סמוטריץ גפני והספודיק 733311
הרשו לי לשתפכם בוינייטה קטנה משולי הפרוזודיה של החדשות הפוליטיות. במוצ"ש התראיינו באחד האולפנים חה"כ סמוטריץ וגפני. פתח ושאל סמוטריץ: "הרב גפני, אני רואה שהופעת ללא הספודיק. מדוע אתה חוסך מן הצופים מעט מן המעט של עונג שבת?". הרב גפני הסמיק ולא התיחס.
כצופה זר במפגש של שני שבטי ילידים לא יכולתי שלא לשים לב עד כמה מדובר בשיח פנימי שזר לא יבין.
לא ברור לי מה קרה כאן:
א. האם מדובר באותה תופעה ידועה של התבטלות הדתיים הלאומיים בפני החרדים? האם סמוטריץ מנסה לקרב קולות חרדיים ע"י נישוק זקניהם של גדולי הדור החרדיים?
תמיד תהיתי איך תופעת ההתבטלות (שקיימת במידת מה גם אצל חילוניים גמורים), אינה מקוזזת ע"י ביטול החרדים כשריד מן העבר שאינו מסוגל להסתגל לחליפות העתים.
ב. מצד שני, נדמה לי שהרב גפני הוא ליטאי. הספודיקים ובכלל מגבעות הפרווה, הן יותר שייכות לזרם החסידי. נכון שכובעי הפרווה הועתקו מלבושם של סוחרים ליטאיים ולטביים עשירים לפני מאות שנים, אבל היום הם נראים בעיקר במגזר החסידי. אפילו הרבנים הליטאיים לא מופיעים יותר בכובעי פרווה ואני לא זוכר מתי ראיתי בפעם האחרונה רב ליטאי מופיע עם ספודיק (זה הוורסיה הגבוהה בסגנון מרג' סימפסון של השטריימל החרדי). אולי בתצלומים היסטוריים. האם היתה כאן מעין עקיצה ושמץ זלזול של סמוטריץ בחרדים. בנוסח, הוי אתם וכובעי הפרווה המשונים שלכם. האם גם הדתיים הלאומיים נוגעו בנגע הרפורמיות? הד"ל מעולם לא היו שותפים ליחסם הארסי וההיסטרי של החרדים לרפורמים/קונסרבטיבים ביהדות ארה"ב. האם מסתתר כאן שמץ ביקורת של הד"ל על הנזק המחריד שגורמים החרדים ליחסים עם יהדות ארה"ב? את השאלה עד כמה תרמה החוצפה החרדית להדרדרות היחסים האלו ועד כמה היחסים הללו היו מועדים לחידלון גם ללא התרומה החרדית, נדחה בינתיים.
סמוטריץ גפני והספודיק 733332
כאן יש הסבר למה גפני לובש ספודיק
לדעתי זו סתם בדיחה גרועה ואין צורך לעשות ממנה ניתוח פסיכולוגי
סמוטריץ גפני והספודיק 733338
פרשנות:
סמוטריץ' סונט בגפני על כך שבא בלי הספודיק לטלוויזיה. משום שהספודיק הוא סמל לחרדים סמוטריץ' כאילו חושף תרגיל של גפני שהוא כאילו מנסה לא להרגיז את החילונים בכך שלא עלה על א'. בפועל סמוטריץ' מלגלג על גפני על חוסר אותנטיות. אני לא צריך לשנות את הלבוש שלי כדי להופיע בטלויזיה ואתה כן.
סמוטריץ גפני והספודיק 733339
תקרא בקישור של מנחם, אתה לא בכיוון.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים