האמנם רוב? 740946
קראתי את הכתבה ומה שהיה חסר בה זה מרחב המדגם. הכותרת המדויקת צריכה להיות "כ-‏70% מהחיילים יוצאי מרוקו שמכתבים שלהם נשמרו בידי הצנזורה הצבאית רצו לחזור למרוקו". אין בכתבה מידע באילו מקרים החליטה הצנזורה הצבאית לשמור בידה עותקים של המכתבים - האם עשתה זאת באופן גורף? האם שמרה מכתבים של חיילים בעלי מאפיינים מסוימים? האם שמרה מכתבים שבהם היה תוכן מסוים? אם, למשל, הצנזורה שמרה עותקים ממכתבים שבהם חיילים הביעו חוסר שביעות רצון (מהמדינה, מהצבא) אז הכתבה בעצם לא אומרת שום דבר מעניין. אם, לעומת זאת, מדובר בכלל המכתבים של עולי מרוקו, אז יהיה מעניין לחקור למה רובם המכריע של עולי מרוקו לא עזבו את המדינה לאחר שרותם הצבאי (לפי הכתבה 6% כן עזבו - הרבה פחות מ-‏70% הבלתי מרוצים לכאורה).
אני שירתתי 40 שנים יותר מאוחר ולא עליתי לארץ משום מדינה, אבל בשירות הצבאי שלי אני וחברי לשירות קיטרנו לא מעט על המדינה בכלל ועל השירות הצבאי בפרט ואני יכול להודות שתכננתי לעזוב את ישראל אחרי השחרור ברגע שאוכל (כתבתי כבר את זה בתגובה 672029), אבל אני עדיין כאן, כך שלא הייתי לוקח ברצינות יתרה מה שחיילים שבוזים כותבים להוריהם.
האמנם רוב? 740959
נו פריצי, וואס זאגט טו דיין? מרוקאנר!

תמיד היתה גזענות מול העולים החדשים.
האמנם רוב? 740997
בכל פעם מגלים מחדש כמה גאוני המערכון הזה.
ואז מבינים בעצם שבאווירת ימינו אנו אין סיכוי להוציא פנינה שכזו, כי הוא עובר בחמש דקות על איזה שבעים כללים חמורים של פוליטיקת הזהויות.
_____
אני סופר לאחור עד התגובה שתזכיר לי בעוז ש םיגליבירפ םיזנכשא םה ןוכרעמה יבתוכ.
האמנם רוב? 741007
מסכים מאד עם הסיום שלך - הדבר העיקרי שחייל בטירונות (או בשלב משביז אחר) רוצה זה לחזור הביתה. ולא משנה אם הבית בבאר שבע, בניו-ג'רזי או במרקש.
האמנם רוב? 741013
"כפי שעולה מסיכום שערכו בצה"ל... כ–70% שרוצים לחזור למרוקו ו–76% שממליצים למשפחותיהם שלא לארוז מזוודות"
ממה שאני מבין, האחוזים האלו הם לא חישוב של החוקר, ובכלל לא חישוב בן-ימינו, אלא חישוב שערך צה"ל בזמן אמת. באמת לא כתוב מהי המתודולוגיה (ומהו המקור שהיום מצוטטים ממנו המספרים האלו), אבל אני מקווה שהיא לא מטופשת לחלוטין.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים