ההבדלים 7477
הי,

לפי דעתי, פספסת את הנקודה לחלוטין. ההבדלים בין "בננות" ל"אייל" אינם הבדלים בין המינים, אלא הבדלי גישה.

"האייל" הוא אתר ייצוגי וכולל. הוא אינו בוחל להתעסק בכל נושא שהוא - החל מפוליטיקה וטקטיקות צבאיות וכלה בחוויות צפיה של סרטים דביליים. כל תגובה בעיניו היא לגיטימית כל עוד היא ייצוגית ומנומקת היטב. אפילו כהניסטים, אנשים שאינם מכירים את דובי או שלא כתבו באולטינט בעברם או הכל ביחד ימצאו כאן דברים שירתקו אותם.

"בננות" לעומת זאת זה אתר ברז'נאי וקהילתי. מדובר בחבורה של 20-30 אנשים שמכירים זה את זה והרבה מהתגובות באתר כוללות בדיחות פנימיות, התייחסויות לתגובות מלפני כמה חודשים וחוות דעת על אנשים אחרים שהם מכירים. המבקרים באתר שאינם קשורים לאותה קבוצה מבחינה חברתית הם בחזקת עוברי אורח שאמנם מותר להם להשתתף בדיון ולהביע עמדה אבל הם לעולם לא יהיו "חלק מ". על כן הם מנסים לכתוב בצורה דומה לאותה קבוצה, כדי להרגיש בפנים.

לסיכום: הקריאה ב"אייל" היא כמו קריאה בעיתון כולל מדור תגובות ואילו הקריאה ב"בננות" היא כמו הקלעות לשיחה סלונית של אנשים שאתה לא מכיר.
ההבדלים 7479
אך בכל זאת, עדי, רוב באי האייל( המגיבים לפחות), הנם גברים.
בלי קשר לוויכוח הבננות אשר על ראשו של האייל, זאת עובדה נתונה שכנראה מעבירה שיעור קטן בסוציולוגיה.הלא?
ההבדלים 7480
ברור שכן, אבל לא כאן ההבדל הגדול (לפחות לדעתי).
ההבדלים 7507
לדעתי האישית, את צודקת. אבל בכל מקרה, בננות מהווה דוגמא די אופיינית לסגנון הרגיל של עיתוני נשים באופן כללי - נוטה לעסוק יותר במערכות יחסים, ופחות במתרחש בעולם.

עולם העיתונות (על בסיס ניר או על בסיס סיליקון) מתחלק לשני סוגים - עיתונות לבני אדם (גברים ונשים), ועיתוני נשים. כמובן שיש עיתוני גברים, אבל רובם ממילא מתרכזים בנושאים ספציפיים (בד"כ - נשים בלבוש מינימלי או בלי), כך שהם לא ממש רלוונטיים בכל מקרה. למה גברים לא צריכים מגזינים מיוחדים? כי העולם בו אנחנו חיים מניח אוטומטית שכולנו גברים, חוץ מאלה שהם נשים - או במילים אחרות, מחשיב את הנשים כמיעוט אתני. מאחר וכך, נושאי העניין ה"גבריים" יותר מוגדרים כנושאי עניין כלליים, בעוד שאלה שאמורים למשוך קהל נשי יותר, מוגדרים כנושאים נשיים.

אבל מה כל כך גברי בעצם בפוליטיקה/אקטואליה/תרבות? אין לי מושג. אבל מסתבר שנשים מעטות בלבד מגלות עניין אקטיבי בנושאים האלה, לפחות במגזין הספציפי הזה. אולי זה קשור להורמונים, ואולי - מה שנראה לי יותר סביר - זה סתם עניין של חינוך שוביניסטי שיום אחד יעלם.
לא בטוח בכלל 271170
כמה כינויים ניטרליים יש?

עד היום לא שמתי לב שאני נמצאת בהגמוניה גברית.
ההבדלים 7530
שלום, אילן,
שוב אנחנו מבלבלים בין סיבה למסובב. רוב גולשי האינטרנט הם גברים. יהיה אך טבעי, שרוב גולשי אתר בנושאים כלליים יהיו גברים, ואילו רוב גולשי אתר המיועד לבנות - יהיו נשים. לא?
ההבדלים 7531
אתה בטוח שרוב גולשי האינטרנט הם גברים? אני לא. גם אם יש רוב לגברים, הוא לא ביחס של תשעים-עשר, אלא יותר בכוון של שישים-ארבעים לכל היותר.
ההבדלים 7533
חשוב אולי לציין שאיננו יודעים דבר וחצי דבר על מספר הקוראים לעומת מספר הקוראות באייל. כל מה שאנו יודעים הוא היחס בין מספר *המגיבים* לבין מספר *המגיבות*. לא ניתן לפסול את האפשרות ששני היחסים הנ"ל שונים מהותית. יתכן, למשל, שנשים מעדיפות להגיב פחות? מגיבות יותר באופן אנונימי? משתמשות יותר בשמות בדויים? (ישנה כמובן גם האפשרות ההפוכה, של גברים המזדהים כנשים בתגובות).

אני נוטה להאמין כי מספר השמות הבדויים (להבדיל מכינויים, כגון "הצנחן", וכו') באתר זה הוא נמוך יחסית, אך כמובן שאין לי כל דרך לדעת.
ההבדלים 7535
יתכן, כמובן. אבל מספר המגיבות כאן נמוך עד להדהים ממספר המגיבים, כך שאני די בטוח שאפשר לקבוע שיותר גברים מבקרים באתר (מאחר והרבה יותר גברים מגיבים בו).

ואגב - גם הכינויים נעלמים להם לאט לאט, עם האאוטינג של ''המודאג'' והחשיפה העצמית של ''הצחנן''...
מאדים ונוגה באייל הקורא 7564
''הצנחן'', אתה מתכוון...
ולעניין - ידידה רחוקה שלי סיפרה לי פעם שהיא (מזה זמן) קוראת את ''האייל'', והייתי מופתע, כי זאת היתה הפעם הראשונה שנהייתי מודע לקיומם של קוראים פסיביים לחלוטין, שנהנים לקרוא ולא מעלים בדעתם להגיב. ויש לי עוד ידידה כזו, אבל אני לא מכיר אישית אף גבר כזה.
מסקנה סטטיסטית אין כאן, אבל אם אני מנסה להכליל, מהכרותי עם תכונות אופי שמאפיינות יותר בנות מבנים, אני מצפה שאחוז הנשים ''הקוראות ואינן נקראות'', בין הקוראות, גבוה בהרבה מאחוז המקביל בין הגברים.
מאדים ונוגה באייל הקורא 7566
אפשר לפתור את הדילמה הזאת בקלות יחסית בעזרת סקר חסר-משמעות קצרצר שיחליף בשעה טובה את הסקר על האינטרנט בבתי ספר שהתחיל כבר להעלות אבק.

האם את/ה:
א. זכר
ב. נקבה
ג. לא יודע / לא רוצה לענות / אנטיפט

אז נכון שאולי נשים גם לא עונות על סקרים כמו גברים (או בדיוק ההפך, מה אני יודע) אבל עם טיפת התחננויות לקהל הקוראים הרחב + הבטחת אנונימיות ממנהלי האתר אולי נקבל את הדבר הקרוב ביותר למפקד אוכלוסין שאפשר לעשות כרגע באייל.
מאדים ונוגה באייל הקורא 7567
שקלנו לעשות סקר כזה.
אני לא ממש זוכר מה החלטנו בסוף, אבל כנראה שזה היה לא. אבל אולי נעשה זאת בכל זאת בהזדמנות כלשהי. לקראת היומולדת, אולי.
מאדים ונוגה באייל הקורא 7570
ממחקרים רבים בתחום מסתבר כי מספר המגיבים עומד בדרך-כלל על חמש אחוז בערך ממספר הקוראים. המספרים ב''אייל הקורא'', מסתבר, לא שונים בהרבה.

ובאשר להצעתו של אסף לסקר לגבי מין הקוראים - אני חושש שמספר העונים לסקרים לא שונה בהרבה ממספר הקוראים באופן כללי (גם אם נותנים לסקרים להעלות אבק).
מאדים ונוגה באייל הקורא 7577
אל תשכח שההצעה שלי כללה התחננויות מפורשות לקוראים להצביע בסקר הזה. כסף הרי לא מבקשים עבור התוכן המשובח שיש פה (במיוחד המאמר המצוין על התוכנה ההיא, מה שמה), וגם מינון הפרסומות באתר הזה נמוך מהמקובל בענף. המינימום שבכל זאת אפשר לבקש מהקוראים הוא שישקיעו חצי דקה מחייהם ויענו בכנות על שאלה אחת פשוטה, לא?
מצטער הייתי חייב 7579
בקיצור אתה רוצה לראות את דובי מתחנן בשביל מין.
מצטער הייתי חייב לענות לו 7580
במקרה היה לי דווקא העונג המפוקפק לשמוע אותו מתהדר בשמירה על בתוליו במשך רוב העשור הקודם כאילו היה מינימום אישה חרדית בת 30 שעוד לא מצאה שידוך, כך שאני לא בטוח שמה שציינת צפוי לקרות בקרוב.
מצטער הייתי חייב לענות לו 7584
יופי אסף, תנצל את השטויות שבן-אדם עושה בשנות העשרה שלו כדי לרדת עליו, למה לא. (:

ודורון - נשפכתי על הרצפה. עשית לי את היום...
מצטער הייתי חייב לענות לו 7587
אני מקבל את ההרגשה שהרבה מהכותבים והמגיבים מכירים בחיים האמיתיים. האם יתכן שגם האייל הוא קליקה (איזו מילה נוראית) או סצנה רק שהחברים בו הם פשוט חנונים?
מצטער הייתי חייב לענות לו 7588
אני מכיר הרבה מהכותבים, זה נכון - חלקם מימים ימימה, אנשים שידעתי שיעניין אותם לבוא לאתר, ולכן הזמנתי אותם, וחלקם - הכרתי דרך האתר.
מכיוון שאני, ועוד כמה שמסתובבים פה, נמצאים בקהילות וירטואליות כבר כמה וכמה שנים, מן הסתם רבים מאיתנו נתקלו זה בזה בעבר. אבל נדמה לי שאחוז האנשים שאני לא מכיר הוא גדול מהרבה מאחוז האנשים שאני כן מכיר.

(אבל זה בסדר, אנחנו מרשים לך להגיד כאילו אתה חלק מהקליקה. :)
"קוראים פסיביים"?! בחיים לא! 7592
חוץ מזה, זה לא קצת פוליטיקליאינקורקט? :-)
ומה עם "קוראות פיסביות?" 7616
לא. לא שאני תומך במיוחד בגישת התקינות הפוליטית (אם כי לדעתי בארצנו מזלזלים בה יתר על המידה) - אבל אני לא חושב שיש בעיה במה שכתבתי, אפילו לשיטה זו. טענתי שיש אולי הבדל בגישת הנשים והגברים, אבל לא אמרתי שום דבר *למה* יש הבדל כזה. אילו הייתי אומר "כי נשים הן נחותות", זה כמובן היה מחפיר. "נשים הן פסיביות מטבען" גם לא מוצלח, למרות שהוא לא שונה מהותית מ"זה הבדל שטמון בגנטיקה", שהוא טיפה יותר טוב. אבל יכול להיות גם ש"ההבדל נובע מחינוך פטריארכלי מדכא", ואז זה קורקט לעילא ולעילא.
מאדים ונוגה באייל הקורא 7600
אמת, שגיאה לא מכוונת. ''הצנחן'', בבירור. סליחה.

ולכן, אולי בתקופה רגועה יותר מבחינה פוליטית, יכול להיות נחמד אם סקר האייל יהיה סקר שיבדוק מי בעצם קורא את האייל...
ההבדלים 7885
זה בגלל שאחוז גדול מאוד (מאוד!)מהגלישה זה לאתרי פורנוו
יחי ההבדל הקטן 7946
סביר. אבל אנחנו לא מדברים פה על מי גולש *יותר*, אלא על מי גולש בכלל, לצרכים בידוריים. ההנחה (שלי) היא שמי שגולש באופן כללי ימצא את האתרים שמעניינים אותו. מה שאת בעצם טוענת כאן, הוא שאתרי תרבות ואקטואליה (כמו זה שפה, מסביב) אמורים להיות ריקים מגברים, כי כולם עסוקים מדי בלהוריד פורנו.
?הקפטן קורא את האייל 8188
כי עושה רושם שהאייל הדביק את הקפטן באובססיה...

?הקפטן קורא את האייל 8664
בדקתי את הלינק הזה, על איזה אובססיה אתה מדבר, בבקשה?
?הקפטן קורא את האייל 8667
הלינק היה אמור להביא אותך אל טור הקפטן, אבל משום מה הוא לא.

בטור הקפטן מהשבוע שעבר, הקפטן התייחס לעובדה שכיום לראשונה יש (ע''פ הערכות המומחים) יותר גולשות מאשר גולשים. הוא התיחס גם להבדל בין התכנים באתרים ה''נשיים'' לבין האתרים ה''גבריים''.
יחי ההבדל הקטן 8709
ואכן הפרופרוציות(בין הכניסה לאתרים)
מדברות בעד עצמן....
הו אילן... 7628
איפה העובדה הנתונה שלך?
יש מד טסטוסטרון בכניסה לאייל?
ואולי בנות כותבות בשם של בן?

ברק/ת
ההבדלים 7882
אני פשוט לא מאמינה. ידיד שלי המליץ לי על האתר באמרו :"זה אינטלגנטי ואקטואלי תאהבי את זה"
עכשיו אני רואה שזה פשוט
old boys' club מתנשא ומלא בצדקה עצמית מנומקת במילים עם כמה שיותר הברות) רברבניות ורדודות כל כך שהן נשענות על סטיגמות נרכסיסטיות על גברים בעלי כישורים רטוריים מלאי תבונה ידע והומור("מתי ראיתם אישה כזו"?) שלוקחים אתר בעל מסיכה יומרנית ומלאת חשיבות עצמית ומשוים אותה לאתר שמעצם השם "בננות" אפשר לראות שהיא בעלת אוריינטציה שונה בתכלית! ונראה לי שפשוט בחרתם קורבן נוח ולא רלוונטי להשוואה על מנת להאדיר את עצמכם.
תהייה 7891
מה, לדעתך, מלמד השם הרציני עד אימה, כמובן, "האייל הקורא" (מוס, בעברית) על האוריינטציה של האתר?
אני אצטער מאוד לגלות שבגלל הריב המיותר הזה עם עורכת בננות, איבדנו קוראת (ומגיבה פוטנציאלית) אך תמוה בעיני שהגבת אך ורק למאמר הזה, שכיום הוא לא הראשון ואף לא השלישי ברשימה.

אחח... ועוד לטעון שמדובר ב"אולד בויז קלאב" כשאת המאמר עצמו כתבה אישה. אכן, מעניין מאוד.
אני מודה לך על הביקורת המנומקת.
ההבדלים 7916
את יודעת כמה מילים ארוכות (רובן בלועזית) שילבת בתגובה הקצרה שלך?
ההבדלים 8026
כמה שאת צודקת!!!

כמה חבל!
אולי ד"ר טנאן צודקת? 7554
הי עדי,

את אומרת שההבדלים בין "בננות" ל"אייל" אינם הבדלים בין המינים אלא הבדלי גישה, אבל אולי הבדלי הגישה אינם מקריים אלא אכן נובעים מההבדלים בין המינים?

בתגובתך את בעצם מאששת את התזה של טנאן:
את מאפיינת את אתר הנשים כך:ברנז'אי, קהילתי, קבוצה חברתית מגובשת, בעלת סגנון דיבור אופייני וכו', וזה מוכיח שיש שם נסיון ליצור *קונצנזוס* ולבנות קהילה כפי שטוענת טנאן.
את "האייל" את מתארת כמקום שבו כל רעיון שמועלה עומד לבחינה מדוקדקת כרעיון מופשט ולכן מבקרים אותו לגופו של עניין בלי להתחשב ברגשות הכותב ולנסות להגיע לתמימות דעים, ולפיכך גם כאן את מאשרת את טענתה של טנאן.
אז אולי היא צודקת?
אולי ד"ר טנאן צודקת? 7576
יכול להיות שהיא צודקת, אבל "האייל" ו"בננות" אינם מוכיחים שום דבר. סצנות וקהילות יש בכל מקום, אינטרנט או לא אינטרנט - החל מסצינת נשות התקשורת המתוחכמות בנות ה30, דרך סצינת הבריטפופ התל-אביבית וכלה בסצינת הרולפליינג של אשדוד. אין לזה כל קשר ליחס בנים-בנות.

האייל הוא לא "סצנה", הוא עיתון.
אולי ד"ר טנאן צודקת? 7605
עדי,
סליחה על העקשנות. אולי ה"אייל" ו"בננות" אינם מוכיחים שום דבר אבל הם משתלבים בתזה של טנאן. אבל בואי נעזוב את זה. שאלה לי אליך: מה זה סצנת הבריטפופ התל-אביבית ומה זה הרולפליינג של אשדוד?
בריטפופ ורולפליינג 7918
סצנת הבריטפופ של תל אביב היא חבורה של 20-30אנשים (רובם לא תושבי תל אביב, ד"א) שפושטים חמושים בנעלי אדידס, חולצות כדורגל של ארסנל ושאר סממנים בסגנון, על מועדונים נידחים במיוחד, ומפזזים להנאתם לצלילי בלר, סוויד, פאלפ, דיוויד בואי ודומיהם (המסיבה הבאה היא ביום חמישי באלנבי 47, אם אינני טועה)

סצנת הרולפליינג של אשדוד מורכבת מכל מיני אשדודים שנוהגים לשחק משחקי תפקידים (roleplaying). די מובן מאליו, לא? :-)
בריטפופ ורולפליינג 7974
סצינת הרולפליינג של אשדוד היא גם הכח והמח שמאחורי מחצית מ"איגור" וכמעט מחצית מהכותבים בגרגויל"? או שאני מדבר על חבורה אשדודית אחרת?
בריטפופ ורולפליינג 9426
לא, זו אותה חבורה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים