עולם שלישי 72656
אני מניחה שהסיבה שנושא חשוב זה אינו זוכה לתגובות היא, בין היתר, הקשר (כלומר חוסר הקשר) בין הכותרת המתלהבת לבין הנושא. חבל, עמית, אבל בד"כ חיבור של איומי סוף העולם עם אידאולוגיות רדיקליות גורם לאנשים רבים לפתור בלא כלום. ישראל, כמובן, איננה מדינת עולם שלישי, ולו הייתה זה ודאי לא היה אך ורק בגלל יחסה הבלתי ירוק בעליל.

אבל הנושא כשלעצמו הוא ודאי חשוב, ולא הזכרת תת-נושא חשוב, שראוי להזכירו כי אולי עוד אפשר לעצור אותו: הפרטת חופי הים ומאידך חידוש החופים הציבוריים כרוכים בתאורה לילית. התאורה הלילית מבלבלת את ציבורי הדולפינים ושאר בע"ח וגורמת להם לאבד כיוון במים ולהגיע אל מותם. זה כבר קורה, ומדובר גם בחיות מוגנות וגם באיזורים מוגנים. פשוט בזיון שבעלי המאה הצליחו להאפיל בחשיבות השקעתם על חשיבות שמירת היונקים הימיים (הנכחדים!).

יש גוף שהוקם לצורך מטרה זו ממש, גם מכתבים לכנסת יעזרו. אני מניחה שאלו שימקדו את עצמם ולא ידברו במימדי אסון כללי יהיו האפקטיבים יותר.
עולם שלישי 72657
אינני חושב שיש חוסר קשר. נהפוך הוא.
אני מסכים שהשתייכות לעולם השלישי אינה בהכרח מסיבות סביבתיות, אך אני מוצא הרבה יותר דמיון בין מצב איכות הסביבה בישראל למצב בארצות עולם שלישי מאשר למצב נניח בהולנד שהיא הצפופה במדינות אירופה.
שקלתי בכתיבת המאמר להתייחס לנושאים קשורים שאינם סביבתיים כמו הזלזול בחוק שהולך ומתפשט במדינה, בפרט בחוקי התנועה - מס' האנשים שאני רואה נוסעים באדום בכביש הולך וגדל למעשה מדי יום - ושאף הם בעיני סימפטומים של ארצות העולם השלישי. החלטתי להגביל את היריעה לתחומים שבהם אני יותר מתמצא ומתעניין.
חלק מהמאפיינים שאנו סובלים מהם אינם חמורים כל כך בארצות מערביות מתוקנות שישראל אינה משתייכת אליהן. כך למשל אני לא רואה מדינות מערביות שסובלות ממחסור במים כמו אצלנו, או מהשילוב המקומם של אבטלה גבוהה ושפע עובדים זרים.
לגבי התאורה הלילית בחוף, אינני מכיר את הנושא לגבי דולפינים. אני מכיר אותו לגבי בקיעת צבי ים.
במועצות האזוריות אין כמעט חופים מוארים בלילה, כך שנראה שבעניין זה הכתובת היא ראשי ערי החוף ולא הכנסת - אילת, תל-אביב, חיפה, אשדוד, אשקלון, נתניה, הרצליה ואחרות. נדמה לי שיש גם מקום לבדוק האם החוף חייב להיות חשוך לחלוטין או שיש סוגי תאורה שיהיו ידידותיים לבע''ח. בנוסף, אפשר להתחיל בהצעה שלאחר חצות הלילה לא תהיה תאורה ולנמק זאת גם בצורך בחיסכון בחשמל (וממילא חיסכון בזיהום אוויר הנגרם כאשר מייצרים את החשמל). זה לדעתי ניתן לעשות בכל חופי הארץ.
עולם שלישי 72674
רגע, ממתי יש דולפינים בים התיכון? ואם יש, מדוע אין כאן אתרי "צפיה בדולפינים" כמו בצפון אירופה? ואם הדולפינים משוטטים רחוק מדי מהחוף לשם כך, האם האורות עדיין מפריעים להם מהמרחק הזה?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים