הקיפוח העדתי כבר מזמן לא רלוונטי 7485
נחמד שהכותב חושב שיהיה לפרענק הקטן למה לשאוף, אך תחושת הקיפוח, אותנטית ככל שתהיה, היא שגויה כבר שנים רבות.

נאמר זאת במפורש - אין קיפוח עדתי במדינת ישראל. העולים בשנות החמישים קיבלו יחס מפלה באורח מחפיר, ורמתם התעסוקתית היתה נמוכה בשל הקיפוח.
דבר זה גרם לדור שני ודור שלישי לעוני, אך האפליה היום היא על בסיס של עוצמה כלכלית, ולא ישירות של מוצא.

פוליטיקאים מזרחיים יש כבר עשרות שנים בעמדות בכירות, והדבר כל כך שקוף וטבעי, שאיננו זוכרים כלל בימים כתיקונם את מוצאם של גאולה כהן התימניה, או של משה קצב הפרסי.

יוצאי הדופן הם עסקני ש"ס ודוד לוי, אנשים המנפנפים במוצאם לאמר: דפוק אנוכי, הצביעו עבורי, כי גם אותכם דפקו. אנשים אלה חיים על ליבוי תחושת הקיפוח. ש"ס גם מגדילים לעשות, ויוצרים את עניי העתיד, כדי ששלהבת הקיפוח לא תיכלה.

הנשיא הנבחר השיב היום בשלילה על השאלה אם נצחונו הוא נצחון העם על האליטות. התקשורת מתקיימת מליבוי האש. צדק משה קצב בתגובתו. המטרה עתה היא להוציא את העוקץ מתחושת הקיפוח. הקיפוח עצמו כבר מת מזמן.
הקיפוח חי וקיים 7486
אני יכול להעיד שהקיפוח חי וקיים, גם מזרחיים (ואני מדגיש מזרחיים ולא ספרדים) משכילים מתקשים במציאת עבודה יותר מעמיתיהם האשכנזים. לי למשל קל הרבה יותר למצוא עבודה ולהשתלב בעמדות הכוח מאשר לחברי המזרחי לספסל הלימודים. ניתן למצוא דוגמאות לכך בלי סוף וזה הרי מובן, כי מנהלי החברות והאנשים הנמצאים בעמדת הכוח מעדיפים להעסיק אנשים הקרובים להם במוצאם ובהשקפתם.

בנוגע לפוליטיקה ולפוליטיקאים מזרחיים, נקל לראות שכל עמדה שתפסו פוליטקאים מזרחיים רוקנה מכל תוכן או לפחות איבדה במקצת מהאופרטיביות שלה. הדוגמא הבולטת ביותר שאני יכול למצוא היא של וועדת חוץ ובטחון שברגע שנכנסו אליה נשים, מזרחיים וערבים איבדה כל סמכות והכוח שלה עבר לוועדות המשנה.

מי שטוען שאין אפליה זו או אחרת הוא תמים או גרוע מכך, מתמם.

השאלה היא האם המצב ניתן לשינוי? התשובה היא, לפחות לדעתי, לא בטווח הקרוב. גם בארה"ב יש קבוצה קטנה של מיעוט ששולטת, כלכלית ופוליטית על רוב גדול.
הקיפוח חי וקיים 7487
ניתן למצוא דוגמאות בלי סוף?
אינני יודע איזה מקצוע אתה לומד, אך מי שיגביל את עצמו לקבלת אשכנזים בלבד לעבודה, יקטין את המבחר שלו.

לא ראיתי דבר כזה מעולם.
בקשר לוועדת חוץ ובטחון - לא טענתי שאין אפליה. היא קיימת על בסיס דתי ומגדרי. לא על בסיס מוצא עדתי.

גם כאן המיעוט הכלכלי שולט. לא האשכנזי.
אולי הייתי נמהר מדי, אבל... 7489
אני לומד כלכלה, דרך אגב
בזמן האחרון יצא לי להסתובב בקרב מנהלי חברות, כלכלנים בכירים ורו"ח, אני רק יכול להעיד ששמעתי המון ביטויים על בסיס גזעני,
יש הרבה מקרים שאני עד להם באופן וודאי.
כמו כן אני יכול לתת מקרה שפורסם בעיתון, של אחד, רו"ח עם תואר שני, שניסה להתקבל למספר עבודות ולא הצליח, הלך ושינה את שמו לשם משפחה אשכנזי וכבר התקבל למספר עבודות (זה פורסם בידיעות, לכן אני לא יודע עד כמה המידע אמין)

אולי בהיי-טק אין אפלייה, אך אני יכול לומר באופן וודאי שבמקצועות אחרים יש ויש.

עד כמה שאני יודע, יש זהות מוחלטת בין העשירים לאשכנזים. למעט מקרים חריגים ובודדים.

נ.ב, רק אני שמתי לב שבעיתון כותבים הפלייה במקום אפלייה, או שאני המטומטם היחיד? :-)
אין קיפוח עדתי 7496
יש לי זכות דיבור בנושא- אני ממוצא תימני- "צוברי".
מעולם לא חשתי ולא העליתי במחשבתי שיש השפעה למוצאם של הוריי וכך גם כל חבריי, גם האשכנזים. למעשה הביטוי היחיד שיש לעדה בחברה הישראלית הוא המסורת.
אם מישהו לא התקבל למישרה והוא תולה זאת במוצאו זו בעיה שלו עם עצמו. שיפסיק להאמין לאמא שלו שהוא הכי הכי בעולם ושכל מי שחושב אחרת הוא שונא פולנים/ מרוקאים.

אני יכול להסכים לקביעה שיש קיפוח לעולים חדשים במקומות ובמשרות מסויימים מפני שהם חדשים ועדיין קצת זרים (לא להצדיק, חלילה). יתכן גם שנותרו כמה אנשים תקועים בשנות החמישים, אבל זה כבר מזמן לא מצוי.

אם יש מישהו שמקטלג אנשים לפי מוצאם תמסרו לו את רחמיי.

ובעניין בחירת קצב והפסדו של פרס, יש דבר אחד ששימח אותי. הכובעים שאכלה התקשורת.
משנה מוצא משנה מזל 7505
בנוגע לאותו רו"ח שהתקבל לעבודה רק אחרי שינוי שמו לשם משפחה אשכנזי:
אותו מאמר בידיעות אחרונות הזכיר כבדרך אגב את העובדה חסרת המשמעות לכאורע ששם המשפחה האשכנזי המדובר הינו שם משפחתו של רו"ח מהמובילים בארץ – ואין מדובר בשם משפחה נפוץ במיוחד. ניתן לדון רבות בהפליה על בסיס קשרי משפחה, אבל נתון זה מחליש את התקפות של הסיפור כהוכחה אנקדוטלית לקיום הפליה על בסיס גזעני.

תודה לטל כהן שהביא את הסיפור ואת הנקודה שלעיל לידיעתי, עם פרסומם בידיעות.
משנה מוצא משנה מזל 7740
גם זוהר ארגוב, ''המלך'' של הזמרה המזרחית סיפר ש''נאלץ'' להסב את שם משפחתו לשם ''אשכנזי'' כדי שיתחילו להשמיע את שיריו ברדיו.

וגם הוא ''שכח'' להזכיר שממש ''במקרה'' השם שבו בחר, ''ארגוב'', הוא שם משפחה של מוסיקאי ידוע מאוד - סאשה ארגוב.

מה שמוכיח - אם עוד היינו צריכים הוכחה כזאת - שלפחות במה שקשור לדמגוגיה, יוצאי ארצות המזרח יודעים את המלאכה לפחות כמו אחיהם ממזרח (אירופה).
משנה מוצא משנה מזל 19525
הוא לא שכך
האפלייה חיה קיימת ומדממת בהחלט 7704
במהלך שנות התשעים נעשה מחקר בקרב סטודנטים לסוציולוגיה (כרגיל, אין לי מראי מקום, אם תתעקש אני אשיג לך).
מטרת המחקר הייתה לבדוק עד כמה אמון יש בין סקטורים על בסיס עדתי בחברה הישראלית.

נבדקו שלוש קבוצות עדתיות - מזרחים, אשכנזים וספרדים.
משתתפי המחקר, נשאו שמות המאפיינים את עדתם באופן מובהק, משהו כמו גולדברג, דלח סולומון וכו.
המשתתפים התבקשו לשלוח האחד למשנהו מעטפה עם סכום כסף מסויים, כשכל אחד מהנחקרים שולח אותה לשלושה אנשים שמעולם לא פגש, בעודו יודע *רק את שמם*. כך שדלח נתבקש לשלוח גם לבוזגלו, גם לגרינברג וגם לסולומון וכך גם לגבי השאר.

ממצאי המחקר הזה היו די מעציבים.
כולם שלחו לאשכנזים ולספרדים את המעטפה עם הכסף, מתוך אמון שיוחזר אליהם. אחוזי ההגעה של המעטפות אל המשתתפים המזרחיים היו הנמוכים ביותר (לאשכנזים הגבוהים ביותר) כאשר הממצא הנוראי באמת הוא, שהמזרחיים גם המעיטו לשלוח את המעטפות בינם לבין עצמם, קרי, נפלו גם הם לסטריאטיפ המרושע שתוו להם, והוא כי הינם בלתי אמינים.

האם אין אפלייה?
ועל איזה בסיס צמחחה ש"ס אם לא על הבסיס הזה? הרי אחוז רב מתומכי ש"ס אינם דתיים אלא מזרחיים.

קרל מרקס אמר פעם, שמה שהופך אדם לחלק מהפרולטריון, הוא אינו בהכרח היותו פועל מנוצל, כי אם מצב תודעתו. אם הוא מאמין שהנו כזה, כך יהיה (ואגב, ידיו לא חייבות להיות שחורות. אם אדם עובד כשכיר בכל מקום שמנצל אותו ככוח עבודה זול, הוא חלק מהפרולטריון).
כלומר, אם נשליך על הנושא שאנחנו עוסקים בו, העניין מקורו במודעות ותפיסה.
אם אדם טוען שהוא נדפק על בסיס עדתי, יש לבדוק טוב את טענותיו. גם אם למראית עין אין סיבה לצעקתו, אם זו מביאה את ש"ס לשמונה עשרה מנדטים, יש דברים בגו.

וידידי, תסתכל טוב טוב על מי ששולט במדינה הזו, ואני לא מדברת על פוליטיקאים, אלא על בעלי ההון. על מפא"י אומנם קראו קדיש, אבל לא על האליטות האשכנזוית. וזו עובדה.
הקיפוח חי וקיים 7833
בית המשפט העליון מגביל את עצמו לאשכנזים בלבד, למעט חריגים נדירים.

אבל אתה צודק, אני יודע, זה במקרה יצא ככה. ;-)
הקיפוח חי וקיים 7897
זה שבבית המשפט העליון יושבים בעיקר שופטים אשכנזים זו (מן הסתם) לא רק יד המקרה אלא גם תוצאה של קיפוח, של אפליה, של מה שתרצה - אבל זו בשום אופן לא תוצאה של מדיניות. לא בשלושים השנה האחרונות לפחות.

המקום היחיד שבו יש עדיין מדיניות מוצהרת וברורה של אפלייה על בסיס עדתי הוא באופן פרדוקסלי דווקא אותו מקום שבו צועקים השכם והערב על שד עדתי, גזענות וקיפוח. אני יכול להתחתן עם בחורה מרוקאית או עיראקית או פרסית ואף אחד מסביבתי הקרובה לא ירגיש שמשהו בזה לא בסדר, אבל גם אלי ישי העילוי וגם אריה דרעי הצדיק בחיים לא היו משתדכים עם אשכנזיות וזה לא משנה כמה גדולים בתורה הם היו וכמה מנדטים ותקציבים הם היו מביאים לש''ס. האנשים האלה, שמתלוננים על אפליה נגדם מחד ומקדשים את העדתיות מאידך, הם הגורם שמנציח את הגזענות העדתית שעדיין פופולרית כל כך בציבור הישראלי. עד שהם לא יבינו את זה ויתאמצו לחשוב בצורה שונה, אני לא רואה איך אי פעם יעלם הנגע הזה מארצנו.
הקיפוח חי וקיים 7957
מה זה "מדיניות" בעיניך?

"מדיניות" זה משהו שהכנסת קובעת? משהו בחוק?משהו שהעם קובע? משהו אובייקטיבי וידוע לכל?

או שאולי "מדיניות" זה משהו שאפשר ללמוד אותו מהתוצאה הסופית של הגוף הרלבנטי שבוחר שופטים לבית המשפט העליון? אתה באמת רוצה להגיד לי שאין מזרחיים שעונים על הקריטריון להיות שופט בביה"מ העליון? אני מכיר לפחות שלושה מרצים שלי ממוצא מזרחי, פרופסורים, משפטנים מובהקים לא פחות מאהרון ברק - ובכל זאת, ב-מ-ק-ר-ה - אף אחד מהם לא בביה"מ העליון, והסיכויים שזה יקרה באופן טבעי, בלי אפליה מתקנת, קרובים לסיכוי שאני אזכה בלוטו.

וזה למה - משום שיש מדיניות לא למנות מזרחיים - והמדיניות היא לא משהו מתוכנן, קבוע מלמעלה, מוגדר ושאפשר להצביע עליו, אלא שכל אחד ממליץ ובוחר באלו שהוא מכיר, מהחברה הסגורה שלו, מישהו שהחברים שלו יוכלו להגיד בשיחת סלון - יפה שבחרת בו.

כך למשל מונה תיאודור אור - כי ברק חבר שלו. וכך ממונים שופטים מחוזיים למינוי זמני, והם לא ממוצא מזרחי, למרות שיש כמה שופטים מזרחיים שיכולים להתאים.

אבל זו לא מדיניות, זה מקרה, פשוט אין שופטים מזרחיים או פרופסורים מזרחיים. אבל כשיש משפט לפעיל מזרחי מרכזי - דרעי - אותה "יד מקרה" מוצאת מתחת לשולחן שופט מזרחי שישפוט אותו, כדי להדוף את הטענות שאשכנזי שפט את המזרחי ושיש גזענות עדתית במערכת המשפט.

זה כל כך פאתטי. מצד אחד יש מודעות למוצא כששופטים את דרעי, ומצד שני מגלגלים עיניים לשמים כשבוחרים שופטים.

ומכאן, לגבי החלק השני של ההודעה שלך - ש"ס כמייצג של המזרחיים.

אני אפטור את עצמי בכך שאגיד שזה המזל הרע של המזרחיים שש"ס מתיימרת לייצג אותם. ש"ס היא מפלגה חרדית מזרחית, בעוד שהמזרחיים שאני מדבר עליהם הם לא חרדים. מסורתיים לכל היותר. ואלה נדחפו לידיים של ש"ס ע"י הממסד האשכנזי אחרי עשרות שנים של קיפוח. למזלם הרע, כבר אמרתי. ש"ס מוציאים שם רע לעדתיות, אבל הם הרע במיעוטו. אני מעדיף אותם על פני ההתנשאות האשכנזית הרגילה.

למה אני אומר שהם הרע במיעוטו - לאחרונה התבשרנו ש"פתאום" נמצא התקציב במשרד החינוך להעניק ארוחות חמות לילדי מערכת החינוך. ולמה? כדי להתחרות במוסדות של ש"ס.

אם היית רואה כמה כסף מערכת החינוך שופכת על הילדים שלי שמתחנכים במוסד של הקיבוצים והמושבים, היית מתייבש במקום מרוב בושה. הכסף נשפך מהשמים, מספר ילדים מצחיק בכל כיתה, גן זאולוגי בחצר "תרומת חברת החשמל", מדשאות ענקיות, מתקנים של מפעל הפיס, תקציבים של קרן קרב, כל מה שאפשר לחלום עליו. וגם כאן, זה רק מקרה ש-‏99 אחוז מהילדים הם אשכנזים מקיבוצים ומושבים.
אני יושב בוועד הורים מרכזי, ושואל את המנהלת אם יש עוד משהו שצריך - לא צריך כלום, הכל בסדר. איפה ראית מנהל בית ספר שאומר שהוא לא צריך עוד כלום?

ואחר כך הילדים מכאן יצאו להתחרות בילדים משם, וכולנו נגלגל עיניים ונגיד - איפה יש קיפוח? מכוון?! כמדיניות?! מה פתאום, המזרחיים בסך הכל לא סקרנים, זה הכל.

אני יודע שאתה אדם ליברלי. אתה לא דוגמה לכלום, ואל תיתן לי אותך כדוגמה למשהו, כמו שאני לא הוכחה לכך שמזרחי יכול ללמוד ולקבל תואר. מזרחי שהתפלח למערכת החינוך האשכנזית כמוני וכמו הילדים שלי, יכול להצליח - וזו ההוכחה הכי טובה לכך שתושבי עיירות הפיתוח לא נחשלים בגלל שהם מזרחיים חסרי סקרנות כמו שאורי אור טען, אלא בגלל שהם מקופחים לאורך כל הדרך.

האם הקיפוח מכוון, או חלק ממדיניות? זה באמת מה שמשנה? ההוכחה לקיפוח היא חוסר ההצלחה של המזרחיים להתרומם, לא הפרוטוקולים של זקני מפא"י שבהם מדברים על קיפוח המזרחיים (או על אי מינוי שופטים מזרחיים לבית המשפט העליון, אם לחזור רגע לחלק העליון של ההודעה).
הקיפוח חי וקיים 8007
הנקודה שלי היתה אחרת. בוא נעזוב את המלה "מדיניות", זה באמת לא רלוונטי אם יש או אין איזה נוהל מצהיב משנות החמישים שלפיו ראוי להעדיף שופטים יוצאי אירופה על פני אחיהם מצפון אפריקה. הדגש שלי היה על ה"מוצהרת". ההישג הגדול ביותר שהושג בינתיים בעניין הגזענות העדתית הוא שאנשים רבים הבינו שזה לא בסדר. גם בשיחות סלון לא מקובל לדבר בקול רם על העדפת אשכנזים על ספרדים, כי זה לא פוליטיקלי קורקט ולא יעלה את כבודו של הדובר אפילו אם זה יקרה בהרצאה לשוכני בית אבות של יוצאי פולניה והסביבה. לעומת זאת, בש"ס מטפחים בינתיים "גאווה מזרחית" שדומה בעיני קצת לגאווה של ההומוסקסואלים והלסביות. "גאווה" שהיא למעשה התרסה בהפוך-על-הפוך כנגד הציבור שחושב שיש בהם משהו רע.

הגאווה המזרחית גורמת לבידול מרצון של אלה שדוגלים בה ולאפלייה *מוצהרת* מצידם כנגד הצד השני. לדרעי או לבניזרי אין בעיה להתראיין בטלוויזיה ולהסביר שהם ממנים רק ספרדים לכל תפקיד אפשרי כי בעיניהם זו שליחות, בעוד שאם שופט יעדיף שופט אחר בגלל מוצאו הוא יעשה את זה בשקט ובזהירות ובלי שחס וחלילה הגזענות שבהחלטה הזו תזקוף את ראשה המכוער. איך שאני רואה את זה, בצד האשכנזי יש בעיקר שיפור בעשרות השנים האחרונות, ואם היו נותנים לזה להמשיך הגזענות היתה מיטשטשת יותר ויותר ולבסוף נעלמת. מהצד השני לעומת זאת עובדים שעות נוספות על הסלמה והעמקת הבידול והשנאה העדתית, וזה מוביל לדעתי בסופו של דבר לתוצאה ההפוכה מהרצוי. כמו שהרבה יותר קל להרוס מגדל קלפים מאשר לבנות אותו, כך גם הרבה יותר קל לרכב על שנאה והסתה ולהביא איתה 17 מנדטים ויותר. מכיוון שכך, אני לא מבין למה אתה מעדיף את הגזענים המוצהרים והגלויים מש"ס על אלה שלפחות עושים מאמץ להשתחרר מהחינוך הגזעני שקיבלו ולא לשפוט אדם על בסיס מוצאו העדתי.
הקיפוח חי וקיים 8016
כן, יש שיפור, כן, יש הוקעה של גזענות, כן, זה לא פוליטקלי קורקט להפלות מזרחיים, כן, דווקא ש"ס הם היחידים שמפלים על רקע עדתי.

הכל נכון, ואתה צודק.

אבל (אם עניתי אז אני הרי לא מסכים ;-), יש שני דברים שראוי להגיד בתשובה.

1. אף שזה לא פוליטלי קורקט להפלות על רקע עדתי, עדיין אין חלוקה של 50:50, ועדיין מי שיושב בצמתי קבלת ההחלטות הם אשכנזים. בין אם זה בצמתים הפוליטיים, ובין אם זה בצמתים הכלכליים שבעידן הגלובליזציה הם לא פחות, ואפילו יותר חשובים מהפוליטיים.

וזה כך גם בצמתים התרבותיים השונים. המקומות היחידים בהם אני יכול לחתום על כך שאין אפליה עדתית הם הצבא, המשטרה והנגזרות שלהם - אבל זה לא צריך להחמיא לאשכנזים משום שגם בארה"ב השחורים מצטיינים בצבא, כי רק העניים הולכים לצבא או נשארים בצבא. גם בארץ אפשר לפרש את זה כאילו שכל שאר הדברים חסומים להם, אז הם ממשיכים בצבא שם מודדים אדם אחרת.

2. כהגנה על המינויים העדתיים של ש"ס - במקרה של אפליה רבת שנים התיקון הוא לא "להפסיק להפלות", אלא להפלות הפוך - לבצע אפליה מתקנת. אי אפשר לשבת על התחת ולהגיד "אנחנו כבר לא מפלים", משום שזה לא מתקן את נזקי האפליה. אם אתה רוצה לתקן את נזקי האפליה, תמנה עכשיו מזרחיים לעמדות מפתח. אבל הממסד המפלה לא עושה את זה, אלא מעדיף - כמוך, למשל - להצביע על כך שרק המזרחיים נוקטים היום באפליה.

ועוד דבר ביחס לאפליה של ש"ס - המינויים של ש"ס הם לרבני ערים, שכונות ופקידים זוטרים לתפקידים איזוטריים שלא מעניינים ולא משפיעים על החיים במדינה. זה לעג לרש להגיד שהם ממנים מזרחיים. מצידי שימנו לתפקידים האלה תאילנדים. זה ישפיע עלי/ך באותה מידה.
הקיפוח חי וקיים 8039
1. אתה מדבר שטויות. חוץ מהצבא והמשטרה, בתעשיית ההי טק אין אפליה, בפוליטיקה אין אפליה ואני לא ממש מצוי בתחום אבל לא ניראה לי שבעסקים יש אפליה.
2. המינויים של ש"ס הם בכל הרמות הכל מדירקטוריונים של חברות ממשלתיות, תפקידי מפתח במשרדי ממשלה ומועצות מקומיות ועד מינויים קטנים. אפליה מתקנת היא פתרון גרוע. אדם שהגיע למעמד בגלל אפליה מתקנת לא יזכה ליחס רציני מהעמיתים שלו (הוא לא באמת צריך להיות כאן הוא אפליה מתקנת). הוא גם לא יקדם אנשים אחרים מאותה קבוצה (הוא הרי לא רוצה שיזרקו אותו מהמשבצת המוגנת של המנהל הספרדי לטובת מישהו טוב יותר שיכול לתפוס את אותה משבצת בגלל זה הוא ישמור שלא יהיו מנהלים ספרדיים אחרים בסביבה).
קראו זה חשוב! 456954
עד לפני שבוע גם אני חשבתי שאין דבר כזה אפליה על בסיס עדתי, כל פעם שדיברו על זה אמרתי שאין אפליה, שלא בגלל זה מתנהגים לאדם כזה או אחר בצורה לא יפה שיש סיבות אחרות, אבל אז זה קרה לי. אני חצי תמניה חצי אשכנזיה (נראית תמניה) חיילת, עובדת בתיכונים.
באחד מהתיכונים בהם אני עובדת ישנה מורה, שתמיד אמרו עליה שהיא מפלה אבל אף פעם לא האמנתי.
אני עובדת בבית הספר הזה משנה שעברה יש לי קשר מדהים עם החניכים, תוצאות של העבודה שלי בשטח והכל טוב ויפה.
בתחילת שנת הלימודים הנוכחית הגעתי ביום הראשון לתיכון וביקשתי לקבוע איתה פגישה, היא נפנפה אותי בחוסר סבלנות, בהתחלה הבנתי כי זאת תחילת שנה והלחץ והארגון וכו' וכו' אבל אז ראיתי איך היא מדברת לחיילת נוספת (אשכנזיה) שנמצאת בבית הספר הנ"ל בסבלנות ובכבוד וגם קבעה איתה מועד לפגישה. בנוסף אותה מורה אמרה לי שאסור לי לשבת בחדר המורים בתירוץ שזה מפריע למורים אבל בעצם המורים מנהלים איתי שיחות ואני במילא בקושי נמצאת שם, אני רוב היום עם החניכים שלי החיילת הנוספת שעובדת שם מורשית לשבת בחדר המורים.
בסופו של עיניין המורה ועוד גורם בבית הספר ישבו עם המפקד שלי וביקשו שלא אעבוד בבית הספר הזה יותר והביאו כל מיני הסברים לכך שהם בכלל לא נכונים.
ואז עלתה אצלי השאלה למה לא רוצים אותי בבית הספר הזה? האם זה באמת בגלל שהםלא חושבים שהעבודה שלי טובה? או האם זה בגלל שאני בעלת חזות מזרחית?
עדיין זה בלתי נתפס אצלי שזה המצב במוסדות החינוך. אשמח וחשוב לי לקרוא תגובות על המקרה הזה, אם מישהו יצליחל להפריך את מה שאני חושבת אני אשמח מאוד. שנה טובה :)
קראו זה חשוב! 456955
עד לפני שבוע גם אני חשבתי שאין דבר כזה אפליה על בסיס עדתי, כל פעם שדיברו על זה אמרתי שאין אפליה, שלא בגלל זה מתנהגים לאדם כזה או אחר בצורה לא יפה שיש סיבות אחרות, אבל אז זה קרה לי. אני חצי תמניה חצי אשכנזיה (נראית תמניה) חיילת, עובדת בתיכונים.
באחד מהתיכונים בהם אני עובדת ישנה מורה, שתמיד אמרו עליה שהיא מפלה אבל אף פעם לא האמנתי.
אני עובדת בבית הספר הזה משנה שעברה יש לי קשר מדהים עם החניכים, תוצאות של העבודה שלי בשטח והכל טוב ויפה.
בתחילת שנת הלימודים הנוכחית הגעתי ביום הראשון לתיכון וביקשתי לקבוע איתה פגישה, היא נפנפה אותי בחוסר סבלנות, בהתחלה הבנתי כי זאת תחילת שנה והלחץ והארגון וכו' וכו' אבל אז ראיתי איך היא מדברת לחיילת נוספת (אשכנזיה) שנמצאת בבית הספר הנ"ל בסבלנות ובכבוד וגם קבעה איתה מועד לפגישה. בנוסף אותה מורה אמרה לי שאסור לי לשבת בחדר המורים בתירוץ שזה מפריע למורים אבל בעצם המורים מנהלים איתי שיחות ואני במילא בקושי נמצאת שם, אני רוב היום עם החניכים שלי החיילת הנוספת שעובדת שם מורשית לשבת בחדר המורים.
בסופו של עיניין המורה ועוד גורם בבית הספר ישבו עם המפקד שלי וביקשו שלא אעבוד בבית הספר הזה יותר והביאו כל מיני הסברים לכך שהם בכלל לא נכונים.
ואז עלתה אצלי השאלה למה לא רוצים אותי בבית הספר הזה? האם זה באמת בגלל שהםלא חושבים שהעבודה שלי טובה? או האם זה בגלל שאני בעלת חזות מזרחית?
עדיין זה בלתי נתפס אצלי שזה המצב במוסדות החינוך. אשמח וחשוב לי לקרוא תגובות על המקרה הזה, אם מישהו יצליחל להפריך את מה שאני חושבת אני אשמח מאוד. שנה טובה :)
קראו זה חשוב! 456961
קטונתי ל"להפריך" את מה שאת חושבת, אבל לא ברור לי שהאפליה שאת מתלוננת עליה היא על רקע עדתי דווקא. אני בטוח שיש עוד מאפיינים שונים בינך לבין אותה חיילת אשכנזית, ואולי זה ענין פשוט של "כימיה" שלא עובדת. מנין ההרגשה שלך שדוקא צבע העור הוא הגורם המכריע?
קראו זה חשוב! 456972
האפליה קיימת בהחלט ואם לא חשת בה עד לפני שבוע, אולי פשוט היה לך הרבה מזל.

האם זהו תיכון דתי "מתקדם", כלומר מעורב (כזה שלומדים בו גם בנים וגם בנות וגם צוות המורים/ות מעורב)?

לפי ידיעות מצטברות (גם בתקשורת, גם בזו החילונית, וגם בשיחות "מאחורי הקלעים"), במוסדות החינוך הדתיים-חרדיים נהוגה אפליה די גלויה בין התלמידים על בסיס עדתי. אם קיימת אפליה כזאת בין התלמידים, ייתכן מאוד שהיא קיימת גם לגבי המורים וגם לגבי הסייעות החיילות. אם זהו המקרה, אולי הבעיה היא עקרונית ועמוקה יותר והיא לא רק עם מורה אחת, בניגוד לרושם שנתקבל. נסי לברר קצת פרטים על העקרונות העומדים בבסיס המדיניות של התיכון ואולי באמת תגיעי למסקנה שכדאי לך לבקש הפניה למקום נעים ושוויוני יותר (חילוני?), שבו יעריכו אותך על סמך עבודתך והשגייך ובלי שיקולים זרים.
קראו זה חשוב! 457967
למה אתה חושב שמדובר בתיכון דתי?
הקיפוח חי וקיים!! 473854
כמה שאתה צודק!
הקיפוח העדתי כבר מזמן לא רלוונטי 7499
בפירוש דיברתי על אנשי עיירות הפיתוח, ולא על מוצאם העדתי. אני מודע לכך שהאפליה היום היא על פי מעמד סוציו-אקונומי ולא על פי עדה.
הקיפוח העדתי כבר מזמן לא רלוונטי 7958
...ובכמה דם עלה לי להכניס בך את זה. ;-)

העניין הוא שכולם נתפסים לקטע העדתי ואומרים "מה אתה רוצה, אין פרופסורים מזרחיים? תיראה את שלמה בן עמי!".

מה קשור מחט לתחת...
הקיפוח העדתי כבר מזמן לא רלוונטי 7962
אף אחד לא יכול להגיד שאני לא מודה בטעויותי, או שאני לא יכול להשתכנע כאשר מוצגים בפני טיעונים טובים. (:
הקיפוח העדתי כבר מזמן לא רלוונטי 530452
עצם זה שאתה כותב בזילזול "שיהיה לפרנק הקטן למה לשאוף" מראה בצורה הברורה ביותר שיחסך אתה, נגוע בגיזענות, אז איך אתה! יכול לכתוב על הקיפוח העדתי שעבר מן העולם, הרי כל תחילתו של קיפוח בזילזול גזעני כזה!!

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים