שאלה 72469
לא לגמרי לעניין, אבל בכל-זאת קשור.

בתוקף איזה חוק או עיקרון בין-לאומי מוגדרים השטחים שנכבשו/שוחררו ב-‏67' "שטחים כבושים", בעוד השטחים שנוספו למדינת ישראל 19 שנים קודם לכן (ושאינם נכללים בגבולות החלוקה של-‏47') אינם כאלה?
על פי הבנתי הן "הקו הירוק" מ-‏49' והן "הקו הסגול" מ-‏67' נקבעו כקוי הפסקת-אש בהסכמים בעלי אופי צבאי. הקו הירוק מעולם לא הוכר כגבול בינ"ל ע"י מדינה כלשהי, למעט אולי מדינת ישראל, שנמנעה מלהחיל את ריבונותה מעבר לו (מלבד בגולן ובירושלים).
מה ימנע ממישהו להגיש תביעה לבית-הדין הבינלאומי נגד מי שבונה שכונה ליהודים בלוד? מדוע סיכוייה של תביעה כזאת קטנים משל כזו שתוגש נגד מי שבונה בפסגת-זאב?
שאלה 72473
שטחי 48' סופחו יחד עם היושבים בהם, שזכו לזכויות אזרחיות בהתאם למקובל בעולם. על שטחי 67', לעומת זאת, הוחל משטר צבאי, והתושבים לא זכו מעולם בזכויות אזרחיות (ולמיטב זכרוני, דובי ואני כבר דנו בעבר בנקודה הזו בדיון אחר ובהרחבה, לפני חודשיים-שלושה).
שאלה 72569
כלומר מזרח-ירושלים והגולן, שבהם נהנים התושבים מזכויות אזרח מלאות, אינם "שטחים כבושים" ע"פ הגדרתך?
ומה לגבי שטחים שהיו בלתי-מיושבים בעת שנתפסו (כמו רובם הגדול של השטחים שעליהם הוקמו התנחלויות)? בשטחים אלה אין לדבר על שלילת זכויות מהתושבים המקומיים, ולכן הבנייה בהם ממילא לא יכולה להחשב כפשע מלחמה, לפי הגדרתך.

משום מה אני חושש שהקריטריון שלך אינו זה המקובל על "הקהילה הבינלאומית".
שאלה 72573
טרחתי ומצאתי את הדיון ש(כנראה) התכוונת אליו:תגובה 69157
(זה היה קצת קשה - כי השתמשת שם בשמך האחר :-)

על כל פנים, הדיון ההוא עסק בעיקר בשאלת זכויות האזרח של תושבי השטחים, ואילו אני שואל כאן על מעמדם של השטחים עצמם (אלו שנכבשו ב-‏48 ואלו שב-‏67) בעיני המשפט הבינ"ל. כך שאני עדיין מצפה לתשובות.
שאלה 72592
אכן השתמשתי בשוגג בניק הלא נכון. זה מה שקורה כשממהרים. אם כי חושדתני שקוראי האייל כבר קישרו בין השניים (ולו רק בזכות כתובת האי-מייל המשותפת).
ולענייננו: אין לי מושג מה אומר המשפט הבינ"ל - אני די כותבת כאן על-פי אינטואיציה והגיון. לגבי שטחים כגון רמת הגולן, בהם ניתנו לתושבים זכויות, אני אכן חושבת שכנראה אין בעיה בינ"ל (ולראיה הסיפוחים השונים באירופה באמצע המאה בין צרפת/גרמניה/שווייץ ובמזרח אירופה, אשר לא נחשבים לפשעי מלחמה).
לגבי שטחים לא מיושבים שעליהם נבנו התנחלויות - כאן אנחנו כבר מסתבכים. מהו שטח מיושב ומהו שטח לא מיושב? הרי חלק נכבד מההתנחלויות נבנו בשטחים לא מיושבים (ז"א, לא היה הכרח למקם מחדש תושבים ערבים של השטח לשם הקמת ההתנחלות). האם התנחלות מעבר לכביש של ישוב ערבי היא בניה בשטח מיושב או לא? ומעבר לגבעה? היכן שמים את הקו?
לדעתי, התשובה טמונה בדיוק בשאלתך הראשונה, בנוגע למז' י-ם ולרה"ג. אם ישראל כבשה 4 שטחים עיקריים - רמה"ג, מז' י-ם, עזה ויו"ש, ובשניים מתוך הארבעה ניתנו לתושבים זכויות בעוד שבשניים לא, הרי שבשניים האחרונים כל בניה יוצרת אפליה לא חוקית - באותו השטח יגורו תושבים בעלי זכויות (יהודים) ומשוללי זכויות (פלשתינאים). וזה כבר צורם.
שאלה 72712
כפי שודאי ידוע לך, הסיפוחים באירופה לא התרחשו להם סתם כך "באמצע המאה", אלא היו תוצאה של מלחה"ע השניה. המנצחים פשוט ציירו מחדש את גבולותיה של גרמניה כראות עיניהם, ולא היה (ואין היום) מי שימחה. התושבים הגרמנים של השטחים הכבושים לא קיבלו זכויות אזרח, משום שברוב המקרים הם פשוט גורשו או ברחו לתוך גרמניה [*].
המשפט הבינ"ל לא רואה בסיפוחים האלה פשע, כיוון שמי שביצעו אותם הם אלה היושבים על כס המשפט. החוק הבינ"ל לעולם לא יופעל נגד החזקים (מע' אירופה, ארה"ב, סין). הוא נועד להיות כלי בידי החזקים לצורך "עשיית סדר" בין החלשים.

יש הרבה תמימות באופן שבו את מציגה את הדברים. את מנסה לטעון שכל עוד בני אדם לא נפגעו - הרי שלא בוצע פשע. ואני חושש שלא זה יהיה קנה המידה שיעמוד לנגד עינהם של השופטים בהאג, ושהם לא יהססו לשרת מטרות פוליטיות, למשל ע"י העמדה לדין של קבלני-בניין מגילֹה ומתישבים מבקעת-הירדן.

---
[*] ולא שיש לי איזושהי תלונה על כך. אני חושב שצמצום שטחה של גרמניה וצמצום תפוצתם של הגרמנים היו פעולות-ענישה צודקות בהחלט.
שאלה 72724
בשנים האחרונות דווקא יש התעוררות של יוצאי חבל הסודטים בדרישה לפיצויים או לחזרה לשטחי צ'כיה.
אין לי פה קישור אבל זה פורסם גם בעיתונים בארץ.
ויש יסוד להניח שכל שינוי במצבם של הפליטים הפלסטינאים יגרור לחץ גם אצל עמים אחרים בעולם לחזור לשטחים מהם גורשו במאה ה-‏20.
שאלה 72737
האם היתה התרעמות בעבר על בניה יהודית ברה"ג?
תשובה 72875
והנה במקרה גיליתי את התשובה. החוק הבינ''ל שאליו מתייחסת הכתבה פוסק כי כל שינוי פני הקרקע, בשטח הנמצא תחת משטר צבאי כובש, הוא עבירה. מכאן שהאינטואיציה שלי היתה נכונה - אכן מדובר רק על שטחים כבושים תחת משטר צבאי, ולא על רה''ג, למשל.
תשובה 72901
האם יש ברשותך קישורית?

ולעצם העניין - אם את צודקת, מדוע הביע רובינשטיין את דאגתו לגבי שכונות בירושלים (שבה הוחל החוק הישראלי)?
האם פרשנותו לחוק שונה משלך?
תשובה 73036
אין קישור, אבל תוכל לחפש בלוח המשדרים את התכנית "Hate", כאן היא הוצגה בדיסקברי צ'נל (3 פרקים על הסכסוך הישראלי-פלשתיני) השבוע. באחד הפרקים היה ניתוח לייט של החוק הבינ"ל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים