מציאות אלטרנטיבית 717167
מעולם לא החשבתי את עצמי ככותב נאומים או ככותב בכלל, ולכן אני מניח שהנשיא ועוזריו היו יכולים לעשות זאת הרבה יותר טוב ממני, אבל אולי הצלחתי להעביר את רוח הדברים של מה שהייתי מצפה מהנשיא בערב פסח. הפער בין המצוי לרצוי בעיני בלתי ניתן לגישור.

לאלה מכם שיענו אמ;לק הנה תמצית הדברים: ביקום האלטרנטיבי הנשיא היה אומר שהוא יחגוג את הסדר לבדו לא מטעמי בריאות, ולא בגלל כיבוד החוק, לא בגלל שהוא חייב אלא בגלל שהוא רוצה.

- - - - - - - -
דברי הנשיא לאומה כפי ששודרו בטלויזיה בערב הפסח י"ד ניסן התש"פ

אחי ואחיותי אזרחי ישראל,

חג הפסח הממשמש ובא עומד להיות החג בו קיום מצוות "ושמחת בחגיך" יהווה אתגר אמיתי עבור כולנו. כולכם יודעים שלראשונה מאז קום המדינה, הנגיף הארור שתקף אותנו ואת העולם כולו לא מאפשר לנו לחגוג את החג כפי שקיוינו וכפי שנהגנו, לפחות בכל שנות עצמאותינו.

ליל הסדר, אולי החג המשפחתי ביותר בלוח השנה העברי, ייחגג השנה בחוג המשפחה המצומצת ביותר, ובהרבה מקרים המפגש הבין-דורי בין הורים לילדיהם ובין נכדים לסביהם, ואיחוד המשפחות מכל קצווי הארץ יימנעו מאיתנו, וה“כולנו" מתוך "כולנו מסובין" יהיה "כולנו" דל ומצומצם. הרבה נשתנה הפעם לא רק "מכל הלילות" האחרים של השנה, אלא גם מכל לילות הסדר שחגגנו.

וודאי ידוע לכם שלפני פחות משנה איבדתי את רעייתי האהובה נחמה, כך שליל הסדר השנה הוא הסדר הראשון בלעדיה זה יובל שנים, וחסרונה שהוא קשה מנשוא גם בימים אחרים יהיה קשה שבעתיים בלילה הזה. מאז הלכה נחמה ילדיי מסייעים לי רבות בענייני האישיים וגם במענה הנדרש בענייני עבודה, כאנשי קשר במהלך החגים וסופי השבוע, כשלשכתי אינה מאוישת. אין לי ספק כי תוכלו להבין מדוע תפקידי דורש שגם אני וגם אלה הסמוכים אלי נעבור בדיקות לגילוי הנגיף, כדי שאוכל להמשיך בעבודתי ולשרת אתכם כמיטב יכולתי. בעקבות בדיקות אלה אין כל סיבה בריאותית שלא אוכל לחגוג עם משפחת בתי את ליל הסדר.

אלא שעם כל רצוני העז כאדם לעשות את הטיבעי מכל ולחגוג את הסדר עם יקיריי, כנשיא המדינה מה שהייתי משתוקק לעשות הוא לחגוג את הסדר עם כולכם, בני עמי, ובייחוד עם עשרות אלפי הקשישים הבודדים בבתיהם, במוסדות הדיור המוגן, בבתי האבות, במוסדות גריאטריים אחרים, וגם, לצערנו, בבתי חולים . מאחר שאין זה אפשרי לעשות זאת עימכם פנים אל פנים, חובתי הקדושה היא להיות איתכם ברוחי בשעות הסדר, והדרך הראויה ביותר, אולי הדרך היחידה, לעשות זאת, היא לחגוג את ליל הסדר השתא תחת אותם אילוצים שאתם, אזרחים יקרים, נאלצים לקחת על עצמכם.

אחי ואחיותי,

מה הדרך הנאותה ביותר לכבד את זיכרה של נחמה, אם לא להציע לכם נחמה, פעוטה ככל שתהיה, בשעות הקשות של הבדידות, של הגעגועים, של המועקה, של הצער על אלה ממכרינו שנלקחו מאיתנו ולא יזכו לחגוג את הפסח הזה, וגם של החרדה והפחד מהבאות? אני בטוח שרובכם מקבלים את כל הסיוע האפשרי ממשפחותיכם האוהבות, אך התוספת הזעירה שאני יכול אולי להוסיף היא בנסיוני להעניק לכם את ההרגשה שעם ישראל כולו, ואני כמייצגו, נמצאים איתכם בכל מאודנו ברגעים אלה. כולנו שותפים לאותו גורל, כפי שהיה נכון לעם ישראל לאורך אלפי שנות ההיסטוריה, ואותו גורל משותף שהיה מקור כוחנו מאז ומתמיד יהיה מקור כוחנו גם בימים קשים אלה.

ולכן, למרות הקושי האישי הרב, לא התלבטתי רבות לפני שהחלטתי לחגוג השנה את ליל הסדר בגפי, כמו רבים מכם. משפחתי, כמו משפחותיכם, תהיה איתי רק בנפשה וברוחה, ובנוסף לכסאו של אליהו יהיה בליבה כסא ריק נוסף, הלא הוא הכסא שלי. ושלכם . אם מותר לי לקוות, הרי הידיעה שכולנו באותה סירה תסייע לנו להרגיש, בנוסף לאותה הרגשת ה"לבד" גם הרגשה של ביחד, ובד בבד עם היותנו בסדר דל משתתפים מכל מה שהיכרנו, נוכל גם לחוש שאנחנו בסדר הגדול מכולם, מסביב לאותו שולחן גדול עם עם ישראל כולו. משפחתכם הקרובה אינה עימכם, אבל משפחתכם הגדולה, אומתנו הנצחית כולה, ואני הקטן כמייצגה בדחילו ורחימו, ממלאת במשהו את החלל שנוצר. גם אם יקשה עלינו לקיים את "והיית אך שמח", אם הקלתי אך במעט מזעיר על אחד או אחת מכם להיות גם שמח, הרי שבאתי על שכרי.

(לחבוש כיפה. להדגיש את המלים המודגשות)

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת, לְדָוִד:
הִנֵּה מַה-טּוֹב וּמַה-נָּעִים שֶׁבֶת אַחִים גַּם-יָחַד.
ב כַּשֶּׁמֶן הַטּוֹב עַל הָרֹאשׁ
יֹרֵד עַל הַזָּקָן, זְקַן אַהֲרֹן
שֶׁיֹּרֵד עַל-פִּי מִדּוֹתָיו.
ג כְּטַל-חֶרְמוֹן שֶׁיֹּרֵד, עַל הַרְרֵי צִיּוֹן
כִּי שָׁם צִוָּה יְהוָה אֶת הַבְּרָכָה
חַיִּים עַד-הָעוֹלָם.
* * * * *

חג שמח וכשר
מציאות אלטרנטיבית 717174
סימולציה!
מציאות אלטרנטיבית 717182
זה כבר מתחיל להישמע כמו ויג'ילנטה פרטית. מישהו לא קיבל חנינה?
מציאות אלטרנטיבית 717190
לך לטייל קצת בחוץ, תתאוורר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים