עם התגובה לים 76950
איילת, מופלאה שכמוך. סקירה מרשימה.
"חיברות", לשואלת הנה כמובן סוציאליזציה.עברית שפה (קש)ה.
אשר לקישור בין סמים לנערות, איני יודע מהיכן המידע.
קיימת דיפרנציאציה בין סוגיי הסמים. לנערות שהשתמשו בסמיי "דאון" מסוג הרואין, היתה נגישות ברורה לסמים (משפחה/חמולה) והן משוייכות, ע"פ הפרמטרים שאת ודאי מכירה, לחלק האוכלוסיה המוגדר "נוער בסיכון". אלו מיעוט מבוטל מקרב הנערות הצורכות סמים.
מרבית הנערות בעשור האחרון התחילו לעשן סמים (קנובוס לסוגיו) או לצרוך סמים פסיכו אקטיבים (lsd, mdmd וכו') בגין מה שהן הגדירו כ"רצון להתנסות" כמו גם החברותא. כמעט אף אחת לא השתמשה בטרמינולוגיה של "לחץ חברתי"). עדיין, מבחינה סטטיסטית, המתנסות הן רק 20% מכלל הנוער המתנסה בסמים.
עם התגובה לים 76956
גרסה אחרת, לדעתי ישנה יותר, ל''חיברות'' היא ''שיחבור''.
עם התגובה לים 76961
שיחבור זה לא משהו שעושים בבגרות בלשון?
עם התגובה לים 77250
לא, זה צקצוק.
עם התגובה לים 120360
מאיפה אנחנו יודעים?
עם התגובה לים 120379
עשיתם בגרות בלשון?
עם התגובה לים 77027
קש,
ומעבר לכך, הקישור בין נערות וסמים מקורו בתופעת הבריחה מהבית שנפוצה בקרב נערות במצוקה בגילאי 13-21 ומבחינה בין הבריחה מ... ובין הבריחה אל...:
"הבריחה מ..." נובעת מתוך חוויות של קונפליקטים בין אישיים ובעיות משפחתיות שלא נפתרו אצל אותן הנערות בביתן. הבריחה מצביעה על חוסר יכולתן לסבול את המצב בבית. ככל שגיל הנערה גבוה יותר (בטווח הגילאים 13-21), כך היא מרבה לברוח מ.. עם זאת, משך היעדרותן של נערות אלה הוא קצר יותר (ימים ספורים בלבד) וזאת בשל העובדה כי אין להן מקום בו הן יכולות לשהות.
לעומת זאת,"הבריחה אל..." נובעת מהצורך בהנאה, שמחפשות נערות צעירות. הנערות בורחות למקומות ואנשים שיכולים לספק להן הנאות האסורות בבית כגון מין, סמים, אלכוהול וכו' וקיים סיכוי גבוה שתשתלבנה בקבוצות עברייניות.
נערות ה"בורחות אל" לא תמיד משתייכות למשפחות מצוקה קשות יום והם מחפשות את הפתח למרד בחברה ובמוסכמות. נערות אלה יטו להשתמש בסמי הזיות ומרץ, בניגוד לנערות הבורחות מהבית ויטו יותר להשתמש בסמים מדכאים (שאכן, ימצאו בבית).
המונח "לחץ חברתי" הוא לא מונח שכיח בקרב נערות מצוקה (ונערים גם) משום שכל אחד באותה חבורה מבקש להראות כאילו הוא נותן את הטון ואינו נגרר בניגוד לרצונו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים