מסימני השקט 78547
מי שהאזין לפתיחת מהדורת מבט בטלויזיה הערב, היה חייב לקבל את הרושם שפרצה מלחמה: "הפתעה מרעישה ! כולם בפניקה ! חוסר אמון ! הכל מתמוטט ! חשבנו שהירידה בדולר מהיום משקפת יציבות וטעינו !" זועק גדול המומחים לכלכלה של הערוץ הראשון.
מה קרה ?
מדד החודש הקודם שהתפרסם - 1.3 אחוזים. גם מי שאינו מבין בכלכלה יכול להסיק על נקלה שמדובר בשריד מאותה מבוקה ומבולקה שתוארה בחלק הראשון של המאמר. ברור שהיציבות שהושגה עדיין לא יכלה להשפיע על מדד החודש הקודם. ומה הקשר בכלל בין הירידה החריפה בערך הדולר ביומיים האחרונים למדד של החודש הקודם ?
והאם באמת יכולים להיות מופתעים עד כדי תדהמה, מומחים אמיתיים מפרסום נתונים על החודש הקודם, שפתוחים בעצם לכולם ע"י הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ?
אבל יש שקט. וזה לא טוב לתקשורת. צריך להראות שמשהו ממש ממש רע. והמדד הגבוה נבחר כמטרה.
מסימני השקט 78549
אכן כך. ההגיון (הלא כלכלי) שלי אמר, שאם מעלים את המע''מ באחוז אז (כמעט) כל המחירים יעלו באחוז, ומאחר וגם הדולר (בכל זאת) עלה בחודש שעבר, אז המדד יעלה לפחות באחוז.
מסימני השקט 78552
נו, והמחירים אכן עלו באחוז? כאילו, אני לא יודע. אני לא משווה מחירים. אבל העניין הוא שרבים מהמחירים נקבעים כדי "להראות" טוב. אם לקחת דוגמא בנאלית, כשמשהו עולה 9.95 ש"ח עם 17% מע"מ, לא נראה לי שיהפכו את המחיר ל-‏10.03 רק בגלל העלאת המע"מ באחוז.
מסימני השקט 78562
ולעומת זאת, מחירו של האומלט-בבגט[*] שאני נוהג לאכול לארוחת צהריים עלה מ-‏18 ל-‏19 ש"ח.
רוצה לומר - חלק מהמחירים לא עלו, וחלק עלו ביותר מאחוז. חזקה על הסוחרים שהם לא רצו לשלם מכיסם את עליית המע"מ, ולכן הם דאגו לכך ש/בממוצע/ המחיר שאתה ואני משלמים עלה באחוז אחד (בערך).

---
[*] חביתה בלחמניה, כאילו.
מסימני השקט 78594
כן, לפחות הדלק, (וכן טיפולים במוסך) תעריפי החשמל, המים והטלפון והמחירים בסופר.
אלו ההוצאות העיקריות של משק הבית. (שלא לדבר על שכר דירה)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים