מה עם העסקה? 73297
או שאולי מחכים לעוד כמה חטופים מכל צד?
מה עם העסקה? 73317
דומה שהצד שלנו לוקה בחוסר הבנה בסיסי של החיזבאללה.
כל עוד לא דיברנו על חילופי שבויים, לא היה בעיני החיזבאללה טעם לחטוף שוב חיילים ואזרחים.
כאשר נראה שאנו מוכנים לשלם את המחיר, החיזבאללה מעוניין להעלות את המחיר מצידו.
דומה שראוי ונכון יותר לחטוף את חסן נסאראללה ורק אז לדבר על חילופי שבויים.
כמובן שהדבר בעייתי לביצוע מבחינה טכנית, אך מה שהיה נכון לבצע מייד לאחר חטיפת חיילינו היה לחטוף עשרות פעילי חיזבאללה במוצבי הגבול. הרתעותנו מפעולה רק שחקה את יכולת ההרתעה שלנו מול חיזבאללה. כעת, נראה שנותר לחכות לפיגוע הבא בגבול ולהגיב בעוצמה שאיש בלבנון לא יצפה לה. נמאס מהשתמטותם של הלבנונים מחובתם לאכוף את ריבונותם בגבול. בעבר תמכתי באולטימטום ללבנון לפרוס את הצבא בגבול. לא עוד - לאחר פיגוע נוסף אין לתת ללבנון שום אולטימטום אלא לתקוף בלי שום אזהרה שלאחר פיגוע. רק כך נחזיר את יכולת ההרתעה.
מה עם העסקה? 73320
נראה לי שאתה לוקה בלקיחת אמירות של גורמים צבאיים יותר מדי כפשוטם, ואני חושב שיש בכך תמימות מסויימת. הייתכן שאותם גורמים שבחרו לשחרר את האמירה הנ"ל פועלים מסיבה מגמתית כלשהי?

הנה דוגמה. במשך שנים מזהירים אותנו מהמחקר הגרעיני של אירן ומבטיחים לנו "פצצה גרעינית אירנית בתוך 5 שנים". לאחרונה נכחתי בכנס בנושא הביטחון הלאומי בהרצאה שעסקה במדיניות ההרתעה של ישראל ובה הזכיר הפרופ' זאב מעוז (או שמא היה זה הפרופ' יאיר עברון?) כי איום ה"פצצה עוד 5 שנים" מלווה אותנו כבר מאז תחילת שנות התשעים, וש- 5 שנים הן כנראה הזמן המינימלי לביצוע תוכנית גרעינית, כלומר התוכנית הגרעינית האירנית נמצאת כנראה כל הזמן בשלב "טרום עוברי".

תחושתי היא שיש לא מעט פוליטיקאים ואנשי צבא ומודיעין שמעוניינים לטפח את תחושת "רוח מצדה" בקרב אזרחי מדינת ישראל ו"לשמור אותנו על קצות בהונותינו". איני יודע מהם מניעיהם, אך אני משוכנע שיש לקחת את כל האזהרות הללו בזהירות הראויה, ולא כפשוטם. אמנם מנה של הימנעות כנראה עדיפה על 5 מנות של פעולה, אבל לתחושתי תמונת המציאות שלנו אינה שלמה לגמרי.
מה עם העסקה? 73322
תאמין לי שיש לי עדיין קצת מקורות משלי בצה"ל שאינם דו"צ והעיתונות.
בפירוש נראה לי שהחיזבאללה מאמץ אסטרטגיה של מאזן אימה, מדי פעם פיגוע מתוכנן היטב שאנו נתקשה - בראייתם - להגיב עליו: ברק גילה חוסר אונים בעת חטיפת החיילים מחשש שנפגע בהם ("מגן חי") ומחשש לחזית שנייה, ובזמן הפיגוע בכביש מצובה לא היה כל כך ברור מי המחבלים ועד היום לא לקח איש אחריות רשמית לפיגוע הזה.
לגבי איראן דעתי מאז ומתמיד היתה שאיראן אינה האוייב של ישראל, ואם נצליח להימנע ממלחמה אז בסוף המשטר הפנאטי יתמוטט והמשטר החילוני שיחליף אותו יחדש את הברית עם ישראל. אין זה אומר שעלינו להמתין שיהיה להם נשק גרעיני (ואולי כבר יש, והצבא לא רוצה לעורר פאניקה בציבור?) - אך לא צריך יותר מדי הצהרות מתלהמות שנקלטות גם בטהרן.
עסקה אפלה בצפון 73323
א. ומקורות צה"ל שלך, מי אמר שאינם מוטים (מלמעלה) או מטים (בעצמם)?

ב. להבנתי יש קונצנזוס שהפיגוע בכביש מצובה משוייך לארגונו של ג'יבריל.

ג1. לא יודע בקשר לחוסר אונים ואסטרטגיה של מאזן אימה, אבל בינתיים הפעילות של החיזבאללה מתמצה בירי נ"מ (כן, אני יודע, אני חייב לכם כמה דוחו"ת...)
ג2. אילו סימנים מראים לך שהחיזבאללה מאמץ אסטרטגיה של מאזן אימה עם פיגוע מתוכנן היטב מדי פעם?

ד. למטיב ידיעתי, מכמה מקורות, לאירן אין פצצה גרעינית.
עסקה אפלה בצפון 73346
ב - מקום הפיגוע נבחר כך שיהיה מול מוצב חיזבאללה, וכל האירוע תועד במצלמותיהם. אולי הביצוע של ג'יבריל אבל חיזבאללה בהחלט היה מעורב. היו יעדים קרובים יותר לגבול - העיירה שלומי - שהיו מביאים כנראה ליותר הרוגים, אך לא נצפים ישירות מהגבול.

ג1 - וכאשר ירי הנ"מ של חיזבאללה יהרוג ישראלים נמשיך להבליג? כל ירי מסוגל להרוג, וירי זה מכוון לפגוע בשטחי ישראל.
ג2 - הסתכל בעצמך. אחת למספר חודשים מאז הנסיגה יש פיגוע או בכתף שיאון (לא הר דב לבדו), או במקום אחר (כביש מצובה), ובינתיים החיזבאללה מתגבר את מערך הטילים לאורך הגבול. זו גם כנראה הסיבה לתגובות מינוריות של צה"ל.
עסקה אפלה בצפון 73356
ב. לפחות הסכמנו על כך שהפעולה לא בוצעה על ידי אנשי החיזבאללה. כבר התקדמות.

ג1. כשזה יקרה אז נדבר. בינתיים אולי תבקש מחיל האוויר להפסיק לחדור למרחב האווירי הלבנוני...?
ג2. אתה מערבב, לטעמי, בין פעולה צבאית כנגד כוחות צבא (שאינה פיגוע) לבין פעולה צבאית כנגד אזרחים (שהיא פיגוע), וכזו הייתה לנו רק אחת, וגם היא לא בוצעה ישירות על ידי החיזבאללה, כך שאיני משוכנע כלל וכלל שזו הסיבה לאופי התגובה של צה"ל.
חומת מגן x 73350
האסטרטגיה הנוכחית של מלחמת התשה המכרסמת באטיות ובהתמדה את הרשות הפלסטינאית היא נגזרת בין היתר של העובדה שהחיזבאללה לא פתח עד עתה חזית שניה בצפון שתאלץ את צה''ל להלחם בשתי חזיתות.(או שלוש אם לוקחים את עזה כסיפור נפרד).
עם רוצים להבין את התנהגות החיזבאללה מאז הנסיגה צריך בראש ובראשונה להסביר את התופעה הזו.
חומת מגן x 73467
האסטרטגיה הנוכחית של מלחמת התשה המכרסמת באטיות ובהתמדה את מדינת ישראל היא נגזרת בין היתר של העובדה שמדינות ערב מסרבות לבטל חוזי שלום עם ישראל ו/או לנקוט צעדים מלחמתיים ממשיים כנגדה, דבר שהיה מקל בהרבה על הפלסטינים.
דומה שחוסן החברה הפלסטינית גדול מזו הישראלית. הרשות קורסת אך המאבק הפלסטיני לא יסתיים בקריסתה.
חומת מגן x - מלחמת עצבים 73611
יכולת העמידה של הציבורים הפלסטיני והישראלי תעמוד במרכז השנה השלישית של המאבק.בינתים יש כאן תיקו שרק מעצים את המבוי הסתום של המאבק הנוכחי.
מדוע חיזבאללה והאירנים לא מנסים לשבור את השובר שויון הזה לשיטתך?
חומת מגן x - מלחמת עצבים 73614
מי אמר שהם לא מנסים?
כל הדיבורים על "מגה-פיגוע" בזמן האחרון.
קשה לי להאמין שהפלסטינים יכולים לבדם להרים פיגוע בו ייהרגו מאות אנשים, ואני מתאר לעצמי שגם הניסיון שסוכל להחדיר טון חומרי נפץ לעזריאלי היה בסיוע חיצוני כלשהו.
מעבר לכך, במקום מנהיגי איראן נוח לי יותר המצב הנוכחי בו הציבור הישראלי נשחק, בלי שום אבדות לאיראן (מה איכפת להם שייהרגו עוד כמה פלסטינים), ואפשר להתקדם עם הפצצה הגרעינית, כמו גם להעמיק את המגמות האיסלאמיות-קיצוניות בקרב הפלסטינים לא רק בשטחים אלא גם במחנות פליטים בירדן ובלבנון.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים