אצלנו אין כזה חינוך 78090
ואם כבר הזכירו את יצירת המופת רחוב סומסום (שלדעתי היום אינה שונה מכל תוכנית זבל אחרת בטלוויזיה) אז הנה דוגמא לחינוך שלעולם לא נראה בטלוויזיה הישראלית.

אצלנו אין כזה חינוך 78095
''שניידר מבקש להרגיע את ההורים ומבטיח כי התנהגות הדמות תהיה ''הולמת'' למעמד. לדבריו, לא יהיה אזכור מפורש של סקס ולא כל תוכנית תעסוק מפורשות במחלה'' - משעשע כיצד אזכור מחלה סופנית מוזכרת ונידונה בתוכנית לילדים, אבל מין לא.
ההבדל בין X ל NR 78128
כידוע סרטים המסוייגים ב-X הם אלה שכביכול כוללים מין "קשה" או אלימות, במונחי אולם הקולנוע. NR שמור לסרטים המכילים כמות גדולה מדי של מין והם מעבר לכל סיווג שהוא.

אני חושב שפעם ג'ק ניקולסון הגדיר את ההבדל ביניהם - NR מקבל סרט שמראה שדיים חשופים ו X מקבל סרט שרואים איך מפוצצים את החזה לחתיכות.

האבסורד הוא שמין נחחשב למסוכן יותר לילדים מאשר אלימות, אפילו אלימות דו-מימידית cartoonish בסגנון שוורצ'נגר.
ההבדל בין X ל NR 78131
אולי קוראים בעלי ידע פסיכולוגי מעמיק משלי יוכלו להסביר לי:

א. האם מין, כשהוא מוצג כשלעצמו (כלומר, ללא כל הקשר לאלימות, ניצול וכו') יכול לגרום נזק לנפשם של ילדים רכים (כי למיטב ידיעתי, הכלל הזה *נכון* לגבי אלימות)?

ב. אם התשובה ל א' היא 'לא', מדוע *אף אחד אפילו לא חושב* לצנזר סרטים מצוירים (אפילו ברמת האלימות של דיסני) רגילים, שכמעט תמיד כוללים מידה כזאת או אחרת של אלימות, אבל לא יעלה על הדעת להראות פטמה אחת ולו לשבריר שנייה? האומנם חוסר הפרופורציה המשווע הזה (אם הוא אכן קיים) הוא בסה"כ תוצר של שמרנות נטו, ואין לו שום ביסוס מדעי?
ההבדל בין צילום לאנימציה 78144
יש הבדל בסיסי, ואני חושבת שגם בני השנתיים תופסים אותו. נכון שגם באנימציה יכולה להיווצר הזדהות עם הדמות, אבל אין מה לעשות - עכבר מצויר שנמחץ, מקבל צורה של פיתה ומתיישר מייד בסצינה הבאה, אינו עושה אותו רושם על הצופה כמו עכבר שנאכל בידי נחש, למשל, בסרטי טבע.

כך שאם כבר עולה טיעון הסובלימציה, הייתי אומרת, שאלימות גרפית מצוירת (ואני מדברת כאן על סרטי אנימציה משעשעים - לא על מנגה ודומיהם, כי פשוט לא מכירה מספיק), מסייעת הרבה יותר לסובלימציה מאשר אלימות גרפית מצולמת.
אבל בכלל לא דיברתי על ההבדל הזה 78162
לא דיברתי על ההבדל בין צילום לאנימציה. גם סרטים שצולמו מכוונים לילדים ועלולים להיות אלימים (ראי תגובתה של נוגה), וגם סרטי אנימציה מסוימים כוללים מין (כנראה חלק מסרטי המנגה שאת לא מכירה :-). ואם כבר, מישהו יודע היכן ניתן להשיג את סרט האנימציה שכיננו בשם "פריץ החתול"?).
כל השאלה שלי הייתה האם נגרם נזק נפשי לילדים הצופים במין (מבלי להיכנס לשאלה אם הוא מצולם או מצויר) כפי שטוענים שנגרם להם נזק מצפייה באלימות. ואם לא, כיצד זה סרטים מצולמים ומצוירים לילדים *כוללים* אלימות, אבל לא כוללים מין?
אבל בכלל לא דיברתי על ההבדל הזה 78188
אינטואיטיבית (כלומר, בלי מחקרים ביד), הייתי אומרת כך: ילדים שחוו אלימות יומיומית, או היו עדים לה, מסגלים לעצמם דרכי פעולה אלימות. ילדים שגדלו במשפחות אלימות נוהגים באלימות כלפי ילדים אחרים, מבוגרים, וגם כלפי חיות מחמד. זו ההתנהגות שהם מכירים, וזה מה שהם מחקים. הגיוני שזה תקף גם לגבי התנהגויות אחרות של מבוגרים.

עכשיו, אם ילד נחשף למין בתדירות גבוהה (או אולי פעם אחת מספיקה, בהנחה שהיא טראומטית), הגיוני שהוא יחקה התנהגויות מיניות. זה יכול להתבטא בהתעללות מינית בילדים אחרים, או בהתחנחנויות מיניות כלפי מבוגרים. ובהחלט אפשר לקרוא לזה נזק נפשי.

מצד שני, הכל תלוי בגישה - מה הילד רואה ואיך מציגים לפניו את הנושא. יש ילדים ביישובים כפריים שראו הרבה פעמים הזדווגויות של בעלי חיים בטבע. אני לא חושבת שיש פה נזק, אם מסבירים להם מה בדיוק קורה שם. כשמדובר בצורה שבה הוליווד מראה מין בין בני אדם, לא יודעת אם הייתי שולחת ילדים קטנים לצפות בזה :-)
עכבר הכפר ועכבר העיר 78190
למה, אצלכם בשכונה חתולים לא, המממ, מזדווגים?
עכבר הכפר ועכבר העיר 78202
גדלתי בחולון ברחוב נטול חתולים. ואילו היום, בתל-אביב, כשאני כבר יודעת את האמת הנוראה, הם גודשים את החצרות. מה זה עוזר לי עכשיו?
אבל בכלל לא דיברתי על ההבדל הזה 78300
"עכשיו, אם ילד נחשף למין בתדירות גבוהה (או אולי פעם אחת מספיקה, בהנחה שהיא טראומטית), הגיוני שהוא יחקה התנהגויות מיניות. זה יכול להתבטא בהתעללות מינית בילדים אחרים, או בהתחנחנויות מיניות כלפי מבוגרים. ובהחלט אפשר לקרוא לזה נזק נפשי" - אין לי בעיה שהוא יחקה התנהגויות מיניות, ואני מוחה על ההקשר להתעללויות מיניות! הכוונה שלי היא, שאם הילד יראה התנהגות נורמאלית בין שני אנשים, המבוססת על אהבה, או אפילו פשוט על אהבה, אולי הוא יתחיל לקיים יחסי מין בגיל צעיר, אבל למה להניח שהוא יתעלל?!
כן, יהיה צורך להסביר לו שמין זה דבר שלא מנסים לפני גיל 12, אבל זה נכון לכמעט כל התנהגות שנעשית ע"י מבוגרים (האם נצנזר בסרטים שאנו מראים לילדינו סצנות בהם מכונאי מטפל במנוע של מכונית, כדי שגם הילד לא יכניס לשם ידיים?)

"כשמדובר בצורה שבה הוליווד מראה מין בין בני אדם, לא יודעת אם הייתי שולחת ילדים קטנים לצפות בזה" - האמת, אני לא חושב שמין מוצג בהוליווד בצורה גרועה; לא יותר מסך ההתנהגויות האנושיות המוצגות שם (מכות, התאכזרות, רוע, שנאה... וכל זה בסרטים לילדים...). ממש כמו כל התנהגות אחרת, גם אותה יהיה צורך להסביר לילד, *לחנך*.
אבל בכלל לא דיברתי על ההבדל הזה 78387
ההערה על הוליווד היתה בדיחה על חשבון אדריאן ליין ותו לא:-)

לגבי מין בגיל צעיר, אני באמת לא יודעת. לדאבוני, ססטיסטיקות שמדברות על קיום יחסי מין בגילאים צעירים מאוד מתקשרות בדרך כלל לניצול הצעירים (נישואין כפויים), להתעללות מינית (או להתנהגות של שורדי התעללות מינית) ולסביבה חברתית שנקרא לה "לא בריאה". יכול להיות שילד ייחשף למין בגיל 7 או 10 וייצא מזה בשלום ובשלווה, תוך שהוא יתחיל (או לא) לקיים יחסי מין בגיל 12. אני פשוט לא מכירה מקרים כאלה (או מכירה אחד, בעצם, אבל הוא בגדר קוריוז, כי הוא כל כך יוצא דופן).

כי אתה שוכח, שהיחס של הורי הילד עצמם למין הוא לרוב כל כך חדור בושה ואשמה - ואם לא, אז הוא יהיה חדור בושה ואשמה כשמולם עומד הילד שלהם. אתה שוכח שמעט מאוד הורים יצליחו להבהיר לילד בן 5 מה בדיוק קורה פה, בלי הצטעצעויות של פרפרים ופרחים ובלי גסות מנוולת ("אבא אוהב את אמא, הנה תראה, עומד לו", זו לא דרך טובה להסביר). ולקשר את זה לתחושות מיניות שהילד עצמו חווה, אבל יחד עם זאת להבדיל ביניהן לבין האהבה המינית שמתרחשת אצל מבוגרים, זו משימה שהשטן לא ברא.

הרי מדובר בתחום הכי טעון, הכי קוסם, הכי מופלא, הכי אפל, הכי פשוט והכי מתוסבך שאנחנו חווים. לטעמי, קל יותר לדבר עם ילד על מוות מאשר לדבר איתו על מין. שני הנושאים לא מובנים לנו, אבל הראשון הרבה פחות מביך. את השני אבא ואמא עושים כל יום - את הראשון הם יצטרכו לעבור רק פעם אחת, ואחרי שיעשו אף אחד כבר לא יבקש מהם הסברים :-)

ונ.ב - אני לא אומרת שילד ניזוק תמידית מלראות פה ושם זוג מתעלס בטלוויזיה. אני אומרת שהתחושות והרגשות והיצרים שקשורים במין, יחד עם הפעילות הגרפית הבלתי נתפסת הזאת, הם דבר קשה מאוד לעיכול בגילאים מסוימים. להפוך אותם למצרך יומיומי בתפריט של ילד זה ודאי לא רעיון טוב.
שאלה 78394
למה, באמת, קולות ההנאה בזמן קיום יחסי מין נשמעים דומים כל-כך לקולות של סבל? הרבה ילדים נחשפים למין לראשונה כשהם מאזינים למה שאמא ואבא עושים (פעם בחודש, גבירתי האופטימיסטית), ולא פלא שזה נתפס אצלם כאילו אמא סובלת, ומכאן יחס לא טבעי לנושא כולו.

(שאלתי כבר את השאלה הזאת ביותר מהזדמנות אחת, אבל לא קיבלתי תשובה מספקת (הה הה)).
שאלה 78400
וזה גם נראה כמו סבל!! אולי הקולות דומים לקולות של סבל כי זה רק פעם בחודש...
בזזזזט 78402
לא, הקולות הם אותם קולות גם עם המאהבת, ושם זה כבר לא פעם בחודש.
בזזזזט 78405
בשבילי מאהב, אם כבר..
*אותם קולות* - בדיוק? 186586
אז אולי זה בגלל ששתיהן למדו בדיוק מאותם הסרטים.

או שאתה צריך להחליף אחת משתיהן. אם זה אותו דבר בדיוק אז מה הטעם.
שאלה 78413
ואולי קולות של סבל הם לא קולות של סבל? אולי הם קולות שעושה הגוף?
אה, רגע, רק פעם בחודש? 78422
אבל אצלנו, ההורים שלי היו בפירוש כל ערב, לפני שהולכים לישון...

אה לא, סליחה, התבלבלתי עם לצחצח :-(
אבל בכלל לא דיברתי על ההבדל הזה 79497
בעלי החיים כולם לא חושבים שהזדווגות היא משהו בעייתי, מבחינת הגורים. הנה סיפור שכבר סיפרתי פעם באייל: כשהייתי בקנדה ביקרתי שם בגן-חיות, ובין השאר היה שם שטח של בבונים. כשהתקרבתי לאזור הזה, ראיתי שם התגודדות של ילדים. כהשהגעתי הבנתי למה - שניים מהבבונים היו עסוקים בפעילות מינית נמרצת. הילדים, כמובן, התלהבו וצחקקו נורא (בני 7-8, הילדים, ולא נראה לי שמישהו מהם חשב שמה שקורה שם הוא "בלתי נתפס"). ההורים המלווים שהיו שם היו נורא נבוכים בעצמם, ולא ידעו איפה לקבור את עצמם. לעומת זאת, לזכותם יאמר שאף אחד לא העלה את הרעיון להרחיק את הילדים מהמקום כדי שלא לחשוף אותם לפעילות מינית.
בכל מקרה, מה שמעניין בכל העסק הוא ששני מטר מהזוג המתעלס ישב לו בבון צעיר ולעס משהו ביסודיות תוך שהוא מגלה אפאטיות מוחלטת לפעילות המתרחשת ממש לידו.
זה היחס הטבעי. זה מה שהיה צריך לקרות. אם מין לא היה כזה דבר מביך ונסתר, אף ילד לא היה עושה מזה סיפור גדול. אם מגיל צעיר ילדים היו נחשפים למין סטנדרטי בין הוריהם - לא "בני, בוא רגע לחדר השינה אנחנו רוצים להראות לך משהו", אלא פשוט המשך חיים נורמליים, בלי לנעול את הדלת בפני הילד ובלי לברוח בבושה אם במקרה הילד נכנס לחדר - אז אני מאמין שתופעות של התעללות מינית של ילדים בילדים ושאר תופעות מזעזעות שאנחנו קוראים עליהן בעיתון בימינו, פשוט לא היו קיימות. היינו "משלמים" בכך שהתנהגות מינית *בריאה* הייתה מתחילה בגיל הרבה יותר צעיר, יש להניח, ויש בכך הרבה בעייתיות (בעיקר משום שבקושי אפשר לסמוך על מבוגרים להשתמש באמצעי מניעה, ועל אחת כמה וכמה כשמדובר בילדים), אבל אני מאמין שאפשר לפתור את זה.
אם כבר סיפורים 79500
לחתולה שלי זצ"ל היה פעם גור ש*באותו יום* ינק ממנה וגם ניסה לזיין אותה. סליחה, להזדווג איתה.

אני בטוח שזאת התנהגות חריגה - היא לא היתה אפילו מיוחמת - אבל אי אפשר היה לטעות בכך שזה מה שהוא ניסה לעשות.

התיאוריה שלך (ושל וילהלם רייך, כמדומני) שסטיות מיניות מקורן (רק) בכשל תרבותי אינה מחזיקה מים, ואת הבעיה של התנהגות מינית לא אחראית אני לא רואה איך אפשר לפתור בקלות. מספיק לראות ילדים בני 12 מעשנים כדי להבין כמה נטיית החיקוי חזקה.
אם כבר סיפורים 79504
ידועים מקרים (נדירים) של קופים צעירים (מה שניתן לכנות גיל העשרה של הקופים) שניסו להזדווג עם אימם. האמהות תמיד מתנגדות באופן תקיף לניסיון הזה. זו אכן התנהגות חריגה.

לא אמרתי שמקורן של סטיות הן בכשל תרבותי. אמרתי שהסקרנות החולנית משהו של ילדים בכל הנוגע למין, שמתבטאת לפעמים בהתעללות מינית בילדים אחרים, נובעת משני מקורות - ראשית העובדה שהם לא יודעים שום דבר *אמיתי* על מין, ושנית, העובדה שמה שהם כן יודעים על מין מציב אותו כדבר אפל, נוראי ומרושע. יש, כמובן, מספיק סטיות מיניות שנובעות מבעיות אחרות, אבל הן נדירות יותר.‏1

זה שילדים בני 12 מעשנים זה בעייה אחרת. אני חושב שצריך לתהות איך קורה שגיל העישון כל הזמן הולך ויורד. מה השתנה עכשיו לעומת, נגיד, שכבת הגיל שלי, שם עישון התחיל לכל הפחות, בגיל 15-16. אני, אישית, חושב שגם עישון בגיל 23 זה גועל נפש. אבל אף אחד לא מתייחס אלי.

1 אגב, אתמול ב"חוק וסדר" דובר על פדופילים, ולמרבה הפתעתי, דובר שם על מין עם בנות 16. זה פדופיליה? בנות 16 הן, מכל בחינה פיזיולוגית, נשים בוגרות. אין שום דבר מוזר במשיכה מינית לבנות 16. אני חשבתי שפדופיליה מתייחס לילדים לפני בגרות מינית. לא ככה?
לגבי ‏1 79525
למיטב ידיעתי, לפחות בארץ הקודש, גם חוקית - נשים בגיל 16 שנים הן נשים בוגרות לכל עניין, ואי אפשר להגיש תלונה במשטרה במקרה של יחסי מין בהסכמה עם בגיר. כלומר, גיל 16 הוא החסם העליון של 'בעילת קטינה'.
אשמח לקבל אימות ממישהו בעל השכלה משפטית.
פדופיליה 80073
פדופיליה היא אכן משיכה לילדים לפני בגרות מינית או בסביבתה. לדעתי, הפרק בטלוויזיה מראה את הגישה המתחסדת של האמריקנים לפדופיליה: הם כל-כך מפחדים ממנה, עד שהם לא מסןגלים להביא את עצמם לעסוק בה באמת גם כאשר הם מדברים עליה.
בצורה דומה, הסרט של אדריאן ליין עפ"י 'לוליטה' של נאבוקוב שדרג את לוליטה מגיל 12 לאיזור 14-15 כדי לא לפגוע ברגישות האמריקנית.
פריץ החתול (בפורמט DVD) 78381
פריץ החתול (בפורמט DVD) 81225
תודה רבה.
ההבדל בין X ל NR 78147
ידע פסיכולוגי בנושאי אלימות אין לי, אבל הנה אנקדוטה מהחיים לחזק את הטענה שהעלית. לפני שנים (למיטב זכרוני בתחילת שנות התשעים) נודבתי ע"י בני-משפחה עייפים לקחת את אחי הקטן ובת-דודתי לסרט ילדים. הסרט היה "שכחו אותי בבית 2".
אני משערת שמרבית קוראי האייל לא ראו את הסרט. גם אני לא; אחרי בערך חצי שעה פשוט ברחתי מהאולם. הסרט היה אלים בצורה שקשה לי לתאר בכתב, ויותר אלים מהרבה סרטים הוליוודיים המדורגים "R". יצאתי ללובי עם בחילה, וחיכיתי עד ששני הילדים ייצאו. למותר לציין כי הם נהנו מהסרט.
אצלנו אין כזה חינוך 78154
כנראה בגלל שהסבירות שאותם ילדים יתקלו בזמן הקרוב בנשא איידס גדולה מהסבירות בה יתקלו בסצינות מין מעוררות תהיה.

הסבר נוסף שעולה בדעתי הוא ששני ההסברים הנ''ל אמורים לבוא מההורים. ההורים הם אלה שמספקים הסבר ראשוני על ביצה, תרנגולת, פרחים ופרפרים. בנושא האיידס, להורים אין ידע מספיק (מן הסתם אם אחד מתשעה הוא נשא) ואי הידיעה מביאה גם לידי פוביות שונות. כאן מתגייסת התקשורת להציל את המצב.
אצלנו אין כזה חינוך 87388
הג'וב הטוב ביותר בעולם: סגן נשיא רחוב סומסום.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים