מתווה העם 757809
לא קראתי את מסמך המתווה, אבל נראה לי שמגיע לנשיא הרצוג ציון "כמעט טוב" על המתווה.
יש שם כמה עוגנים פוליטיים שאמורים לתת למתווה סיכויי חיים. החרדים יקבלו את חוק הגיוס שלהם והמזרחיים יוכלו להמשיך להצביע למועל המורשע ולמועל שלא יורשע יש סיכוי פוליטי לעקוף את רוטלוין מן המרכז ולשרוד בשלטון.
אם מדינת ישראל תמנע ממלחמת אזרחים באמצעות המתווה הזה, יהיה זה כפוי טובה להתכחש לתרומתו של הרצוג.
הפינה שעדיין בספק היא האם איגודי העובדים וראשי התעשייה יתייצבו מאחורי המתווה ויפעילו את כוחותיהם.
הפעלה של השבתת המשק תוכל לספקלנתניהו את הסולם שהוא מחפש.
למה "כמעט"? מפני שהשעה היא כבר אחרי חצות ותופי הטמטם כבר מזמנים למלחמת האזרחים. דומה ששני הצדדים מפונצ'רים ונוזלים לתוך הקצוות. קשה לי לראות איך המתווה יוכל לגשר על תהום השנאה שנחשפה בין הצדדים. לא לחינם כתבתי מלחמת אזרחים וכבר לא מלחמת אחים.
ולכן אף על פי שעניין גיוס החרדים כבר שקע בתהום האיבה, אולי צריך לומר: אין שיוויון אין גיוס.
מתווה העם 757811
מה שמצחיק (או עצוב), זה שבממשלה הקודמת כבר היו מוכנים לוותר על הגיוס - ואיתו להוריד את גיל הפטור ל-‏21, מה שאומר שחרדי פטור מגיוס ויוצא בגיל 21 לעבוד. אם זה מה שחשוב לחרדים, יכלו לקפוץ על זה בשתי ידיים כבר אז.
מתווה העם 757824
לפנינו כל מיני תסריטים איך להלחם בהפיכה המשטרית: השבתת המשק, מצור על הכנסת, הימנעות של ח"כים מן הליכוד שתכשיל את החקיקה.
לכל התסריטים האלו מכשלה משותפת והיא שהם תלויים בפוליטיקאים ואנשי ציבור. אלו האנשים שהביאונו עד הלום ולכן:
הַטָּהוֹר יְבַשֵּׂר וְגָאַל הַטָּהוֹר,
וְאִם יָדוֹ לֹא תִמְצָא לִגְאֹל –
אָז נִבְחָר לִי לִנְפֹּל מִמְּצוּקַת הַמָּצוֹר
אוֹר לְיוֹם בְּשׂוֹרָה הַגָּדוֹל.

ולכן קרב היום בו נצטרך לפרוע את השטרות שפוזרו:
אין שיוויון אין גיוס!
מתווה העם 757825
אז בטח תשמח לשמוע שמילואימניקים פתחו לשכת גיוס בבני ברק.
מתווה העם 757827
ממש ממש לא.
אם החרדים מתגייסים או לא, זה עניינו של נתניהו ושלטון הרשע שלו. ענייני הוא, אך ורק בשאלת הגיוס של המגזר שלנו. ועל כן:
אין שיוויון אין גיוס!
והפעם בלי פשרות, בלי מו"מ ובלי מורא
תחי ההתנגדות! (Vive la résistance)
מתווה העם 757829
אז בטח תשמח לשמוע שמיום ראשון הקרוב מאות מאנשי המבצעים המיוחדים של המודיעין לא יתייצבו למילואים.
מתווה העם 757831
1. האם יש התייחסות עד כה למישהו מבין כל מצדדי מתווה הנשיא לסעיף לפיו החרדים יהיו פטורים מגיוס?

2. שאלה יותר חשובה: אם החרדים קיבלו את ויזת העולם הבא ללא כדור אחד, למה שהם יתנגדו למתווה. חמור מכך - אם ידחו את המתווה יחשבו כמחללי שם שמים וכופרים בטובתו.
מתווה העם 757832
2. כי אולי הם בכל זאת מעדיפים דיקטטורה יהודית משיחית?
מתווה העם 757835
עיקר הטענה 'התאולוגית' שבה היהדות החרדית האשכנזית אוחזת בחוזקה לאחר השואה שרק לימוד התורה הוא העיקר תגובה 748251. זאת שאלה חשובה, מי הרשה לנציגי הכנסת החרדים לוותר על קופון הזהב ועוד ב'הסכמה לאומית' לטובת הצמדות למתווה לוין שמעביר בסך את הכח מהשמאל החילוני לימין החילוני.

אין הנהגה סמכותית אצל החרדים.
מתווה העם 757836
"למתווה לוין שמעביר בסך את הכח מהשמאל החילוני לימין החילוני."
זוהי טענה שקרית המופצת ע"י מכונת הרעל. *כל* הכח הוא אצל קואליצית ימין חרדים. מתווה לווין מסיר את המגבלה היחידה שיש כיום על הכח הזה.
מתווה העם 757837
Hear, hear!
מתווה העם 757838
טענה שעולה אצל החרדים (ניגוד חילוני) או הערבים (ניגוד יהודי) או כל מגזר בדלני אחר.
מתווה העם 757839
לא חייבים לקבל כל טענה. אז טוענים. שיטענו.

הדרך לבחון את אמיתות הטענה היא לא מידת הבדלנות (מה הקשר?) אלא מידת החיבור של המגזר לעטיני השלטון.
לא רק שהחרדים בשלטון עכשיו, הם (רוב הזמן עם כמה הפסקות קצרות) חלק בלתי נפרד מהשלטון ומרכיב מחוזר של כמעט כל הקואליציות כבר עשורים (ולכן זכו בד״כ במה שדרשו).

לחרדים יש המון כוח פוליטי. זה לא משהו חדש. מה שחדש, כפי שרשם למעלה בצדק האייל האחר, זה שמתווה לווין מסיר את המגבלה היחידה שיש כיום על הכח הזה. אני הייתי מסייג פחות ממנו ומוסיף סופרלטיבים כמו ״הכח הפוליטי העצום״ למשפט הזה. מי שחושב שהתוצאה של שינוי שיטת המשטר בישראל לא תהיה גם עליית מדרגה בכפייה הדתית, לא מבין מה שמתרחש פה.
מתווה העם 757841
1. אולי טעיתי בכך שהצבתי זאת כ'טענה'. אולי זאת גישה שרווחת וגורסת שלא מתערבים במלחמות של האחרים. כך המגזר הערבי 'טוען' שאין להתערב ב'מלחמות היהודים' על חלוקת הכח המשפטי בין היהודים לבין עצמם וכך גם המגזר החרדי 'טוען' שאין להתערב ב'מלחמות החילונים' על חלוקת הכח המשפטי בין הימין לשמאל כל עוד הוא חילוני.

2. לפי מתווה הנשיא - המגזר הערבי קיבל את שלו בשריון שופט ערבי לעליון ‏1, והמגזר החרדי קיבל את שלו בכך שהם מקבלים פטור חוקי מגיוס לצה"ל. וכפי שנראה יש למתווה הנשיא הסכמה גורפת בגוש מרכז-שמאל, לרבות הסכמתה של מועצת חכמי 'הארץ' כפי שבאה לידי ביטוי ב'מאמר המערכת' מחצות הליל. ואני שואל ברצינות, למה גוש המרכז שמאל מיוזמתו שלו ומרצונו החופשי תומך במתן פטור מוחלט לגיוס החרדים וזאת בניגוד מוחלט לכל מה שנטען במשך עשרות שנים מאותו צד ומכח זה הוקמו אין ספור ארגונים ותנועות פוליטיות. האם אני פספסתי משהו? יתכן ויש שיטענו שלנוכח הנסיבות זאת האופציה הכי טובה. אבל זאת לא הייתה אופציה מעולם, שכן אפילו החרדים הסכימו למתווים יותר מרוככים (חוק טל) שנפסלו על ידי בג"צ ובוודאי שמעולם לא הציבו דרישת פטור באופן שכזה. אם נתניהו הכניס עזים לרפורמת לוין, איזו חיה הכניסו למתווה הנשיא?
---------
1 ואם כבר התחלנו עם שריונים למה לא לשריין שופט נוצרי/חרדי/מרוקאי/אתיופי/רוסי/נכה/להט"ב? למה לא לשריין לכל מפלגה שופטים בהתאם לכוחה היחסי בשלטון?
מתווה העם 757842
1. אי אפשר להסכים יותר לקבל בשתיקה "טענות" שקריות שמועלות על ידי "המגזר הX". ראינו כבר לאן זה מוביל. אסור להתייחס לביהמ"ש העליון כאיזה שלל פוליטי שניתן לחלק ולנצל. זהו אחד המוסדות העיקריים בדמוקרטיה שלנו. הוא נועד לשפוט בצורה מקצועית ולהגביל את השלטון. ניתן כמובן לשפר, אבל רק לכיוון של מקצועי יותר.
אפרופו חתירה תחת מוסדות הדמוקרטיה, כבר מזמן נשמעות זמירות על שמאלניותה של ועדת הבחירות המרכזית (https://m.calcalist.co.il/Article.aspx?guid=3900673) ואין ספק שמתישהוא נשמע על "רפורמות" גם בתחום הזה.
מתווה העם 757947
לא צריך לחכות לתסריט הזה. https://www.maariv.co.il/news/law/Article-989229
מתווה העם 757955
תעשו את עצמכם מופתעים:
מתווה העם 757956
אני בשוק!
מתווה העם 757966
בלי פניקה! ה"ריכוך" מעבר לפינה (יו"ר ועדת הבחירות לא ימונה ע"י יו"ר הכנסת אלא ע"י שר במשרד המשפטים).
מתווה העם 757970
''ריכוך'' - כשהשלטון דופק עליך חזק חזק עם פטיש שניצלים.
מתווה העם 757972
😁
מתווה העם 757975
אוי - איך עושים פה אימוג'ים?
מתווה העם 757979
מעתיקים ומדביקים.
מתווה העם 757981
🤦🏼‍♂️
מתווה העם 757993
והנה הם ניסו בשיטת מצליח לדרוש שהכהונה של הכנסת הזאת תמשך 5 שנים ולא 4. https://www.ynet.co.il/news/article/sk2yupbe3

הפעם אמרו להם לא. אבל יש להם מספיק זמן כדי לדאוג שזה יהפוך לכן. אבל למה רק 5? למה לא 6? או 7? ולמה שיגבילו את עצמם למספר חד ספרתי של שנים כמו ילדות שמאלניות עם קוקיות?
מתווה העם 757996
מי אמר להם לא? איזה פקיד שכבר חודשיים אף אחד לא מקשיב לו?
מתווה העם 757843
למה? בגלל האלטרנטיבה.

הציבור החילוני-ליברלי כבר הסכין עם המצב האנומלי בו מגזר גדול פטור מחובת הגיוס, ובצוק העתים הוא מוכן לתת לתת לאי-השוויון הזה לקבל גושפנקא חוקית בתנאי שיוסכם במקביל לחזק את השיוויון בשאר התחומים ואת ביצור הדמוקרטיה כמשהו שלא יוכל להשתנות כתוצאה מהתהליך הדמוגרפי או מכל קונייקטורה פוליטית. נסיון המהפכה המשטרית שינה את שאלת פני המדינה בעתיד הבינוני והרחוק ממשהו מודחק שיהיה הבעיה של מישהו אחר לעניין מוחשי ואקטואלי. המצב בו החלטה אומללה אחת של מירב מיכאלי עלולה לגרור את המדינה לדיקטטורה אינו מצב שהציבור מוכן לחיות איתו, או לפחות כך אני מקווה, אפילו אם בפעם הזאת הקטסטרופה תימָנע איכשהו.

זה מצטרף לכך שהזכרונות ממשבר הקורונה עדיין טריים יחסית, והמשקעים שנותרו ממנו מקשים על המשך הגישה הסבילה למיעוט החרדי, לאחר שהאדון קוביד וההתייחסות אליו בציבור החרדי הבהירו את הפירכה בהרגשה שמדובר בקהל נפרד שחייו בגטו אינם שזורים בחיי הציבור הכללי.
מתווה העם 757848
1. יש לי לפחות 3 מחשבות בעניין הרצוג ו'הקצנת המתווה שלו' שבאה לידי ביטוי בהנצחת ההתבצרות הפוליטית סביב השאלה בעד/נגד נכון לעתה.

א. יתכן והוא משלים את מלאכת סבו הרב, יצחק אייזיק הלוי הרצוג [ויקיפדיה] - תגובה 7568421

ב. יתכן והוא סגר עם ראשי החרדים עמדות מוקדמות כדי לרצות אותם או לפחות לאותת להם ש'כדאי' להם לעודד את הגוש כן לתמוך במתווה או לפחות בליבתו. אמנם ראיתי פרסומים לפיהם דרעי ונתניהו לוחצים את לוין להגיע לפשרה, אבל עדיין אני מזכיר לעצמי תמיד שלפחות לגבי ש"ס ויתכן שגם חלק קטן מג' - הלאומיות ומכאן הלאומנות היא כבר לא מילה גסה ויתכן שגם מצביעיהם רואים בביקורת השיפוטית של בג"צ סוג של 'איום על תפיסת הריבונות'‏2 ולא יסתפקו רק בחקיקת חוק יסוד לימוד התורה, אלא גם יבקשו להשתחרר סופית מהמחשבה שלאומיות נוגדת את היהדות. מזכיר לך את תגובה 749987 בעניין עמדתו הכפולה והסותרת של הר' שך בעניין.

ג. אולי זאת באמת טקטיקת הרגעה על מנת להנמיך את הלהבות בגוש המתנגד לרפורמה וזאת על מנת להכשיר את הלבבות להסכמים אחרים.

2. איך לפיד וליברמן יסבירו את תמיכתם במתן הפטור וזאת בתמורה לתרחיש שטרם הוברר שבו יש בכלל אי-אלטרנטיבה. מה גם שהנשיא כבר הבהיר שהמתווה שלו הוא מתווה שפתוח למשא ומתן, מה שמציב את האלטרנטיבה כמשהו לא ברור. אתה צודק בטענתך על האיוולת בחשיפת הקלפים בשלב כה מוקדם, אבל האשם הוא לא הדילר הרצוג אלא השחקנים הפוליטיים של האופוזיציה שהוחזרו אחר כבוד לקדמת הבמה הפוליטית וזאת בלי אישורם של מנהיגי המחאה האמיתים שעד היום אנחנו לא מכירים אותם ובוודאי שלא מהאוהדים המסכנים שמבינים - או שיכולים להבין - שהם נלחמו בשביל אחרים. יופי נחמה.

3. עדיין לא קיבלתי תשובה משכנעת האם יש דבר כזה 'חצי דמוקרטיה' או לא. כי אם לא, איך אפלייה של קבוצה שלמה לטובת אחרים עומדת בקנה אחד עם כל יתר הערכים בהם הם נאחזים ועוד מקבלת לגיטמציה מטעמים לא ערכיים אלא תועלתניים. ושלא נדבר על התוצאות החברתיות הנובעות מכך. שאלתי כאן באייל בעבר כמדומני האם חוקה תמורת פטור מגיוס לחרדים אפשרית מהבחינה החוקית? כמדומני שהתשובה הנכונה הייתה שלא.
---------------------

1 ראש הלוחמים נגד גיוס בחורי הישיבות- עד יום מותו - היה הרב הראשי הרב יצחק אייזק הרצוג (סבו של נשיא המדינה הנוכחי). ב- 7.5.48 כותב הרב הרצוג לראשי 'שירות העם' ובו התרה בהם שכל ניסיון לגייס את בחורי הישיבות יאלץ אותו 'לצאת במחאה גלויה וחריפה לעיני כל ישראל. אין לכם רשות להשתמש באמצעי של כפייה דרסטי כזה נגד שארית הפליטה של מקיימי תורת הקד'..' הרב הרצוג דרש פטור מלא ללא מכסות או הגבלות. בחורף תש"ט הרב הרצוג פנה לדב"ג שיאשר פטור מגיוס והפעם מהנימוק אותו פיתח החזון איש ולפיו ' אין לנו שיור מלבד התורה'.

2 תגובה 752179 - הערה 3
מתווה העם 757889
סימנים ; 'אופוזיציה שמישירה מבט למציאות ולקומבינטוריקה הפוליטית האפשרית בראי הדמוגרפיה, צריכה להגיד כן למתווה של הרצוג, ויותר מזה, עליה לראות בו בסיס להסכם קואליציוני עתידי עם ש"ס ויהדות התורה. על האופוזיציה יהיה לוותר על משהו מתישהו. אפשר להחרים חלק מהעם חלק מהזמן, אבל אי אפשר להחרים את כל העם כל הזמן. אם נתניהו מוקצה מחמת מיאוס אצל השבט הליברלי, אז על השבט למצוא בסיס להסכמות פוליטיות עם השבט האשכנזי החרדי והשבט הספרדי החרדי. כן, גם אם זה אומר לוותר על גיוס חרדים.'
קרולינה
-----

הרב הראשי 'כן להידברות על רפורמת המשפט'
מתווה העם 757922
נושא אחר בכתבה שקישרת צד את תשומת לבי:
המחנה הליברלי מוכן לוותר על שוויון בגיוס של ערבים ונשים נשואות כי ההצדקות מתאימות לסט הערכים שלו.
הגיע הזמן שיוותר על גיוס חרדים מסיבות תועלתניות גם אם זה לא עולה בקנה אחד עם סט הערכים שלו.

מעניין. אני חושב שיש כאן בסיס לדיון
מתווה העם 757924
לא רק שאני תומך באי-גיוס חרדים, אני מתנגד לגיוסם. חימוש ואימון קרבי של האוכלוסיה הזו זה הדבר האחרון שישראל צריכה.

אבל כל עוד אנחנו לא בפדרדציה עם אוטונומיה גבוהה לכל קנטון, אז בלתי מתקבל על הדעת רק לוותר להם על הגיוס מבלי לכרוך זאת בהשתתפות אזרחית מינימלית (לימודי ליבה מלאים, ביטול קצבאות, איסור על הפקעת המרחב הציבורי).
מתווה העם 757926
אם סט הערכים של "המחנה הליברלי" היה סט ערכים ליברלי הוא היה תומך באי גיוס חרדים‏1 בגלל שזה תואם את סט הערכים שלו.

1 וערבים‏2
2 ונשים נשואות‏3
3 ונשים גרושות‏4
4 ונשים רווקות‏5
5 וגברים רווקים‏6
6 וגברים נשואים‏7
7 וגברים גרושים‏8
8 וכל שאר בני האדם.
מתווה העם 757927
אני רואה בעצמי ליברל (אם כי תכף מן הסתם אשמע ממך שאני טועה), ואני תומך בגיוס חובה לצה"ל.

אין ספק שהחובה להגייס לצה"ל מהווה פגיעה בהרבה זכויות יסודיות. אבל כל 2 זכויות מתנגשות בינהן, ולב העניין הוא איזון בין ההתנגשויות. ישראל זקוקה לצבא, ולדעתי ברור שהדרך הכי טובה לקיים כזה הוא באמצעות גיוס חובה. אפשר כמובן להתווכח על זה, אבל אין בכך סתירה עם ערכים ליברלים.
מתווה העם 757930
כשאתה מדבר על שתי זכויות שמתנגשות אתה מדבר על הזכות שלך לכפות עלי לשרת בצבא והזכות שלי לא לשרת בצבא?

(אני לא יודע למה אתה תומך בגיוס חובה לצה"ל אז מן הסתם אני לא יכול לשפוט אם אתה ליברל או לא. כל הנימוקים שאני מכיר בעד מסתמכים על ערכים לא ליברלים, לכן אני מנחש שאתה תומך בגלל ערכים לא ליברלים. גם אם זה נכון, זה לא הופך אותך ללא ליברל, בני אדם הם יצורים מורכבים וגם ליברלים מחזיקים בערכים לא ליברלים וההפך).
מתווה העם 757933
אני מדבר על ה-"זכות לחיים". אל תיפול מהכיסא, אבל אני גם תומך בגביית מיסים (בכפייה!) כדי לממן ביטוח בריאות אוניברסלי. זה בדיוק אותו היגיון (הפרטים כמובן מאד שונים).

אני לא יודע איפה הפער ביננו (לדעתך ישראל לא צריכה צבא? צריכה, אבל ראוי שלא תיהיה חובת גיוס?), אבל זה לא מאד משנה, כי השיחה הזו היא עדיין בעניין המטא ("האם תמיכה בגיוס חובה עומדת בסתירה לליברליזם", ולא "האם ישראל צריכה להנהיג גיוס חובה"). מבנה הטיעון שלי הוא: ישראל צריכה צבא (כדי להבטיח את הזכות לחיים, ולמעשה את כל הזכויות, של אזרחיה), ולאור זאת התועלת שבגיוס חובה יחד עם הנזק שבצבא שכירים הופכים את הפגיעה בזכויות המגוייסים למידתית.

שוב אדגיש שאני לא מנסה לבסס כאן את הטיעון הזה (זה יהיה ארוך ולא מאד מעניין אותי להכנס לזה כרגע), אלא את המטא-טיעון אודות העקביות של העמדה הזו עם המחשבה ליברלית.
מתווה העם 757935
לצורך גביית המיסים בכפיה אתה תומך בגיוס חובה של אנשי שומה? וביטוח הבריאות האוניברסלי בו אתה תומך, מן הסתם, יכלול רופאים, אחיות, נהגי אמבולנס, מנקים ופקידי קבלה שגויסו בכפיה?

אני אומר שפועל יוצא של סט ערכים ליברלי צריך להיות שאם ישראל צריכה צבא הוא צריך להיות צבא מקצועי (כמו שאר המערכות שמדינה חליברלית מקיימת: משטרה, מערכת בריאות, מערכת חינוך, פקידות, רגולציה, בנק לאומי, תשתיות וכו').
מתווה העם 757939
הפרטים, כמו שטרחתי לכתוב, מאד שונים. אז לא, אני לא תומך בגיוס חובה לפקידי שומה ורופאים, אבל אני כן תומך בגיוס חובה לחיילים. ההבדל בין המיקרים אינו עקרוני ואינו אידיאולוגי, אלא נובע מהשוני הספציפי בין המצבים. ישנם אי אלו הבדלים קלים בין צה"ל לבין בנק לאומי, והם מספיק גדולים כדי שההתייחסות שלי לכל אחד מהם תהיה מאד שונה.

צבא מקצועי הוא לא פועל יוצא של סט ערכים ליברלי. המסקנה הזו דורשת את גם הלמה לפיה ישראל יכולה באופן מעשי לתחזק צבא מקצועי אפקטיבי‏12, והיא דורשת גם את הלמה שהמחיר החברתי של צבא מקצועי בישראל אינו כבד מכדי לשאתו‏3.

אם אשכתנע שישראל יכולה לשמור על בטחונה מאיומי חיצוניים במידה דומה של הצלחה גם בעזרת צבא שכירים, והנסיבות ישתנו כך שלא אחשוב שהמחיר החברתי של צבא שכירים הוא כבד מנשוא, אז אסכים איתך שישראל צריכה לעבור למודל של צבא מקצועי.

1 אני לא מאמין שזה המצב, מכיוון שצבא שכיר לא יצליח לגייס כוח אדם איכותי שגיוס חובה מאפשר ועליו מתבסס היתרון היחסי של צה"ל, ובמקביל הוא ידרוש את ניפוח תקציב הבטחון (העצום גם כך) לממדים לא סבירים. אין טעם לפתוח זאת לדיון בהקשר הנוכחי. קבל לצורך הדיון כאקסיומה שאלו הנחות העבודה שלי, ושהן סבירות.
2 אני גם לא מומחה ואם יתגבש קונצנזוס הפוך בין מומחים אז אעדכן את אמונתי ואולי אשנה את דעתי.
3 הרבה סיבות לכך, אבל העיקרית היא הכיבוש בשטחים. בלעדיו הנקודה הזו הייתה נחלשת מאד, אם כי לא מתאיינת.
מתווה העם 757941
כל מדינה ליברלית שיכולה לקיים צבא על ידי כפיית אזרחיה יכולה לקיים צבא מקצועי על ידי לקיחת מיסים מאזרחיה מבלי לפגוע באיכות הצבא או באיכות חייהם של אזרחיה. זה באמת לא מובן מאליו?
מתווה העם 757942
אולי זה מובן מאליו, אבל זה לא נכון.
מתווה העם 757946
באמת לא מובן מאליו שזה נכון?
מתווה העם 757948
באמת. אתה שומע כאן ממני לראשונה את העמדה הזו?
מתווה העם 757954
ממך? למיטב זכרוני כן, אני לא חושב ששמעתי ממך את העמדה הזאת בעבר.

באופן כללי, אני די בטוח שלא שמעתי את הטיעון הזה ממישהו שלהערכתי חשב עליו עד הסוף והתכוון אליו ברצינות לפני שכתב או אמר אותו (כולל התגובה שלך).
מתווה העם 758057
לא שומע ממני, שומע בכלל. קורא תמים (שלום ירדן!) עוד עלול לחשוב בטעות שאני הראשון שמעלה את הטענה הפרובוקטיבית לפיה מודל של צבא-מקצוע הוא בעייתי מבחינה פרקטית. בחייך, הרי מדובר בנושא שנטחן לעייפה בישראל ובעולם.

אם זה מעניין אותך אני מציע לך לחפש ולקרוא, יש על כך חומר רב שבוודאי - על סמך הביטחון העז שאתה מפגין כאן בטענות שהן לכל הפחות מאד ספקולטיביות - יפתיע אותך מאד. אני, כפי שכתבתי כבר פעמיים או שלוש, לא מעוניין במיוחד לפתוח כאן את הנושא. אבל בקצרה, כדי להפוך את הדברים לקונקרטים יותר: השכר שידרש כדי לשכנע צעירים להקדיש שנים מחייהם לתפקידי לחימה גדול בהרבה מהמחיר שהמשק משלם על גיוס החובה שלהם, השכר שידרש כדי למשוך כוח אדם באיכות שצה"ל מקבל כרגע יהיה אסטרונומי (חשוב על טייסים, סיירות, תלפיות, אבל כמובן שהדבר נכון במידה משתנה עבוד מסה גדולה של תפקידים ויחידות עליהם מתבסס ההיתרון האיכותי של צה"ל). עובדתית, מדינות המחזיקות בצבא מקצועי מחזיקות בצבא קטנטן ביחס לגודל האוכולוסיה שלהן, מה שהופך את המודל לפרקטי (בקושי, רגע, כבר מגיע לזה) למדינות של 300 מיליון איש, ולא מעשי בכלל למדינות בגודלה של ישראל. קל וחומר שבזמן חירום ישראל נסמכת על כוח המילואים שלה, לא על הכוח הסדיר. עובדתית, מדינות רבות מיישמות מודל של גיוס חובה (כולל אוסטריה, שוויץ, סינגפור ועוד) וכנראה שכל המדינות מקיימות וריאציה כלשהי של גיוס חובה בזמני מלחמה (מצב בו ישראל נמצאת ברציפות מיום הקמתה, כזכור). למעשה צבא ארצות הברית בכבודו ובעצמו נמצא כרגע במשבר כוח אדם חריף בגלל המודל של הצבא המקצועי, והדבר מעסיק את הפנטגון והממשל הפרדלי שרואים בכך בעיה אסטרטגית וחושבים שאין לכך פיתרון פיננסי פיזיבלי (אני לא מוצא כרגע מקור מפורט - ודווקא נתקלתי בכזה לא מזמן - אבל הנה טיזר עד שתמצא בעצמך). או אמריקה לא מצליחה לפתור את הבעיה באמצעות עוד דולרים, מה יגידו אזובי הקיר? והנה עוד, ספציפית לגבי ישראל, מאת יגאל הנקין. וכל זה בלי בכלל לגעת בהשלכות התרחיש בו צבא מקצועי וקטן היה מועסק בתחזוק הכיבוש של ישראל.

בכל מקרה, כל זה הרי לא הנושא. העמדה שלי הייתה שיש טענה לגטימית (ולמיטב שיפוטי כהדיוט, נכונה) לפיה מודל של צבא מקצועי לא יכול להחליף את צה"ל מטעמים מעשיים, ועל כן אין שום סתירה בין עמדות ליברליות לבין תמיכה בגיוס חובה. ואת העמדה הזו ביססתי, גם אם מסיבות כלשהן אתה עודך חושב שצבא מקצועי זה רעיון טוב.
מתווה העם 758065
בעייתי מבחינה פרקטית ולא יכול להתקיים זה לא אותו הדבר. לקיים מערכת בריאות ציבורית זה בעייתי מבחינה פרקטית, לקיים מערכת חינוך ציבורית זה בעייתי מבחינה פרקטית, לייצר בגדים בלי עבדים זה בעייתי מבחינה פרקטית... (רגע, אתה אומר, בצדק, שאני מביע יותר מידי ביטחון בעמדות שלי, אז אני מוסיף) - זאת לפחות דעתי שמתבססת על העובדות כמו שאני מבין אותן.

דה פקטו, למיטב ידיעתי, צה"ל בכ-‏20 השנים האחרונות צה"ל הוא צבא מתנדבים באופן כמעט מלא. גם בעשורים שלפני זה היו חלקים שהלכו וגדלו בצה"ל שהיו בנויים על התנדבות. לפעמים בעזרת תמורות חברתיות (חי"ר, סיירות), לפעמים בעזרת סנקציות חברתיים (אם לא תתגייס תהיה מנודה למעשה) ולפעמים בעזרת תמורה חומרית (טייסים, תלפיות...). כמה אנשים נשפטו על סירוב לשרת מאז 2000? או, במילים אחרות, מצאנו את השכר שידרש למשוך מתנדבים לשירות, אנחנו משלמים אותו עכשיו. בנוסף לזה אנחנו משלמים גם על הצורך לגייס אנשים שאין לצבא מה לעשות איתם (מחיר כפול, גם בגיוסם, החזקתם ומשכורתם וגם בעיקוב הקרירה שלהם) ומשלמים מחיר נוסף על מניעה מחרדים לצאת לעבודה.

כן, יש מדינות רבות שמחייבות שירות בצבא. לא אמרתי (אני חושב שלא אמרתי, אם אמרתי, לא התכוונתי להגיד) שחיוב בשירות צבאי הוא לא פרקטי אלא ההפך, שאי חיוב בשירות צבאי הוא פרקטי. אני מניח שאני לא צריך להסביר את ההבדל בין הטענות. כן, בשוודיה (למשל) החזירו את שירות החובה, אבל (1) יש לדעתי הבדל בין שירות חובה של שנה לשירות חובה של שלוש שנים ו(2) זה בפירוש לא היה מהלך ליברלי.

ארצות הברית מנסה לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. גם להחזיק צבאות ענקיים ופעילים (בכל היבשות?). גם לשמור על רמת מיסוי נמוכה. גם לנהל מלחמות לא פופולריות. גם לאבד את האמון הציבורי (ע"ע מלחמת עירק). אני מסכים שזה לא פיזבלי, אבל נראה לי שאתה מסיק מזה הרבה יותר ממה שצריך להסיק מזה.

יגאל הנקין מצייר את החץ מסביב למטרה (ולא בפעם הראשונה).

אני חושב שהסברתי למה הטענה שלך לא נכונה, ז"א יש סתירה מובהקת בין תמיכה בגיוס חובה לתמיכה בעמדות ליברליות. זה לא אומר שכל ליברל יתנגד לגיוס חובה, הרי אנשים הם לא אידיאולוגיות, ולכל ליברל יש ערכים נוספים בהם הוא מחזיק מהם הוא יכול להסיק שגיוס חובה הוא טוב.
מתווה העם 758067
אני לא מסכים עם רוב מה שכתבת, אבל זה לא חשוב. רק שוב אבהיר, לאור הסיפא שלך: התמיכה שלי בגיוס חובה היא לא "ערכית". אין לי שום חיבה לצה"ל ושום תפיסה רומנטית לגבי השירות הצבאי. התמיכה שלי היא 100% תוצאתנית, ולמיטב הבנתי התוצאות של מעבר לצבא מקצועי יהיו גרועות מכל בחינה מעשית (בטחונית, כלכלית, וכו') במידה שלחלוטין מצדיקה את הפגיעה בזכויות האדם והאזרח הכרוכות בגיוס. זה הכל.

בפעם ה-‏100, אני לא מומחה, ובשמחה אאציל את החלטה למומחים עם כוונות טובות שיבצעו את שיקולי העלות-תועלת והערכות הדרושות, ואקבל כל החלטה שלהם. בוודאי שאני לא תומך ולא אתמוך בגיוס חובה מטעמים אידיאולוגים (אם כבר, להפך) - אבל אני גם לא מתנגד ולא אתנגד לגיוס חובה מטעמים אידיאולוגים, אפילו בהיותי (לתפיסתי העצמית) ליברל.
מתווה העם 758071
יש הבדל בין תוצאות גרועות לבין לא פיזבילי. על התוצאות אפשר להתווכח‏1, על הפיזבליות לא נראה לי שאפשר. כמה תוצאות גרועות מצדיקות פגיעה בחירות כל כך בסיסית? אני מניח שלכל ליברל תהיה תשובה שונה שנובעת (בין השאר) מהפער בין עולם הערכים המוצהר שלנו לבין האינטרסים שלנו. אבל, ברור למדי ששלילת חירות כזאת צריכה להיות מנוגדת לעולם ערכים ליברלי.

1 לאף אחד מאיתנו אין כדור בדולח, ומאד קשה לחזות את התוצאות החברתיות של שינויים דרסטיים. גם אם אני משוכנע שבאופן רציונלי התוצאות הכלכליות צריכות להיות לטובה ברור לי שזה תלוי גם במידת הרציונליות של הציבור.
מתווה העם 759862
ובימים אלה אנחנו רואים עוד טיעון חזק נגד צבא של שכירי חרב, כחלק ממארג האיזונים והבלמים הנדרש כדי לתחזק דמוקרטיה ליברלית: צבא שכירים רק ממלא פקודות, ואילו צבא עממי יכול לכפות על הממשלה לפעול בתוך גבולות מסויימים של קונצזוס ציבורי.

(וזה גם מחזק את הנקודה שלי לגבי חוסר הפיזיביליות של צבא שכירים: למשל מודל המילואים של חייל האוויר הישראלי הוא יחודי בעולם, חלק נכבד מאיכויות החייל תלויות בו, ואין לו ייתכנות במודל הנשען על שכירי חרב).
מתווה העם 759866
אני מקווה שהממשלה לא מסתכלת על מה שאתה אומר בדיוק מהצד השני.
מתווה העם 759867
מה הצד השני? צבא עממי יכול רק להגביל את כוחה של הממשלה, לא לחזק אותו, לא?
מתווה העם 759869
הצד השני הוא: אם אי אפשר לסמוך על צבא העם, הבה נקים לנו צבא מקצועי.
מתווה העם 759871
אה, זה אותו צד לדעתי. אבל כן. אפשר להתנחם שבמצב שיווצר ישראל פשוט תחדל להתקיים.

היי, רגע. זה לא מנחם.
מתווה העם 759877
בעקבות יובל נח הררי אני חושב שהמאבק צריך להתרכז בדרישה לחוקק חוקה שתבטיח שלא תהיה חזרה על המצב האומלל הזה. לאחר שהשיוויון יעוגן במסמרות ברזל לקירות הכנסת (מישהו עוד זוכר את הבטחתו של נתניהו מלפני כמה חודשים שחוק כזה יחוקק?) יהיה אפשר לחתור לפשרות ברוב הנושאים שעל הפרק.

האלטרנטיבה, כפי שציינת, עלולה להיות התפוררות המדינה תוך עשור או שניים.
מתווה העם 759875
חשבתי על זה קצת בימים האחרנוים, לכאורה מדובר בטיעון חזק, למעשה, לדעתי, הטיעון הזה לא מחזיק מים מכמה סיבות.

א. אפשר לבנות מנגנונים שונים של צבא מקצועי, לא כל הצבאות בעולם הם כח ואגנר. אם ישראל היתה בוחרת בצבא מקצועי היא היתה יכולה לבחור במנגנון שלא כולל שכירי חרב אלא חיילים מקצועיים. ובמקרה הזה יש לישראל דוגמה ממש טובה, חיל האוויר הישראלי הוא, למעשה, צבא מקצועי. ז"א, לא כולו, אבל הטייסים והנווטים שמשרתים בו חילים מקצועים לכל דבר ועניין.

ב. גם חיילים מקצועיים הם בני אדם. הם יכולים להתיר חוזה, לא להאריך חוזה או לסרב לפקודות‏1. דווקא הדוגמא של סירוב הטייסים היא דוגמא לאיך חיילים מקוצועיים יכולים להשפיע (במידה מסויימת) על מדיניות הממשלה. כח ואגנר הוא דוגמא אחרת (וזה חוזר לסעיף למעלה, יש דרכים שונות להעסיק חיילים מקצועיים).

ג. החוזה בין המדינה לאזרחיה שאתה מציע, אם אני אנסח אותו מחדש‏2 הוא: "כל אזרח יאבד את חירותו למשך שנתיים עד שלוש, הפבלאים ישלחו למכרות המלח, והפטריקים יפתחו את הקריירה שלהם, ובתמורה, אם וכשרוב אזרחי המדינה יחליטו לוותר על חירותם של כל האזרחים לתקופה ארוכה יותר, יהיה לכם את הכח לעקב את התהליך למשך כמה חודשים". כשזה מנוסח ככה - לא הייתי חותם על זה.

ד. למיטב הבנתי, כל המשבר הזה הוא תולדה של גיוס החובה:
1. בגלל שגיוס החובה לחרדים יצר את המשבר הפוליטי ממנו צצה ההממשלה הזאת.
2. בגלל שגיוס החובה יצר את הקהילה החרדים בצורה בה היא קיימת‏3 ונתן לה את הכח הפוליטי והצימוד המוחלט לימין החרד"לי.
3. בגלל שגיוס החובה נתן לאזרחי ישראל את חוסר ההערכה לחירותם וחוסר ההבנה במושגים כמו "שלטון החוק" ו"דמוקרטיה".
4. בגלל שגיוס החובה יצר אוכלוסיה מיליטריסטית שמעדיפה להמשיך לדפוק את הפלשתינאים על פני להראות חלשים.
5. בגלל שגיוס החובה הוא הכלי שבעזרתו נוצר ונשמר הכיבוש על כל הרעות החולות שצצו כתוצאה ממנו (כולל קיומה של האוכלוסיה החרדל"ית).
6. בגלל שדה פקטו, גיוס החובה יצר בישראל חברה מעמדית מובהקת שבה המעמדות הנמוכים רוצים לדפוק את המעמדות הגבוהים יותר מלהטיב עם עצמם‏5.

1 כן, חיל מקצועי שיסרב לפקודה ישלח לכלא, אבל גם מגוייס חובה שיסרב פקודה ישלח לכלא.
2 אני יודע שהנוסח הזה לא מקובל עליך.
3 אם כי, בהאזנה לזה4, יכול להיות שאני טועה. בכל מקרה, הסעיף הזה פחות חזק משאר הטיעונים שלי.
4 אזהרה: שעה וחצי.
5 אני מניח שזה לא תוצר של קיומו של גיוס חובה באופן כללי, רק של המימוש הספציפי הזה. אולי גם זה לא סעיף חזק במיוחד.
מתווה העם 759881
א. זה לא נכון. איך למשל למודל המילואים של חיל האוויר (שהוא-הוא אבן הפנה של החיל) יש אפשרות להתממש במסגרת "צבא מקצועי"? ואיך מלכחתחילה היה אפשר להשיג טייסים באיכות והכמות המתאימה? שים לב שזו בעיה גלובלית (למשל), חוץ מלצה"ל שמצא פתרון מוצלח.

ב. תאורטית, נכון. מעשית, לא נכון. לא אצליח להוכיח לך את זה באותות ומופתים ריגורזים, אז מניסיוני עדיף שלא אנסה. לטובת שאר הקוראים: הסיבה היא מערכת התמריצים השונה והטיית השורדים השונה בין שתי השיטות.

ג. כפי שניחשת - כשזה מנוסח ככה, גם אני לא הייתי חותם על זה. אם אתה יודע שהנוסח הזה לא מקובל עלי, למה אתה כותב שזה מה שאני מציע?

ד. אני לא מסכים בכלל, אבל זה כל כך רחב ולא קשור לנושא שאני אפילו לא שוקל לפתוח את זה כרגע. נסכים בינתיים לא להסכים.
מתווה העם 759886
א. מודל המילואים של חיל האוויר (בכל מה שנוגע לטייסים) הוא בעיני דוגמא למודל של צבא מקצועי שעבד לא רע עד עכשיו. ז"א, אני לא מבין את השאלה שלך. איך אפשר להשיג טייסים באיכות והכמות המתאימה? בדיוק כמו שמשיגים עכשיו. הבעיה היא אולי יותר מעניינת כשמדברים על חיילים שחיילות אחרים (או במקצועות אחרים בחיל האוויר). אבל, מצד שני, אני לא שומע שהרמטכ"ל מודאג במיוחד ממאות נהגי טנקים שמאיימים להפסיק לשרת.

ב. מערכת תמריצים היא משהו שאתה בונה. מעבר לכסף, מערכת התמריצים שנתנו לחיילי ואגנר היא שחרור מהכלא, מערכת התמריצים שנתנו לחיילי חיל האוויר היא סטטוס חברתי ותחושת עליונות מוסרית. ובהתאם, כל צבא משך חיילים מסוג אחר.

ג. ניחשתי שהנוסח הזה לא מוסכם עליך, קיוויתי שתצביע על ההבדל.

ד. טוב. אני רוצה לציין שבעיני כל סעיף קיים בנפרד, ואמור בעיני לבטל את הטיעון שלך, לכן, גם את תצליח לשכנע אותי שטעיתי בשאר הסעיפים לא נראה לי שתצליח לשכנע אותי שהטיעון שלך מחזיק מים.
מתווה העם 759891
רגע - אז אתה חושב שבדיוק באותם תנאים ואותו שכר, אך ללא "גיוס חובה" (=כותרת לתיאור המצב הנוכחי), חיל האוויר היה משיג את אותם טייסים שמשרתים כרגע בסדיר באותם התנאים? אין שום סיכוי כזה. אפס עגול מבין האנשים שסיימו קורס טיס ב-‏70 השנים האחרונות היו מצטרפים לצבא כטייסים גם במצב שאתה מתאר. ואתה עוד חושב שהם היו ממשיכים לשרת במילואים, 50+ ימים בשנה, מסכנים את חייהם (זו לא ססמא) ובכוננות הקפצות של 24\7 למשך 20+ שנים אחרי השירות הסדיר שלהם, באותם תנאים ואותו שכר של המילואימנקים הנוכחיים? זה טיעון אבסורדי בעיני. אני לא חושב שיש טעם להמשיך בשיחה.
מתווה העם 759903
"בדיוק" ברור שלא, הרי מדובר על עולם אחר אז ברור שאי אפשר להגיע בדיוק לאותם תנאים. ברמה העקרונית, כן, הם הרי עושים בדיוק את זה עכשיו.
מתווה העם 760023
(אני לא משוכנע באף צד בויכוח, מנסה לקדם אותו.)

במודל הנוכחי יש קלף אחד חזק למגייסי הטייסים, שלא יהיה אותו במודל הלא-חובה: מסה גדולה של צעירים שמבחינתם הברירה היא (בהפשטה גסה מאוד) טיס או שריון; במודל הלא-חובה הברירה עבורם (בהפשטה כנ"ל) טיס או הייטק.

תאמר אולי: במודל הנוכחי הברירה באמת היא עשרים שנה טיס מול שלוש שנים שריון ואחר כך הייטק. אולי, אבל השלוש שנים האלה הן בנקודת זמן קריטית, שבה הן נראות עצומות וקריטיות, ומה שאחריהן נראה רחוק ומעורפל.

רוצה לומר: חיל האוויר הוא דה-פקטו צבא מקצועי בהתנהלותו, אבל לא בגיוס.
מתווה העם 760027
ההבדל בין opt-in לבין opt-out הוא אספקט חשוב. מרכיב הנורמטיביות שבעצם הגיוס הוא עוד אספקט חשוב. וגם האתוס של סולדיריות וחובה אזרחית הוא אספקט חשוב (למשל, לשירות מילואים בהתנדבות). מודל גיוס החובה ובמיוחד מערך המילואים של חיל האוויר (לא רק של אנשי צוות האוויר) מאפשר לו להחזיק סד"כ בעלות נמוכה בהרבה מעלותם של מערכים גדולים ממנו בצבאות אחרים (וגם באיכות גבוהה יותר, מבחינת מיומנות וכשירות כוח האדם), והוא נשען בכבדות על הסנטימנט הזה. טייסים בפירוש לא מקבלים "שכר שוק הוגן" עבור התנדבותם האינטנסיבית ומסכנת החיים במילואים, ולא קרוב לכך.

קשה להפריז ביתרון שיש ליחידות שדורשות יכולות יחסית קיצוניות שנמצאות עמוק בזנב של ההתפלגות הכישרון (נגיד, טיס ותלפיות) בכך שחלק גדול מאוכלוסיית ישראל בגיל 18 עומד לרשותן כברירת מחדל, אבל האפקט משמעותי לדעתי all across the board ולא רק בהן. נתקלתי עכשיו בשרשור הזה בטוויטר, לפי "אפשר לראות בבירור שיש קשר ישיר בין כמה שהיישוב עשיר לכמה מתגייסים בו". מישהו מעלה על דעתו שקשר כזה יחזיק מעמד במודל של "צבע מקצועי"? אם לא, המשמעויות אמורות להיות ברורות.

בהקשר הזה, מעניין יהיה להשוות את איכות כוח האדם בצה"ל למשטרה. זו תהיה השווה מוטה לטובת המשטרה, שגם היא מרוויחה כרגע מגיוס החובה - אבל אני חושב שהיא בכל זאת עשויה להיות השוואה אינפורמטיבית.

(ובעצם, קצת סטינו קצת שוב מהטענה לפיה גיוס חובה מחזק את הדמוקרטיה בהוסיפו עוד בלם למערך "האיזונים והבלמים", אבל לא נורא).
מתווה העם 760030
אני מניח שעד שלא יהיה שלום מאסת החיילים לא תשתנה באופן מהותי. ז''א, כן, יהיו פחות פקידים, מש''קי ת''ש, נהגי בוס, אפסנאים מורות-חיילות וכו', אבל מאסת החיילים הדרושים לא תשתנה (ובהתאם, אם האזרחים הצעירים ירצו בהמשך קיומה של המדינה, גם מאסת החיילים המגוייסים). ז''א, אין באמת הבדל מבחינת הצעיר שמתלבט היום בין שריון לבין טייס. ההבדל הוא לצעיר שמתלבט בין שריון לאפסנאות (שהצדק דורש, לדעתי, שאם הוא בוחר ללכת לשריון שיקבל תנאים ברי השוואה לצעיר שבוחר ללכת לטייס) והצעיר שמתלבט בין אפסנאות והשתמטות (שההגיון דורש, לדעתי, שנעודד את ההשתמטות שלו).

כשטייס מסיים את השירות הסדיר שלו הוא יכול לא להתנדב למילואים, עובדה שרבים בוחרים לעשות את זה. וכאן הברירה שלו היא טייס או אזרחות.
מתווה העם 757949
טושה!
מתווה העם 757959
'אם ישראל צריכה צבא הוא צריך להיות צבא מקצועי ' - מסכים איתך.
מתווה העם 757964
מדינה ליברלית כופה על האזרחים שלה כל מיני דברים.
הטיעון שאל לה למדינה לכפות על אזרחיה דבר הוא לא ליברלי אלא ליברטאני. מדינה ליברלית רק רוצה שהפגיעה בזכויות הפרט תהיה מידתית ושוויונית.
יש גם את העניין של קיום התכלית באמצעי הכי פחות פוגע, אבל הוא אמורפי. כיוון שיש על המדינה איומים ביטחוניים ואתה לא יודע אם שינוי מהותי בצבא יפגע בבטחון, המדינה לא יכולה לקחת את הסיכון הזה.

______
לשאלה אם צבא מקצועי הוא בכלל ישים רק אזכיר שבמקרה של עימות בעצימות גבוהה המדינה מסתמכת על מערך המילואים. אני לא מכיר, אבל לא נראה לי שצבא מקצועי יכול להסתמך על מילואים. אם תביא תקדים רלבנטי זה יעזור מאוד לשכנע אותי.
מתווה העם 757974
מסכים. לעיניינו אין הבדל בין גיוס חובה לבין מס הכנסה. כל עוד מדובר בליברליזם ולא בליברטריאניות, אין שום בעיה עם גיוס חובה. מבחינה היסטורית המעבר של רוב מדינות אירופה מצבאות שכירים לצבא מגוייס התרחש צד בצד עם המהפכה הליברלית של 1848.
חוות דעתי הבלתי מלומדת היא שמעבר מגיוס חובה לצבא מקצועי עשוי להתגלות כאיום קיומי עבור מדינת ישראל. יחד עם זאת, אני רואה בכך הכרח בל יגונה. זוהי תוצאה של הגידול של השבט החרדי שהפך לגידול בבשרה של החברה הישראלית. כאשר 2 שרים חרדים יושבים בקבינט הבטחוני של הממשלה, גיוס חובה של חילונים בלבד הוא עיוות שלא יכול לעמוד בשום מבחן של סבירות.
כאשר הקרונות החליטו להרחיק את המגזר-הקטר משולחן השלטון, להמשיך להתעקש על גיוס חובה סלקטיבי למגזר הזה, לא יכול לעבור. החוצפה החרדית הגורסת שהם יכולים גם לאחוז בהגה השלטון וגם להמשיך להחריג את ילדיהם מגיוס החובה לצה"ל, גורמת לכך שהסכמה של המרכז-שמאל למצב עניינים זה הופכת את הציבור של האופוזיציה לעבדים של עריצות הרוב.
חשוב שנזכיר לעצמנו, שבשום פשרה פוליטית, אסור שנסכים למצב עניינים זה.
ועל כן: אין שיוויון אין גיוס.
מתווה העם 757983
הטיעון שאל לה למדינה לכפות על אזרחיה דבר הוא איש קש. אי ההסכמה בין ליברלים קלאסיים לליברטאנים קשור לחירויות שליליות מול חיוביות והדגש על הזכות לרכוש אצל האחרונים מול זכויות אחרות אצל הראשונים. שניהם מסכימים שהמדינה יכולה לכפות על אנשים כל מיני דברים (למשל, אף ליברל לא יחלוק על השאלה אם המדינה יכולה למנוע ממך לרצוח אותי או ההפך). מי שחושבים שאסור למדינה לכפות שום דבר הם אנרכיסטים (וגם הם מתחלקים להם לסוגים שונים). אבל, הפגיעה של מדינה ליברלית בזכויות הפרט אמורה להיות על מנת לשמור על זכויות טבעיות אחרות (ז"א, המדינה יכולה לשלול ממני את הזכות שלי להרוג אותך בגלל שלך יש זכות לחיים, וזה כולל, למשל, הגבלות תנועה שמונעות ממני לסוע במהירות על המדרכה).

ברור מאליו (ז"א, צריך להיות ברור מאליו. לעומר למשל זה לא ברור מסיבות שהוא מעדיף לא לפרט) שכפייה של שירות צבאי לא מונעת שלילת זכויות ששירות צבאי בתשלום לא ימלא באותה מידה, ולכן ברור מאליו שגיוס חובה מנוגד לערכים ליברלים. יש עוד מערכות ערכים לגיטימיים לגמרי חוץ מליברליזם. הטענה: "אתה לא יודע אם שינוי מהותי בצבא יפגע בבטחון ולכן..." היא בפירוש לא טענה ליברלית, אולי שמרנית (נסה: "אתה לא יודע עם תשתיות הכותנה יפגעו כתוצאה מהפסקת העבדות ולכן...").

___
(אני לא ממש מעוניין לשכנע אותך ששירות חובה הוא רע, אנשים חכמים ממני כתבו על זה טוב ממה שאוכל, מה גם שאם שבוע בצבא לא שכנע אותך בזה אז נראה לי ששום דבר לא ישכנע אותך בזה. אני רק רוצה לשכנע אותך שתמיכה בשירות בכפיה לא יכול לנבוע מעולם ערכים ליברלי).
מתווה העם 758016
אוקיי, אני מקבל שגיוס חובה כשיש לך אפשרות אחרת סותר ערכים ליברליים מסויימים. רק צריך לזכור שבמדינתנו הנסיבות ההיסטוריות לא העניקו לנו אפשרות אחרת. היום אולי אפשר להתחיל לשקול חלופות.

כתבתי "יפגע בבטחון" וזה נכון להיום. נכון ללפני 50 שנה זה היה מתכון לחיסול המדינה, וגם נכון ללפני 30 שנה זה היה מתכון לחיסול כלכלי שלה, שרוב הסיכויים שהיה מוביל גם לחיסול פיזי. עקרון השוויון הליברלי חייב ש'כולם' יסכנו את חייהם עבור 'כולם', כי הברירה האחרת היא השמדה. לכן לא בכל תנאי גיוס חובה הוא לא ליברלי.
מתווה העם 758033
תמיד יש לך אפשרות אחרת.

" עקרון השוויון הליברלי חייב ש'כולם' יסכנו את חייהם עבור 'כולם', כי הברירה האחרת היא השמדה". אני לא יודע מאיפה הבאת את זה
א. עקרון השיוויון בפני עצמו הוא עקרון סוציאליסטי, ליברלים ידברו על שיוויון בפני החוק או שיוויון הזדמנויות אבל לא על "עקרון השיוויון".
ב. יותר מסוכן להיות נהג מאשר להיות חייל, האם "עקרון השיוויון הליברלי" מחייב שכולנו נהיה נהגים? כי הברירה האחרת היא השמדה?
ג. מדינה שחייבת לחייב את אזרחיה להגן עליה היא מדינה שאזרחיה לא רוצים להגן עליה. מדינה כזאת בהגדרה לא יכולה להיות ליברלית (אני לא חושב שישראל אי פעם היתה מדינה כזאת, אבל גם אם כן...).
מתווה העם 758044
"מדינה שחייבת לחייב את אזרחיה להגן עליה היא מדינה שאזרחיה לא רוצים להגן עליה."

מתנצל מראש אם אני מבין אותך באופן שטחי מדי, אבל על פניו נראה שאתה מתעלם מדילמת המרעה המשותף. בהחלט סביר מצב שבו כלל האזרחים רוצים שכלל האזרחים יגנו על המדינה, ואז ישמחו למלא את חלקם, אבל לא ירצו למלא את חלקם אם יש משתמטים; hence גיוס חובה דווקא כביטוי לרצון האזרחים. אפשר לנסות להתגבר על טרגדיית המרעה גם ללא גיוס חובה, על-ידי תמריצים כלכליים, אבל כאן נדמה לי שצריך לעבוד קשה יותר כדי להוכיח שזה בהכרח עובד (נדמה לי שבפתיל שנגדע באיבו עם אומר רמזת שיש לך טיעון כזה, אבל לא הגעת להציג אותו).
מתווה העם 758046
דילמת המראה המשותף רלוונטית אם וכשאנחנו נותנים לאנשים לבחור אם לשלם מיסים או רוצים להקים צבא מתנדבים. אבל זה נשמע לי רעיון די רע. למיטב הבנתי בעזרת כפיית תשלום מיסים אפשר לשלם משכורות למי שמוכן לשרת בצבא. אני לא כל כך בטוח כמה קשה אני צריך לעבוד, אנחנו עושים את זה לרופאים, לאחיות, למורים, לשוטרים, לאנשי שב"כ ומוסד, לשגרירים, לגננות, לפקידי שומה, לנהגי אוטובוסים, לפקחי חניה ולכרטיסנים ברכבות... מה ההבדל? איך זה יכול לא לעבוד (זה אולי יעלה יותר לחלק מהאוכלוסיה, אבל חלק אחר יקבל את הכסף, ולא נראה לי שאפשר לחלוק על זה שזאת חלוקה הרבה יותר צודקת בכל צורה בה אתה נהוג להגדיר צדק)?
מתווה העם 758052
אוקיי, שכנעת אותי (ולא בפעם הראשונה. מתנצל מראש שאשכח בפעם הבאה.)
מתווה העם 758055
אל תשתכנע כל כך מהר. חיילי צה"ל בסדיר הם כח העבודה הכי זול בעולם יחסית למשכורת שהם מקבלים.
כדי לשכנע חייל למסור שלוש שנים לצבא, היית צריך לשלם לו בין פי 5 לפי 10 מהיום.
גם להקריב 3 שנים מהחיים (ושנים בגיל ממש כיפי), גם לסכן את חייך (לפחות בחלק מהתפקידים), וגם להרוויח עשירית ממה שהיית מרוויח באזרחות - כמה אנשים היו לוקחים את העסקה הזו?
ועוד יותר סביר - אלה שעושים את התפקידים הכי מאתגרים בצבא, מלוחמי סיירות ועד לוחמי סייבר, הם בדיוק האנשים שמפסידים כלכלית הכי הרבה מהשירות בצבא (כי יכולת ההשתכרות שלהם גם הכי גבוהה).
להם יהיה הכי מעט תמרוץ להתגייס לצבא מקצועי.
כדי להתמודד עם זה (בהנחה בכלל שיש נקודת איזון כלכלית - יש אנשים שלא ימכרו את החופש שלהם בעבור כסף. תראה למשל כמה מוכן אברך כולל להקריס כלכלית רק כדי לא לשרת), תצטרך לשלם משכורות עתק לעשרות אלפי אנשים כל שנה.
אפילו קיצוץ של חצי מכח האדם בצבא לא יקזז את זה.
מתווה העם 758059
יש לנו הערכה לכמה אנשים היו לוקחים את העסקה וכמה היא עולה.
אלו שיעורי הגיוס לקבע והשכר בו.
זה יהיה יקר אבל ניתן להעריך את העלות.
מתווה העם 758060
לא ממש. למשל, טייסים ותלפיונים מחוייבים לשירות קבע ארוך כחלק מעסקת החבילה שנקודת המוצא שלה היא גיוס חובה. אני מעריך בזהירות שכ-‏0% מהם היו מתגייסים לאותו מסלול באותם התנאים של שירות הקבע שלהם אלמלא נקודת המוצא הזו. זאת ועוד, בטייסת טיפוסית רק כ-‏15% מהטייסים (סד"ג, אל תתפוס אותי במספר) הם בכלל בשירות סדיר, והיתר בשירות מילואים (שחלק משמעותי ממנו, כפי שכולם למדים בימים אלה, התנדבותי). סדר כוחות כזה לא היה מעשי בעליל ללא גיוס חובה. טיעונים מאד דומים, בשינויים הנדרשים, תקפים לגבי רוב תפקידי צה"ל, ובמיוחד בצמתים שמהם שואב צה"ל את יתרונותיו היחסיים (קצינים זוטרים בחי"ר ובשריון, מחקר מודיעיני, יחידות הפיתוח...).

בכל מקרה, כמובן שאנשים טרחו לבצע הערכות לגבי העלות והפיזיביליות של מודל צבא מקצועי לישראל. אין קונצנזוס מוחלט לאף אחד מהצדדים, אך לי (שוב, כהדיוט) נראה שמקרב ה-domain experts הצד שטוען שזה פשוט לא ילך גדול יותר, וטיעוניו מנצחים בנוק-אאוט.
מתווה העם 758100
אני מסכים שיש הרבה רעש בהערכה.
אכן, לחתום עוד שנה קבע כשאתה ממילא מחיוב לשלוש אינה כמו לחתום לארבע שנים.
חתימה לקבע לא ראשוני מסירה את עניין שירות החובה אבל אז מדובר שאנשים שכבר בילו הרבה בצבא.

אני חושב שאם רוצים ללכת בכיוון צריך לעשות את זה בצעדים קטנים.
לשמור על גיוס החובה אבל להקטין את משכו בהדרגה.
לחייב את צה''ל בעלות האמיתית של חיילי החובה כדי לתמרץ אותו להשתמש בהם ביעילות כמו שקרה עם המילואים.
העלאה הדרגתית של שכר החובה תקרב את המצב לקבע.

זה אכן יקר אבל ככה זה גם היום.
פשוט היום מי שמתגייס לחובה נושא בעלות (ולו רק אובדן הכנסה כמלצר בכל התקופה הזו).
אם המדינה תשלם שכר ראלי לחיילי החובה גם מי שלא משרתים ישאו בעלות.

לגבי טייסים ותלפיונים, נראה לי שאיתם יהיה לצבא הכי קל.
התמורות השונות שהם מקבלים הן עצומות.
נראה לי שקשה יהיה להביא אנשים לשריון או להיות טבחים בצבא במקום באזרחות.
מתווה העם 758048
מה זאת אומרת מאיפה?
למי היה כסף לשלם לצבא מקצועי ב 48' או ב 73'?
גם בלי לשלם לחיילי הסדיר המדינה כרעה תחת נטל הוצאות הבטחון שלה עד שהתמ"ג גדל מספיק לפני 20 שנה בערך.

ללא גיוס חובה היינו מפסידים במלחמות. הברירה היתה גיוס כללי או שהלכה המדינה.
ואם גיוס חובה הוא חובה, אז עקרון השוויון מחייב לגייס את כל מי שכשיר לשירות.
ניצולי שואה הגיעו לארץ מהמחנות ב 48', נתנו להם רובה ביד ואחרי יומיים הם מתו בלטרון. האם יש איזה עקרון ליברלי שאומר- הם סבלו מספיק אז לא נגייס אותם?

היום אנחנו הרבה יותר מפונקים.
מתווה העם 758050
"למי היה כסף לשלם לצבא מקצועי ב 48' או ב 73'?" אני לא מבין את השאלה. אנחנו לא מדברים על צבא של שכירי חרב זרים, אנחנו מדברים על צבא של חיילים שהם גם אזרחים. הכסף הוא אותו כסף.

"גם בלי לשלם לחיילי הסדיר המדינה כרעה תחת נטל הוצאות הבטחון שלה עד שהתמ"ג גדל מספיק לפני 20 שנה בערך." אין באמת שום הבדל מבחינת נטל הוצאות הביטחון בין מצב בו אתה משלם משכורות לחיילי הסדיר למצב בו אתה לא משלם להם משכורות. זה כסף שעובר בין אזרח אחד לאזרח אחר. הנטל על המדינה (כקבוצת כל האזרחים) הוא זהה‏1.

"הברירה היתה גיוס כללי או שהלכה המדינה." אולי, אני בספק אבל זאת שאלה חסרת משמעות לדיון, "גיוס כללי" != "גיוס חובה".

"ואם גיוס חובה הוא חובה, אז עקרון השוויון מחייב לגייס את כל מי שכשיר לשירות." שוב, אולי, אבל "עקרון השיוויון" שייך לדיון אחר. אם אתה יוצא מנקודת מבט של עולם ערכים בו "עקרון השיוויון" הוא עקרון שעומד בפני עצמו (קרי, תפיסת עולם לא ליברלית‏2) אז אולי אפשר להצדיק את גיוס החובה (ואז עולה השאלה למה כן לחייב אנשים לצבוע עצים‏3 ולא לחייב אנשים לנקות בתי חולים‏4).

"האם יש איזה עקרון ליברלי שאומר- הם סבלו מספיק אז לא נגייס אותם?" לא. ליברליזם הוא לא הפתרון לכל הבעיות בעולם, זאת תפיסת עולם (או אוסף של תפיסות עולם) שלא עונה לכל הבעיות האמיתיות (ועל אחת כמה וכמה המדומיינות) שיש לנו. ליברליזם כן יגיד, אם אנחנו מגייסים אותם אז נעשה את זה ללא כפיה על ידי זה שניתן להם משכורת ראוייה.

1 למען האמת, רוב הסכויים שהוא יהיה נמוך יותר - אם הצבא יהיה מקצועי הוא מן הסתם יהיה יעיל יותר משום שלא רק שלא יצטרכו לגייס מאות אלפי פקידות שכל תפקידן הוא להכין קפה, ולא רק שאותן פקידות יוכלו לעבוד בשוק החופשי ולהגדיל את המוצר של המדינה, אלא שאותן פקידות תחלנה את הקריירה שלהן שנתיים מוקדם יותר, ולכן פוטנציאל הרווח לתוצר של המדינה הוא הרבה יותר מרק לשחרר את כל החיילים המיותרים.
2 כאמור, אולי סוג של סוציאליזם? סוציאל-ליברליזם?
3 מה באמת היתה המטרה של כל העצים המסויידים האלה?
4 שהסוציאליסט שבי מרגיש שזאת מטרה הרבה יותר ראוייה.
מתווה העם 758053
אני לא מבין אותך. אתה מדבר על איזו אוטופיה תיאורטית ואני מדבר על מדינת ישראל 1948 ו 1973.
אולי תסביר לי מה היתה אמורה לעשות המדינה שאך זה קמה כדי להתמודד עם צבאות ערב שפלשו אליה ב 1948, לו היתה אוטופיה ליברלית. לגייס צבא שכיר יש מאין עם קופה ריקה?
מתווה העם 758054
אני מסכים - אתה באמת לא מבין. אני לא יודע אם זה בגלל חוסר רצון להבין או בגלל שאני לא מסביר טוב. אם זה בגלל שאני לא מסביר טוב אז בלי שאלות קונקרטיות כל מה שיש לי לעשות זה לחזור על עצמי, וזה ישעמם אותי ולא יעזור לך. אם זה בגלל חוסר רצון להבין, נראה לי שזה מיתר את הדיון. אני לא מדבר על "אוטופיה" תיאורטית. קראתי שוב את התגובה שלי, אני בטוח לגמרי שלא כתוב שם כלום על אוטופיה. למעשה, לא כתבתי את המילה הזאת בכלל. לגמרי לא ברור לי מה גרם לך לחשוב שאני מדבר על כזאת.

המדינה היתה יכולה, אילו היתה מדינה (לא אוטופיה) ליברלית, לגייס בדיוק את אותם אנשים שהיא גייסה‏1. ההבדל בין גיוס חובה לצבא מקצועי הוא לא במספר המגוייסים אלא ביחס אליהם. נראה לי שהסברתי את זה בפירוט בתגובה לה הגבת (איפשהו בין האוטופיה לבין הקופה הריקה). וגם בתגובות לירדן ולעומר. בכלל, זה לא כאילו המצאתי את הגלגל, אנשים מקבלים תמורה הוגנת עבור עבודה נחוצה כבר כמה עשרות שנים, אני משוכנע שנתקלת בזה ושהקונספט לא לגמרי זר לך.

1 כזכור, החוק שמחייב לשרת בשירות חובה בישראל חוקק יותר מחצי שנה אחרי סיומה של מלחמת העצמאות, וגם אז זה היה לשנתיים לגברים ושנה לנשים. ואמנם מאז האוכלוסיה קטנה והאיומים גברו עד כדי כך שהיום אורך שירות החובה הוא כפול לנשים וגדול ב-‏50% לגברים. הגיוני.
מתווה העם 758079
אם נדמה לך שב 48' או ב 73'‏1 היתה היתכנות כלשהי לאפשרות שמדינת ישראל היתה מגייסת את כח האדם הנדרש למלחמה ללא גיוס חובה אלא בתשלום אתה טועה.
לדעתי הנחות היסוד הכלכליות שלך שגויות. רמז: חיילי החובה לא נחשבים מובטלים.

אולי היום יש היתכנות. זה דיון אחר.
_____________
1 שזה אומר בעצם מ 1951, כדי שיהיו מספיק חיילי מילואים מאומנים.
מתווה העם 758082
לא ברור לי למה אתה משוכנע שאני טועה (ב-‏48, כאמור, לא היה חוק שירות חובה).

מה זה משנה להנחות הכלכליות אם חיילי החובה נחשבים מובטלים או לא?
מתווה העם 758088
אני משוכנע שאתה טועה כי אני משוכנע שהמדינה לא היתה מסוגלת להחזיק חמישית מהסד"כ הלוחם ב 48', וחצי ב 73', אילו הגיוס לא היה חובה.

ב 48' לא היה חוק גיוס חובה, אבל היה גם היה גיוס חובה. אפילו את שארית הפליטה גייסו בגיוס חובה:
"אנו מחייבים את יהודי המחנות בחובת גיוס. הם כאילו אזרחי ישראל הם, לא אזרחי גרמניה... הם אזרחים ישראליים שלא נותנים להם להגיע לישראל, אבל הם אזרחים ישראליים. ברגע שבישראל מטילים חובת גיוס על יהודים בגיל כך וכך - החובה הזאת צריכה להיות גם על שארית הפליטה. עכשיו בארץ מלחמה גדולה, הכוונה שתגיע לארץ ותצטרף לכוחות אלה".‏1
עם הקמת המדינה וצה"ל, בחודש יוני החליפה משלחת צה"ל את ההגנה והייתה אחראית להעלאת המגויסים לישראל.
בשלהי 1948 גח"ל היו רבע מהסד"כ של מלחמת העצמאות ושליש(!) מהכח הלוחם, כ 22,000 איש. מח"ל (מתנדבי חוץ לארץ), להשוואה, היו כ 3000 איש.
______________
1 נחום שדמי, מפקד ארגון ההגנה באירופה, סביבות מרץ 1948. [ויקיפדיה גיוס חוץ לארץ]
מתווה העם 758091
ז"א, אתה משוכנע שאני טועה משום שאתה משוכנע שאני טועה? אני לא אומר שזה לא נכון, רק שזה לא באמת משכנע את מי שלא משוכנע.

גח"ל לא היה גיוס חובה במובן המקובל של המושג. ז"א, גייסו נתינים זרים כחלק מתאי הקבלה שלהם למדינה ובתמורה נתנו להם אזרחות ומגורים. לא היית קורא ללגיון הצרפתי "גיוס חובה", נכון? אמנם, מדובר על סדרי גודל אחרים לגמרי, ואמנם מדובר על אנשים חסרי אופציות חלופיות, אבל זה ממש לא רלוונטי לדיון הזה. חרדים מהישוב הישן, למשל, לא גוייסו (חלקם התגייסו).

אני חייב להודות שהתשובה לשאלה שלי ("מה זה משנה להנחות הכלכליות אם חיילי החובה נחשבים מובטלים או לא?") מעניינת אותי הרבה יותר מהשערות שנאמרות בעודף ביטחון עצמי.
מתווה העם 758256
זה שהם היו פליטים חסרי אופציות לא אומר לך כלום אבל אומר לי הרבה.
הם חיו במחנות פליטים, ללא רכוש וללא משפחות. הכינו אותם לעליה לא חוקית לארץ, ואז פרצה המלחמה ואמרו להם- אתם מגוייסים. זה היה שינוי של כללי המשחק באמצע המשחק.
קח את הפליטים הסודאנים והאריתראים- כאילו היינו כולאים אותם בנגב ואז מגייסים אותם בגיוס חובה (כי פרצה מלחמה!) לצבא של המדינה השלישית.
מתווה העם 758257
לא אמרתי שזה ''לא אומר לי הרבה'', אתה מכניס לי מילים לפה. הפסקת לקרוא את מה שאני כותב ואתה מתוכח אך ורק עם עצמך. בהצלחה.
מתווה העם 757937
בהחלט. זאת סוגיה נפיצה שלא תסתיים בחקיקה מתקנת, אלא אף תחמיר זאת.
מתווה העמב''ב 758993
שאול אמסטרדמסקי מכאן 11 מחליף דעות ותובנות בינות מאכלי- עם בסגנון 'מזרח אירופאי יהודי' רווי שומן וכולסטרול בצוותא עם כמה בחורי ישיבות בערב חמישי אור ליום שישי בו הם הולכים 'לחגוג' בלילה ולקרוע את הקיגל עד תום. ממה שצדו עיני משמיעת הראיונות שנערכו במקום על שולחן עם מפות, משל היו חזרה גנרלית לסעודת שבת בליל שישי בערב, המרואיינים ניסו להסביר ולתת נימוקים שלדעתם הם הנימוקים הנכונים כדי להצדיק את האי-שיוויון במסגרת הצבאית בין בחורי הישיבות לבין יתר האזרחים היהודים. ככל הנראה רמת הלהג כלפי רמת הטיעונים שלהם תהיה מוצדקת אבל לא תועיל לאף אחד והבעיה יותר מורכבת ככל הנראה.

אבל מעבר לשגרת הפערים הבלתי ניתנים לגישור בין הקבוצות הללו, לעניות דעתי מתנהל כאן שנים על שנים דו שיח עקר בין קבוצות חברתיות גדולות בחברה הישראלית. כל ניסיון של שאול לשוחח עם בחורי הישיבות או על בחורי הישיבות נתקל בסופו של דיון בטענה הסופית והבלתי ניתנת לערעור שמבחינתם הם לומדי התורה והם מקיימים את חלקם בכך שהם שומרים על עם-ישראל והם באמת ובתמים לא מבינים על מה הכעס כלפיהם. אחד מהם בהמשך יעיר בהערת אגב כנה שזה לא קל להיות עבד האלוהים. מכל מקום, אני מציע תמיד לראות את האופק הרוחני של בני הישיבות מהאופק של מהות חזונו של 'החזון איש' לפיו: 'אין לנו שיור מלבד התורה הזאת'- תגובה 748251, ומכאן ההאחזות במוטיבים ההיסטורים של 'שואה מקומית' מלפני 1000 שנה כביטוי המשך של שואת יהדות אירופה במאה הקודמת. לאחר שואת והשמדת יהדות מזרח אירופה מטרתם המוצהרת של ההנהגה החרדית הייתה אחת והיא להחזיר את מעמד הישיבות למעמדם טרום השואה או לפחות להגן עליהם בצורה רדיקלית כאילו היו 'שמורת טבע תורנית' שכל נגיעה בהם נכללת בכלל 'יהרג ובל יעבור' ‏1. לאור מטרות אלו נבנה עולם בני הישיבות וההגנה עליהם נובעת מהמקום של שליחות היסטורית של הקמת שארית הפליטה שלא מסתיימת עד עצם היום הזה - לשיטתם. חשוב להדגיש ובמקרה זה ההיסטוריה לא תכחיש זאת, שמדינת ישראל הציונית החילונית היא זאת ששיקמה את היהדות החרדית וטיפחה אותה ושמרה עליה מכל משמר. היא זאת שמימנה וטיפחה אותה ואת מוסדותיה וערכיה במשך 73 שנה. ללא ספק - תקומת היהדות החרדית בתחומי מדינת ישראל לא היה לה סיכוי ללא מדינת ישראל החילונית. ומכאן שלשיטת רבי עקיבא: 'שלי ושלכם - שלה הוא' ‏2, הנושא מעלה מבוכה.

ולעצם הכתבה: מרואיין מס' 1 בכתבה מוכן להבין שיש בעיה שהבן של שאול הולך לרוץ על ההרים ולא נותנים לו את האופציה להתנדב למד"א בעוד שבנים אחרים כן יכולים לבחור את האופציה הזאת. לא נראה שהבחור הפנים שיש בעיה עם מה שהוא אמר על עניין 'ההצהרה' כאילו זה היה עניין של מה בכך. המרואיין השני לעומתו כן עשה צבא אבל מנמק את התנגדותו לגיוס בחורי הישיבות מטעמים פונקציונליים שכן לטענתו כמעט כל התפקידים בצה"ל מיותרים ולכן רצוי שהחרדים יצאו לעבוד ולא להתגייס.

השלישי מזכיר בתום ליבו את 'נער החידות מבומבי' עם תובנה די מרתקת שאם החילונים לא ילכו לצבא, החרדים יהיו חייבים ללכת לצבא, (לפחות חלק מהם) וזאת מטעמים מקראיים - לפי הנוסחה : 'אלף למטה אלף למטה' ולכן על כל 1,000 'חיילי צבא השם' יש להציב כנגדם אלף חיילים 'בצבא הגנה לישראל'. שאול מקשה עליו בטענה שאתם לומדים כי אתם סומכים עלינו שאנחנו נעשה צבא. אבל הבחור מטעים שזה לא בסדר שהחרדים ילכו לצבא שכן זה יהרוס את המדינה, ואז מי ילמד תורה? הרי לא ניתן לסמוך על החילונים שילמדו תורה. המרואיין הרביעי מסביר שהוא לא כופה על אישתו את אורח החיים הזה שהוא ילמד כל היום מבוקר על 11 בלילה והיא תעבוד ותפרנס כי זאת הייתה בחירתה מראש.עושה רושם מהשיחה שהוא ממש לא נהנה מההסדר הזה אבל אין ברירה.

מרואיין מס' 5 גם נותן שירותי שירותי ייעוץ אבל מצהיר שהוא כן התגייס לגולני ומסביר כי מי שלא ילמד תורה שיתגייס רק לקרבי ולא 'כמו הצפונובונים שמתגייסים רק לקרייה'. המרואיין השישי נותן השקפה כלשהי לפיה יש כאן 2 עולמות והם מתנגשים או שלא משתלבים או משהו בסגנון. המרואיין השביעי נותן נימוקים פונקציונלים אבל בעיקר מדגיש שאין סיכוי לגישור בין חרדים לחילונים מטעמיים דתיים 'ובעיקר צנועים' .המרואיין השביעי מאשש במידת מה את המחקרים הסוציולוגים שהקבוצה החרדית היא הקבוצה החריגה ביותר בעולם המערבי לפיהם הם בוחרים ב'תרבות עוני מרצון' ואין לה כמעט מקבילות כאלו בייקום. המרואיין השמיני מסכם את התקווה בכך שהוא רוצה ללכת לצאת לצבא במסגרת ישיבה תיכונית ובעצם מיישר קו עם החברה הישראלית הכללית.

אגב - מתוך שמונת המרואיינים 2 מהם כן עשו צבא, השלישי רוצה לעשות צבא, ואני מוכן להמר על אכילת 'רגל קרושה' ש-‏6 מהם לפחות הם ממוצא מזרחי. מעבר לשאלה מה להם ולאוכל 'הזה', הייתי שואל את שאול למה מתוך 8 המרואיינים כמעט כולם מזרחיים. רנדומלי או מה ?

---------------------
1 'יהרג ואל יעבור' (לגברים) כסיסמה לא מבוססת היסטורית הומצאה על ידי דסק הקופרייטרים של הפישקווילים של היהדות החרדית. הם שאלו סיסמה זאת ממלחמות היוונים ביהודים בסיוע המתייונים שנדחתה על ידי ההלכה.
2 בנסיבות אלו לכל חמורי המשיח יש a ticket to heaven.
מתווה העמב''ב 758994
ההמשך של זה הוא פרק של חיות כיס בנושא: מה החרדים רוצים.
מתווה העמב''ב 758995
תודה על הקישור. לא שמעתי אותו.
מתווה העמב''ב 758996
הפער הגדול הוא רגשי, ומאוד יסודי.
שהחילונים מרגישים שזה לא הוגן שהחרדים לא מתגייסים, והחרדים מרגישים שזה הוגן.
מתווה העמב''ב 758997
בהחלט. אני לא רואה דרך של פיוס בדור הנוכחי בין הקבוצות בנסיבות אלו.
מתווה העמב''ב 758998
לכן אני אומר שצריך לגשר בין החילונים והמסורתיים, ולא בין החילונים לחרדים, במטרה להקטין את ערך בנזף [ויקיפדיה] של החרדים.
מתווה העמב''ב 759004
מי זה המסורתי שלך ומה הוא רוצה מאיתנו? על מה ואיך מגשרים? על מה חשבת? חוק "מסורתו אומנותו"?
Will you defend faith against apostates and heretics?
מתווה העמב''ב 759018
כבר אמרתי. על ידי כבוד הדדי.

החילוניים חייבים להפסיק להתנשא על המסורתיים ''מנשקי הקמעות'' ''עדר בהמות''. המסורתיים חייבים להפסיק להתנשא ולהתקרבן בעת ובעונה אחת מול החילונים ''מעולם לא קראתי צ'כוב''.

הברית בין החילונים והמסורתיים היתה קיימת בעבר וניתן להשיב אותה. אם אתה מבקש שאפרוט את זה לפרוטות איני יודע איך. יש אנשי מקצוע שוודאי מסוגלים לפרוט על הנימים הנכונים.
מתווה העמב''ב 759032
הערה צדדית: "מעולם לא קראתי צ'כוב" היה הרבה פחות בעייתי אם היה מתלווה אליו משהו כמו "לעומת זאת את אבן גבירול קראתי כמה פעמים" או משהו דומה. הגב' רגב כנראה הניחה שכולנו מבינים את זה לבד.
מתווה העמב''ב 759046
מה זה אומר על האדם שהוא אומר ׳קראתי את א.ב׳ ? הרי שנינו יודעים שאני לא אבחן אותו ואם אני אצטרך להאמין שהוא גם קרא וגם הבין את מה שהוא קורא, הרי שאני אשקר את עצמי.

מכל מקום ולדעתי, קריאת ספרים שלא קשורים למדעים או להגות פילוסופית/דתית הם בבחינת ברכה לבטלה.
מתווה העמב''ב 759051
החיים הם ברכה לבטלה.
מתווה העמב''ב 759052
אני מכיר אותה! ברכה לבטלה עובדת אצלנו בעירייה, במחלקת חניה
מתווה העמב''ב 759055
בפתח תקווה?
מתווה העמב''ב 759053
אני זורם איתך - כל הייקום הוא ברכה לבטלה.
מתווה העמב''ב 759057
אם אנחנו כבר בענייני ברכה, רציתי להעיר ש"ברכו את ה'..." והווריאנטים ממשפחת "ברוך הוא..." הן פסוקיות יומרניות במידה שאין למעלה ממנה. השאלה הרטורית מאיוב ל"ח "אֵיפֹה הָיִיתָ בְּיָסְדִי-אָרֶץ; הַגֵּד, אִם-יָדַעְתָּ בִינָה..." תקפה גם לאותם חגבים חסרי ערך שמעזים, בגבוה ליבם, ל"ברך" את בורא הברכות כולן. חושבני שהדרך לגיהנום מרוצפת בברכות האלה, ולידידי המסורתיים והדתיים אומר: ראו הוזהרתם!

אלא היו עוד 60 שניות מיותרות על התיאולוגיה של הרשכ"ג.
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • ירדן ניר-בוכבינדר
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ה • kozmo
  מתווה העמב''ה • אריק
  מתווה העמב''ה • kozmo
  מתווה האדם • kozmo
  מתווה האדם ואלוהים • +kozmo
  סובלנות • kozmo
  סובלנות • kozmo
  סובלנות • שוטה הכפר הגלובלי
  סובלנות • kozmo
  סובלנות • אריק
  סובלנות • הפונז
  סובלנות • alucard
  סובלנות • הפונז
  סובלנות • alucard
  סובלנות • אריק
  סובלנות • הפונז
  סובלנות • אריק
  סובלנות • alucard
  סובלנות • הפונז
  סובלנות • alucard
  סובלנות • הפונז
  סובלנות • אריק
  סובלנות • alucard
  סובלנות • ירדן ניר-בוכבינדר
  סובלנות • הפונז
  סובלנות • kozmo
  סובלנות • kozmo
  סובלנות • הפונז
  סובלנות • kozmo
  סובלנות • אריק
  סובלנות • alucard
  סובלנות • אריק
  סובלנות • alucard
  סובלנות • הפונז
  סובלנות • הפונז
  סובלנות • אריק
  סובלנות • kozmo
  סובלנות • alucard
  סובלנות • kozmo
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • kozmo
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • אריק
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • kozmo
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • הפונז
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • אריק
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • עומר
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • אביב
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • האייל האלמוני
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • עומר
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • עומר
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • האייל האלמוני
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • עומר
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • שוטה הכפר הגלובלי
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • הפונז
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • האייל האלמוני
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • שוטה הכפר הגלובלי
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • האייל האלמוני
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • עומר
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • האייל האלמוני
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • הפונז
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • שוטה הכפר הגלובלי
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • kozmo
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • שוטה הכפר הגלובלי
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • עומר
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • שוטה הכפר הגלובלי
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • האייל האלמוני
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • שוטה הכפר הגלובלי
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • האייל האלמוני
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • שוטה הכפר הגלובלי
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • kozmo
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • kozmo
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • אריק
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • אביב
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • אריק
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • אביב
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • kozmo
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • אריק
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • הפונז
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • שוטה הכפר הגלובלי
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • אריק
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • שוטה הכפר הגלובלי
  סובלנות - זכור את אשר עשה לך עמלק • kozmo
  עמלק - ישראל • kozmo
  שבכל דור ודור עמדו עלינו • שוטה הכפר הגלובלי
  שבכל דור ודור עמדו עלינו • kozmo
  עמלק - ישראל • kozmo
  עמלק - ישראל • שוטה הכפר הגלובלי
  עמלק - ישראל • kozmo
  סובלנות • kozmo
  סובלנות • שוקי שמאל
  סובלנות • kozmo
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • האייל האלמוני
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • האייל האלמוני
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • שוקי שמאל
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • שוקי שמאל
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • שוקי שמאל
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • שוקי שמאל
  מתווה העמב''ב • צפריר כהן
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • שוקי שמאל
  מתווה העמב''ב • צפריר כהן
  מתווה העמב''ב • שוקי שמאל
  מתווה העמב''ב • צפריר כהן
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העמב''ב • צפריר כהן
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • צפריר כהן
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • easy
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • שוקי שמאל
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • שוקי שמאל
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • האייל האלמוני
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העמב''ב • האייל האלמוני
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • האייל האלמוני
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • האייל האלמוני
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העמב''ב • האייל האלמוני
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • ירדן ניר-בוכבינדר
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העמב''ב • אח של אייל
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • אח של אייל
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • אח של אייל
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • ברקת
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העמב''ב • צפריר כהן
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • שוקי שמאל
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • האייל האלמוני
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • צפריר כהן
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • ירדן ניר-בוכבינדר
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • ירדן ניר-בוכבינדר
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • האייל האלמוני
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • האייל האלמוני
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העמב''ב • צפריר כהן
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • האלמון האיילי
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • האלמון האיילי
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • שוקי שמאל
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • ירדן ניר-בוכבינדר
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • האייל האלמוני
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • צפריר כהן
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • שוקי שמאל
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • שוקי שמאל
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • שוקי שמאל
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • שוקי שמאל
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • שוקי שמאל
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • ירדן ניר-בוכבינדר
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • אח של אייל
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • שוקי שמאל
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • שוקי שמאל
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • שוקי שמאל
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • שוקי שמאל
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • שוקי שמאל
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • שוקי שמאל
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • אח של אייל
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • שוקי שמאל
  מתווה העמב''ב • צפריר כהן
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • אח של אייל
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • ירדן ניר-בוכבינדר
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • שוקי שמאל
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • האייל האלמוני
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • שוקי שמאל
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • ארנב הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • צפריר כהן
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • האייל האחר
  מתווה העמב''ב • אח של אייל
  מתווה העמב''ב • אח של אייל
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העמב''ב • ירדן ניר-בוכבינדר
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • האייל האלמוני
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • האייל האלמוני
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • האייל האלמוני
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • האייל האלמוני
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • האייל האלמוני
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • האייל האלמוני
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • האלמון האיילי
  מתווה העמב''ב • האייל האלמוני
  מתווה העמב''ב • האלמון האיילי
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • האלמון האיילי
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • האלמון האיילי
  מתווה העמב''ב • האייל האלמוני
  מתווה העמב''ב • האלמון האיילי
  מתווה העמב''ב • האייל האלמוני
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • האלמון האיילי
  מתווה העמב''ב • האייל האלמוני
  מתווה העמב''ב • האלמון האיילי
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • האלמון האיילי
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • האלמון האיילי
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • האלמון האיילי
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • שוקי שמאל
  מתווה העמב''ב • האייל האלמוני
  מתווה העמב''ב • שוקי שמאל
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • אנטילופה
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • האייל האלמוני
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • האייל האלמוני
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • האייל האלמוני
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • האייל האלמוני
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • האייל האלמוני
  מתווה העמב''ב • unknown
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • ירדן ניר-בוכבינדר
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • easy
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • צפריר כהן
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • אח של אייל
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • אח של אייל
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • ירדן ניר-בוכבינדר
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • אריק
  Missionaria Protectiva • alucard
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • אריק
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • האייל האלמוני
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • האייל האלמוני
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • עומר
  מתווה העמב''ב • האייל האלמוני
  מתווה העמב''ב • שוקי שמאל
  מתווה העמב''ב • ירדן ניר-בוכבינדר
  מתווה העמב''ב • שוקי שמאל
  מתווה העמב''ב • שוקי שמאל
  מתווה העמב''ב • שוקי שמאל
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • ירדן ניר-בוכבינדר
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • alucard
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • יובל נוב
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העמב''ב • +kozmo
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • האייל האלמוני
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העמב''ב • האייל האלמוני
  מתווה העמב''ב • הפונז
  מתווה העמב''ב • kozmo
  מתווה העם • שוטה הכפר הגלובלי
  מתווה העם • שוקי שמאל
  מתווה העם • alucard
  מתווה העם • alucard

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים