גדעון לוי שוב אינו בעד שתי מדינות לשני עמים 718965
לרשימת אנשי השמאל שחדלו לתמוך בפתרון שתי המדינות הצטרף גדעון לוי. בראיון שראיתי הערב בתכנית של קלמן וסגל הוא מסביר שאין שום סיכוי אחרי שביו"ש ישנם 700000 מתיישבים שרעיון שתי המדינות יתממש. הוא מצטרף, לכן, לא. ב. יהושע ולחלוץ הפורשים ניר ברעם, שמצדדים עתה במדינה אחת, שבה לכולם יהיו זכויות שוות. לכן הוא תומך בסיפוח, וסבור שהמאבק מעתה צריך להיות מתן זכויות שוות לכל הערבים שחיים באזורים שיסופחו.
ישנה אסכולה בימין שאומרת ממש את אותו הדבר, כלומר סיפוח מלא של השטח ואיזרוח כלל התושבים, תוך תקווה שבמרוצת הזמן המאזן הדמוגרפי ינוע לעבר יותר יהודים במדינה המאוחדת‏1. כפי שגם כתבתי במאמר, אני חושש מצעד כזה, ומצדד בסיפוח אזור c בתחילה, כפי בתכנית המאה שכנראה תוליד את הסיפוח הזה במהרה. האזורים שלא יסופחו ימשיכו להיות תחת "כיבוש" במתכונת כפי שהיה עד כה. תקוותי היא שבחלוף השנים, ואני מתכוון לעשרות שנים, המאזן הדמוגרפי יהיה כזה שאפשר יהיה לספח גם את האזורים האלה, אבל משאיר לנו את האופציה שזה לא יקרה, ואז נחשוב מה לעשות.

1 כשהציעו לנו את תכנית החלוקה דובר על כארבעים אחוז ערבים בשטח המדינה שלנו, ובכל זאת רקדנו ברחובות. העובדה הזאת נודעה לי רק לאחרונה.
גדעון לוי שוב אינו בעד שתי מדינות לשני עמים 718990
מבחינתי תומכי המדינה האחת, גם מימין וגם משמאל, מתנתקים מהציונות. משמאל הערך העליון של הציונות- ''מדינת היהודים'' איבד מערכו לחלוטין, ומימין שאר ערכי הציונות איבדו מערכם והוחלפו בערכים אחרים.

להערת הרגל- רקדנו ברחובות, אבל לבן גוריון היתה תכנית. קראתי באיזה מקום שלפני הקמת המדינה הוא כל הזמן עשה חישובים בפנקס מה כמות הלוחמים שתהיה לו, וברגע שהיו לו מספיק, הוא דחף בכח להכרזת העצמאות בידיעה שיהיה מאבק מזוין, ובכוונה תחילה לנצל אותו כדי להקטין את אחוז הערבים בשטחי המדינה היהודית.
גדעון לוי שוב אינו בעד שתי מדינות לשני עמים 718991
אתה לא מבין שבעוד שניים או שלושה דורות יהיו כאן 100 מליון יהודים ורק 50 מליון פלשתינאים? כך ננצח גם במלחמת הרחם עליה הכריז בשעתו יאסר עראפאת, נשמור על צביונה היהודי של המדינה וגם הדמוקרטיה לא תיפגע. הברכה "פְּרוּ וּרְבוּ וּמִלְאוּ אֶת הָאָרֶץ וְכִבְשֻׁהָ" תתגשם, גם אם בסדר הפוך, אבל כידוע אין מוקדם ומאוחר בתורה. נכון, יהיה קצת צפוף, אבל קברי האבות יהיו בידינו!
גדעון לוי שוב אינו בעד שתי מדינות לשני עמים 718994
בשם חוק פו ולמען הקוראים האקראיים יותר אני אזכיר שכבר היה לי הדיון הזה עם אישקש ואביר הקרנפים (הפתיל מתגובה 658090)

ופטור בלא כלום אי אפשר- כמות קברי הילדים שלנו יותר מעניינת אותי מכמות קברי האבות.
גדעון לוי שוב אינו בעד שתי מדינות לשני עמים 718993
התיאוריה שלך על התכנית של בן גוריון היא תכנית הקוספרציה המוזרה ביותר ששמעתי מעודי. זה כמו לומר שיפן פתחה במלחמה כנגד ארצות הברית כי ידעה שתפסיד ושתהיה תכנית מרשל שתצעיד את יפן לכיוון משופר.
גדעון לוי שוב אינו בעד שתי מדינות לשני עמים 718995
להיפך- הוא המתין עם הכרזת המדינה עד לרגע שבו היה לו צבא מספיק חזק לנצח במלחמה שהתכונן אליה.

נכון, נשמע מוזר בימים אלו לדבר על מישהו שהיתה לו ממש תכנית, ושהוא לא רק תכנן אותה אלא גם מימש אותה בהצלחה. כל כך מוזר עד שזה נשמע כמו קונספירציה.
גדעון לוי שוב אינו בעד שתי מדינות לשני עמים 718997
ומועד ההכרזה לא היה קשור במועד סיום המנדט הבריטי שחל ממש באותו זמן?
אני אמנם שואל אבל גם אם תשכנע אותי שאין שום קשר, לא אשתכנע להאמין שלא מדובר בתיאורית קונספירציה חסרת בסיס. מה שנראה כברווז, מגעגע כברווז וכו' . . .
גדעון לוי שוב אינו בעד שתי מדינות לשני עמים 719007
בטח שכן. אלא שהיו עוד אפשרויות, ורוב חברי מנהלת העם (הממשלה שבדרך) רצו להתעכב עם ההכרזה. לבן גוריון היתה תכנית. הוא משך ודחף ושכנע וזכה בהצבעה 6-4 (3 נעדרו) התאור המלא.
ההתחמשות, הגיוס והאימונים לקראת המלחמה החלו עוד לפני הכרזת האו"ם. כבר בקיץ 1947 נעשו מספר מהלכים ארגוניים להסבת 'ההגנה' לצבא סדיר. כהכנה למלחמה צפויה הוקם ב-‏10 בנובמבר 1947 'שירות האוויר' (הכנה לחיל האוויר).
גדעון לוי שוב אינו בעד שתי מדינות לשני עמים 719008
ראיתי את הסרטון אליו קישרת, והוא סרטון מצוין, למעט הראיון עם גרבוז, שאיני יודע לשם מה הוכנס אליו. אני ממליץ לצפות בסרט, גם כדי לקבל קצת פרופורציות ולהכיר בגן העדן שאנו חיים היום בתוכו בהשוואה למצבנו הכללי, הביטחוני והמדיני אז. הסרט מוכיח בדיוק את ההפך ממה שאתה אומר. עד כמה מועד ההכרזה היה קשור למועד פקיעת המנדט, ועד כמה דווקא אנשי הצבא, בקשו לדחות את מועד ההכרזה כדי שאפשר יהיה אולי לצבור עוד כוח ולשפר את הסיכויים‏1, ובן גוריון התעקש והצליח לקיימו ממש עם תאריך סיום המנדט. כמובן לתיאורית הקונספירציה לפיה בן גוריון תכנן מראש את גרוש הערבים כדי לשפר את הדמוגרפיה, אין כל זכר בסרטון.

1 בהקשר הזה סיפרתי פעם בתגובה 709946 על ההערכה שרכש שייב לבן גוריון על החלטתו להכריז על הקמת המדינה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים