שאלה למירב מיכאלי 733392
שלחתי לפני מספר שבועות את השאלה הבאה למירב מיכאלי. המייל נשלח לכתובתה בכנסת וכן לכתובת הלשכה שלה שפורסמה בהודעות המפלגה בתעמולת הבחירות.
עד עתה לא קבלתי תשובה.
יתכן שניסוח המכתב קשה מדי ובקריאה שנייה יתכן שהוא עשוי להקרא כמלכודת כלשהי הנטמנת לנמען. האמת היא שאין לי דבר נגד מירב מיכאלי. להיפך. שקלתי ברצינות להצביע עבורה.
השאלה שלי אינה קנטרנית ואינה מכשילה. אני באמת לא רואה איך אני מצביע עבור המפלגה אם איני מקבל תשובה מניחה את הדעת, לפחות לשאלה זו.
מיכאלי כמובן רשאית לא להשיב לכל מי שהיא רוצה. אני נשאר עם התהייה לגבי מועמד שלא עונה לך בעת מערכת הבחירות, מה הסיכוי שהוא יתיחס אליך לאחר שיבחר.
____

שלום מירב,

ברכות לבחירתך לראשות המפלגה.

בעבר הצבעתי למפלגת העבודה. אבל לפני כשנתיים בתקופה שפעלה ועדת הכנסת לחקירת פרשת ילדי תימן בראשות נורית קורן החלטתי שלעולם לא אצביע יותר בעד מפלגת העבודה.

היית חברה בועדה אם כי לא ממש נשמע קולך. מן הסתם יצא לך להבחין שהיה מדובר בעלילת דם לא מחוכמת במיוחד.

במקום שראשי המפלגה פרץ, יחימוביץ והרצוג יגנו על שמם הטוב של האבות המייסדים של מפלגתם, הם הזדרזו לתפוס מקום על ספסל הקטגורים וחתמו על עצומה לקידום החוק שיזמו אז הפעילים של ילדי תימן. במקום להביע שאט נפש מן התעמולה הגבלסית של ח"כ דאז אוחנה שהאשים את האשכנזים בחטיפת ורצח תינוקות תימנים לצורכי ניסויים רפואיים ומכירת איברים, עשיתם קולות של שטיח. נדרשה תכנית הטלביזיה של רביב דרוקר כדי לנקב מעט את הבלון הזה.

חשבתי אז ואני חושב היום, שאנשים שלא היה להם אומץ הלב הציבורי לצאת להגנת אבותיהם הרוחניים ומייסדי המפלגה שלהם והמדינה, לא ייטיבו לייצג ולהגן על מצביעיהם.

הייתי שמח לשמוע התנצלות או הסבר כלשהו על ההתנהגות הרופסת והפחדנית שלכם בנושא הזה.

אני יודע שזה לא הדבר הדחוף והחשוב ביותר על סדר היום, אבל אני באופן אישי לא אוכל להצביע עבורכם עד שאבין מה קרה לכם שם.

(הוריי עלו לארץ בשנות ה-‏60, כך שאין לי או להם נגיעה אישית בנושא).
שאלה למירב מיכאלי 733393
אני מצטרף לתהייה על ההחלטה הדרמטית הזו בעיתוי הנוכחי - שמעלה את החשד שזה פשוט עוד אתנן בחירות שבינו לבין עובדות היסטוריות מוכחות או הגיון כלכלי אין שום קשר.
שאלה למירב מיכאלי 733403
לבקש סליחה מעדות המזרח ולצלם את החורבה של מנצור ללא כל תמורה , תמיד היה חלק אינטגרלי בבחירות.
שאלה למירב מיכאלי 733417
עם סליחה לא הולכים למכולת, מימון טסלה חדשה למשפחה זו כבר אופרה אחרת לגמרי.
שאלה למירב מיכאלי 733467
הגיע הזמן באמת שכל תמני יקבל טסלה S חדשה כפיצוי על עוגמת הנפש.

אני בעד.
שאלה למירב מיכאלי 733468
טסלה 3, אל תהיה גרידי.
שאלה למירב מיכאלי 733462
מעבר לכל הדברים האחרים שאפשר להגיד על החלטת הפיצויים, נדמה לי שיש דבר אחד שחייבים לומר אותו. מדוע אני משתמש במילה "חייבים"? משום שאני חושב שיש כאן משהו שרוב האנשים מסרבים לעשות והוא להביט לתוך החשיכה. חובה להצביע על מאגרי המשטמה המסתתרים בתוך החתכים השבטיים והעדתיים בישראל. אני מאמין שרוב קוראי התגובה סבורים שאני מגזים. אבל ...
א. האם מנזר השתקנים הפוליטי אינו מעיד על עוצמת הזרמים הללו?
ב. אנשים מתקשים להאמין כמה דק הוא הקו בין דברים למעשים. לאחר שזכינו בשנות ה-‏80 בהצצה אל חציית נקודת המעבר הזו (פרשת עוזי משולם ועמותת משכן אוהלים), איכשהו נסוגונו משם. יש בודאי כוחות מלכדים בחברה הישראלית, אבל הם הופכים יותר ויותר רפאיים.
ג. יאיר גולן דיבר על צללים בחברה הישראלית המהדהדים את זכרונות שנות ה-‏30. אני שואל את עצמי, מהו סימן האתרעה המורה עלהצורך לצלצל בפעמון האזהרה.
שאלה למירב מיכאלי 733411
אתה מצפה שחודש לפני הבחירות הנהגת העבודה החדשה תינבור במיסמכים ישנים אודות ילדי תימן ?
יש להם דברים יותר דחופים ומועילים לעשות:
למשל לארגן הובלת מצביעים לקלפיות, או אירגון נציגים שלהם לניהול/צפיה בקלפיות.

פרשת ילדי תימן זה חלב שנישפך, עיסוק בעניין לא יוסיף דבר.
שאלה למירב מיכאלי 733412
ממש לא. בקשתי הסבר על התנהגותם של נבחרי העבודה ועל בחירתם לא להגן על מצביעיהם ועל הוריהם הביולוגיים והאידיאולוגיים.
לכאורה יש כאן קו ברור לאישיותם הפוליטית של המועמדים, אלא אם כן יש להם הסבר אחר. פרשת ילדי תימן זה חלב שנשפך, האמנם?
לא התיחסתי כאן להחלטה האחרונה של ממשלת ישראל, מפני שהעניין לא פשוט ואיני חושב שאפשר לפטור אותו במשפט אגבי. אבל די ברור ששרי הממשלה לא חושבים שמדובר במים מתחת לגשר.
שאלה למירב מיכאלי 733419
החלטות הממשלה, לשלם 150 אלף שקל או משהו כזה לכל משפחה תימנית שניפגעה בקשר לילדי תימן (אי דיווח על פטירות או משהו כזה). הן סוג של שוחד פוליטי.

לא חושב שמשפחות רבות יקבלו את המענק. מעריך באופן גס שמדובר בסכום 10 מיליון שקלים או פחות (60 משפחות זכאיות). כך ביבי יקבל עבור מיליונים בודדים תדמית של מסייע למיזרחיים. שווה לביבי כתעמולת בחירות.
שאלה למירב מיכאלי 733420
אם 733 משפחות יקבלו מענק הסכום גדול יותר מ- 10 מיליון, אבל לא בטוח שיש עדיין בחיים משפחות זכאיות, שכן אם ההורים לילדים ניפטרו בינתיים הצאצאים לא יורשים כנראה זכות למענק.

הערכה גסה: אירוע ילדי תימן אירע לפני כ- 70 שנה, ההורים היו נאמר בגיל 20 נניח, ולפיכך אותם הואים אמורים להיות היום בני 90 כדי להיות זכאים למענק. מפלאי תורת המיספרים.
שאלה למירב מיכאלי 733430
הפיצויים הם להורים או לאחים ואני לא רואה שום סיבה שהפיצוי לא יעבור ליורשים (אחרי הכל, היורשים מצביעים בבחירות יותר מההורים).
ומספר המשפחות הוא בסביבות 1050 משפחות וזה כולל מתלוננים שאינם תימנים. יש כ-‏53 משפחות הזכאיות ל-‏200K, כיוון שלא נמצאו עקבות הילדים שלהם (כולל 20 מקרים שנעלמו בעומן).
אין סיבה של ממש שמתלוננים נוספים יופיעו כפטריות אחרי גשם הכסף. הועדה האחרונה, ועדת קדמי, ריכזה גם את כל הפונים לועדות קודמות. פונים חדשים יצטרכו להיות כאלו שמעולם לא פנו לאף ועדה.
שאלה למירב מיכאלי 733435
אני מהמר שיורשים לא זכאים לכלום. לגבי אחים, יש לי ספק לגבי זכאותם.
בינתיים לא ניתקתי בפירוט זכאות, ומתי ישולם. זה נראה לי יותר כתעמולת בחירות.

בינתיים כל הפרטים הרלוונטים לא ברורים, לדעתי העירפול בפרטים מכוון כדי ליצור מראית עין של נתינה.
שאלה למירב מיכאלי 733436
בינתיים פורסמו ציטוטים מהחלטת הממשלה. הפיצויים הם להורים או לאחים. הילדים יכולים להגיש בקשה בשם ההורים והדודים. הפיצוי מוגבל אך ורק לרשימת 1050 המשפחות בדו"ח קדמי, כך שנותר מקום לפעולת ח"כים ולבג"צ שירחיבו את הזכאות בטענת "לא יעלה על הדעת".
בימים אלו זו תהיה צביעות לומר ששאלת הכסף אינה משמעותית כאן, אבל אותי מטרידה נקודה אחרת הרבה יותר:
ילדיכם ילמדו בבתי הספר הממלכתיים שלהם שהוריהם היו גזענים שהביאו את עולי תימן ארצה כדי לזלזל ולהתעלל בהם. כמוכן הם ילמדו כעובדה היסטורית שהוריהם העלימו תינוקות חולים ומסרו אותם לאימוץ להורים אחרים.
הישג יפה לבעיה שאמורה להיות מאחורינו.
שאלה למירב מיכאלי 733440
ההחלטה עצמה היא סבירה. הדיון הציבורי שמתפתח כאן בימים האחרונים שונה מאוד ממנה. אבל זה היה די צפוי כי ראינו כבר שכאשר נפתחו הארכיונים המקופחים המקצוענים המשיכו לטעון שמחביאים מסמכים.
שאלה למירב מיכאלי 733442
אנסח דעתי כך: שום דבר טוב לא יכול לצאת מן ההחלטה הזו, אבל לפעמים צריך פשוט לעשות את מה שנכון לעשות. התנהגות הממלכה בשאלת ההודעה לקרובי הנפטר היתה פגומה ויש מקום להתנצל ולפצות.
שאלה למירב מיכאלי 733673
מ-ynet
"לדברי שר הביטחון בני גנץ, "אין באמת מספיק להעניק מזור למשפחות. בסופו של דבר ההכרה שלפנינו היא תחילתו של שיקום ואיחוי הפצע. זו פרשה עצובה". שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה אמרה: "זה לא מספיק להכיר בסבלן של המשפחות, זו הכרה סובייקטיבית ולא הכרה מלאה בפרשות ובמקרים שקרו והוצגו עדויות. צריך לקבל את העדויות שהמשפחות הציגו ולהכיר שהיו תופעות קשות והזויות של חטיפת ילדים"."
בד"כ איני חסיד של חרטות על הצבעה שעשית. בבחירות דמוקרטיות אתה בוחר מבין האופציות שלפניך, כאשר ברור לך מראש שאפאחד מהם לא אומר לך את כל האמת. מתברר לך שמה שבחרת לא מוצלח? מה לעשות. טעית.
בני גנץ הוא הראשון שהצליח להביא אותי לחרטה עמוקה ומלאה על שנתתי לו את קולי. האיש הטיפש הזה צריך להמחק מן המפה הפוליטית וישא"ק. אני מאד מקווה שהמפלגה שלו לא תעבור את % החסימה. לדעתי ראוי לו שיסיים את הקריירה הפוליטית שלו במחיקת 2 מנדטים ממחנה האנטי-ביבי.
שאלה למירב מיכאלי 733680
מה שאתה מצטט מפי גנץ סביר (לפחות בערך). אבל לא הציטוט של תמנו–שטה.
שאלה למירב מיכאלי 733696
כן. אתה צודק. מרוב עצבים, לא שמתי לב שעברו לצטט מישהו אחר. כך שמה שנותר מן התגובה שלי הוא:
א. שדעתי על גנץ רעה מאד. במקרה זה שלא באשמתו.
ב. זה חוסר אחריות למנות את גב' שוטה למינוי רגיש כמו שר הקליטה. אם להתבטא בעדינות זה מינוי של החתול לשמור על השמנת. אני מניח שהצעד הבא יהיה למנות את אריה דרעי לשר האוצר.
שאלה למירב מיכאלי 733725
גאנץ נראה לי כדוגמא לבעיית אגו.

גאנץ לא מסוגל להודות בינו לבין עצמו שהוא כשלון פוליטי גמור. לכן הוא מוצא שלל תירוצים למה הרצת מפלגה קיקיונית כמו ''כחול לבן'' עכשיו מצילה את המדינה.

גאנץ שכנע את עצמו שהוא יעבור את אחוז החסימה וזה מה שיציל את המדינה. לדעתי, הוא לא יעבור את אחוז החסימה ואפילו יעבור את אחוז החסימה הוא לא יהיה ראש ממשלה חליפי, גרוע מזה פירורי מפלגתו עשויים לזחול לממשלת ביבי (לא יחסרו תירוצים).

אם יש מפלגה שמתנגדי ביבי אסור שיצביעו לה זו מפלגת כחול לבן, מפלגה זו היא נזק מכל כיוון אפשרי.
שאלה למירב מיכאלי 733744
לגמרי יזחל לנתניהו, המפלגה הזו היא קן צרעות של עריקים.
שאלה למירב מיכאלי 733415
מנסיוני, גם בימים פחות בוערים הגב' מיכאלי אינה עונה על מכתבים (לפחות על מכתבים ביקורתיים).
שאלה למירב מיכאלי 733428
א. גם לא לענות, זה סוג של תשובה.
ב. אני לא תמים, מי שעובר על המיילים זה בד''כ מישהו מהצוות, דוברים, קשרי ציבו וכדומה. אם המערך הזה לא מתפקד, גם זו אינדיקציה רלאבנטית.
ג. אני לא בטוח שהתנסחתי במייל בצורה מיטבית. מיכאלי, נעימת דיבור, סבלנית וחייכנית, ממש עושה חשק שתהיה לנו רוה''מ כזה. ואני ממש לא מנסה להכשיל אותה. אבל היא היתה חברה בועדה של נורית קורן, יכלה להיות עדה לכל תעלוליה ולא שמענו ממנה דבר. אני אפילו לא יודע אם היא נכחה ולו בישיבה אחת של הועדה. אני חושב שהשאלה שלי לגיטימית וראוייה לתשובה.
ד. נדמה לי שלמיכאלי יש סיבה אישית טובה להיות רגישה למערכת השמצות המנוהלת נגד אבותיה.
שאלה למירב מיכאלי 733432
הכל מקובל עלי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים