העכבר משך בחבל, הופ יצא הגזר 7309
אנדרו וויילס יירשם בספרי ההיסטוריה של המתמטיקה כמתמטיקאי שהוכיח את משפט פרמה. אבל האם הוא באמת ראוי לתואר הזה? כפי שנכתב במאמר, וויילס הוכיח משפט שאינו קשור כלל לתורת המספרים (לא לגמרי ברור מהספר לאיזה תחום הוא כן קשור, אבל אין ספק שלא לתורת המספרים). מתמטיקאי אחר, שלמרבה הסמליות אינני זוכר את שמו, הראה באמצעות אקרובטיקה מתמטית מרשימה שמשפט פרמה נובע מאותו משפט שוויילס הוכיח. אולי דווקא למתמטיקאי הזה מגיע הכבוד?

אמנם, הוכחה מתמטית היא כמו מגדל שמתבסס על יסודות עתיקים, ואף אחד לא יעלה על דעתו לתת לארכימדס, נניח, קרדיט על משפט פרמה, אף על פי שהוא פיתח את היסודות לתורת המספרים. בכל זאת, נדמה לי שיש לתת את הקרדיט לאנשים שהניחו את האבנים הגדולות והמרכזיות בדרך לפסגת המגדל.
העכבר משך בחבל, הופ יצא הגזר 7311
השאלה, כמובן, היא איזו אבן גדולה יותר: הוכחת השערת טניאמה-שימורה, או הוכחת הקשר בין השערה זו לבין משפט פרמה. כמובן שאין לי מושג. ואולי בכלל החלק המשמעותי ביותר הוא עצם העלאת ההשערה, כלומר הקרדיט הגדול ביותר מגיע לטניאמה ושימורה?

אין מה לעשות: את ההלל מקבל בדרך-כלל זה שמנחית את המכה האחרונה.

מה שמזכיר את הארדי, אותו מתמטיקאי בריטי מפורסם בזכות עצמו שבכל פעם שהיה מפליג לארה"ב (בטרם ימי הקונקורד) לתת הרצאות, היה מודיע מראש שההרצאה הראשונה תהיה על הוכחה שמצא למשפט פרמה. כך הבטיח לעצמו תהילת נצח אם הספינה תטבע...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים