובדות ומספרים, היא שלוירוס אין חיבה מיוחדת למבוגרים/חולים כרוניים. התמונה המתקבלת של ריכוז הנזק בקבוצות הנ"ל היא תמונה רגילה בהרבה מחלות קשות.
אנו לומדים בדרך הקשה שמנהיגים פוליטיים לא באמת יכולים או רוצים לפעול בניגוד למאוויים האי-רציונליים של ההמון ולהשקיע משאבים ע"פ עצת המומחים כדי להתכונן לסכנות ידועות. אנו למדים שרובם הגדול הם חסרי תועלת בשעת צרה. אנו לא צריכים לממן מטוסים פרטיים ומילוי בריכות בקיסריה בשמפניה ורודה כדי שיגידו לנו בשעת צרה להסתגר בבתים וישלחו את המוסד לגנוב ערכות בדיקה מפוקפקות ממסכנים אחרים.
הדבר היחיד שהמנהיגים האלו יכולים לעשות זה לנסות להרגיע או לנחם (כמו מין רבנים כאלו). אז הם מבטיחים לאנשים שכלום לא יקרה להם. אלו שיפגעו מההבטחות הללו יהיו חלשים מדי או עסוקים בבעיות יותר מיידיות מכדי לבוא חשבון איתם.
המושל אנדרו קואומו על הקורונה 714783
שוקי, מרשים מאד שאתה מצליח לכתוב תגובות כאלו מפורטות בלי שגיאים בטלפון הנייד.

קישור לבלוג של סטטיסטיקאי מאונ' קיימברידג' שמשווה שיעורי תמותה "רגילים" בבריטניה לסיכון מהקורונה, בחיתוך לפי גיל.

לא מובנת לי אמירה אחת שלו, "הסיכוי להידבק בקורונה זה כמו הסיכון השנתי [למה?] דחוס לשבוע שבועיים".

בכל מקרה, הוא כותב שבאופן כללי שיעור התמותה עולה ב-‏9% כל שנה (גילית). הוא מראה ששיעור התמותה לפי גיל מקורונה דומה והוא מעלה את הסיכון בשנה (זה אולי תשובה לשאלה שלי).
המושל אנדרו קואומו על הקורונה 714670
ה-CNN פרסם את אותו מידע ב-pie chart צבעוני שיותר מושך את העין. אני מניח שהמידע יתפרסם בתפוצה רחבה מיד ולכן אין טעם לקפוץ בראש. בכל מקרה תזהירו את חבריכם וקרוביכם הצעירים והבריאים שאין שום מקום לשאננות. חייבים לקחת את המגפה ברצינות ובפרט להקפיד על כלל ה-‏2 מ (עם כולם פרט למשפחה קרבה ראשונה וחיות בית).
המושל אנדרו קואומו על הקורונה 714671
בעניין חיות הבית, כבר סיכמתי עם שכנה שלי שאם יוטל עוצר של ממש היא תשאיל לי את הכלב שלה לטיול יומי תמורת סכום צנוע שאעביר אליה.
המושל אנדרו קואומו על הקורונה 714666
נו טוףף, לפחות אתה לא אומר שגם אלה חדשות טובות :-)
המושל אנדרו קואומו על הקורונה 714672
נו טוףף. בבוקר זה שמעתי חדשות שמתאימות לדחקה של חדשות רעות ועוד יותר רעות. לא אפרט, כי אני מבין ששנינו חברים במועדון שהדבר האחרון שהוא זקוק לו זה דיכאון.
קבל חדשות טובות: יש שיפור דראסטי במצב זיהום האויר. מעל שמי סין הזיהום של NO נעלם לגמרי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים