שילך למרץ 71598
ישנה מפלגה מוכנה שיש לה ממש אותה דרך מדינית - מרץ.
למה צריך בילין להקים תנועה חדשה ?
לא יכולה להיות לכך שום סיבה חוץ מהחשיבות של ביילין בעייני עצמו.
שהמרצ יבוא לביילין 71600
כמובן שיש את האופציה השניה, שאינה מערבת ענייני אגו אלא פוליטיקה נטו - ביילין מבין שהכיוון של מרצ תחת הנהגתו של יוסי שריד הפוך לגמרי לכיוון שהוא מעוניין בו, ולכן מקים מפלגה שתתחרה על אותו קהל קולות. תחת ההנחה שפוליטיקה אינה רק משחק של חשיבות עצמית וגם מבלי להבין עד הסוף מה היא אותה פוליטיקה הפוכה וסביב איזה ציר מסתדרים השניים משני עברי המתרס, זו מסקנה די אינטואיטיבית.
שהמרצ יבוא לביילין 71603
מי מהם איש ההתבדלות, ומי איש ההשתלבות?
שהמרצ יבוא לביילין 71604
זה לא בהכרח הציר, אבל לדעתי ביילין, מאבות אוסלו, הוא איש ההתבדלות ושריד הוא ממחנה ההשתלבות.
שהמרצ יבוא לביילין 71682
בהפגנת השמאל הגדולה, שאני וחברתי נופפנו שם בשלטים, ביילין היה היחיד שזעק מעל הדוכן: "האידיאולוגיה שלנו היא *לא* אידיאולוגיה של הפרדה" (או "אנחנו לא תנועה של הפרדה", משהו כזה, לא זוכר בדיוק. וזה בא מיד אחרי שהוא מנה מה השמאל *כן*). ביילין תמיד מיקם את עצמו כאנטי-הפרדה וטען שההפרדה מנוגדת לאידיאולוגיה השמאלית. זה להבדיל מיוסי ("ל-צ-א-ת מהשטחים הכבושים") שריד. נראה לי שהיחס שהצגת הוא בדיוק הפוך.
שהמרצ יבוא לביילין 71765
1. יוסי שריד לאורך כל הדרך תמך בתכנית הבדלנות (אוסלו), למשל בהצבעות מכריעות על חודה של מיצובישי, או למשל בתמיכה פומבית בפרס בבחירות של 96 שמן הסתם הביאה את הציבור של מר"צ לבחור בפרס.
איך זה מסתדר עם שריד כמשתלב? מהם המעשים בקריירה של שריד ששמה אותו במחנה המשתלבים?

2. כמדומני המהלך הזה של ביילין, מטרתו די פשוטה וגלויה: להחליף את יו"ר מפלגת העבודה. פואד ניבחר בדוחק. סביר להניח שלחץ כזה של ביילין יטה את הכף לטובת רמון/בן עמי/בורג.
(אגב, אני מהמר שמי שיעמוד בראש מפלגת העבודה לקראת הבחירות הבאות יהיה דווקא ברק שיציג לצורך הבחירות תוכנית הפרדה חד צדדית, לאחר שיציג בפני מצביעי הפריימריס של העבודה כמה סקרים)
שהמרצ יבוא לביילין 71767
1. הדוגמה הטרייה ביותר שאני זוכר - שריד פעל נגד מועמדותו של פרס לראשות הממשלה מול שרון. פרס נחשב ל"אלקטורלי יותר" מברק, במיוחד לאור תנועת "פתק לבן" והצפי להצבעה במגזר הערבי. פרס הוא, כמובן, בדלן ידוע מבחינתי.

2. מדוע לחץ שכזה יטה את הכף לטובת אחד מאלו שציינת?
שהמרצ יבוא לביילין 71770
1. לא ענית על עיקר השאלה וחבל שאני צריך לחזור על עצמי. מדוע פעל שריד למען הסכמי אוסלו (הבאתי דוגמאות)?
(אגב, כיצד בדיוק פעל שריד כנגד מועמדותו של פרס מול שרון?)

2. מה לא ברור? לביילין יש כוח אלקטורלי. הוא מ"איים" על מצביעי הפריימריס שאם פואד יו"ר, הוא (ביילין) פורש, ולוקח איתו נתח אלקטורלי. וכך יתכן שגם אם רק חלק קטן ממצביעי הפריימריס יעדיפו מישהו אחר על פני פואד, בעסקת חבילה עם ביילין, תיטה הכף כנגד פואד.
שהמרצ יבוא לביילין 71775
אולי בהזדמנות זו תיתן תשובה מלאה למשאל מיצפטל?
תגובה 69473
שהמרצ יבוא לביילין 71796
ובכן, תשובתי למשאל מיצפטל - מי יהיו המועמדים המרכזיים לראשות הממשלה בבחירות הקרובות - היא כדילקמן:

אם לא יהיו שינויים בשיטת הבחירות, קרי - פתק אחד עבור מפלגה, ישנן שתי אפשרויות:

אפשרות א':
יו"ר הליכוד יהיה ביבי. בעבודה המצב מעניין, שכן לא נראה שיש מי שיוכל לנצח את ביבי. ואז ישנן שתי תת-אפשרויות:
1. ברק יציג לחברי מפלגת העבודה סקרים שמראים שהוא היחידי שיש לו סיכוי לנצח את ביבי ולכן הוא יבחר ליו"ר העבודה.
2. מופז אוטוטו יוצא לשוק ויהיה פרילאנסר מבוקש מאוד. סביר להניח שהמצב העגום של מפלגת העבודה בשילוב עם העובדה שהליכוד שייך לביבי, יסלול את הדרך לעבודה בראשות מופז.

אם כך: ביבי נגד ברק או מופז. תוצאה: צמודה מאוד.

אפשרות ב':
שרון ופרס מבינים שמצד אחד אין להם סיכוי להיבחר דרך המפלגות שלהם, אולם מהצד השני, הפופולריות שלהם בכלל הציבור הישראלי גבוהה. ולכן מקימים מפלגה חדשה (שמה יהיה "אחדות"). במפלגה זו יהיו חברים מהליכוד, מהעבודה (הרוב) וממפלגת המרכז (שתיעלם כליל). שרון יהיה יו"ר מפלגת "האחדות" שכן הוא יזכה לפופולריות גדולה יותר.

תוצאות: מפלגת העבודה תמוזער (ואולי תיעלם כליל במיקרה בו ביילין יתאחד עם מר"צ). בוחריה יתחלקו בין מר"צ למפלגת "האחדות". הליכוד יפגע פחות, ורוב חברי הליכוד ישארו בליכוד. המפלגה הגדולה בכנסת תהיה מפלגת "האחדות" שתרכיב את הממשלה.
מה עם עמי איילון? 71851
שהמרצ יבוא לביילין 71878
סופר-גרופס אף-פעם לא שורדות לאורך זמן. אם אכן יקרה מה שאתה מתאר (לא בלתי סביר, לפחות השלב הראשון), אני מהמר שמפלגת "אחדות" תגמור כמו ד"ש. רק שהפעם אנחנו יוצאים מתוך מערכת הרבה יותר חלשה מלכתחילה - ולכן, "אחדות" תגמור על כל הסיפור הזה של שתי המפלגות הגדולות, אבל בלי ליצור כוח משמעותי חדש. יהיו לנו 3-4 מפלגות בינוניות (עבודה, ליכוד, אחדות, ואולי ש"ס - בין 13 ל-‏25 מנדטים כל-אחת)), ועוד 6-8 מפלגות קטנות (מרצ, שינוי, ישראל ביתנו-האיחוד הלאומי, ישראל בעליה, יהדות התורה, מפד"ל, אולי חדש ואולי ש"ס - בין 4 ל-‏12 מנדטים כל-אחת), ושאר רסיסי מפלגות (עם אחד, מפלגות ערביות, אולי מפלגת ימין קיצוני חדשה, אולי חדש, אולי עוד שתיים-שלוש).
לבחירות הקרובות אין לי יותר מדי תקווה. המעניין יהיה הבחירות שאחריהן (אם ישאר משהו מהמדינה הזו אחרי כנסת כזו) - כשאנשים יקלטו את המשמעות של החזרה לצורת הבחירות של פתק אחד. האם הליכוד והעבודה יהפכו למפלגות קטנות, ותחתן יעלה כוח חדש? (שינוי/מרצ וש"ס? אולי המפד"ל תפתיע עם אפי איתם? ואולי, כמו שחבר סוציאליסט שלי טוען, דווקא עם אחד של עמיר פרץ היא הכוח החדש שיעלה בעתיד הקרוב בישראל, כמפלגת פועלים חדשה?)

טיים וויל טל.
שהמרצ יבוא לביילין 71894
אני חושב שהתקופה בה אנו נמצאים כיום היא ייחודית מבחינת הכלים שנשברו פה בעשור האחרון. ישנו חלק גדול באוכלוסיה גם בימין וגם בשמאל שחושב שכל (או בערך שתי) התפיסות ששלטו בשיח הישראלי מאז 67 התבררו כגרועות. אותם אנשים נכונים לצאת מקיבעונות מחשבתיים (ואולי באותה העת נכונים להתקבע באידיאולוגיה/דת חדשה אותה אמורים לספק להם פוליטיקאים מתוחכמים). כלומר בבחירות הקרובות יהיו הרבה יותר קולות צפים מבדר"כ.

לא בטוח ששרון ופרס בגילם המופלג מעוניינים לשרוד לאורך זמן רב. מקסימום עוד קדנציה, ואולי בכלל לא (כלומר עד הבחירות הקרובות יבוצעו מהלכים דרסטיים שייקבעו עובדות בלתי הפיכות).
ישנם סימנים שמראים ששרון מנסה להעצים את הפופולריות שלו בכלל הציבור הישראלי אפילו כאשר זה פוגע בו בתוך הליכוד. המצב של פרס דומה. סמנים אלה יכולים לרמז על כל אחת מהאפשרויות עליהן דיברתי, ובקיצור: 1. מפלגת "אחדות" 2. העלאת הפופולירות הכללית תעלה בטווח הארוך גם את הפופולריות שלו בתוך הליכוד וכך אולי ינצח את נתניהו. 3. גיוס תמיכה רחבה למען ביצוע מהלכים דרסטיים.
שהמרצ יבוא לביילין 71895
לא שללתי את האפשרות ששרון ופרס (פואד?) מתכננים איזה מהלך משותף כמו שתיארת. רק אמרתי שזה לא יחזיק מעמד, ובכל מקרה זה לא יהפוך לכוח העיקרי בישראל בטווח המיידי.
שהמרצ יבוא לביילין 71607
רק שביילין לא הקים מפלגה. בעסה לתאוריה שלך.
שהמרצ יבוא לביילין 71608
בעסה לתיאוריה של דב, אני הצעתי אנטיתזה.
אתה יצרת תנאים 71614
אתה זה שכתב שביילין מקים מפלגה, לא דב.
אתה יצרת תנאים 71618
דב כתב: תגובה 7159
"ישנה מפלגה מוכנה שיש לה ממש אותה דרך מדינית". מזה השתמע להבנתי שכוונתו למפלגה מתחרה, והשימוש המאוחר יותר במילה "תנועה" היה מליצי בלבד. גם לאור הכותרת לתגובתו ("שילך למרץ") הסברה נראית לי הגיונית.
אתה יצרת תנאים 71619
אני אכן לא הבדלתי בין תנועה למפלגה. כשאני מנסה להתעמק בעניין זה נדמה לי שבעבר תנועות הפכו למפלגות, ולא נראה לי שביילין מתכוון למשהו אחר.
אתה יצרת תנאים 71625
לא כל התנועות. ביילין הוא אדם רציונלי מספיק כדי להבין שאם הוא יתמודד במפלגה משלו כנגד העבודה ומרצ, הסיכוי שלו להצליח הוא נמוך מאוד. כמה מודעות בעיתונות לא יסובבו לו את הראש. במדינה כמו שלנו, שכל איש ציבור מכריז על הקמת מפלגה חדשות לבקרים (ולו כדי להצטרף כסיעה ברשימה גדולה וותיקה, ראה מקרה גשר) - ההכרזה של ביילין על הקמת תנועה ועל השארותו בתחומי מפלגת העבודה מוכיחה שהוא יודע טוב מאוד מאיפה משתין הבוחר.
אתה יצרת תנאים 71662
מה שביילין עושה הוא לא מפלגה חדשה אלא תנועה שתאגד בתוכה את כל תנועות השמאל, פרלמנטריות וחוץ פרלמנטריות - מרצ, ערבים מתונים, תנועות השלום וכו', תחת המטריה של שחר.
תוסר או לא תוסר ? 71621
כמובן.
ייתכן גם שביילין מקים תנועה חדשה בגלל שביתו נמצא ליד חוף הים. התחממות כדור הארץ עלולה לגרום להמסת הקרחונים בקוטב, וכך לעליית פני הים ולהצפת ביתו. בהקימו תנועה חדשה הוא יכול לגייס כספים ''מקומיים'' וכך יתאפשר לו לוותר על הכספים שמגיעים אליו מאירופה. הכספים האלה אם לא יגיעו אליו, עומדים להיות מושקעים במחקרים חדשים באירופה שעוסקים בפיתוח גאזים חלופיים לגאזי החממה. עם כניסת הגאזים החדשים לשימוש, אפקט החממה בכדור הארץ יפחת בהרבה, ואז הצפת ביתו תגיע במועד הרבה יותר מאוחר שבו הוא בכלל מתכנן להיפרד מחברתו (או אשתו) הנוכחית, ולעבור לגור בביתה של חברתו העתידית המתוכננת (שהיום היא בבטן אמה, אך ביילין ראה תמונת אולטרה סאונד שלה, והיא מאד מצאה חן בעיניו), שהוריה מתכננים לרכוש לה בית בודד במקום גבוה רחוק משפת הים. חברתו (או אשתו) הנוכחית עומדת לפי תכניתו לטבוע בהצפה הנ''ל, וכך לא תוכל לשים מקלות בגלגלי הרומן העתידי החדש.
אם אתה חושב שזה לא נכון, נסה להסביר לי מדוע, ואז תבין את מצבי בבואי לענות לך.
שילך למרץ 71874
זה צעד אלקטורלי. אם הוא ילך למרצ, יצביעו אליו פחות או יותר כל מי שהצביע קודם למרצ. אם הוא יקים מפלגה חדשה, אז הוא יגנוב קולות ממרצ אבל חשוב יותר - גם ממפלגת העבודה. כלומר ההתפלגות המדינית בכנסת תיטה יותר שמאלה.
שילך למרץ 71879
מה שמעלה את כל שאלת שיטת הבחירות המפלגתית הסגורה בישראל - אולי יש מקום ליצור יותר בחירה אישית לפרלמנט? אפשרות אחת שקיימת היא בחירה באיזורי בחירה, יחד עם מאגר ארצי שיסייע לפיצוי מפלגות לפי מפתח יחסי. אני לא מחבב אותה במיוחד.
הרבה יותר פשוט זה לאפשר בחירה בתוך הרשימה. כלומר - כל פתק הצבעה יכלול את רשימת המועמדים (לפי הרשימה שנקבעה ע"י המפלגה, או אולי בלי שום סדר) - והבוחר יוכל לדרש חמישה עד עשרה מועמדים שאותם הוא "יקדם" באופן אישי, כדי להגדיל את סיכויהם להכנס למקום ריאלי. שיטה כזו אמנם תפעל לטובתם של מועמדים מכהנים ו"מועמדים סלבריטאים", אבל היא תיצור יותר פיקוח של הבוחרים על נבחרי הציבור, ויותר מחוייבות של כל פוליטיקאי בנפרד לבוחרים שלו.
שילך למרץ 71896
מה שאתה אומר הוא נכון פחות או יותר, אך ספק אם השיקול הזה עמד למול עיניו של ביילין כשהחליט להקים את שחר.

עד לא מזמן המפה הפוליטית של השמאל (היהודי הציוני) הייתה מורכבת ממפלגת העבודה שכוונה למרכז ושמאלה, וממרץ, שנחשבה האלטרנטיבה השמאלנית, ''הילד הרע'' של הצד השמאלי בקשת הפוליטית. עם התפרקותה של העבודה ורמיסתה, נאלצה מרץ בלית ברירה להכנס לנעליים הגדולות של העבודה ולעבור פאזה ממפלגה אלטרנטיבית למפלגת קונצנזוס. ברור שהעניין לא עלה יפה בקרב בוחריה, אך המעניין הוא שהעניין לא עלה יפה אף בקרב נבחריה. אמנון רובינשטיין, למשל, צוטט לאחרונה מביע ביקורת קשה על יוסי שריד מכיוון שלא קיבל החלטה לגנות את הסרבנות. הוא אפילו הביע צער בדיעבד שהצטרף עם רשימתו למר''צ בשעתו. אפילו יוסי שריד נשמע לאחרונה מלין בציניות האופיינית לו על תפקיד ''יו''ר האופוזיציה'' שהוא נאלץ למלא, יחד עם מפלגות כמו המפד''ל ולפני שבוע כמעט עם ש''ס.

ההגיון הבייליני אומר שכעת נוצר ואקום במפת השמאל הפוליטי, מכיוון שאין כרגע אלטרנטיבה, אין מפלגה שאומרת ''אנחנו נגד הזרם במלוא הקיטור'' (כאמור, מר''צ נכשלים בתפקיד הזה לאחרונה), ולכן ביילין מקווה למלא את החלל הזה. זו הסיבה האמיתית, לדעתי, להקמתה של מפלגה חדשה במקום הצטרפות למר''צ או ריצה לראשות העבודה.
שילך למרץ 71898
לשמאל יש גם את חדש, כסמן שמאלני (אהם...).

אבל מה שרציתי לשאול - המפלגה של רובינשטיין כבר פרשה ממרצ. אם הוא כל-כך מצטער שהוא הצטרף למרצ, למה הוא לא יוצא ממנה?
לא לי הפתרונים 71901
כתבתי ''יהודי ציוני''. איני מחשיב את חד''ש או את המפלגות הערביות, מתוך הנחה שהרוב המכריע של מצביעיהן הוא ערבי. אם תטען שחד''ש אינה מפלגה ערבית - שיבושם לך.

באשר לרובינשטיין - איני בקיא כנראה בפרטים, כי לא ידעתי שהקמת ''שינוי'' של לפיד הייתה מעורבת בפרישה ממר''צ. הייתי בטוח שלפיד הקים את שינוי מאפס. (רציתי לרשום מחדש, אבל חבל לבלבל אנשים עם כפלי משמעות).
לא לי הפתרונים 71903
לפיד לא הקים שום דבר. אברהם פורז פרש ממרצ (רגע לפני שרצ ומפם הפסיקו להתקיים כמפלגות עצמאיות), ולקח איתו את השם של שינוי, ולא הרבה יותר. מתוך הכרה בערך עצמו, הוא פנה למישהו קצת יותר כריזמטי שיעמוד בראש הרשימה ויוביל אותה להצלחה אלקטורלית קצת יותר מרשימה מהפעם האחרונה ששינוי רצה לכנסת לבדה (2 מנדטים). הוא עשה דבר מפעים מצד פוליטיקאי, והסכים להיות מקום 2 ברשימה עבור טירון פוליטי כמו טומי לפיד. הכל עניין של תדמית, מה לעשות.
לפיד לא היה יכול להקים את שינוי, כי השם היה עדיין שמור למקימי המפלגה המקוריים (רובינשטיין ופורז). זה שאפילו לא ידעת שפורז היה שם קודם - רק מוכיח שהצעד שהוא עשה היה נכון, מבחינה טקטית.

חדש היא לא מפלגה ערבית. היא מפלגה יהודית-ערבית. אחרת - למה המקום השלישי שלה (ואולי היותר מוכרת מבין חברי הכנסת של המפלגה) היא יהודיה?
אמת ושקר 71935
אמרת נכון - העובדה שלא זכרתי את ההסטוריה הזו של שינוי אכן מעידה שהמהלך שנעשה עם לפיד היה חכם ונכון.

וחד"ש היא מפלגה ערבית. ואם אתייחס לשאלך הרטורית כאל שאלה רגילה - לא יודע למה. זה שמס' שלוש בה נולדה כיהודיה לא מונע ממנה להתכחש לעובדה זו ולנהוג אורח חיים אנטישמי, אנטי-ציוני ואנטי-דמוקרטי.
גם לליכוד יש ח"כ דרוזי. זה הופך את הליכוד למפלגה יהודית-דרוזית?
ומי שמדבר על קבעון והתלהמות. 71938
"אורח חיים אנטישמי, אנטי-ציוני ואנטי-דמוקרטי" לגבי מי שמחפשת דו-קיום אמיתי ובעלת מצע חברתי ועשייה מוכחת בתחום.
טול קורה מבין עיניך.
אשרי המאמין 71941
תראה,הוא כתב אומנם, שהוא מאמין ביכולתו להעביר את המסר בלי שימוש בכל מיני שדות סמנטיים.אבל זה לא אומר ארז, שאתה היית צריך להאמין לו.
אגב ,מה זה *אורח חיים* אנטי-ציוני? גב' גוז'נסקי עושה ספונז'ה עם הדגל?
אשרי המאמין 71945
נכון. כנראה שחוץ מעראפת יש עוד אנשים לא אמינים...
אשרי המאמין 71978
אני רואה שגם אליך הגיעו אנשי הימין הקיצוני. ערפאת לא אמין? אז מי אמין, שרון? ביילין לא יהיה מרוצה.
אתה מזייף גם חתימות על צ'קים? 72025
מי שמשתמש כמוך,תהא מי שתהא,בכינוי של אחרים(ולא שזה סימן רשום)בכדי לעבוד על ארז,שיחשוב שזה המשך של מי שהגיב קודם,הוא לא אמין אפילו יותר מערפאת.
ואלמלא המדיניות החדשה באייל הייתי מוסיף שאתה פשוט נאלח.
על דאגה. 72027
אני מבחין בין האיילים האלמונים עפ''י דעותיהם ודבריהם.
על דאגה ומעשי נבלה. 72029
כוונתך אני מקווה, אל דאגה.למרות ש''על דאגה'' נשמע מענין יותר.
תארתי לעצמי שאתה מבדיל,האינטליגנט היה אכן די שקוף,לכן כיוונתי את תגובתי אליו ולא אליך.אלא שחוששני שהיא לא תעשה עליו רושם,אם היה לו מצפון בר תוקף,הוא לא היה נוהג בשפלות כזו.
אמונה ועיקרה תחילה 71958
אני מאמין גם ביכולתי להעביר את דעתי ללא פופוליזם זול ("ספונז'ה עם הדגל").

ואיך אתה רוצה להועיל לדיון?
ראי ראי שעל הקיר. 71975
הספונז'ה עם הדגל זו תגובת מראה לשימוש שלך בשדה הסמנטי אנטי..אנטי. אם פופוליזם זול ניבט אליך מהמראה אתה רואה טוב.
אם תבחין שלמשתקף במראה יש קשר משמעותי לדרך שבה אתה מעביר את מסריך,הועלתי לדיון.
וטול קיסם מבין שיניך 71950
כמה קל ונחמד להגיב לא לעניין.
נתנו פה לא פעם שעורים קצרים בלוגיקה של דיון, כנראה נרדמת בשיעור הזה.
כן, המורה. 71955
מעניין, כי מה שאתה אומר מתאים לדבריך.
כל הפוסל במומו פוסל.
בלתי מספיק, התלמיד 71979
עדיין נמנעת מלהגיב עניינית לתגובתי הראשונית. על כן, איני מרגיש שחלה עלי חובה כלשהי לענות לך באופן ענייני.

אכן, כל הפוסל במומו פוסל, לא יכולת לנסח זאת בצורה טובה יותר. שמתי לב שבכל תגובה שבה אתה מעורב ישנה תלונה של הצד השני על סגנון ודרך הויכוח הקלוקלים שלך. ובכן, מליארד סינים לא טועים - איני מעוניין לענות עוד לתגובותיך החלולות. אין בכל תועלת.

יום טוב.
נכון, המורה 72024
נכון. גם אני לא הייתי מתיחס לדברייך הלא עניניים והחלולים, אבל אם כבר מדברים על תגובות מהסוג הזה, ראוי שמי שמאשים מישהו בקוויזלינגיזם לא יטיף מוסר לאחרים.

לילה טוב.
אמת ושקר 71988
לא, זה אומר שהליכוד אינה מפלגה שמוגדרת באופן אתני, אלא באופן אידיאולוגי. זה נכון גם לגבי העבודה, וגם לגבי מרצ, וגם לגבי צומת (לשעבר), אפילו שלא היו לה חברי כנסת שאינם יהודיים. העניין הוא שההשתייכות למפלגה אינה נובעת מהאתניות או מהדת, אלא מהאידיאולוגיה. ש''ס, למשל, היא מפלגה אתנית-דתית, כך גם יהדות התורה, ואפשר להגיד שגם ישראל בעלייה היא כזו. מולדת אינה מפלגה כזו. למולדת לא היה מפריע לצרף ערבי שתומך בטרנספר לשורותיה (נראה לי). למפלגת כך, דווקא כן. המפלגות הערביות האמיתיות הן כאלה שמבוססות על האתניות על חבריהן. חדש מבוססת על הדעות של חבריהן.

וכל זה בלי להתייחס בכלל להשמצה שקיימת בטענה שחה''כ גוז'נסקי היא אנטישמית.
אמת ושקר 71999
אולי זה לא היה ברור, אך התייחסותי אל המפלגות הערביות לא באה בהקשר אתני, אלא דוקא אידיאולוגי. על כן שייכתי את חד"ש לחבר המפלגות הערביות. כשחושבים על זה, לא תהיה לי בעיה גם לשייך את תנועתו של אבנרי (באם תהיה מפלגה) לחבורה זו. את תנועתו של ביילין יהיה יותר קשה לשייך אליהם, שכן אם אינני טועה ביילין יגדיר את תנועתו כתנועה "ציונית", בדיוק כפי שהעבודה או מר"צ מוגדרות.

דרך אגב - זו אמנם אינה דוגמא טובה, אך עשויה לספק שעשוע מחשבתי: גם לרשות הפלסטינאית יש "יועץ לענייני יהודים" - הרב הירש אני חושב. האם זה משנה את היותה של הרשות יישות אתנית לאומנית?

המילה "אנטישמית" היא קצת פרובוקטיבית, אני מודה, ואני מניח שהיא נובעת יותר מאמוציות מאשר ממחשבה מסודרת. ראיתי את הח"כית המדוברת ביותר מדי אירועים בעלי אופי אנטי-יהודי כך שדעתי עליה נקבעה באופן הזה.
אמת ושקר 72005
הרשות הפלסטינית היא ישות לאומית, לא אתנית. לכן, יהודים יכולים לחיות תחת השלטון הזה, בהנחה שהם יקבלו אותו (בדיוק כשם שערבים יכולים לחיות תחת ישראל אם הם מקבלים את הריבונות שלה).
אגב, מכיוון שחדש היא זו שטבעה את הסיסמה ''שתי מדינות לשני עמים'', קשה לי לראות איך אפשר לומר שהם אנטי-ציוניים. הם כן חושבים שראוי שמדינת ישראל תמשיך להתקיים - ובמקביל לה מדינה פלסטינית. מאוד לאומני מצידם, בתור מפלגה קומוניסטית...
אמת ושקר 72014
ישראל היא מדינה אתנית. אין לכך כל קשר - מדינה אתנית היא מדינה שמעניקה העדפות לקבוצה אתנית מסויימת החיה בה (הגדרה לא מלאה אך עונה לצרכי הדיון הזה).
על כן, הרש''פ היא בהחלט יישות אתנית שכן היא קיימת כדי לדאוג לצרכיו של מיעוט אתני. אין כל התייחסות למיעוטים אחרים, וברור שאין מניעה שיחיו בה. כשתקום, אם תקום, מדינה פלסטינית, היא בהחלט תעניק הטבות והעדפות לקבוצה הפלסטינאית האתנית (שים לב, אל תתבלבל - לא דיברתי על קבוצה דתית).

וזאת מבלי להכנס לשאלה האם קיימת בכלל קבוצה אתנית פלסטינאית.

ומשום מה אני משוכנע שחד''ש מדברים על מדינת כלל אזרחיה - די אנטי-ציוני ע''פ אמות המידה שלי.
שילך למרץ 72292
לו נשארה ש"ס מחוץ לממשלה, האם היה ישי הופך ליו"ר האופוזיציה?
שילך למרץ 72323
נראה שלפי החוק, כן.
ככל הידוע לי יו"ר האופוזיציה אמור להיות מס' 1 ברשימת הח"כים של מפלגת האופוזיציה הגדולה ביותר.
לא 72326
גם לאחר פיטורי (חלק מ-) שריה, ש''ס נשארה חלק מהקואליציה (חברי הכנסת שלה נשארו חברים בוועדות הכנסת מטעם הקואליציה, ואחד השרים לא פוטר). רק אם ש''ס הייתה פורשת מהקואליציה, ישי היה יכול להפוך ליו''ר האופוזיציה (אבל, זה תסריט כל כך דמיוני, בטח הליכוד והעבודה יפרשו קודם)...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים