שעת צום 76697
1. אני אדם שצם ביום כיפור (ובשאר הצומות).

2. התוספת של שעת צום אחת היא שולית למדי.

3. אני מרגיש אי נוחות להזיז את השעון לכל עם ישראל רק בשביל שעת צום (שהיא שולית ראה 2).

4. כל האנשים הדתיים שאני מדבר איתם בכלל לא דורשים לקצר את שעון הקיץ בגלל הצום.

5. כל נושא קיצור השעון הוא בשביל שמספר עסקנים של ש"ס יוכלו להציג כלפי הציבור המקורב להם הצלחה ב"לכופף את היד" של כל המדינה ו"אנחנו שולטים במשרד הפנים" ותו לא.

6. נוצר רושם שהויכוח הוא על התנגשות בין דת למדינה וזה בהחלט לא המקרה. זה ויכוח בין טובת הציבור לעסקנים דתיים.
שעת צום 76704
אז איך זה שאף אחד לא פוצה פה?
שעת צום 76715
האם כל פעם שאומרים משהו בשמך, וזה לא נכון, את פוצה פה? לא. אז מה שאנחנו מקבלים זה עסקנים דתיים שמדברים בשם הציבור הדתי, ועסקנים חילוניים שמדברים בשם הציבור החילוני ועסקנים "מזרחיים" שמדברים בשם עיירות הפיתוח וכו' וכו'... אבל אף אחד לא שואל את הציבור שהוא אמור לייצג לדעתו.

דוגמה קטנה: שרי המפד"ל תמכו בהחלטה לסגור את קו ניו-יורק לאל על בלבד. החלטה שהיא לא מוצדקת לטעמי, שהרי אם רוצים לשמור על השבת, מה ההבדל בין נסיעה לניו יורק לבין קנדה? מדוע לקנדה יהיה מותר לישראיר להפעיל טיסות בשבת ? זה נראה לך הגיוני להחזיק חברה שלמה רק בכדי שבקו ניו יורק ישמרו על השבת?

אבל מה קרה בסוף: אל על כן נסעה בשבת (אחרי הפיגוע בלוס אנג'לס), מה שלדעתי הוא לא בסדר, ויוצא שגם קיבלנו חברה שנוסעת בשבת וגם כרטיס טיסה יקר בשלוש מאות דולר. זה נקרא "לצאת קירחים משני הצדדים". וכל זאת בכדי ששרי המפד"ל יוכלו להוכיח את "הגנתם על שמירת צביונה הדתי של המדינה". האמת היא שהם לא ממש מייצגים את דעתי (אפילו שבחרתי בהם בבחירות הקודמות, ולצערי כנראה גם בבחירות הבאות) והם נתונים יותר ללחץ של הסביבה החברתית במקום מגוריהם, וזאת הסיבה האמיתית לחשיבות של קו ניו יורק - החברים של עסקני המפד"ל משתמשים בעיקר בקו זה.
שעת צום 76731
כמה פעמים צריכים לחזור ולהסביר כאן שאין מדובר בהוספת שעת צום אלא רק בחלוקה אחרת של השעות בין ערב יום כיפור ליום כיפור עצמו?

אני קורא לחתום על עצומה שאומרת בערך כך:

"כאדם מקורב למסורת ישראל, שקלתי בחיוב את האפשרות לצום ביום הכיפורים הבעל"ט‏1. כאות מחאה על קיצור שעון הקיץ החלטתי לאכול ולשתות כיד המלך ביום זה, מתוך תקוה שבכך אמנע תופעות כאלה בעתיד".

-------------------------------------------

1 - שקר גס, אז מה? רק לחרדים מותר?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים