המהפכה השקטה 7203
יש משהו חולמני ואבוד, ועם זאת נפלא, בתפיסה הסוציאליסטית/אנרכיסטית.

משהו אנכרוניסטי וחסר-תוכלת, ועם זאת נכון. לא סתם הקומוניזם נכשל, הוא נכשל כי הוא פעל כנגד היצר הטבעי של האדם. עם זאת, ובניגוד מוחלט, יכשל (או למעשה, כבר נכשל, לטעמי) הקפיטליזם

הקפיטליזם אינו נכשל בשל העובדה שהוא מתנגד ליצר האדם הבסיסי, אלא דווקא בגלל שהוא מטפח ומעלה אותו לכס-מלכות. ויצרו של האדם, כאשר הוא נטול שפיטה מוסרית, יכול בקלות להביא לחורבן.

עם מרבית המאמר אני מסכים; דרך חיים שמבוססת אך ורק על שלילת הקיים היא הרסנית ואינה יכולה לפעול לעולם. האדם, ברגעי חורבן, אינו חושב אודות טוב ורע, אלא חוזר ליצרו הבסיסי ביותר, לדרך אותה הוא מכיר.

למרות שיש איזה כיף חבוי בלהרוס דברים, הריסת הסדר החברתי שלנו, לא תועיל במאומה, מלבד יצירת סדר חברתי זהה, או גרוע יותר, לאחר זמן מה.

אבל אנחנו זקוקים למהפכה.
לא למהפכה שלטונית, גם לא למהפכה סוציאל-שיוויונית, אלא למהפכה תודעתית, ברמה האישית-לאומית שלנו.

אם תסתכלו מסביב, תראו שקואופרטיבים הפכו לחזקים יותר מבני אדם; אפילו מבחינה חוקית הם מוכרים כגוף משפטי. הקיום הקפיטלסטי שלנו אולי רווחי, אבל הוא נטול עמידה מוסרית.

המהפכה היא כלל לא פוליטית; היא אך ורק אישית וחברתית. מהפכה על סדרי העדיפויות שלנו.

כסף מסובב את העולם, בזה אין ספק. אין טעם להתעלם בזה. צריכים להשתמש בזה בתור כלי. ברגע שאתה מודע שאנשים יעשו דברים מסויימים רק כאשר הם רווחיים אז עליך להתאמץ ולהפוך את הדברים הנכונים מוסרית לגם נכונים כלכלית.

האם בעיניך, השימוש בדלק מזיק ויש אלטרנטיבה יעילה יותר? עליך לנהל מערכת מיסים ואכיפה שתהפוך את השימוש באלטרנטיבה כלכלי יותר.

המהפכה לא נגמרת או מתחילה בחברה. היא נגמרת ומתחילה באדם.

יש משהו יפה באנשי המהפכות. היום כבר כולם מאובסים מידי, אף אחד לא רוצה שינוי. נוח לנו בפולסוואגן אודי שלנו (המכונית הכי בטוחה בעולם). חלומות הם אילו ששינו את העולם, אז לא - אסור להפסיק לחלום על מהפכה. אבל מהפכה היא לא בום-בום-בום, היא אני ואתה, חושבים לרגע אחת, על משהו שהוא גדול יותר מהאני.

וזה מה שהיה לי לומר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים