אוטוטו שאולי 758815
אז אחרי הפגנת עשירית-המיליון אתמול (המגדילים טוענים חמישית), הרכב המפגינים הבהיר היטב מי יהיו הצדדים במלחמת האזרחים על-שם-נתניהו: ישראל היהודית מול ישראל הדמוקרטית.
אחד הדברים היפים (מתנצל על הניסוח) במה שמחוללת הממשלה הנוכחית, זה שהיא מציפה בעוז את כל הקונפליקטים הבסיסיים שהמדינה הדחיקה עד היום, או בניסוח פחות עדין The shit hits the fan.
גזענות, פאשיזם, שמאל-ימין, ליברלים-
שמרנים, ועכשיו - יהודים מול דמוקרטים.
אריק כבר אומר כאן שנים שהשילוב הזה לא יציב. ואני אומר שנים שהחרדים יחריבו את המדינה הרבה לפני האיראנים והפלסטינים.
נראה שבעידודו הפעיל של מי שכבר 30 שנה חופר ופוער כל פצע ובקע בחברה הישראלית לטובתו האישית, שנינו נגלה שצדקנו.

בהיסטוריה של מלחמת האזרחים העתידית, ההפגנה אתמול תירשם כאחד התאריכים החשובים בדרך. כפיים.
אוטוטו שאולי 758817
׳אין סכנה של ממש לדמוקרטיה הישראלית מצד היהדות החרדית ומצב זה אינו הולך להשתנות בשנים הקרובות׳ ‏1. אניח מראש שלא תסכים עם מסקנה זו ונניח לזאת כך שכן לא תוכל להכחיש את העבר ואת העתיד יש להעריך כשמדובר בהתנהגויות חברתיות גדולות ובוודאי לא מהתובנות שהצגת כאן בעבר והנוכחית. אבל אם אתה כן חושש לשלומה של הדמוקרטיה הישראלית הייתי מציע לך ולכולנו לחשוש מהכשלים והפגמים המהותיים בתוך הדמוקרטיה עצמה שהם הם הסכנה האמיתית לשלומה ולא השלכה על קבוצות אזרחיות ענקיות שמעלות חשש כנה לכנות נשוא טענתך ‏2ושל רוב מוחלט של הכתבות ב׳הארץ׳ והפובליציסטיקה החילונית אודות הפגנת הימין האחרונה.

לצורך הדיון, הטרמינולוגיה הרווחת בז׳רגון הסאטירה של כותבי ארץ נהדרת (המזוהים עם השמאל) ובהכללה גסה לכלל החברה החילונית מהאגף השמאלי אודות ׳מלחמת אזרחים׳ הצפויה לנו לא נכונה עובדתית ונובעת מחששות מהתחום הקמאי או מסיבות לא ענייניות או פוליטיות. האמת היא שישנה מלחמה מורכבת ולא פשוטה והיא מלחמת תרבות [ויקיפדיה], ומלחמה זאת לא התחילה היום, היא התחילה עשרות שנים לפני הקמת המדינה היהודית בארץ ישראל, והיא לא התחילה כי היו חששות לשלומה של הדמוקרטיה - לא בקונגרס הראשון ולא ב 1992 ולא ב2022 . ׳החברה החרדית היא תרבות נגד לתרבות החילונית המודרנית. כך היא רואה את עצמה וכך היא אכן פועלת׳.

לא אחת כתבתי כאן על הפרדוקס המובנה בין ׳היהודית ודמוקרטית׳ וביתר דיוק בין היהדות לבין הליברליזם (שטראוס) שהוא עצמו ערך נפרד או משלים מ/את הדמוקרטיה. מכל מקום אני מציע לראות את המאבק התרבותי מהאופק הזה.

בשנת 1968 פרסם הרב משה בר בק (מקיצוני נטורי קרטא בארה״ב, אנטי ציוני ופרו פלסטיני מובהק) קונטרס שבו ניסה לשכנע את החרדים לא לבקר בכותל המערבי. לגרסתו המדינה הציונית מעולם הייתה ולא רצתה להיות יהודית. היא פרקה מעליה עול תורה בריש גלי עוד בתחילת המאה הקודמת, אבל היא כן רצתה ׳מראית עין׳ יהודית מטעמים אלקטורלים כדי לצרף את היהודים הדתיים. וכלשונו - ׳ איך מזווגים שני הפיכים ! מן הקצה אל הקצה, מצד אחד להנהיג מדינה דמוקרטית, לאומית, חופש דת…ומצד שני לתת למדינה זו בעצמה תבנית שגם דתיים וחרידים יהיו מעוניינים בה, תבנית שתמשוך גם את קהל שומרי תומ״צ לתוכה ותתן להם סיפוק עד שירגישו עצמם בה כשלהם ויתמזגו בה לחלוטין׳. לבק יש תשובה איך מזווגים שני הפיכים ‏3: המדינה הציונית (היהודית) משחדת את האזרחיים הדתיים שלה באמצעות מחוות סימליות וכספים למוסדותיהם והוא מסביר ׳בעוונותינו הרבים זאת היא המציאות, נמשכים אחרי ישראל חדש זה - בעל שני פרצופים סותרים בעיניים סגורות….וההמון אינו מבחין כלל. וכך משתלבים שני ההפיכים’. חרף הנטייה הראשונית להדחיק את דבריו לקרן זוית בשל זהותו, הרי שיש לדעת שהנחות היסוד של אדם זה בכל הקשור לסתירה הפנימית בין יהדות לדמוקרטיה הן אותן הנחות היסוד ללא סטייה ניכרת מההגות המרכזית בקרב ההנהגה החרדית האשכנזית.
—————

1 בנימין בראון, ההשקפה החרדית והדמוקרטיה הישראלית, מדריך לחברה החרדית.
2 מה גם שההפגנה הזאת לא קיבלה את ברכתה של ההנהגה החרדית המרכזית ורוב מכריע של החרדים לא השתתפו בה.
3 המונח ׳איך מזווגים שני הפיכים׳ מזכיר את שם ספרו ׳מקבילים נפגשים׳ מאת אהוד לוז שגם עוסק בנושא.
אוטוטו שאולי 758855
שני ליטמן ביומית ב׳הארץ׳ זורקת רעיון מאתגר. ׳ליבה תמורת פטור׳ ;

׳ אולי הגיע הזמן שבמקום האובססיה של השמאל-מרכז הציוני לגיוס חרדים, יציעו מתנגדי הרפורמה, ולמעשה כל מי שרוצה שלמדינת ישראל יהיה עתיד כלשהו, פשרה כזאת: בואו נוותר על הניסיונות העיקשים לגייס אותם (אפשר למצוא פשרה הולמת בעניין השירות הלאומי או הקהילתי), אבל במקום זאת – נתעקש על הכנסת לימודי ליבה לכל מוסדות החינוך שבהם לומדים ילדים ומבוגרים חרדים, והשתת פיקוח מקצועי חינוכי גם על כל זרמי החינוך העצמאי. הילדים והאברכים יוכלו להמשיך ללמוד תורה, ועם זאת יפתחו את היכולת שלהם להתפרנס בכבוד. התרומה שלהם לחברה הישראלית ולשגשוגה של המדינה תהיה גבוהה לעין ערוך מאשר אם יתגייסו לגדודי נצח יהודה.׳

אני מציע לשפר ולהתאים את הרעיון שלה. ליבה לדידי זה מתמטיקה ואולי אנגלית. לדוגמא: בחור בן 18 חרדי שיבחן ויביא 90 ב5יחידות במתמטיקה, יקבל פטור מגיוס ויוכל ללמוד תורה עד סוף חייו

כמובן שאני כותב שטויות ונסתפק בכך.
אוטוטו שאולי 758856
לא רעיון כל כך רע.
לפי סף הפטור שהצעת, ייתכן ונחזור ל-‏400 הנבחרים מימי בן גוריון.
אוטוטו שאולי 758860
מאילו נימוקים ?
1. יעדיפו מדס על חדווא
2. יגלו את המתמטיקה.
אוטוטו שאולי 758865
לטעמי מדובר ברעיון שאין סיכוי שיצליח. כל עוד הדרישה ללימודי ליבה לא תגיע מהחרדים, מה שנקבל זה בתי ספר עם לימודי ליבה פיקטיביים תמורת תקציבים - בדיוק כמו הדרישה לאחוזי גיוס מסויימים. אי אפשר להכריח אותם לא להתגייס ולא ללמוד ליבה, כל מה שאפשר לעשות זה להכריח אותם לרמות את הפקחים של משרד החינוך.
כדי שהחרדים יבקשו לימודי ליבה, צריך לתמרץ אותם, או לפחות - להפחית את מידת התמרוץ הנגדי, כלומר את התשלום לאברכים. את זה, לצערי, אני לא רואה שמתרחש בקרוב.
אוטוטו שאולי 758871
לפני הבחירות דוקא פורסם שמתגבש הסדר לימודי ליבה עם חסידות בעלאז, ונתניהו טירפד אותו אחרי הבחירות.
אוטוטו שאולי 758873
לא טרפד. הציע הצעה טובה יותר. חסידי בעלז עדיין יכולים להכניס לימודי ליבה.
אני מסתייג מכל העניין החילוני בלימודי הליבה של החרדים. מאז ומתמיד היו לימודים חילוניים אצל הבנות החרדיות והתוצאה היא לימודים ברמה הנמוכה של ''לימודי ליבה''. העתיד הכלכלי שמבטיחים לימודים כאלו עשוי לאכזב. אני חושב שצריך לתת לחרדים להחליט כמה לימודי ליבה הם רוצים. לעומת זאת, כפי שנכתב כאן, אין שום חובה לממן קצבאות לאברכים.
אוטוטו שאולי 758874
לא מסכים. אין שום הגיון להחריג את החרדים בצורה כה בוטה מחוק חינוך חובה חינם. המצב כרגע הוא הרע מכל העולמות: רוב התלמידים החרדים לא זוכים ללימודי ליבה; המדינה נאלצת לממן חלקית גם מוסדות חרדיים ללא לימודי ליבה; משרד החינוך מוותר על פיקוח כדי לשכנע מוסדות חרדיים להצטרף לזרם הממלכתי חרדי (שכן מלמד ליבה אבל ברמה נמוכה בגלל העדר פיקוח); הורים חרדים שמעוניינים בלימודי ליבה ברמה סבירה נאלצים לשלוח ילדיהם לבתי ספר חרדיים פרטיים יקרים מאד.

הזייה. צריך רפורמה ;)
אוטוטו שאולי 758875
חרדית אחת, שאשתי מכירה היטב אישית, מוטרדת מאוד מכך שלבת המחוננת שלה אין מסגרת בה היא יכולה ללמוד.
אוטוטו שאולי 758876
מה שנקרא, גם אתה צודק.
אפשר להעמיד שוטר בכל כיתה ואפשר להפסיק לממן בתי ספר המטיפים לא לשרת בצה"ל, נוהגים אפלייה עדתית וכל מיני מצוות אחרות.
כל הזמן מדברים איתנו על שילוב חרדים במעגל העבודה. לטאטא רחובות ולטפל בקשישים זה לא מעגל העבודה? להורים אחרים, המדינה אומרת באיזה מגמות ילמדו הילדים שלהם?
אוטוטו שאולי 758878
להורים אחרים יש *חובה* לשלוח לבי"ס מפוקח עם לימודי ליבה באיכות סבירה.
יש להם גם האפשרות לעשות זאת בחינוך הממלכתי בעלות (כמעט) חינם, ורובם המכריע בוחר לעשות זאת.

לרוב ההורים חרדים אין אפשרות של חינוך ממלכתי ובהעדר אפשרות אחרת הם שולחים לביס לא מפוקחים וללא לימודי ליבה.
עד כאן העובדות.

מצב זה פסול ומזיק לטעמי.
אוטוטו שאולי 758881
לא דייקתי לגבי החוק. אפשר להתייחס רק לחלק שמדבר על האפשרויות.
אוטוטו שאולי 758882
יש אמרה צבאית האומרת שאי ידיעת החוק אינה פותרת מעונש. הורים חרדים השולחים את צאצאיהם לבתי ספר חרדיים, אחראים למה שמלמדים אותם שם, גם אם אין להם הרבה ברירה או מעורבות בנעשה שם.
לגופו של עניין, יש היום זרם ממלכתי-חרדי ולדעתי גם הזרם החרד''לי מאושר ומתוקצב ממלכתית היום. הורים ששולחים ילדיהם לבתי ספר בלי ליבה עשו את הבחירה שלהם גם אם הממלכה יכלה לעשות יותר עבורם.
אוטוטו שאולי 758883
לא רק בצבא, גם במבחנים בפיסיקה אי ידיעת החוק אינה פותרת - כמו שגיליתי על בשרי בימים עברו.
אוטוטו שאולי 758884
תורכיה, טורקיה 🇹🇷. נו, לא סתם השכר שלי צונח חופשית.
אוטוטו שאולי 758886
שוב:
- לרוב מוחלט של ההורים החרדים אין אופציה של חינוך ממלכתי חרדי
- וגם אם יש, רמת לימודי הליבה שם נמוכה מאד (בגלל דילים של משרד החינוך)
- הממלכה כרגע ממנת חינוך חרדי לא מפוקח וללא ליבה פי כמה וכמה מאשר חינוך ממלכתי חרדי.

זהו מצב פסול מפלה ומזיק. והוא בר תיקון.

אני לא מבין את כל הפילפולים על "בחירה" או "אחריות" של ההורים, ועל טאטוא כמקצוע. בעיניי מדובר בנושא גם ערכי וגם פרקטי: שיוויון הזדמנויות. לא מעניין אותי לדון מה אפשר לכנות כ"בחירה חופשית" אם מכווצים את העיניים ממש חזק.
אוטוטו שאולי 758877
גם זה היה "לימוד ליבה תמורת תקצוב מוגבר". ההימור שלי היה שאם התוכנית הייתה מתממשת, תוך כמה שנים היו מתפרסמות המון כתבות כמו זו: "מוסדות לימוד חרדיים, שמדווחים למשרד החינוך כי הם לומדים מתמטיקה ואנגלית ובזכות זה מקבלים תקצוב מלא - לא מלמדים אותם בפועל".
אוטוטו שאולי 758879
בשלב זה ההנהגה החרדית לא בשלה להתיר לימודי ליבה. ומכאן שלישטתי, אם היא לא תתיר, יש לעזור לה להתיר ובצורה מכובדת גם אם זה נלמד שלא לשמה. במה דברים אמורים? בעולמם ההיסטורי של היהדות החרדית האשכנזית, הקיסר/הצאר/הדוכס מוכן לוותר ליהודים על שירות צבאי בתמורה לכסף או שווה כסף. המדינה - הפריץ הציוני - רשאית לדרוש מכלל הציבור לשאת בעול נטל השירות הצבאי לרבות הציבור החרדי. מאחר והנער החרדי מסיים את חוק לימודי תורתו בגיל 19 לרוב וזאת לאחר שהוא סיים ישיבה גדולה [ויקיפדיה], הרי שמגיל זה הוא נמצא בין הפטיש לסדן - להיכן הוא הולך? האם הוא רוצה למות באוהלה של תורה או שהוא רוצה לחיות וקצת למות בערב באהלה של תורה. משמעות 'רוצה לחיות' כלומר לצאת לעבודה בשוק החופשי לא עומד בקנה אחד עם ההגבלות שקיימות כיום עד גיל 26.

אני חושב שצריך להפריד בין בחור ישיבה שרוצה לצאת ללמוד לימודי ליבה/לימודים אקדמאיים לאחר סיום לימודי הישיבה הגדולה לבין בחור ישיבה שרוצה לצאת לעבוד ולהתפרנס. בכל מקרה וכל עוד אין שיוויון בין בחורי הישיבות לבין כלל אזרחי המדינה הישראלים בנושא השירות הצבאי, הרי שאנחנו עוסקים בדיון שכל מהותו הוא בבחינת הכרח בל יגונה.

האופציות שיכולות לתת פטור משירות צבאי לבחור ישיבה שסיים את לימודיו והוכיח זאת במסגרת הפורמלית הוא:
1. שירות לאומי במד"א או בארגוני חירום כלשהם למשך 18 (חי) חודש ברציפות או 32 (לב) חודש למשך 3 שנים.
2. תוצאות בחינת מינימום 85 במתמטיקה וכן 75 באנגלית.
3. יציאה ללימודים אקדמאיים.
4. (אופציה) תשלום כופר בסך 570,800 ש"ח לקופת המדינה.

אני מנסה לחשוב מה עושה אותה משפחה כשהבחור מגיע לגיל 17 וכבר יש לטכס עיצה מה עושים עם גזירות הפריץ.
1. שירות במד"א יכול לבוא בחשבון לאור התועלת בהצלת החיים. השאלה היא באמת צריך כל כך הרבה מתנדבים והאם זה יכול לתת פתרון ל'בעייה' החרדית בקרב הציבור החילוני. ובכל מקרה, השאלה האם האדמור/המחנה/הגוש/החסידות שלהם מרשה להם וכו' - זאת שאלה נוספת.
2. אני מניח שמי שלמד והשקיע בלימודים אלו ונבחן הוא אמור להיות מוכשר כך כך שהוא גם שקוע בסוגיות אביי ורבא וגם בשל ללימוד המדעים באקדמיה. האם הישיבות יעודדו לימודי מתמטיקה בערב ובשקט תלמידים כדי ללמוד ברצינות כדי לעבור את החבינות ובכך לקבל את הכרטיס לאהולה של תורה ללא שום חשש? אני מניח שאם ההנהגה החרדית תשוכנע שאין שום משהו כפרני במתמטיקה, יש סיכוי למהלך הזה.
3. זהו הכרטיס של בחור הישיבה שיכול לעזוב את המערכת הישיבתית ורוצה ללמוד, אבל הוא חשוף לסנקציות לאור העובדה שהוא מתחת לגיל 26 ולכן אם הוא יצא ללמוד באקדמיה, הוא לא יוכל לקבל מהישיבה אישור שהוא לומד. בנסיבות אלו - אני מניח שכן יהיה נכון לתת לו פטור על סמך התקווה שהוא יהווה החוליה האחרונה בבורות החברתית המודרנית מצד החברה החרדית.
4. כשאין ברירה משלמים. סכום הכופר יקבע כל שנה בהתאם לעלויות בפועל של צה"ל.
אוטוטו שאולי 758880
תיקון : 1. שירות לאומי במד"א או בארגוני חירום כלשהם למשך 18 (חי) חודש ברציפות או 32 (לב) חודש למשך 6 שנים.
אוטוטו שאולי 758885
1. שירות צבאי לבנים הוא בן 32 חדשים.
למה שירות לאומי, שהוא נוח יותר, צריך לארוך פחות?
הלא הדרישה היא לשוויון בנטל.

2. במסגרת השוויון האם גם לא חרדים יוכלו לבחור בשירות לאומי במקום צבא?
אם לא, איך זה יעבור את בג"ץ?

3. ברור שהקהילה החרדית תוכל להמציא קומבינות. למשל עזרה לקשישים (בקהילה החרדית)

ולמרות כל אלה אני בעד.

שילוב הקהילה החרדת במדינה הוא מטרה חשובה מאוד. התכלית ראויה, והפגיעה בשוויון מצטמצמת. יכול להיות שגם בג"ץ יסכים.
אוטוטו שאולי 758887
''הדרישה היא לשוויון בנטל'' דומני שאפילו הליברמנים שבחבורה כבר אינם מדברים על שוויון אלא מסתפקים בחלוקת הנטל. ''שיוויון'' הולך ומקבל מעמד דומה ל''שתי גדות לירדן'' מבחינת סיכויי ההיתכנות שלו.
אוטוטו שאולי 758888
זו שלנו?
אפילו זה כבר לא בטוח.
אוטוטו שאולי 758889
אם כך כנראה שגם מתכונת של שתי גדות לירקון תעבור את בג''ץ.

ובבניין ציון ננוחם.
אוטוטו שאולי 758901
א. לגבי 1,2 - מראש הדגשתי כי זהו דיון בבחינת ׳הכרח בל יגונה׳ - ׳דבר לא טוב שחייבים לעשותו כי האלטרנטיבה גרועה יותר׳ ולכן אין מקום לגינוי.
ב. ובטרם בג״ץ יאשר את מה שהבד״ץ יתיר - מהות ׳יהודית ודמוקרטית׳, או שהרב יתיר את דבר הפריץ הציוני אזכיר ש׳אצל חרדים רבים (אבל לא אצל כולם) היחס אל המדינה הוא עדיין כאל פריץ שצריך בעיקר להימלט מעונשו ולא כאל גורם הנדרש לסדר חברתי תקין ומאחד הכל שותפים לו׳.
אוטוטו שאולי 758903
אם מדובר לשיטתם בפריץ, שצריך בעיקר להימלט מעונשו, מאיפה מגיעה הדרישה שלהם שהפריץ יממן להם לימודי תורה? איך הם מצאו להם פריץ כזה פראייר ואיך זה שהם לא מוצאים כזה בשום מקום אחר בעולם?
אוטוטו שאולי 758905
השילוב או הצימוד של החרדים עם כל פוליטי של מפלגות ייחודיות להם זה החטא הקדמון שהביא למוטציה ההרסנית שקיימת רק כאן.
זה וחוק עידוד הילודה של מנחם בגין.
אוטוטו שאולי 758906
מסימפטומי המוטציה של השבוע: חשמל כשר וחרם פוליטי בתואנת 'כשרות'.
מנסח זאת יפה כותב המאמר:
"כפי שהוכח שוב ושוב, הכשרות בישראל, כמו הגיור, אינה אלא מנגנון ממוסד של סחיטה באיומים. כסות דתית שרירותית שמחפה על מפעל של הלבנת הון והעסקת אלפי עובדים מיותרים. ולכן אין בעיה לספסר בתעודת כשרות כדי להכריע ויכוחים פוליטיים."
אוטוטו שאולי 758908
לא סתם. אבי בראלי כותב שהחשמל הכשר עבר כחלק מדיל: האוצר רצה לקדם בניית כמה תחנות כוח וידע שהוא צריך לתת דמי מעבר ליו״ר ועדת הכספים. אלא מאי, בסופו של דבר ממוסמס אישור הקמת תחנות הכוח והאתנן משולם לשווא.
אוטוטו שאולי 758909
בכל פעם שאני לא שם לב לכתובת הקישור האתר המעצבן של הארץ מודיע לי שדמוקרטיה לא נגמרת בבחירות ולכן עלי לשלם 4.90 ש"ח. האמת, חשבתי שמחיר הדמוקרטיה קצת יותר גבוה.
אוטוטו שאולי 758910
הדבק את הכתובת בחיפוש כאן: https://archive.org/ ובעיותיך ייפתרו‏1.

1 טוב, לא כולן.
אוטוטו שאולי 758923
לפני כמה דקות התעסקתי קצת עם "פרחים לאלג'רנון", כך שכאשר הפתרון שנתת לי הוביל אותי לאיזה לוח שנה משונה ואחרי עוד כמה לחיצות עכבריות קיבלתי רק כמה שורות מתחילת המאמר‏1 (אני מניח שזאת רק ההתחלה שלו) התחלתי להרגיש סחרחורת ורעד קל בידיים. קלונקס פתר את הבעיה, תודה.
___________
1

"יש איזו קורלציה טרגית, צריך לומר את האמת, בין הרשויות החזקות, שברובן מייצגות את ההתנגדות לרפורמה המשפטית הצודקת, לבין (ההתנגדות לקרן הארנונה)... אני מעלה דברים שהם לא נעימים. אני לא חושד בכשרים. אבל כעובדה, הרשויות החזקות, שהן הנפגעות הגדולות ביותר (מקרן הארנונה), הן הרשויות שבהן רוב התושבים, והן עצמן, תמכו במחאות נגד הרפורמה. אפשר לבדוק את זה". במילים אלה הסביר ביום חמישי מרכז הקואליציה בוועדת הכספים, ח"כ אליהו רביבו (הליכוד), את הסתייגותו מהמחאה נגד תוכנית משרד האוצר להלאמת כספי הארנונה."
אוטוטו שאולי 758912
חשוב להזכיר ש׳מוטציה׳ זאת נולדה במשמרת של ממשלת בנט לפיד.
אוטוטו שאולי 758913
א. המוטציה שתיארתי קיימת כבר עשרות שנים.
ב. לגבי הסימפטום הנוכחי עליו דיברת - אולי, אבל אני לא מבסס את העובדות שלי על ציוצי שופרות, כעקרון.
אוטוטו שאולי 758914
התייחסתי לעניין החשמל ׳הכשר׳.
אוטוטו שאולי 758921
כרגיל, אלוקים נמצא בפרטים ההטנים.

בקגע שהפרוייקט מתבצע ע"י חברת חשמל ש*איננה מתכוונת לגבות תעריף מיוחד עבור החשמל המוכשר* תוך *הבטחה-חה-חה* שבעוד כמה שנים המתקן יימכר לחברה פרטית ואז הכל יבוא על מקומו בשלום, כל שוטה מקומי או גלובלי מבין שהוא יהיה זה שיממן לצדיקי הדור את עונג שבת שלהם, כאילו המילארדים שנשפכים עליהם בימים אלה ישירות אינם מספיקים. כל זאת, כמובן, רק באופן זמני עד בואו של משיח צדקנו.

ואגב, כמה הסכמים קואליציוניים יעברו עד שהחשמל בבתי החולים יוכשר אף הוא? ובצבא (לטובת שני האברכים שטעו בדרך מלשכת הגיוס הביתה)?
אוטוטו שאולי 758928
קטונתי להבין את הצורך בחשמל 'כשר' לאדם המאמין. הנושא הזה היה אמור בכלל להיות פתיר על ידי אכיפה וסגירת/החרמת כל הגנרטורים שמייצרים את החשמל 'הכשר' בשבת מטעמי בטיחות או מטעמים בריאותיים בשל השימוש בסולר. אני מניח שהתוכניות כיום פותרות את האי אכיפה באמצעות מעקפים נקודתיים בסיוע נימוקים בטיחותיים.

ואגב משיח צדקנו - ישנה טענה שהחרדים עונים כיום על ההגדרה המלאה של 'תנועת תחייה דתית' והם נמצאים בשלב השלישי שמוגדר כ'ניצחון והתבססות'. בשלבים הבאים - כך לפחות לפי בראון - הרוטינה והגעגועים (רומנטיזציה), אמורים לשנות את התנועה הזאת באופן משמעותי. ככל הנראה - לא נחיה ולא נראה.
אוטוטו שאולי 758930
"קטונתי להבין את הצורך בחשמל 'כשר' לאדם המאמין" - זה בגלל שעגלתך ריקה.

מתוך חשמל_בשבת [ויקיפדיה]: "על אף הצדדים שהעלו פוסקים להקל בשימוש בחשמל המיוצר על ידי יהודים בארץ ישראל, בירושלים ובבני ברק ובשאר חלקי הארץ ישנם כ-‏30,000[דרוש מקור] בתי אב חרדים אשר נוהגים על עצמם איסור שימוש ברשת החשמל בשבת, בעיקר בהתבסס על פסקו של החזון איש, ומשתמשים בשבת בחשמל המיוצר באופן פרטי, על ידי גנרטורים של הקהילה או במצברים פרטיים הממוקמים בדרך כלל בדירה. ההתקנות נעשות בדרך כלל באופן פיראטי ולעיתים מסוכן, בהיעדר יכולת חוקית לייצר חשמל ללא רישיון".

הצעתך לפתור את הבעיה ע"י אכיפת החוק (בהנחה שיש חוק מתאים) היא, אכן, הלצה נאה. מי המשוגע שיתעסק עם אכיפת חוק בערים חרדיות בשעה שאפשר לפתור את העניין בקלות ע"י הזרמה של כמה מאות מליוני שקלים?
אוטוטו שאולי 758935
1. >>כ-‏30,000[דרוש מקור] בתי אב חרדים << בתי אב זה דירות. שכונה עם 30,000 דירות.
2. על אותו בסיס יכולים לבוא כעת אזרחים ולבקש חשמל ירוק. אם להם יש חשמל כשר, אנחנו רוצים חשמל ירוק.
אוטוטו שאולי 758916
מדהים איך כל פעם שבודקים טיפה לעומק איזו טענה ביביסטית, הטענה מתפרקת תוך כמה דקות.
במקרה הזה היה מספיק רק לקרוא את מה שעמית סגל בעצמו העלה.

כתוב: "מוצע להקים צוות שיבחן דרכים למיסוד והפעלת איים אנרגטיים ויקדם פיילוט מוסכם..."
עמית סגל טוען: "ממשלת לפיד בנט אישרה פיילוט לחשמל כשר"
זה מספיק להבין שסגל לוקה באופן חמור בהטיית האישוש במקרה הטוב או משקר במקרה הרע. אבל רק כדי לחדד את ההבדל בין שני הדברים:
הצוות הוקם? הוא הגיש מסקנות? הגוף הרלוונטי בכנסת או בממשלה קיים דיון על המלצות הצוות? הייתה עבודת מטה במשרד האנרגיה?
או שהממשלה אישרה להקים פיילוט לפי דרישה סקטוריאלית של המפלגות החרדיות בלי שום דיון מקצועי, במסגרת דיל שנרקח מעכשיו לעכשיו כדי לפתור בעיה שהייתה ידועה חודשים אם לא שנים רבות מראש?
אוטוטו שאולי 758917
תהיתי להוסיף כמה מילים למה הבעיה היא לא עם "חשמל כשר בשבת", אלא עם המודל הספציפי בו הממשלה בחרה כדי לספק חשמל כשר בשבת.
כמה דקות לאחר מכן נתקלתי בכתבה הזאת, שמסבירה את עיקר הכשלים:
אוטוטו שאולי 758919
תודה על הקישור. כשל רבתי . זהו פרויקט לחברות פרטיות שאמור לתת להם גב כלכלי לעתיד. אין גבול לבריונות הכלכלית של נספחי וכשלי העבר.
אוטוטו שאולי 758918
איני בא לסנגר על הטיותיהם של אייטמי עיתונאי ערוץ 2 - מימין ומשמאל, אבל מכאן ועד לקבוע מסמרות שכל פעם שבודקים טענות של מצביעי הליכוד או הימין הרי שמתפרקות במין חוקיות - זאת התנשאות.
מכל מקום, אם אני אמור על כל ציוץ לאשש אותו עובדתית, אולי כדאי להבהיר מראש כל אימת שאצטט ציוצים שכל הציוצים המצויצים טרם אוששו עובדתית או לוותר בכלל על המנהג המגונה הזה לצטט ציוצי עיתונאים.
אוטוטו שאולי 758924
לא התנשאות יש כאן, אלא עיגול: הניסוח המדוייק צ"ל "מדהים איך ב 0.00003 ± 99.9995 אחוז מהפעמים שבודקים טיפה לעומק איזו טענה ביביסטית, הטענה מתפרקת תוך כמה דקות".
אוטוטו שאולי 758927
אבל יודע מה? אתה צודק משתי הבחינות.
ראשית, אנסח את דבריי מחדש: כל פעם שאני בדקתי טענה ביביסטית, היא התפרקה תוך כמה דקות.
שנית, אתה צודק - יש פה מידה לא מועטה של התנשאות, אבל היא טמונה בעצם השימוש במילה "טענה ביביסטית".
טענות ביביסטיות אינן "טענות של מצביעי הליכוד" או "טענות של הימין". איזה חלק ממצביעי הליכוד מעוניין לדעתך בחשמל כשר, ומה הקשר בין חשמל בשבת לימין?

טענות ביביסטיות הן טענות שטחיות, פסקניות, לרוב שגויות עובדתית ושמטרתן היא לצייר תמונת עולם בה יש דבר שנקרא "ימין", שתומך בקואליציה ומתאפיין בתכונות חיוביות, ו"שמאל", שמתנגד לקואליציה ומתאפיין בתכונות שליליות. כמעט תמיד זה בא על חשבון העובדות, כי המציאות לרוב מסובכת, אפורה, וקשה להעביר אותה בציוץ של 160 תווים או משפט מחץ שקל לזכור ולשלוף בנסיבות המתאימות.
נניח אפילו שהטענה נכונה ב-‏100%, ובנט ולפיד חתמו על הפיילוט במתכונת זהה לחלוטין למה שאושר בממשלה. זה אומר שהתוכנית טובה? רעה? למי אכפת, העיקר שהשמאל צבוע.

ושהיה ברור - הנטיה לאמץ טענות שטחיות שלא מבוססות על בדיקה שמטרתן היא לגרום לדובר להרגיש שהוא בצד ה"נכון" היא אוניברסלית. גם אני תופס את עצמי מדי פעם פולט שטויות כאלה. זה שלא קראת בזהירות ובביקורתיות את הסריקה שסגל העלה זאת נטיה טבעית שאני מבין ב-‏100%. ההבדל הוא שבקרב תומכי הקואליציה יש מנגנון שלם שמטרתו להפיץ דברים כאלה, וזה מה שמעלה לי את הסעיף.
אוטוטו שאולי 758936
1. לעצם הציוצים בטוייטר או בטלגרם של העיתונאים הישראלים - שמהם אני צורך את רב המידע המפורסם בתקשורת- לכל עיתונאי בעל שם, יש מגוון ערוצי תקשורת שאיתם הוא מעביר את המידע שהוא מקבל מגורמים ממשלתים או אחרים. כשעמית סגל למשל מדווח בטלגרם ידיעה פוליטית, הרי שבמיידית הטקסט הזה מוקלד גם על ידי ספי עובדיה, מיכאל שמש ודפנה ליאל ועוד רבים וטובים שגם הם קיבלו את המידע מאותו גורם, רק שעמית קצת יותר מהיר/פזיז מהם לפרסם וההרגשה של הצרכן הסופי היא שיש התקפת ציוצים שכולם אחידים בתוכנם. מהירות כתיבת האייטם ואחידותה בקרב כל הצייצנים, יוצרת רושם שהנה כי כן - יש לנו כאן הכרעה 'חד משמעית' אודות נכונות האייטם שכן כולם דווחו אותו.

אישית אני יכול להעיד על עצמי שאני מאוד מתקשה לקרוא כתבות ארוכות בעיתון מודפס או אלקטרוני ומוותר על זה לטובת קריאת אייטמים קצרים או קצת מעבר לזה מבלי להתחייב לתוכנם, אלא רק כדי להשאר בתמונה ולדעת שישנה טענה כזאת שהיא לא בהכרח נכונה. נראה אם מראש אני נדרש לאמת את תוכן המודעות ולקרוא אותן בעיון, אני אעדיף להבין את המצב 'על פי הכותרות' ולא בהתאם לעובדות ובכל מקרה תמיד לטעון להגנתי שט.ל.ח. האלטרנטיבה הנכונה היא פשוט להמנע מלצטט את האייטמים הללו בכל מקרה ובכך לחסוך את המבוכה כל פעם מחדש כאילו שמצטט 'השקר' או 'אי הדיוק' הוא השקרן בעצמו או לפחות הסייען לשקרן. בכל מקרה, הספקנות הכללית היא מעלה נכונה תמיד.

2. **'טענות ביביסטיות אינן "טענות של מצביעי הליכוד" או "טענות של הימין"** זהו גוש ה-‏64 או גוש הימין כמו הגוש הקודם שקיבל את התואר 'גוש השינוי' ‏1. מצביעי הליכוד בחרו בבנימין נתניהו. הימין בחר בבנימין נתניהו. לטעון כעת שיש הבדל בין 'טענות ביביסטיות' לבין טענות של 'מצביעי הליכוד' היא לא ברורה.

3. לעניין החשמל הכשר - אף אחד לא יודע במה מדובר. לרבות החרדים עצמם.

--------------
1 כל טענה שמואשמת ב'אשמת הביביזם' או כלשונך 'טענות ביביסטיות' היא מראש טענה שהלגטימיות שלה להטען מוטלת בספק משום היותה 'ביביסטית'. מאחר ואנחנו באמת מנסים לנהל דיון עניני, אני שואל את עצמי תמיד איך אפשר לנהל אותו במרחב התקשורתי כאשר כל מי שבחר בבנימין נתניהו הוא מראש חשוד ב'ביביזם'? איך אפשר לנהל אותו כאשר כל דיון אינטרנטי כללי או איילי ואפילו פרונטלי שמוכתם ב'דעות ביביסטיות' הוא מראש אמור להכנס למגננה. ואגב, 'ביביזם' - הערך הויקפדי בעברית של ביביסטים [ויקיפדיה] אמור להקרא לא מהערך המלוטש אלא מתוך מהשיחות שמאחורי הערך. ומכאן שלדעתי כל עוד אין ערכים פוליטיים מקבילים ומקובלים כדוגמת: 'לפידיזם', 'ליברמניזם', 'גנציזם' ואפילו 'מיכאליזם', הרי הייחוס לנתניהו ולמצביעיו או לתומכיו את התואר 'ביביזם' כן נכלל בגדר התנשאות על הצד השני וזאת מבלי לבדוק אם באמת הן נכונות או לא.
אוטוטו שאולי 758938
1. מה שמתואר הבפסקה הראשונה שלך היא חלק מאותו מנגנון שהזכרתי קודם.
ואין לי מושג איך אפשר לצרוך חדשות פוליטיות באופן בו אתה עושה את זה. זה כמו לבוא לטיפול במוסך ולומר "אני לא מבין במכוניות, ומאוד לא נעים לי להתמקח על מחיר. הנה צ'ק פתוח, תעשו את מה שצריך ותמלאו את הסכום".

2. בעיני, "ביביסטים" זאת לא מילת גנאי כללית למצביעי הליכוד. זאת צורת מחשבה שמתבססת על שבטיות ותומכת בקואליציה מפאת הזיהוי שלה בתור "ימין" בלי קשר לאידאולוגיה המוצהרת או המעשית של הליכוד או הקואליציה. הסיבה שקוראים לזה "ביביזם" אבל אין "לפידיזם" היא כי נתניהו הוא זה שעודד את צורת המחשבה הזאת, ויצר מנגנון שמטרתו להנחיל אותה בקרב הציבור. הסברתי למה הטענה של סגל היא ביבסטית בהתבסס על התוכן שלה, מבלי לומר מילה אחת על נתניהו, הליכוד או מצביעיו. את הרכיבים האלה אתה הבאת לשיחה. אם תשים לב, חלק גדול ממי שמפיץ טענות ביביסטיות בכלל הצביע לציונות הדתית והלכה למעשה נמצא מימין לליכוד. זה כי מדובר בתעמולה שיוצאת מבפנים החוצה ומטרתה לשכנע את הציבור הרחב, מבלי שהדוברים בהכרח יאמינו לטענות. שוב, כל שנדרש מעמית סגל כדי להבין שהוא טועה זה לקרוא בזהירות את הצילום שהוא עצמו העלה. או שהוא עשה עבודה עיתונאית גרועה, או שהוא שיקר.

3. מי שקורא קצת לעומק יודע :)
אוטוטו שאולי 758939
1. "אני לא מבין במכוניות, ומאוד לא נעים לי להתמקח על מחיר. הנה צ'ק פתוח, תעשו את מה שצריך ותמלאו את הסכום" - זה לא מה שרובם עושים כשהם באים למוסך? אני מודע למגבלות שלי לקבל הרבה מידע בנושאים הפוליטיים ובכלל הנושאים העומדים על-הפרק הציבורי ולהכנס לעומקם של דברים ולשקלל אותם בצורה מיטבית וראויה ולקבל החלטות שיכוונו אותי לכלל גיבוש דיעה מוצקה ומבוססת בנושאים אלו. כאשר אני נדרש אגב שיחה/דיון/רעיון - אני (אולי) אעשה זאת, אבל ככל שלא נדרשתי לכך - למה לי לדעת מעבר למה שכתוב בגוף הכותרת עצמו? בתרבות הטיקטוק סרטון מעל 15 שניות הוא בחזקת אמל"ר. אני מאוד 'שטחי' בסעיף זה ואני מודע לכך.

2.1. "צורת מחשבה שמתבססת על שבטיות ותומכת בקואליציה מפאת הזיהוי שלה בתור "ימין" בלי קשר לאידאולוגיה המוצהרת או המעשית של הליכוד או הקואליציה" = "צורת מחשבה שמתבססת על שבטיות ותומכת באופוזיציה מפאת הזיהוי שלה בתור "שמאל מרכז" בלי קשר לאידאולוגיה המוצהרת או המעשית של יש עתיד והממלכתי או כלל הקואליציה"

2.2 "הסיבה שקוראים לזה "ביביזם" אבל אין "לפידיזם" היא כי נתניהו הוא זה שעודד את צורת המחשבה הזאת, ויצר מנגנון שמטרתו להנחיל אותה בקרב הציבור". את זה אתה צריך להסביר ולנמק ולהוכיח שבאמת נתניהו באופן מודע ובכוונת מכוון עודד צורת מחשבה שכזאת. ככל שאני יודע, השבטיות הישראלית היא לא המצאה של ב.נתניהו.

2.3 לדעתי עמית סגל היה מהיר מידי - כהרגלו וטבעו - בכתיבת הכותרת. בשעה 13:46 הוא מטלגרם (130K עוקבים 55.4K צפיות לציוץ 911 לייקים ו-‏580 דיסלייקים) ש'אושרה תכנית החשמל הכשר'. בשעה 13:57 הוא כותב 'השבוע לפני שנה: ממשלת לפיד בנט אישרה פיילוט לחשמל כשר' עם 56.2K צפיות לציוץ 1022 לייקים ו-‏127 דיסלייקים. מיכאל שמש ע11 (11K עוקבים וכ7K צפיות לציוץ) מדווח ש'הממשלה תאשר ביום ראשון החלטה שתקדם את החשמל הכשר בשבת באמצעות מתקני אגירה בהתאם להסכם הקואליציוני עם המפלגות החרדיות'. התוספת השנייה של עמית הייתה מיותרת. אבל מאחר וכולם כבר צייצו את זה בצורה כזאת או אחרת, הרי שתוספת זאת שקיבלה יותר לייקים מדיסלייקים כמו בדווח הקודם, נותנת משקל לטענתך אודות השבטיות, אבל כאמור בעידן השבטים כולם שבטים.
אוטוטו שאולי 758941
2.4 רשימת ערוצי הטלגרם הפופולריים בישראל
2.5 האם רוב השמות שפורטו ככוכבי הרייטינג ברשימה אינו עם מאפיינים ׳ביביסטים׳ כאלו ואחרים? או לפחות לשיטתי מהצד הימני? ומה זה אומר מבחינת חופשיות הפלטפורמה בניגוד לפייסבוק וואטספ ועד לאחרונה טוייטר?
אוטוטו שאולי 758942
>> להסביר ולנמק ולהוכיח שבאמת נתניהו באופן מודע ובכוונת מכוון עודד צורת מחשבה שכזאת.

אני יכול לסייע כאן, כי כבר אותגרתי בעבר לעניין הזה, ונראה לי שעמדתי בו בתגובה 710100 שכן היא נותרה ללא מענה מצדו של דב הקפדן (מה עם דב באמת?).

כתבתי מספר פעמים בעבר שנתניהו לא המציא את השבטיות הישראלית וגם לא הראשון שרכב עליה (ש"ס עשו זאת בהצלחה רבה לפניו), אבל הוא פילג מעמדת ראש הממשלה! ראש הממשלה שאמור להיות של כולנו, אבל מדבר ב"אנחנו" ו"הם".

ולפני שמתחילים עם ווטאבאוטיזם אני רוצה להבחין אבחנה חשובה- את האמירות המפלגות והמתנשאות המפורסמות של אסמול אמרו אמנים ובדרנים- טופז, דיין, גרבוז, קוטלר. את האמירות המפלגות, המתקרבנות והמשסות של הימין אומרים פוליטיקאים בחסות ראש הממשלה.
בגין אמנם עשה מטעמים מהנאום של טופז, אבל המסר המסכם שלו היה מאחד (ברזני ופיינשטיין עולי הגרדום- יהודים! אחים!).
אוטוטו שאולי 758946
מה עם דב וידידיה ?
לגבי נתניהו - האיש עיזה עיוורת שניצח רק כי הוא שומע טוב. אבל עדיין הוא לא ראוי לקבל ערך ויקפדי בנושא התנהלותו הפוליטית.
אוטוטו שאולי 758943
2.1 כבר אמרתי שמדובר בתופעה אוניברסלית, ולכן היא קיימת בכל האידאולוגיות והמגזרים. ההבדל הוא שבקרב תומכי הקואליציה יש מנגנון שלם שמטרתו להפיץ דברים כאלה, וזה מה שמעלה לי את הסעיף (אם יש לך דה ז'ה וו - זה ציטוט מהודעה קודמת השיחה הזאת).

2.2 לא אמרתי שהשבטיות היא המצאה של נתניהו. שוב, נתניהו הוא זה שעודד את צורת המחשבה הזאת ויצר מנגנון שמטרתו להנחיל אותה בקרב הציבור.
אתה שם אותי במצב בעייתי. להסביר דבר כזה יהיה ארוך, ויכלול לינקים לפייק ריפורטר, כתבות על הסביבה הרגולטורית של ערוץ 14, קשרים בין נתניהו לביביסטים ידועים, וציטוטים של נתניהו וח"כים אחרים מטעם הליכוד. לקבץ את הכל זאת עבודה שהייתי נתרע ממנה בנסיבות רגילות, ואתה בכלל אומר שאין לך סיבה לקרוא כתבות ארוכות, מה שמוריד לי את החשק עוד יותר. ומה אתה מבקש בדיוק, אם כתבות ארוכות לא מתאימות לך?
אגב, זה חלק מהתהליך הפסיכולוגי שהופך את המנגנון הביביסטי למוצלח - אם אתה נתקל בטענה שתואמת את הפוזיציה שלך, אתה מאמץ אותה בערבון מוגבל מבלי לבדוק. אם אתה נתקל בטענה שנוגדת את הפוזיציה, אתה דוחה אותה בערבון מוגבל מבלי לבדוק. עם הזמן, גם ה"בערבון מוגבל" משפיע על תפיסת העולם.
אוטוטו שאולי 758945
2.1 צודק, אולי רציתי לחזק את גישתך.
2.2 הפיצול בין השבטים (באמצעות הברית עם החרדים והימין הציוני) כנגד מפלגות המרכז והשמאל מיוחסים לנתניהו ובמיוחד לנוכח ה׳הם’ לא יודעים מ96׳ (?).

הרעיון שבו כל הדעות מחולקות בהתאם להם ואנחנו מיוחסים לתקופתנו אנו או בפוליטיקת הזהויות. זה לא קשור לשום מנגנון דמיוני שפותח במעבדות ביביטק. אני מעדיף את גישה הזאת מטעמי זהירות. הכל בערבון מוגבל כשאני מראש מוגבל.
אוטוטו שאולי 758944
1. כשאתה בא למוסך לעשות טיפול שיגרתי והוא אומר לך שג'ורג' סורוס, הוגו צ'אווס וא. ברק (שניהם?) דפקו לך את הקרבורטור ותיקון יעלה 30 אלף שקל, סביר שתלך לבקש חוות דעת שניה. אחרי שתפסת את בעל המוסך בשקר פעם אחת, סביר שתלך לבקש חוות דעת שניה על כל מה שהוא אומר לך. אחר שתפסת את בעל המוסך משקר לך שלוש פעמים, סביר שלא תלך אליו יותר. זה לפחות מה שנשמע לי סביר.
אוטוטו שאולי 758947
המוסכניק הוא בחור מאוד כריזמטי, והוא מספר לך שהכל באשמת המוסך הקודם שתיקנת בו את האוטו (פעם אחת, אצלו אתה מתקן עשרים שנה), שהפועלים הערבים שלהם הרסו הכל והוא צריך לתקן את הנזק. תן לו עוד כמה שנים והאוטו יהיה בובה.
אוטוטו שאולי 758948
א. תחשוב על מי אתה מדבר: יורם שפטל, אראל סגל, ינון מגל, שמעון ריקלין... יכול להיות שאני לא מבין משהו, אבל למיטב הבנתי יש להם ביחד פחות כריזמה מקקי של כלב.

ב. וגם אם היה מדובר במלכי הכריזמה, כמה אתה יכול נאיבי לא לבדוק לפני שאתה קונה טענה מופרכת כל כך.

ג. ונגיד ונפלת פעם אחת, איך אפשר ליפול בפעם השניה?! גם האדם הכי כריזמטי בעולם צריך לאבד את האמינות ברגע שנתפס בשקר.
אוטוטו שאולי 758952
התכוונתי לנתניהו עצמו, השאר הם הפועלים במוסך.
הפועל אומר- תראה פה- דפקת את המשולש, וגם יש מצב שהנאבה נהרסה, ואתה מסתכל ואומר כן כן, ואין לך מושג על מה הוא מדבר. הוא לא צריך כריזמה. אבל אחר כך אתה יודע להגיד שהמשולש היה דפוק ואולי גם הנאבה נהרסה.
המוסכניק אומר- אל תדאג, אני אסדר לך הכל, ויש לו כריזמה.

תכלס עוד לא קיבלתי תשובה מאף אחד לשאלה במה הרפורמה המשפטית תועיל למישהו שהוא לא החרדים והמתנחלים. אהרן ברק הוא עמנואל גולדשטיין השנוא ואל תבלבל אותם עם עובדות שהנאבה דווקא בסדר ולא צריך להחליף אותה, כי אף אחד לא יודע איך נראית נאבה, לא כשהיא בסדר ולא כשהיא דפוקה.
אוטוטו שאולי 758954
לנתניהו יש כריזמה? רק לי הוא תמיד נראה כמו מוכר מכוניות משומשות שלחוץ להפטר מהגרוטאה?

נראה לי שללכת למוסך, לשמוע מהפועל שיש מצב שהנאבה נהרסה ושהמחיר יהיה חצי מעלות הרכב ולא לבקש חות דעת שניה זה רשלנות צרכנית.

אני מציע לך להקשיב ליובל אלבשן, הוא מנמק די טוב למה צריך רפורמה לדעתו.
אוטוטו שאולי 758949
1.1 ואם ביקשתי חוות דעת שניה, מניין לי שחוות הדעת השניה לא שקרית, או לפחות לא מדוייקת?

1.2 ענף התקשורת והתוצר הסופי שלו (הידיעה התקשורתית), שונה מענף מכונאות הרכב ומתוצריו (תיקון הרכב). הידיעה התקשורתית ניתנת בחינם ובמהירות האור.תיקון הרכב עולה כסף וכרוך בהשקעת זמן מצד מזמין השירות. אם מתוך תריסר הידיעות התקשורתיות החינמיות שאקבל לטלפון החכם שלי אגלה שידיעה אחת של ערוץ 999 היא לא נכונה או ששיחקו עם המסרים שלה בצורה לא הוגנת, תדלק לי מנורה אדומה שתתן לי התראה שהערוץ הזה קצת 'חרטטן'. אם לאורך זמן אגלה שהערוץ הזה 'חרטטן ברמות על', אני עדיין אמשיך לקבל ממנו 'תוצר סופי' חינמי (שיופסק ברגע שהוא ידרוש ממני כסף), אבל רמת האמון שלי בתוצריו תשאף לאפס והוא יהווה עבורי מעין דוגמא מול היתר שלא 'מקשקשים'. בנסיבות אלו למה לי לבקש חוות דעת שניה לגבי הערוץ הזה ? זה כמו שאני הולך ברחוב ואני שומע כל מיני שירים (שבוקעים מהרמקול ולא מהראש שלי), אני אחליט איזהו שיר אני רוצה לשמוע ( אם זה אפשרי) או לא למרות שכולם מנוגנים ברקע. החריג בענף התקשורת בישראל הוא 'הארץ' שכן גובה כסף עבור ידיעותיו. מאחר ו'הארץ' הוא סוג של מונופול בענף התקשורת למגזר האזרחי בגוש השמאל-מרכז, הרי שגם אם הוא יחרטט מידי פעם (והוא מחרטט), עדיין הוא ימשיך לקבל כסף מהמנויים שלא יטרחו אפילו לבקש חוות דעת שניה כי אין מי שיתן אותה.
אוטוטו שאולי 758953
1. אם יש פער גדול בין שתי חוות הדעת הולכים לחוות דעת שלישית. ככה לא עושים כולם?

2. כסף הוא לא המשאב המוגבל היחידי בעולם. גם זמן, אמון וקול בקלפי הם משאבים מוגבלים. בכל מקרה: "אם לאורך זמן אגלה שהערוץ הזה 'חרטטן ברמות על', אני עדיין אמשיך לקבל ממנו 'תוצר סופי' חינמי (שיופסק ברגע שהוא ידרוש ממני כסף), אבל רמת האמון שלי בתוצריו תשאף לאפס" הלוואי וזה היה נכון (לא יודע לגביך, אבל לגבי רוב הצרכנים של פוקס, למשל, ברור שזה לא נכון).
אוטוטו שאולי 758955
כשמדובר בערוצים כמו Fox news או ערוץ 14, כל האנלוגיה למוסך ו/או חוות דעת שלישית ו/או למקומות שנותנים שירות אבל מעגלים איזו פינה פה ושם מתפוררת . אלו לא ערוצים שקצת מעקמים את המציאות על פי הפוזיציה. אלו גם לא ערוצים שמידי פעם מתפלק להם איזה שקר קטן או גדול. אלו ערוצי פרופוגנדה לכל דבר שמשקרים ביודעין לקהל שלהם כשיטת עבודה. הם לא רק פולטים שקר פה ושם אלא דואגים לחזור על השקר שוב ושוב ומזוויות שונות. מושגים כמו אמת או שקר הם לגמרי לא רלבנטיים שם. הקריטריון היחידי עליו הערוצים הללו עובדים הוא ״האם קהל היעד שלנו יאהב לשמוע את זה״. אין שם שום קריטריון אחר.
אוטוטו שאולי 762858
ממעריב:
הסופר ופאנליסט ערוץ 14 ארנון איתיאל פרסם אתמול פוסט ובו ביקש סליחה, התנצל בפני עוקביו, והודה כי היה "בורג במכונה שהביאה עלינו את האסון". עוד כתב איתיאל על תפקידו בערוץ: "השתתפתי בפרויקט שטני של עיוות האמת ושיווקה להמון. שיקרתי. מה שעניין אותי לא הייתה ארץ ישראל, הכל היה זיוף".

אוטוטו שאולי 762861
הכי עצוב/משעשע זה איך מאוד מהר מחק את הפוסט והתחיל לתאר את המסע ה״רוחני״ שהוא עבר וזה מוביל אותו עוד יותר ימינה ועוד יותר לפאר את ערוץ 14.
(באנלוגיה) כמו סמוטריץ׳ שהצהיר על כך שהם נכשלו ושהוא לוקח אחריות על מה שהיה וגם דואג להוסיף ולהדגיש שיהיה אחראי גם על מה שיהיה. אנשים שעונדים את הכשלונות שלהם כתגי הישג. הרי אלו רק מהמורות בדרך שלהם אל הגאולה וזה רק יכול לחזק ולחשל אותם. דברים בעולם שעלולים לגרום להם לפקפק בעצמם? אפילו לרגע? חס וחלילה.
אוטוטו שאולי 762862
הצעת מכרז.
מאתיים סנדות באורך 3 מטרים.
שתי חביות זפת 200 ק"ג.
עשרים ק"ג נוצות.
הצעות אפשר לשלוח למערכת.
אוטוטו שאולי 762881
אני מתקשה להבין למה אני פחות מאמין, שיש סופר ופאנליסט בשם ארנון איתיאל, שיש אדם בוגר, ועוד סופר, שכותב: "הייתי הימני המגניב הזה, מצד אחד חילוני עם טבעות ומצד שני לאומי ולא מתפשר. מהמם. הייתי החתיך של החיים שלי..." בלי אירוניה או שיש אדם בוגר, ועוד סופר, שכותב: "ערוץ 14 הוא אור גדול שזרח על עם ישראל. כל דקה שניתנת לי להופיע שם היא זכות גדולה. מה שמתרחש שם באולפנים זו עבודת השם בפועל". אבל, כן, ויקיפדיה אומרת לי שקיים אדם כזה.
אוטוטו שאולי 762890
המציאות האבסורדית בה אנו חיים עולה על כל דמיון.
אוטוטו שאולי 762898
ייתכן וברשותו של אותו אדם חומרים כימיים טובים במיוחד שעוזרים לו להפיק את התוצרת הפסיכדלית הזו.
One pill makes you taller, and one pill makes you small.
אוטוטו שאולי 758956
1. לא ביקשתי חוות דעת שלישית. הטלתי ספק בעצם הצורך בחוות דעת שניה כשאין לי אמון כללי במעריכים או בתחומים בהם אני לא מבין מאומה. המונח 'חוות דעת שניה' כהליך ביקורתי יזום, לא יכול הרבה לסייע כאשר חוות הדעת הנדרשת היא בענפים בהם כל חוות הדעת מתבססות על ממוצעים. אם המומחה הראשון נתן את חוות דעתו על סמך ממוצעי השנה האחרונה, מה יועיל המומחה השני/השלישי אם גם הוא יתבסס על אותם ממוצעים? גם בענפים שכל המידע בהם הוא שיקרי או בלתי אמין או בלתי ידוע, גם שם מה תועיל חוות דעת שניה. גם בהיבט הרפואי, חוות הדעת הנוספות לא ניתנות בכל מקרה חשש לשפעת, למרות ששפעת יכולה גם להרוג.

2. לא תמיד בעבר הבנתי את ההבדלים בין ערוצי התקשורת ואת הכשלים שלהם בעידן הנוכחי ובמיוחד לאור השינויים במציאות הטכנולוגית. אבל כיום קשה להיות תמים ולהניח שיש ערוץ תקשורת אחד שלא חף מעיגולי פינות עיתונאיות ושימוש לרעה באייטמים תקשורתיים לטובת שיקולים מסחריים או ערכיים.
אוטוטו שאולי 758960
1. הבעיה היא שכאן יש לך פוטנציאל שחלק מהמעריכים משקרים באופן מודע. במקרה כזה, ברור שחוות דעת נוספת היא הכרחית. על אחת כמה וכמה שחוות הדעת של המומחה צריכה להשמע מופרכת לכל אדם סביר וברור שיש לו אינטרס לתת אותה.

2. כן, אף כלי תקשורת לא חף מטעויות ואינטרסים. אבל יש הבדל ענק בין הטעויות של הארץ לשקרים הבוטים והמודעים לעצמם של פוקס, ויש הבדל הדרך שבה מוזס מקדם את האינטרסים שלו לבין הדרך שבה מרדוק מקדם את האינטרסים שלו. אם פעם עוד יכלת להעמיד פנים שהם טועים, היום ברור לכולם שהם משקרים בכוונה, במודע ומתוך ציניות מוחלטת (למעשה, זה היה צריך להיות ברור לכולם לפני הרבה יותר מעשור).
אוטוטו שאולי 758963
2. יש לדעתי להשוות בין 'הארץ' (שמאל) לבין עיתון עם אג'נדה ימנית מובהקת שלא קיים. ומאחר ואינו קיים, אז לפחות לעיתונים כדוגמת: 'ידיעות אחרונות','מעריב'-(שמאל מרכז) או 'ישראל היום','מקור ראשון' (ימין-מרכז), אבל בכל מקרה לא מול ערוץ תקשורת פרטי בארה"ב. לא יודע כמה ערוצי תקשורת המזוהים עם הרפובלביקאים וכמה ערוצי תקשורת מזוהים עם הצד הדמוקרטי, האם זה זהה כמו בישראל ערוץ 14 מול 11/12/13 ?

בכל מקרה, היחס לתקשורת אמור להיות מאוד זהיר ולבחון את כל הנאמר בו בחשדנות ולא לתת אמון בכל מספר או נתון. לפעמים חייבים לשלוח את הכתבה לעורך המדור ואין מנוס מ'חינטרוש הד-הוק', כל עוד הוא זורם חלק בגרונם של הלקוחות הסופיים.
אוטוטו שאולי 758964
"היחס לתקשורת אמור להיות מאוד זהיר ולבחון את כל הנאמר בו בחשדנות ולא לתת אמון בכל מספר או נתון" יפה. איך זה מסתדר עם: "כאשר אני נדרש אגב שיחה/דיון/רעיון - אני (אולי) אעשה זאת, אבל ככל שלא נדרשתי לכך - למה לי לדעת מעבר למה שכתוב בגוף הכותרת עצמו? בתרבות הטיקטוק סרטון מעל 15 שניות הוא בחזקת אמל"ר"?
אוטוטו שאולי 758968
לא הבנתי היכן הסתירה. הכל בחזקת ספק עד שיוכח אחרת בעיתונות. דוגמא מהיום - כל הידיעות התקשורתיות ששמעתי/ראיתי היום היו כאלו שלא הקדשתי יותר ממספר שניות כדי לקלוט אותם. כך למשל אפילו על התקיפה בעזה אני למד שצהל תקף וחיסל איזה 2/3 מנהיגים עם עוד כמה בלתי מעורבים. מעבר לזה לא עניין אותי ומכאן שלא נדרשתי לזה. אבל הייתה כתבה אחת שכן עניינה אותי וגרמה לי לבצע חיפושי רשת אודות האישים שבכתבה וכן כניסה לקבצים שמצויים ברשת והכל כדי לאמת ככל האפשר את נכונות ומהימנות המידע שבכתבה. לא הייתי עושה זאת עם שלל הידיעות שמוחי קלט במהלך היום.
אוטוטו שאולי 758926
נחמד.

גם המוטציה שנקראת "משמר הלאום" הוקמה ע"י הממשלה הקודמת, בהובלת בר-לב, ורק הפרטים הטכניים שונו לאחרונה (או לפחות היה איום שישונו). חלק מהמשטרה, מיליציה שכפופה ישירות לבן-גביר, הסמולנים סתם עושים רעש מכל שטות.

לטובת דיונים עתידיים הייתי מציע את כלל האצבע הבא: לא כל נפיחה של ממשלה קודמת מהווה נימוק משכנע לערימת חרא שמונחתת על ראש הציבור ע"י הממשלה הנוכחית.
אוטוטו שאולי 758911
׳הפריץ׳ - להלן המדינה / מדינת ישראל היא זאת החתומה על תקומת החרדים בארץ ישראל לאחר השואה. מן המפורסמות הן שהמדינה מילאה את חלקה בהסכם יששכר וזבולון [ויקיפדיה] וזאת למרות שמעולם היא לא חתמה על הסכם שכזה או לפחות לא הביאה לידעת הציבור על הסכם שכזה. מתחילת שנות ה-‏70 חלק הולך וגובר מהפרטים המממנים את ההסדר/ההסכם הבהירו בפירוש שהם לא מעוניינים להיות חלק מההסכם הזה. יחד עם זאת חלקים גדולים מהישראלים המסורתיים ובמיוחד מבני עדות המזרח כן נתנו הסכמה שבשתיקה או לפחות תמכו בצורה כלשהי ב'הסכם' הנ"ל. מאחר והפרטים מיוצגים על ידי המפלגות, הרי שמאז ומתמיד מפלגות השלטון מאז קום המדינה ועד עצם היום הזה מסכימים ומצהירים שהתמיכה בהסכם הזה שמעולם לא נחתם, לעולם גם לא יופר ‏1. ההצהרות הללו מוקלטות ומתועדות וכולם מצהירים הצהרות אלו עם לחלוחית מה בעין.

הסכם /הסדר זה מחזק את טענתו של משה בק לפיה - 'המדינה הציונית (היהודית) משחדת את האזרחיים הדתיים שלה באמצעות מחוות סימליות וכספים למוסדותיהם'. כלומר 'הסכם יששכר וזבולון' מתורגם בשפת הפוליטית הישראלית לשותפות פוליטית ללא תנאי או שוחד פוליטי וזאת כאשר בפועל זהו שוחד פוליטי מובהק שנותן השוחד חשוד באי כנות כוונתו יותר ממקבל השוחד.

——

1 אני מניח שהפערים בין ההצהרות לבין המציאות הפוליטית שגם בממשלות שהחרדים הם אופ' לוחמת - עדיין ההסכם הזה מיושם.
אוטוטו שאולי 758922
או שמדובר ביחסים עם הסכם הדדי בין שבטים באותו העם או שמדובר ביחסים עם פריץ שיש להשתחרר מעונשו.

אי אפשר גם וגם ולתאר כל פעם את הסיטואציה בצורה אחרת כי זה מתאים באופן רגעי לאיזה טיעון לשעתו.
אוטוטו שאולי 758925
למה לא? מה שמותר לבוהר אסור לחרדים, אוטו אנטישמי שכמותך?
אוטוטו שאולי 758929
כלומר זה עושה רושם של 'כיזופרניה לאומית' לקבוצה החרדית הישראלית - לפחות כפי שזה בא לידי ביטוי בהנהגתה הרוחנית והממסדית שגוועת לאיטה - או כמו שרמז מלומדנו השכ''ג, שזהו מקרה מיוחד של סופרפוזיציה של הפוזיציה. 'הפריץ' הוא הממסד, הפרטים שמרכיבים את הממסד הם 'השותפים' להסכם שלא נחתם.
אוטוטו שאולי 758931
לתאר את זה כפוזיציה בסופר פוזיציה זה לא רע. זה גם מסביר למה התירוצים שלהם קורסים כל פעם כשבוחנים אותם.
אוטוטו שאולי 758890
אוי ואבוי.
שירות לאומי זה מתכון לאסון. אין מוטיבציה (גם לוחם השייטת ה"מורעל" ביותר היה "מתחפשן" אם היה צריך לתייק טפסים בבית-אבות משך 3 שנים), דורש פיקוח לא יעיל (למד"א אין 'משטרה צבאית'), מגביל מאוד מה אפשר לעשות (כמה מקומות כבר צריכים כח אדם לא מיומן? להיפך, הם צריכים אנשים מקצועיים), מונע התמקצעות (אחרי 3 שנים העובד המקצועי עוזב) מונע עבודות מהחלשים בחברה (למה להעסיק שוטף כלים אם "מקבלים" אחד כזה "מהמדינה"?) ופוגע בפריון (3 שנים פחות בפיתוח מקצועי ותשלום מיסים).
גם הוא, חלק מסל של רעיונות עוועים שמנסים לרבע את המעגל, שזה לייצר שוויון + שירות חובה גם יחד. לא יעבוד.
אם יקרה, נגלה עוד 5 שנים או עוד 10 שנים שהוא בדיוק כמו "שירות צבאי לחרדים" כיום: "או שזה לא באמת צבא, או שאלו לא באמת חרדים".

זה מזכיר לי את פתרונות הקסם לבעיות הנדלן בארץ, כמו "מחיר למשתכן", "מעמ אפס" ועוד כל מיני מקסמי-שווא שמנסים גם "לרבע את המעגל", כלומר לגרום לזה שהמחיר יהיה נמוך למרות שההיצע נמוך והביקוש גבוה. הפתרון בנדלן היה ותמיד היה הפתרון הפשוט ביותר להבנה - "הגדלת ההיצע"; הפתרון לבעייה החרדית הוא פתרון מצד התמריצים: להגדיל את השכר לחיילים ולהוריד את הקצבאות, כך שיהיה משתלם כלכלית להיות חייל ולא אברך; אפשר אפילו להשאיר את שירות החובה למי שאינו חרדי, ואם השכר יהיה הוגן - ייתכן שהדבר יגרום לכך שאף יהיו חרדים שירצו להתגייס.
אוטוטו שאולי 758891
אני רואה תמונה שונה.
צה"ל אינו סובל ממחסור בכוח אדם למרות שרק 60-70% מן המחזור מתגייסים. לכן צה"ל מתעסק בהרבה מאד תחומים בהם צבאות אחרים אינם מתעסקים (מורות חיילות, נערי רפול, 8200, גיור, לימוד עברית, השלמת לימודים, בתי ספר שדה, מג"ב, שב"ס, חילוץ והצלה, רבנות צבאית) (סליחה אם השמות לא עדכניים).
הבעייה שיש דיפרנציאציה גדולה מאד בצרכים. יש צורך בשירות סדיר וקבע ממושך של טייסים, ימאים, יחידות מיוחדות וחילות טכנולוגיים. יש צורך בהכשרה ממושכת ובהמשכה עשרות שנות עדכון ושירות במילואים של דרג לוחם ודרג תומך לחימה ויש עודף גדול בתפקידים עורפיים שונים ודרג לוגיסטי אינפלציוני. הדבר האחרון שצה"ל זקוק לו זה חיילים עם 5-6 ילדים או מלש"בים אדוקים בדתם המעמיסים על הצבא דרישות מיוחדות ויקרות (כמו לא להשתמש בחיילות).
אתה צודק ששיוויון בנטל ודיפרנציאציה של השירות זה במידה מסויימת ריבוע המעגל. אבל בני האדם והחיילים שונים מאד זה מזה, כך שהפיתרון המעשי מחייב גמישות רעיונית והתרחקות מאקסיומות קשיחות.
אם אתה רוצה לקיים את הערך של שותפות בנטל ולאוו דוקא שיוויון, אין שום מניעה ששירות לאומי כמורות חיילות או כוח עזר בבתי חולים ובתי אבות ימשך רק שנה או שנתיים. במקביל התשלום והתנאים שיקבלו המשרתים השונים ישקף את ההבדל בצרכים ובאופי השירות.
אני חושב, שבמשך שנים רבות, למדנו להתיחס לשירות בצה"ל כזכות וחובה מבלי להתיחס אם מדובר בשירות קרבי או שירות עורפי. אין שום סיבה שלא נוכל להסתדר עם דיפרנציאציה גם במשך השירות, כאשר החשוב יהיה עיקרון השירות. האם יש לך בעייה להשוות בין חיילות ממש לבנות השירות הלאומי? כל אחד מהם ממלא את חובתו.
יש כאן חבר'ה שמוכנים לשחרר את החרדים מכל שירות לחברה ובלבד שיתחילו לעבוד עם תלוש שכר ולא עם כסף טהור (ממס) ועינך צרה בכך שאברכים ישרתו בבתי החולים, ביד שרה ובזק"א רק שנה במקום 32 חודשים? הלוואי שהם היו מסכימים לכך.
אוטוטו שאולי 758892
צבאות אחרים לא מתעסקים ב"8200"?
אתה בטח מתלוצץ.
אוטוטו שאולי 758893
טוב, אני קצת עתיק. בזמני כ-‏70% מחיילי 8200 היו מזרחיים (ערבית מהבית וככה), כך שהטענות על הסללה נופלות על מוחי המסרב להבין.
היום כנראה אין כל כך דוברי ערבית מהבית והאגף הטכנולוגי\תלפיוני או איך שלא קוראים לזה, אולי השתלט.
בכל אופן בארה"ב לפחות חלקים מסויימים מ-‏8200 נעשה ע"י אזרחים עובדי NSA. אם אתה לא מאמין לי, אתה יכול לעשות בינג' על הסדרה "האשה הטובה". (ואם מאמינים לסדרה, זה המצב גם בקנדה).
בקיצור, ללא שום כוונה להעליב, אחד משנינו לא יודע מה הוא שח וזה בהחלט יכול להיות אני.
אוטוטו שאולי 758894
אני מניח שגם מודיעין של שפות זרות וגם מודיעין טכנולוגיות הם דברים נפוצים בכל העולם, מה-NSA ועד לסינים.
אוטוטו שאולי 758896
אם הבנתיך נכון, תהית איך יתכן 8200 לא בצבא. ה-NSA האמריקאי הוא סוכנות בטחונית שאינה כפופה לצבא (כמו CIA, FBI) ועובדיה הם אזרחים "עובדי מדינה", כמו עובדי השב"כ או המוסד. בסדרת הטלביזיה שהזכרתי יש מדליף מן הסוכנות הנמלט מארה"ב (דמוי אדוארד סנודן כזה) ומקבל מקלט בקנדה בחסות מנהל שירות בטחוני קנדי הרוצה חהשתמש בכישוריו. אני לא מצליח להיזכר אם המנהל הקנדי הזה היה במדי צבא או אזרח.
אחרי שכתבתי מה שכתבתי, נזכרתי בקצין הסייבר תומר שהתאבד בכלא נווה צדק, לפני כשנה. בצה"ל נראה לך טבעי שבחור כזה ישרת ב-‏8200, אבל זה קורה רק בגלל חוק גיוס חובה. בצבאות ללא גיוס חובה, חברה כאלו בכלל לא מגיעים, כך שההיגיון של קיום יחידות טכנולוגיות בתוך הצבא נעלם. ומתקיים השעטנז המוזר הזה של מכוני מחקר וביון שבראשם עומדים קציני צבא, אך העובדים שם אינם חיילים.
אוטוטו שאולי 758897
אני חושב שהמבנה שאתה מתאר אפשרי, אבל לא בטוח שהוא הכרחי וקיים בכל המדינות ללא שירות החובה.
אוטוטו שאולי 758899
NSA כמובן, וגם DARPA, שהמציאה את האינטרנט והיתה שותפה לפיתוח ה GPS, ולמימון העכבר, יוניקס, עיבוד מקבילי, AI ועוד, היא סוכנות ממשלתית במשרד ההגנה, ולא חלק מהצבא.

אצלנו רפא"ל עוסקת בתחומים הרבה יותר מצומצמים. אמצעי לחימה שבארה"ב מפתחות חברות אזרחיות בשיתוף הצבא (Military-Industrial Complex)

באנגליה יש את GCHQ, סוכנות ממשלתית ל SIGINT, ואני לא יודע מי עוסק במו"פ צבאי.
אוטוטו שאולי 758895
מסכים עם כל מה שאמרת, ומהצד השני-

1. כבר עכשיו יש דיפרנציאציה במשכורות החיילים (ובמענק השחרור), ושכר הלוחמים הוא כבר לא בדיחה. אמנם לא דומה למשכורת, אבל החייל יכול להתקיים ממנו ואפילו לממן את הטיול-אחרי-צבא. עוד קצת וזה כבר יהיה יותר ממה שמקבל אברך [קריצה].

2. המטרה הראשונה במעלה היא שילוב. שהחרדים (והערבים!) יהפכו לאזרחים בפועל של המדינה. שיטת הסלאמי עובדת.
אוטוטו שאולי 758902
מסקנתך נכונה לדעתי. צמצום ההטבות לאלו שלא משרתים והגדלת ההטבות לאלו שכן משרתים - הוא הפתרון הפשוט והצודק. גם ההנהגה החרדית תסכים עם עיקרון זה.
אוטוטו שאולי 758904
יש כאן בעיה פוליטית. לדעתך עלינו להצביע בהמונינו לליברמן? הכוח האזרחי הגדול העשוי להקים ממשלה נטולת חרדים הוא גנץ-לפיד והם דוקא תומכים בשירות לאומי.
המסקנות מדבריך מדכאות למדי. עוד מקרה של בעיה ללא פיתרון. והגרוע מכל הוא שעושה רושם שישראל בוחרת בדרך של החרפת הבעיה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים