המשפחה 717814
בשורה התחתונה, הכי חסר לי זה המפגשים המשפחתיים עם הורי ואחי, שבדרך כלל היו כל סוף שבוע שני, ועכשיו כבר יותר מחודש וחצי שלא נפגשנו. שני הורי כבר מעל גיל 80 ואי אפשר לקחת סיכונים איתם, אז נפגשים מדי פעם בזום כל האחים וההורים, אבל זה לא באמת אותו דבר. גם לילדים שלי חסרים המפגשים עם בני הדודים (ולבת שלי גם עם הילדים הקטנים של אחת מהאחייניות שלי).
חוץ מזה, הכל טוב: אף אחד אצלנו לא חלה (עד עכשיו), העבודה שלי ממשיכה כרגיל וגם אשתי עובדת כרגיל, כך שאין בעיות פרנסה וגם אין דאגה, מקום העבודה שלי מבטיח שכל התכניות נשארו ללא שינוי, כל הלקוחות רוצים את המוצרים בזמנים שהתחייבנו והכל פשוט נפלא. הילדים שלי כבר גדולים (חטיבת הביניים) והם משתתפים בשיעורים בזום בבקרים ומעסיקים את עצמם בשאר הזמן, טיולים קצת חסרים, אבל זה לא שהיינו מטיילים הרבה קודם ואפשר לצאת לשדות שמסביב אחר הצהריים לשעה הליכה (אשתי ואני עושים את זה כמה פעמים בשבוע) וספורט אני ממשיך לעשות כרגיל. בסופי השבוע ובחגים, יש לי עכשיו הרבה זמן פנוי לעבוד בגינה ובבית ולסדר דברים שהצטברו במהלך החורף. אני לא נוהג להתפלל, כך שזה לא חסר לי, ובאשר לתרבות ופנאי, לא הייתי צרכן גדול קודם, אז לכבוד המגיפה קנינו XBOX (לילדים) ומסך גדול (לילדים ולנו) והאינטרנט מהיר וטוב כך שסרטים וסדרות לא חסרים. צעדי ההיגיינה קצת מנג'סים (בעיקר מסיכה כשיוצאים מהבית, אבל זה ממש לא קורה הרבה) אבל לא יותר מדי ובשורה התחתונה, חוץ מהגעגועים למשפחה הכל טוב.
למעשה, כלכלית החיים שלי השתפרו: אין יותר ארוחות צהריים במסעדה כל יום - חיסכון של 700-600 ש"ח בחודש, האוטו כמעט שלא צורך דלק - חיסכון של קרוב ל-‏1,000 ש"ח בחודש, וכמובן שלא יוצאים לסרטים, למסעדות, למספרות (קניתי מכונת תספורת), לארועים משפחתיים וכולנו גם מחליפים פחות בגדים, פשוט כי לא יוצאים מהבית (הילדים שלי לפעמים נשארים בפיז'מה כל היום ואני עברתי להחליף חולצה כל יומיים), אז עושים פחות כביסה ובסך הכל הייתי מעריך שכ-‏2,000 ש"ח נחסכים לי כל חודש.

הדבר השני שהכי חסר לי זה העבודה במשרד עם חברי לעבודה. מעשית, אני יכול ללכת למשרד (יש אישור לכל מי שלא חולה או נדרש לבידוד להגיע עם הצהרה יומית על מצב הבריאות ובתיאום עם המנהלים כדי למנוע צפיפות), אבל אין בכך טעם כי מגיעים לשם אנשים בודדים כל יום, בעיקר כאלה עם ילדים קטנים שלא נותנים לעבוד מהבית או אנשי תמיכה טכנית שמפעילים את המעבדות, ואם כבר לבד, עדיף מהבית.
יש גם יתרונות בבית: כשיש זמן מת לא צריך להתאמץ להראות עסוק, אפשר לקרוא ספר, לגלוש באינטרנט, לצאת לחצר ולנוח על הדשא. גם הנוף מהחלון יותר יפה, הציפורים מצייצות ומסתבר שיש לי 9 מיני ציפורים בגינה ואני כבר מזהה כמעט את כולן לפי הצפצוף: הכי מפריעים - הדרורים והבולבולים שלא סותמים לרגע; שרים הכי יפה - השחרור והמיינה; הצליל הכי מכוער (אבל רק מדי פעם) - עורבים אפורים; לא מפריעים - הצופית, יונים וצוצלות; שותק רוב הזמן - עורבני; לא נכנס לגינה (ולספירה), אבל צווח מלמעלה - דררה.
המשפחה 717817
אם הפכת למומחה בצפצופי ציפורים, אולי תוכל לעזור לי לזהות את מין הציפור בחצר שלי שאחראית לצפצוף מסוים שלפעמים כמעט מוציא אותי מדעתי. מדובר בשלוש קריאות כל פעם, חוזרות שוב ושוב, שהן די גבוהות ונשמעות ''הו הו (הפסקה קצרה) הווו'' (כל הו''וים בתנועת שורוק). אני שומע אותן בד''כ מוקדם בבוקר ולא בעונת החורף. מה שמפריע לי בצפצוף זה שמבחינה ריתמית, התבנית של שלושת הצלילים חוזרת על עצמה בדיוק, אבל לא מתיישבת על אף מקצב עם חלוקה פנימית הגיונית. ציפור חסרת גרוב לחלוטין.
המשפחה 717818
אתה יכול להקליט ולהעלות לאיפשהו? התיאור לא מספיק ברור. (אם הקלטה לא אפשרית, אולי תווים?)
המשפחה 717843
אנסה להקליט. זה לא צפצוף שאפשר לכתוב בתווים.
המשפחה 717844
הציפור שאומרת “הוד הוד הוד” (אבל בקצב קבוע) זאת דוכיפת. אבל אולי לך יש דוכיפת שאומרת “הוד הוד, הוד” בגלל טראומת ילדות.
חפש בגוגל קול של דוכיפת, ובטח תמצא דוגמאות.
המשפחה 717848
לא חושב שזו דוכיפת, אם הצלילים האלה מייצגים אותה נכון. כאמור, אנסה להקליט.
המשפחה 717829
כוס?
המשפחה 717876
לפי תיאור הקולות של כוס במדריך הציפורים של "מפה", ומה שאני זוכר מהקיבוץ, לא: הכוס עושה "הו" פעם בהרבה שניות, לאו דווקא בשלשות. עברתי על תיאורי הקולות של כל דורסי הלילה, שום דבר לא נראה מתאים.

כתוב בהקדמה שם שבין הצפרים עניין התיעוד הטקסטואלי של קולות הציפורים שנוי במחלוקת, כי את סימני האלפבית התאימו בני האדם לתיאור קשת ההגאים שהם עושים. הם פשוט לא מייצגים בשום צורה סבירה קולות של ציפורים, וקשה מאוד לנחש מתוך האותיות בספר מה אמורים לשמוע. התומכים אומרים שנכון, ובכל זאת בפועל זה לפעמים עוזר. קטונתי מלהכריע, אבל במקרה האנקדוטלי שלי זה עשה את ההבדל: לפני עשר שנים בערך זיהיתי בביטחון, לפי תיאורי הקולות, שבשכונה שלי (אחוזה בחיפה) מקנן זוג ליליות מצויות. לא ראיתי אותן מעולם, אבל שנה אחרי שנה אני שומע אותם במשך החודשים הרלוונטיים (גם כשעברתי דירה לצד השני של אחוזה), ויודע שלא הכל אבוד.
המשפחה 717926
האם יכול להיות שמדובר ביונים? הייתי שומע אותן הרבה בבקרים ברמת השרון, והתבנית של שני "הו", הפסקה ואז "הו",כמעט סינקופה אבל לא בדיוק, עצבנה גם אותי. היה גם קשה להאמין שזו אותה ציפור מוכרת, בגרסת קריאות הבוקר.
המשפחה 717931
נראה לי שאתה מתכוון לצוצלת [ויקיפדיה] וקשה לי להאמין שיובל לא יזהה אחת כשהוא שומע אותה.
המשפחה 717967
אני בהחלט נמנה על הרבים שמתבלבלים בינה לבין יונת הבית (נחמת מה), אבל לפי קובץ הקול מויקיפדיה, מדובר בקריאה שונה מזו אליה קישרתי (ומהתיאור של יובל). יכול להיות שקישרתי למין שלישי מבין היוניים?
המשפחה 717969
וקצת קריאה מטרימה היתה חוסכת לי הודעה מיותרת. עמכם הסליחה.
המשפחה 717935
עכשיו אני שומע את זה בדיוק מהחלון שלי!

חשבתי שזה צוצלת (שהרבה פעמים שמעתי תוך שאני רואה אותה, אז אני אמור לדעת בביטחון, אבל לא זכרתי). בדקתי בספר, לא צוצלת. בדקתי את שכונתיה: תור הצווארון!
המשפחה 717943
האחרון ממש דורש חידה, בסגנון 'עומד בשורה בשולי החולצה והומה כיונה (3, 8).
המשפחה 717974
בצירוף מקרים לפני כמה ימים חשבתי על חידה שמקשרת את התמונה הזאת לשיר השירים.
המשפחה 717961
אם יוולד לי ילד,
אביגדור או קוהלת,
אני אסביר לו ת'הבדל
בין תור הצווארון ובין צוצלת.

אתה יכול לקצר קצת את שם הציפור? זה לא מסתדר טוב.
המשפחה 717993
בקלות, ''תור מצוי''.

באופן אירוני, בישראל התור המצוי בקריסה, והפך נדיר.
המשפחה 718008
הוא מצוי. בסכנת הכחדה.
המשפחה 717975
יכול להיות, חבל שבתור צווארון [ויקיפדיה] אין דוגמת צליל. אני עדיין אורב להזדמנות הקלטה ואתה מוזמן להצטרף למאמץ המודיעיני-מלחמתי.

בתשובה לתגובות קודמות: הצפצוף שאני מדבר עליו הוא לחלוטין לא זה שבקישור "יונים" של "רק לדקה", וגם לא זה שבצוצלת [ויקיפדיה]. בכוס (עוף) [ויקיפדיה] אין דוגמת צליל, אבל היות שאני שומע את הצפצוף בשעות האור, לא נראה לי שזה הפתרון.
המשפחה 718010
פשוט תגיד לו: בוא איתי אל הגליל, בוא נפתח נא צווארון, בוא נשיר במלוא גרון.
המשפחה 717972
לכל המעוניין: באתר הזה יש קבצי קול עם הקולות של הציפורים הנפוצות בארץ. אתם מוזמנים להיעזר בו כדי לזהות מי מצפצפת ומי מקרקרת על אדן חלונכם.
המשפחה 717976
אהה! תור צווארון, אני כמעט בטוח. כמו שירדן כתב. תודה רבה איזי. הפרט שליד הבית שלי מצפצף קצת יותר סטקטו מהפרט שבהקלטה, וההקלטה גם לא מספיק ארוכה כדי לשמוע בבירור את הקצב הכושל, אבל אני חושב שיש לנו פיצוח.
המשפחה 717978
עכשיו אתה יכול עבור לשואה.
המשפחה 717980
?

לא ברור לי אם זה אני ש(שוב) לא פותר חידת הגיון פשוטה, או שאתה (שוב) מפשל בהקלדה ;-)
המשפחה 717982
אתה לא זוכר שלפני שנתיים מירי רגב הצליחה לפצח את השואה (אפשר לדלג לדקה 1:00)? אני בטוח שם אתה תצליח אם רק תנסה מספיק.
המשפחה 717988
לא, לא זוכר, ואני די בטוח שגם מעולם לא הכרתי את ההתבטאות הספציפית הזאת של מירי רגב.

יכול להיות שמפאת הבדלי הגיל ביננו, דווקא אתה פספסת את הרפרנס שלי ב"יש לנו פיצוח" - אני התכוונתי לקץ' פרייז של שוש עטרי בתכנית הטלוויזיה "פיצוחים".
המשפחה 717985
אני חייב להודות שזה באמת נשמע כמו "הו הו (הפסקה קצרה) הווו"!
המשפחה 717986
השלב הבא יהיה אפליקציה דמויית שאזאם.
המשפחה 717987
אתה מוזמן לפתח אחת כזאת. לא הייתי בונה על התעשרות מזה.
המשפחה 717989
הקלטתי! הנה כאן. הייתי צריך להגביר את עוצמת הקול בהקלטה ב-‏35db, אז יש הרבה רעשי רקע, אבל אפשר לשמוע סביר את הצפצוף.
המשפחה 717990
בהחלט נשמע כמו תור הצווארון.
המשפחה 717831
אני מבין שאין לך חסכונות, פנסיה וקרנות השתלמות.
אם היו, לפחות כרגע האלף שקל שאתה חוסך על דלק הם טיפה בים הפסדי ההון שלך.
לגבי האוטו - ממליץ רק להניע אותו לרבע שעה מדי שבוע, אחרת הקריאה לניידת שירות כשתרצה ליסוע איתו תקזז חלק מאלף השקל האלו.

גם לי חסרה מאד העבודה במשרד, מבחינה חברתית בעיקר, לאו דוקא מקצועית (גם זו יש לה יתרונות אינטראקטיביים משמעותיים על בית וזום).
גם אני חוסך את ה-‏700 שקל בחודש, אבל אפילו אם נישאר במחלקת המזון הם מתגמדים יחסית למחיר כמויות האוכל והמצרכים שקנינו לבית.

באגף היתרונות אני יכול לומר שהמגבר של הגיטרה החשמלית מחדש את ימיו כקדם, ובעיקר כשהייתי בבידוד ביתי צברתי עליו קילומטרז' נאה והורדתי את החלודה מהאצבעות.
גם כיף לראות את הבנות ליותר שעות ביום. זה לא רק יותר שעות, אלא גם זמן יותר נחמד מאשר העייפות בערב אחרי יום עבודה או המרוץ בבוקר למסגרות. זה בהחלט גיבוש משפחתי יוצא דופן.
חסרות לי ארוחות הבוקר בבתי קפה בשכונה ויציאה למסעדות. וכמובן מפגשים עם חברים (בחפיפה לסעיף הקודם).
המשפחה 717832
החסכונות שלי לא הפסידו דבר, כל עוד לא משכתי אותם. אני לא מתכנן למשוך את החסכונות או לצאת לפנסיה בשנים הקרובות, ולכן לא הפסדתי כלום. לו הייתי מושך את החסכונות הייתי מפסיד, אבל לא רק שלא משכתי, ניצלתי את הירידה בהוצאות כדי להגדיל את ההפקדה לחסכונות שלי (הפרטיים, לא אלה שהמעביד מפקיד עבורי), כך שבטווח הארוך אני מצפה להרוויח מהנפילה בשוקי ההון, שמאפשרת לי לקנות עוד ניירות ערך במחירים נמוכים (ב-‏2008 זה עבד יופי).
לא הפסקתי להשתמש ברכב, קניות צריך לעשות פעמיים בשבוע והסופר הקרוב דורש נסיעה של מספר קילומטרים (במרחק הליכה עם שקיות יש רק מכולת קטנה שאפשר לקנות בה מוצרי חלב בסיסיים וביצים) ויש עוד סיבות לנסוע פעם או פעמיים בשבוע. בכל מקרה, הביטוח שלי כולל חילוץ במקרה הצורך.
המשפחה 717842
בניסוח הזה אני נוטה להסכים איתך.
וכמו שכבר ציינתי כאן, נקטתי באסטרטגיה דומה דרך קרנות ההשתלמות שלי.
אז אצלי, לשמחתי או לא, הקניות הן בשכונה וללא רכב, אז אני מתניע כפי שאמרתי.
גם הביטוח שלי כולל חילוץ, אבל השעות המבוזבזות בהמתנה לו גם הן שוות כסף.
המשפחה 717937
אני נוסע איתו פעם בשבוע להפגנה. בשפל היינו רק שלושה. במוצאי שבת כבר היינו שלושה עשר.
המשפחה 717942
שלושה עשר מי בתוך מה? מפגינים? נוסעים באוטו (יש לך מונית שירות?)
המשפחה 717950
מפגינים.
המשפחה 717951
אז היית בהפגנה של 13 אנשים (ולפני כן 3)?
איפה מתקיימים אירועי הבוטיק הללו?
המשפחה 717956
באותו מקום ואותה שעה כל שבוע כבר מאז קיץ 2017.
המשפחה 717957
אווו, המסתורין רק גדל.
אם אתה לא מעונין לספר תאמר כבר עכשיו, שנפסיק לשאול.
המשפחה 717954
אם אתה מרגיש מתוסכל אתה יכול לבוא להפגנה בכיכר רבין. אתמול היינו שם כמה אלפים. היה נחמד.
המשפחה 718402
נראה שחלק מכם עברו אלינו. אתמול היינו מעל מאה.
המשפחה 718413
תגובה 717957
המשפחה 717960
שמחתי לקרוא את התגובה המפורטת והמעודדת. ציוץ הציפורים זה צופר נהדר

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים