והמחיר? 78205
אני לא מבין גדול בכלכלה בעצמי, ולכן תרשה לי להתיחס לאנלוגיה הביטחונית שלך.
הטענה כאילו אפשר להישאר בכיבוש הערים הפלסטנאיות לאורך זמן רק כי בוש לא מוריד לנו את הראש הוא אשליה. וזאת מכמה סיבות:

1. בראש ובראשונה, הסיבה הפרקטית. סגר המורכב מטנקים וחיילים אינו חומה הרמטית. זה בעיקר ענין של זמן עד שהפלסטינאים ימצאו דרך הברחה להמשך הפיגועים. יש להם יותר מדי כוח-אדם ופחות מדי מה להפסיד.

2. זה גם רק ענין של זמן עד שהחיילים הסוגרים עצמם יהפכו למטרות ותתבצע לבנוניזציה של השטחים. אין לזלזל בענין זה, מכיוון שכוח האדם הנדרש להחזיר סגר כזה הוא עצום, מה שאומר שידרשו לו גם חיילי מילואים. פגיעה מתמדת במילואימניקים תגרור נפילה מורלית לא שונה מזאת של סדרת פיגועים.

3. המחיר! סגר כזה, המלווה גם בגיוסי מילואים תכופים, שוחק את הצבא והמוראל, מוריד את הכוננות והיכולת המבצעית של צה"ל, וגם עולה מליונים. הפגיעה, בכלכלה ובמוטיבציה, היא אדירה, ורק תגדל לאורך זמן.
ועוד לא דיברנו על הנטל הנוסף שיפול על הצבא אם החיזבאללה יגביר את פעילותו בצפון.

4. זה גם רק ענין של זמן עד שפגז טנק טועה יחזיר את כל הענין לדעת הקהל העולמית. מה יקרה אם פתאום בוש ישנה את דעתו, ויתן לנו 24 שעות לסגת? נישאר חסרי מגן בדיוק כמו קודם, רק עם הרבה פחות כסף וכוח.

5. בהקשר ל-‏4, הנטייה הישראלית להגיב על כל פיגוע בכיבוש ממושך הופכת אותנו למעשה לשבויים של הפלסטינאים. על כל פיגוע מוצלח אנחנו משלמים גם בדם וגם בפגיעה בכלכלה ובשחיקת הצבא. וזאת למרות שיעילות המבצעים האלה היא מוגבלת ויקרה.

6. לא ניסינו את הטריק הזה כבר? ישראל שולטת בשטחים, ברמות שונות של כיבוש, מזה 30 שנה, והמצב רק מדרדר. לא הגיע הזמן לנסות פתרון אחר?

7. ומוסר זה כלב? האם הביטחון האישי שלנו מצדיק עוד 30 שנות כיבוש ודיכוי אם יש דרך אחרת?

לסיכום, יש רק דבר אחד שהסגר-כתר-חנק-הרג הזה עושה, וזה קונה לנו זמן של שקט. תרשו להיות קאטו הזקן ולחזור ולהגיד שהשימוש הנכון לזמן הזה צריך להיות בנית גדר הפרדה. (ואל תאמרו "אבל בונים". הקצב והסחבת שנוקטים בהם הם פארסה.) חייץ אמיתי יהיה הרבה יותר יעיל, ויאפשר לפחות חיילים ליצור יותר בטחון. כך ינוטרל קלף הטרור של הפלסטינאים בלא שאנחנו נידרשים להשקעה אדירה בכוח-אדם וכסף. בתור אחד מהחיילים האלה, קצתי בריבוי המילואים חסרי-התועלת. זאת אמנם חובתה של המדינה להגן על אזרחיה, אבל לאו דווקא בדרך הטיפשית, הבזבזנית והאכזרית ביותר בנמצא. מה גם שבכלל אזרחי המדינה נמצאים גם החיילים וחיילי המילואים, שמשלמים בזמנם ובדמם על הפאדיחות של הממשלה.

נמאס לי להיות "רק עוד אבן בחומה". תבנו חומה אמיתית ותנו לי חופש.
והמחיר? 78209
אפשר לחשוב שהחומה תפתור את כל בעיותנו. מה לגבי טילים, רקטות וכדומה? מה אם הערבים יחליטו שלא מתחשק להם להיפרד מאיתנו ויחבלו בחומה? זה לא נורא קשה, אני מניח שאם ינגחו בחומה משאית תופת, ניתן יהיה להפיל חלק ממנה. נבנה אותה מחדש כמו במשחקי אסטרטגיה? ומה עם מנהרות? בעזה חופרים מנהרות של קילומטרים, אתה חושב שכמה מאות מטרים קטנים ירתיעו אותם?
והמחיר? 78216
אני מאמין שהמנהרות שאתה מדבר עליהם לא חופרים אותם עם עת חפירה פשוט אלא צריך משהו רציני לא?,דבר שיש סיכוי שמדינת ישראל תעלה עליו,ואם לא לאן יפנו את כל החול לא ניראה לך שזה גם משהו שיהיה דיי פשוט לשם לב אליו???
לגבי רקטות וטילים אלו אמצעים יקרים שיכולים להגמר ,למדינת ישראל גם יש היסטוריה בתפיסת נשקים של אירגוני הטרור...אז בכלל זה לא יכול הלוות איום גדול מאד..לגבי טילים אתה צריך כבר משגר שזה דבר גם יקר וגם לא נייד על יתר המידה, לא כמו רקטות אתה מעמיד את המשגר ויורה אלא דורש ציוד יותר גדול ,ציוד שניתן לאתר לאחר השיגור ולהשמיד ,וכאשר הטיל בעצמו באויר לא לחינם השקענו בפרויקט החץ.
הבעיה האמיתית אישית לפחות היא ההתנחלויות לא ניתן לסגור הרמטית את האזור ללא יציאה מההתנחלויות .
ולגבי שבירה של הגדר ,לא מתכוונים לאחר הבנייה שלה להשאר אותה ככה סתם עומדת יהיה פיקוח עליה ואם יראו שכלי רכב מתקרבים יוכלו לשלוח לשם יחידות של צהל שינסו לעצור אותם מבעד עת ואם לא לעקוב ולמצוא את אותן חוליות טרור ,ובוא נגיד שיצליחו כמה חוליות יוכלו כבר לעבור...הרבה פחות ממה שיכולות עכשיו.
והמחיר? 78255
ראשית כל, אין הכוונה ל"חומה וגמרנו". צה"ל ימשיך להחזיק בקו (כמו בגדר המערכת) בנוסף להחזקה בשטח כנדרש. המטרה היא לצמצם את העלות, בכסף ובכוח-אדם, הדרושה כדי למנוע פיגועים. להזכירך, 99% מהפיגועים בוצעו מאזור יהודה ושומרון, ששם השטח פרוץ לחלוטין. הפיגועים הם קלף-המיקוח הראשון במעלה שיש לפלסטינאים. בהעדרו, הם יאלצו לחזור למשא ומתן, ובתנאי פתיחה פחות טובים.
המטרה הסופית צריכה להיות, לדעתי, הסדר קבע שיתן לפלסטינאים מה להפסיד. אנשים שיש להם בית משכורת וכבוד נוטים להיתאבד פחות. לעשות להם "תוכנית מארשל". אבל כל זה, כמובן, כשישראל יוצאת מעמדה של כוח, וכדי להגיע לעמדה כזאת צריך להפסיק את הפיגועים בלי לשלם על זה כ"כ הרבה, ומכאן כל ענין החומה. וחוץ מזה צריך להחריב את קרתגו.
והמחיר? 78693
קאטו הזקן אמר "ואני חושב שצריך להרוס את קרתגו"
לאור תגובותיך הרבות באתר,וינסנט,אני מעריך שאינך תומך באנלוגיה לאימרתו של קאטו בישראל של היום"ואני חושב שצריך להרוס את רמאללה\קלקיליה\...
אז מדוע אתה מזכיר אותו?
והמחיר? 78793
3. נו ועל פיגועים אנחנו לא משלמים מחיר כלכלי גבוה?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים