הנסיון של פרנקל 78198
מבלי להכנס איתך לוויכוח פוליטי, פרנקל עשה פעם אחת את מה שקליין עשה. הוא הוריד באופן חד את הריבית כחלק מעסקת חבילה עם משרד האוצר (נדמה לי בראשות יעקב נאמן) וראש הממשלה. (בנימין נתניהו)
התוצאה הייתה קטסטרופלית, הדולר זינק בצורה חדה, אבל עוד לפני המדד הגבוה הראשון, הקפיץ פרנקל את הריבית פעמיים אל רמה גבוהה מזו שקדמה להורדה ועצר את העניין בפיחות של פחות מ5 אחוזים.
אם קליין היה עושה את אותו הדבר עוד בפברואר, סביר שהיינו במצב קצת יותר טוב.
הנסיון של פרנקל - תיקון טעות 78208
פרנקל העלה את הריבית בחזרה אחרי 3 חודשים ולא באופן מידי. להלן ההשוואה בין החטא ועונשו במקרים של פרנקל וקליין. פורסם ב"הארץ" ב29.5, כלומר לפני העליות האחרונות בריבית:

"גם פרנקל וגם קליין העלו את הריבית במשק בצורה יוצאת דופן, לאחר שקודם לכן ביצעו עסקת חבילה חריגה ומפתיעה עם ראש הממשלה ושר האוצר. פרנקל עשה את העסקה באוגוסט 98' עם בנימין נתניהו ויעקב נאמן. קליין עשה את העסקה עם אריאל שרון וסילבן שלום.

פרנקל הוריד, במסגרת העסקה, את הריבית במשק ב-‏1.5%, והיה בטוח שעשה את הצעד הנכון והמתבקש לטובת המשק. קליין הוריד את הריבית ב-‏2.0%, והבטיח לציבור כי זהו הצעד הנכון והמתבקש למשק במיתון. פרנקל, כעבור 3 חודשים בלבד, שילם על העסקה בהעלאת ריבית של 4.0%. המשק שילם על העלאה זו במשך שנים. קליין העלה את הריבית מאז דצמבר שלוש פעמים, ובסך הכל ב-‏1.8%, ועוד ידו נטויה."

כאמור, מאז עלתה הריבית ב3.5 אחוזים נוספים. (1.5 אחוז ב9.6 ו 2 אחוזים ב24.6)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים