73497
איך לא חשבנו על כך קודם?
במקום להשקיע במערך הסברה מקצועי שפועל על פי קווים אחידים ולא שולח כל מיני פרימאטים ללהג ברשתות הזרות פשוט נתעלם מאותם כלי תקשורת.
עכשיו לאחר שאותן רשתות נבהלו מאיום החרם הישראלי נוכל סוף סוף להסביר לעולם מה קורה כאן.
איך לא חשבנו על כך קודם?
זה לא כל כך פשוט 73498
בעיקר בגלל העובדה שהקהילה היהודית אמריקאית לא בדיוק רואה ערוץ 2 אלא CNN. דבריו של טרנר אמנם זכו לגינוי וכונו אפילו "טיפשיים" ועדיין הוא משפיע על דעת הקהל (ולא רק האמריקאית אלא העולמית) בצורה רבה יותר. האם זה באמת *יבהיל* את אותן רשתות זרות או שמא ישרת את מטרותיהן בהצגת הישראלים כטרוריסטים? (להזכירך, לפני שבועיים בחרה רשת הסיאנאנ לשדר ראיון עם אמו של מתאבד על פני ראיון עם הוריה של סיני קינן שנרצחה בפתח תקווה).
זה לא כל כך פשוט 73499
אולי אני תמימה ואולי אני שמאלנית, אבל דווקא ההתרשמות שלי היא שהסיקור של CNN - והטלוויזיה האמריקאית בכלל - הוא מאוזן. אולי זה לא אותו CNN (זה שמשודר בארץ וזה שמשודר כאן)? אני לא בטוחה.
בנוסף, ABC במגזיני החדשות שלהם (כולל תכניתו המצוינת של ביל מאהר) תמיד נותנים לי רושם מאוזן מאוד, אם לא אפילו קצת פרו-ישראלי.
ותהיה נוספת - אולי אני רואה דברים אחרת מכאן, כיוון שלא נחשפתי לסיקור טלוויזיוני ישראלי מזה שלוש שנים? הישראלים לוקחים את הטלוויזיה הישראלית כנקודת השוואה, בעוד לי חסרה ההשוואה הזו.
זה לא כל כך פשוט 73506
אני לא חושבת שזה אותו CNN, נדמה לי שבארץ זו המהדורה האירופאית ולא האמריקאית אבל אל תתפסי אותי במילה.
ואני בנוסף מניחה שעצם העובדה שאינך חיה כאן (אני צודקת או שמא מתבלבלת?) ואינך חווה את הפיגועים בחצר ביתך אלא דרך מסכים ורשתות תקשורת ולכן גם התחושות כאלה. הישראלים, שחיים את החדשות מדי שעה (פשוטו כמשמעו) לוקחים את הטלוויזיה הישראלית ואת התקשורת בכלל כנקודת השוואה משום שבלעדי התקשורת הסיטואציה למעשה אינה קיימת. המלחמות היום הן מלחמות תקשורת ולא רק בישראל.
לפני מספר שבועות נרצחה התינוקת סיני קינן (בגיל שנה) בפיגוע התאבדות בפתח תקווה. הוריה ביקשו להישמע והראיונות איתם היו קורעי לב ללא כחל ושרק. ה CNN ערכו שני ראיונות, אחד איתם ואחד עם אמו של המחבל המתאבד. בפועל, רק הראיון השני זכה לבמה בעוד שמהראיון עם הוריה של סיני קינן שודרה כדקה אחת בלבד (כשליש מהזמן שהוקדש לראיון השני).
זה כן כל כך פשוט 73508
אני בכלל לא נכנס לטבח שלא היה בג'נין. אני בכלל לא אתחיל לזעוק על הראיון שלא שודר עם משפחת קינן, ועל הראיון שכן שודר עם אמו המסכנה של הרוצח.
בפתיחת משחקי המכביה האחרונים, אירעה תאונת עבודה משמחת לשני מחבלים מתאבדים ששמו פעמיהם לאצטדיון טדי. לשמחתנו, הם התפזרו מתחת לבית שלי, ולא באצטדיון ההומה אדם. בסיאנאנ דווחו על האירוע, וכינו את שני הרוצחים "VICTIMS OF THE EXPOSION". אכן כן - קורבנות. אם הם הקורבנות, מי הנבל בסיפור הזה - מי שנשאר, אני.
הרבה יהודים שחיים בחו"ל לא רואים את האנטישמיות סביבם, וקוראים למי שכן רואה אותה פרנואיד. גם לי יש חברים בק"ק ניו-יורק שבטוחים שסיאנאנ מאוזנת ודווקא נוטה לטובת ישראל, ומסתכלים עלי במבט מרחם כאומרים "מסכן זה - מתעסק בשטויות ומנסה להיעלב בכוח". לפחות עכשיו רואים שצדקתי.
זה לא כל כך פשוט 73501
ניסיתי להיות קצת ציני...
ברור שזה לא יבהיל את אותן רשתות. אפשר להתלונן עד מחר בדבר החד צדדיות של התקשורת העולמית - זה לא יעזור לאף אחד.
אני נאלץ להסתפק בעיקר בערוץ bbc world ובדרך כלל לאחר צפיה בסיקור המזרח התיכון אני מפנטז איך אני נכנס חמוש למשרדים הראשיים בלונדון ונותן להם אייטם לוהט בשידור חי.
הנקודה היא שלמרות עמדתם העויינת לכאורה הם עדיין נותנים את ההזדמנות לדוברים ישראלים להביע את עמדתם וכאן אנחנו נופלים בגדול.
מערך ההסברה הורטואלי של ישראל נראה בדיוק כמו שאר המערכות השלטוניות - חובבני וקטנוני. במקום להתעסק במה שטד טרנר חושב כדאי לנצל את הזמן שהוא נותן לנו על מנת להשפיע על דעתם של הצופים בעולם.
רק לדוגמא - לפני כשעתיים היתה ליאסר עבד ראבו פליטת פה בראיון שנתן ל bbc , הוא כינה את המתאבדים כ'טרוריסטים'. בתור ישראלי זה לא נראה כל כך חשוב אך אם היו מבינים במשרד החוץ מה מכריע את דעת הקהל העולמית או אם זה בכלל היה אכפת למשרד החוץ הרי שכבר לפני שעה היו דוברים ישראלים מופיעים ברשתות הזרות ומצטטים את אותו מנהיג פלשתינאי.
זה לא כל כך פשוט 73601
פה אני מסכימה בהחלט. אנחנו בפירוש לא יודעים לנצל את התקשורת העולמית. לצערי הרב מאוד, הדמות הפרו-ישראלית הרהוטה ביותר בטלוויזיה האמריקאית היא בנימין נתניהו.
וכן, אנחנו לא יודעים לנצל הזדמנויות. גם לי ולבעלי קרה שישבנו מול הטלוויזיה ולא הצלחנו להבין איך זה שלא קופץ איזה נציג-הסברה או משהו בסגנון ומרים טלפון לאולפן מיד? או - איך זה ששוב נותנים לאולמרט להתבטא ב CNN, ולא שמים מיד במקומו מישהו שידבר באופן ברור והגיוני?
ועדיין, התחושה היא מאוזנת. לו רק ידענו לנצל את הבמה התקשורתית באופן יותר יעיל.
link to the bbc? 73608
link to the bbc? 73612
what kind of link do you want?
the interview 73613
the interview 73619
מצטער אבל אני לא מכיר את האתר שלהם.
עבד ראבו אמר את הדברים בראיון טלפוני למהדורת החדשות של השעה 11:00 זמן יפן.
הוא תקף את ישראל על תגובתה המדינית ואמר שישראל מענישה את כל העם הפלשתינאי בגלל מעשיהם של מספר טרוריסטים.
אופס נפלט...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים