רלטוויזם שמלטוויזם 7749
זהו, רלטוויזם בדת היהודית? זה הפתרון? אני מוצא את עצמי כלובביצ'אביסט (לובביצ'אביסט?) בשאלת השואה. כפי שכבר טענתי במקום אחר באייל. האמונה בניסיון לפרש את מעשי האל לא שונה מהניסיון להשפיע על האל הנובע מגישה תועלתנית לאמונה. אם זה "אני אקיים מצות ואתה (האל) תביא ברכה בעסקיי" או "מיליוני יהודים נהרגו בשואה כי הם גילגולים של נשמות חוטאות". כל עניין השכר והעונש באמונה, אם בעולם הזה ואם בעולם הבא נושא אופי מחנך ומסביר ללא צפוי, ללא הוגן ולבלתי מוסבר. ובכך, לא שונה מכל אמונה אחרת - טפלה, תפלה או דתית. אותה אישה שזעקה שכחה כמובן שהחומש לא מזכיר ולו ברמז ענייני גלגול נשמות או תחיית מתים - מושג שמופיע רק בדברי הנביאים - ראה "חזון העצמות היבשות" בספר יחזקאל (ומי יודע מה הוא לקח...)

כמוך, אני רואה בחומרה את המשתמע מדבריו של הרב. יש כאן הסרת אחריות - "היטלר ומשתפי הפעולה לא עשו זאת מתוך רצון חופשי - האל כפה זאת עליהם" מעין "ויכבד אלוהים את לב פרעה". את זה אני לא מוכן לקבל. את העידוד למלא פקודות בצורה עיוורת, ללא עירעור או מחשבה - כאוטומט - צעד אחד קדימה לעבר הפשיזם!
רלטוויזם שמלטוויזם 7780
לא ברור
רלטוויזם שמלטוויזם 7782
הטיעון חסר הטעם והרדוד שמציג דובי, כאילו יחוס שיקול אלוקי זה או אחר לשואה, מצדיק במידה זו או אחרת את היטלר, הוא למעשה שאלת ''הידיעה והבחירה'' בגילגול זה או אחר.
ישנם מספר תשובות לשאלה זו, מהם גם שנקודת המוצא שלהם פילוסופית, ואין בכוונתי לפרטם מכיון שהם אינם רלוונטיים, אלא מספיק שהם קיימים ומקובלים על הכל.

''במקום שיש ידיעה אין בחירה''
תהיה התשובה מה שתהיה, הרב עובדיה בוודאי לא טען שהבחירה איננה קיימת, וכל נסיון לייחס לו זאת היא פשוט חוסר הבנה מוחלט של היהדות. לו היית ערן טיפה בקי, היית יודע שחזל כולם יחסו לפרעה רשעות בד בבד עם הכבדת ליבו, כך שהדוגמא שנתת היא דוגמא מצויינת, למה דבריו של הרב עובדיה אינם הצדקה של היטלר.
רלטוויזם שמלטוויזם 7887
תמיד הטיעון של "הייתה לו בחירה" נראה לי כתירוץ עלוב של אנשים שניסו ליישב סתירות. בוא תתייחס אלי כאל החילוני הבור והטיפש, ששואל אותך את השאלות הבאות:
א) לדבריך היטלר יכול היה לבחור שלא לטפל בעם היהודי, ואז למעשה אותן נשמות שלכאורה חטאו לא היו נענשות, משמע - לאלוהים אין כוח הענשה, אלא הוא תלוי בחסדם של אחרים?
ב) גם להיטלר היו את הסיבות שלו להשמדת העם היהודי. אתה מוכן להסביר לי למה היטלר היה רשע ואלוהים היה חנון ורחום?
ג) ובהנחה והבנתי אותך נכון, ואתה מצודד בדברי הרב עובדיה (ואם לא, פשוט תדלג על הפיסקה) - יש לך הסבר למותם של הצוענים, הסוציאליסטים וחיילי בעלות הברית?
רלטוויזם שמלטוויזם 7903
השאלה הזו, שהצגת שני פנים שלה, מתפרטת לעוד המון המון שאלות, שכולם גלומות בשאלה כיצד הרע למרות היותו כפוף לא-ל, עדיין הוא רע ולא טוב. לשאלה זו מקבילה פילוסופית והיא כיצד יצא הריבוי מן האחד.
התשובה הפרסית אגב לשאלה זו היא שישנם שני מקורות סמכות, הרע והטוב הנלחמים זה בזה (הדברים מובאים על מנת להדגיש את הגיכוח בהקבלה בין תורת הנסתר לבין ''גלגולי נשמות'' פרסיים)
התשובה לשאלה, כפי שנתן האר''י, היא ש''במקום שיש בחירה אין ידיעה''. אין כוונת המשפט שישנם דברים שאינם מסורים לא-ל כפי שיטעו מספר אנשים. אלא שהסתכלות שרואה בכל רק אלוקי, אכן רואה איך גם כל רע מוביל לטוב, ובשורשו הוא טוב, ואכן אין לו בחירה. לעומת זאת הסתכלות של בני אדם פשוטים כמונו, שהם עצמם נגועים באותו רע, לא יכולה להתרומם לרמה זו''.
הדברים מובאים פה בצורה פשטנית להחריד, ותפיסה לא נכונה של משמעותם (חיוב הרע) עלולה לגרור שבתאות מסוג זה או אחר, ועל כן. אין לי כל כוונה לפתח את הדיון.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים