הכוח משחית 78584
זה התחיל כמעט כרע הכרחי, אבל כמו שקורה בהרבה מקרים כאלה אצבע הגירוש שלכם נעשית קלה מיום ליום.

במה חטא האלמוני המקורי, כאן: תגובה 78521 ?

ושותה הקפיר (איכס) :
תגובה 78513

נראה לי שאתם מקצינים בכיוון שהיה, ודאי, משמח את א. מאן נ"י על חשבון קוראים רבים אחרים.

(וכן, אני יודע שזכותכם וכו', ושנמאס וכו', ושאם לא מוצא חן בעיני וכו', אבל חבל לי בלי וכו').
הכוח משחית 78587
התגובה הראשונה באמת ראויה לגלות, לא?
הכוח משחית 78593
לא בעיני.

בתור הרע במיעוטו, הייתי מציע שכל הודעה תיחשב חפה מפשע עד ש*רוב* השופטים יחליטו אחרת. למיטב ידיעתי המצב כרגע הוא שמספיק שהשופט התורן מעוצבן, וכבר נחרץ הדין. ברור שלאחר שההודעה הוגלתה, להחזיר אותה פחות קל (שלא לדבר על המבוכה שנגרמת בינתיים, וראי לדוגמה את הפיאסקו הקטן שהתחיל ב: תגובה 78084)
גם פופק באי השדים! 78599
והכי כואב,שגם התגובה של פופק גלתה. (עקב הסתבכות בפתיל קצר מועד).
לפני כמה ימים דוביכורדי הזכיר לכולם שערבי טוב זה...
ולא הגלו אותו,טוב, בטח בגלל הקשרים שתפש עם עם אנשי החוק מרוב ביקורים באי השדים.
כמו דרעי, ששמעתי שדרש וגם קיבל אוכל מיוחד,ואפילו מפתח לתא.

אגב,יש לך רעיון לשאלת סקר בענין אי השדים?
נכון 78607
גם לי זה נראה צורם שהתגובה הגזענית של דוביכורדי נשארה במקומה, כנראה בגלל דרכה המרומזת ואי אמירה מפורשת בה (למרות שצריך להיות תמים מאוד או טיפש מאוד כדי לא להבין שזה ערבי מת), ולעומת זאת מי שהתריע כנגדה נמחק.
נכון 78738
גזענות לכשעצמה היא, מה לעשות, מותרת. אם מישהו יגיד פה שכל הקולומביאנים הם מטומטמים, גם את זה אני לא אסיר. חופש ביטוי כולל את החופש להגיד דברים שמגעילים ומעצבנים אנשים אחרים, אפילו אם האנשים האחרים זה אני או אתה.

שלא לדבר על זה שדוביכורדי, וצריך להיות תמים מאוד או טיפש מאוד כדי לא להבין את זה, עושה *סאטירה* על ימנים קיצוניים (ואחד מהם באופן ספציפי), ולא מעודד אלימות אלא דווקא יוצא כנגדה. לקח לו זמן, אבל בסוף הוא למד לרכך את ההתבטאויות שלו כדי שנוכל לאפשר להן להשאר על דפי האייל, ואם הוא ימשיך ככה, כתיבתו לא מפריעה לי.

מי שהתריע כנגדה נמחק מהסיבה הפשוטה שאנחנו הצהרנו בריש גלי שכל תגובה, לא משנה של מי או מה בדיוק נאמר בה או למה, שתעסוק בנושאי אי השדים, שלא במסגרת הפתיל הזה, תמחק לאלתר.
לא נכון 161233
משום מה, לא נראה לי שדוביכורדי עושה סאטירה (אלא אם כן זה אתה, העוטה עליך תלבושת כורדית). יותר נראה שזה ימני שחושב שזה מאד מגניב כשהוא מדבר בלשון קיצונית ונמוכה ו''מביא אותה בדאחקות'', בקיצור, גם ימני קיצוני וגם חושב שהוא מצחיק. כאלה פזורים למאות לאלפיהם בפורומים אחרים.
הכוח משחית 78602
זה דווקא היה ממש, אבל מ-מ-ש משעשע ולא ראוי להגליה.

אולי זה המקום לשאול (אני פשוט לא רואה מקום אחר) : מאיזה דיון, בדיוק, האלמוני האמור? מה פשר שמו?
גילית צדקה 78628
זה עולה לי בדם לכתוב את זה, אבל כנראה שכמו כל צעיר חילוני אחר, גם אני לא זוכר מאיפה באתי.
טוב, תודה לאל על מנוע החיפוש של טל.

הדיון שהוביל ליצירתו של "אי השדים", או לכל הפחות היה זה ששבר את גב האייל, היה הדיון (הולך למנוע החיפוש...) אה כן, זה היה הסקר על היצירה הארכיטקטונית דיון 972 (...שוקע "שעות" בגלים של נוסטלגיה).
בקיצור, אם לא נכנסת מעולם אל הסקר הזה, אני ממליץ לך לעשות את זה (שעות של הנאה). לגביי באופן אישי‏1 אם תכנסי לפתיל הזה (תגובה 71026), תוכלי לראות שאני בסך הכל זה ששאל את ריקי האם תנובה מייצרת קפה, ולאחר מכן זה שהסכים עם "האלמוני והארסי", שריקי היא ככל הנראה בלונדינית.
כאן תוכלי למצוא את אחד מאיי השדים הראשונים שנפתחו, אם לא הראשון שבהם (עדיין באותו דיון), ובו השתמשתי לראשונה בשמי הארוך, המסורבל וחסר ההשראה. תגובה 71347

1 איזי, זה לא עניין של אלטר-אגו, הבחורה בפירוש שאלה על המקור לשמי.
ארוך ומסורבל - אבל לא חסר השראה 78744
ואיך אני קשור לזה? 78747
אולי אני שוב טועה 78913
אבל בחושיי הבלשיים המחודדים הבחנתי שאתה הוא ''האייל האנומלי''. אין לי לינק אבל הוא אמר שמה משהו על אלטר-אגו.
אולי אני שוב טועה 78917
כמו שאני לא פונה אל האישיות האמיתית שלך, כך תתיחס לאייל האנומלי כדמות עצמאית ותשאיר אותי מחוץ לעסק.
הכוח משחית 78605
בתחילתת המדיניות החדשה היתה הפחתה משמעותית בכמות התגובות מהסוג שמלכתחילה הביא להרזת המדיניות. אחרי כמה ימים הופיעו כמה מגיבים שנראה שהעניין העיקרי שלהם בחיים הוא לכתוב תגובות מהסוג הזה ולראות אם העורכים מוחקים אותם או לא (הם כמעט לא לוקחים חלק בדיונים חוץ מתגובות מהסוג הזה). אז בחלק מהמקרים הם באמת מוחקים וזה אולי נראה כאילו האצבע נהיית קלה מיום ליום. אבל אני חושב שפשוט כמה אנשים פה נהנים להציק וחושבים שהם כאילו פחות אחראים למעשיהם עכשיו בגלל המדיניות (כאילו, אם זה לא בסדר אז ממילא ימחקו לי את זה אז אני יכול לעשות מה שאני רוצה) ואז הם מטרידים ומציקים. אולי זו הדרך שלהם למחות ואולי זו הדרך שלהם לקלקל לאחרים כי אולי הם פשוט טיפוסים כאלה שרק יודעים לקלקל ולא לעשות, שלא יודעים מה זה נימוס ומה זה התחשבות או שלא אכפת להם ממישהו חוץ מעצמם. נודניקים נמאסתם!

אני לא בטוח בכלל שאני בעד כל המדיניות של המחיקות כי עכשיו ברור שזה לא מרחיק את המטרידים. וכמו שכתבתי אולי זה מה שהם רצו להוכיח ולצערי הם הוכיחו. אבל זו החלטה של העורכים
הכוח משחית 78624
טוב, את ההודעה שלי היה לי ברור שיעיפו, ואפילו ביקשתי מראש מן הקוראים, שיזכרו אותה צוחקת‏1 (לאחר לכתה).

יש בעיה עם המינון בהודעות האלה, ובאופן טבעי, מאוד קשה לשים את האצבע על הנקודה שבה זה כבר "יותר מידי". מה עוד שלהודעות האוף-טופקיות, יש בד"כ נטייה להצחיק הרבה יותר את מי שכותב אותן ואת המעורבים בהן, ופחות את מי שמשקיף מן הצד.

לדעתי, וכפי שכבר ציינתי פעם, יש מקום לאתר שטותניקי ונלווה ל"אייל", ואם ישנם אנשים השותפים לדעתי, ומוכנים להרים (ביחד) את הכפפה, אולי אפשר לארגן משהו (אם כי עד כמה שידוע לי המערכת מתנגדת לאתר כזה).

1 אני בד"כ, או כמעט אף פעם, לא כותב הודעות שברור לי מראש שהן נגד המדיניות באייל, ואין לי (בד"כ) שאיפה לראות את הודעותיי מוצאות לגלות.
הכוח משחית 78645
נכון, הכוח משחית: הכוח לכתוב שטויות מתוך ידיעה שבמקרה הגרוע, יש מי שיסיר אותן (ויש גם מי שיתלונן לעולם על זה שהוסרו).

התגובות הללו היו "ירידות" אישיות מיותרות לחלוטין על קוראי האייל, שלא השתתפו בדיון האמור, והן (התגובות) לא תרמו במאום לנושא הדיון. לא אני הסרתי אותן, אבל אני מצדיק לחלוטין את ההסרה.

מתחיל להמאס עלי להצדיק הסרת תגובות. זכותנו וכו', נמאס עד מאוד וכו', אם לא מוצא כן בעינך וכו'.
הכוח משחית 78656
אתמול ביקרתי חברים שהם הורים לבת מתבגרת. בשלב מסוים התעורר ויכוח בין הבת לבין הוריה, ואז האב אמר "זה הבית שלנו. כאן הכללים שלנו תקפים. לא טוב לך? תעזבי את הבית". חשבתי על זה כשיצאתי משם. הם זה "הוגן" או "צודק"? חוקית, כמובן שזה נכון. מעשית, בית הוא המקום של מי שמתגורר בו. הבית הוא לא "של ההורים" אלא "של דייריו".

האנלוגיה קצת חלשה, אבל נדמה לי שהעיקרון זהה. הזכות החוקית לעשות מה שאתה רוצה באתר שלך נתונה לך כמובן. אבל האם זה "צודק"? את האייל, בניגוד לעיתון למשל, לא עושים רק בעליו החוקיים והעורכים. אם אתה רוצה להחליף דעות עם חבריך אתה יכול לעשות זאת פנים-אל-פנים (תבקש מירדן להוריד את עצמת המוזיקה) או באמצעות מערכת סגורה. בניגוד לכך, האייל הוא קהילה שביצירתה משתתפים המגיבים.
אני לא מזלזל בעורכים או בשיקול דעתם (למען האמת, בדיוק הפוך. אני אסיר תודה על עבודתכם שמעניקה לי את האפשרות להיות כאן). אני גם מקבל את הצורך בהסרת תגובות. אבל, נדמה לי שהדרישה מהעורכים להצדיק הסרה של תגובות היא לגיטימית בהחלט. נראה לי ש"צודק" לחשוב שלמגיבים, שתורמים לקהילה, יש זכות לדעת מה הם השיקולים שקובעים את אופייה.
הכוח משחית 78685
אני מאושר לדעת שנשארו אנשים רציניים כמוך באתר. אתה צודק, ואני ודאי אחד מהתורמים הגדולים לקהילה. אני לא רק תורם בשמי כמות גדולה של תגובות כל יום אלא גם תורם בסתר דרך שליחי האלמונים האחרים.
אני לא מתפלא שעוד לא תפסת מה המדיניות גם אחרי יותר מארבע מאות תגובות שניסו לברר את זה. אני חושב שזה תוצאה של חוסר עיקביות, אין שום היגיון בשגעון. חשבתי לדוגמא שהם נגד התקפות אישיות ושלחתי בלון ניסוי, כתבתי על קוראת אחת שהיא בטח נראית כמו סוסה מיוזעת, ושום כלום, הם לא הורידו.
מי יכול להבין אותם? לפעמים אני חושב שהם המציאו את "אי השדים" רק על מנת לשגע אותי. הם עובדים עלי, אבל אני לא אפסיק לנסות ולנסות ולנסות להבין מה קורה כאן.
נו, אולי די 78727
ההודעה מעלי אינה שלי, אני בד"כ לא ער ב11 בצהריים, ואין לי אף "שליח אלמוני".

(אה, גם לא כתבתי על אף קוראת שהיא נראית כמו סוסה מיוזעת).
הכוח משחית 78740
די כבר! די! די! די! די! די! די! די! די! די! די! די! די! די! די! די!

תפסיק עם זה! יצאת לי כבר מכל החורים! מספיק! רד לנו מהגב כבר! עוף מהאתר, אם הוא כל-כך מפריע לך. עזוב אותנו בשקט. אם כל מה שאתה עושה זה לשלח בלוני ניסוי, פשוט תתפוס אחד מהם ותעוף מכאן. לך לעזאזל. כשנחשיך את האתר, דע לך שזה יהיה בגלל קרציות כמוך. ואז אתה תוכל להקים אתר משלך ובו אנשים יוכלו לקלל כמה שבא להם אחד את השני. היי, אתה יודע מה? אתה יכול לעשות את זה כבר עכשיו! למה אתה מחכה? לך כבר!
מילא הטמפרמנט 78755
אבל למה להתעלם מהודעות.
ההודעה שאליה התייחסת אינה שלי (האמת, אודה לך אם תסיר אותה), כפי שתוכל לראות גם בהודעה הצמודה אליה (http://www.haayal.co.il/reply.php3?id=1013&rep=7...), שנכתבה לפני התגובה העצבנית שלך.

ההודעה הזאת (http://www.haayal.co.il/reply.php3?id=1013&rep=7...)הרבה יותר משקפת את עמדתי ואת יחסי לאתר, אותם הבעתי גם בעבר.
הכוח משחית 78736
בניגוד לבת מתבגרת שנדרשת לבחור בין הכללים לבין עזיבת הבית, בשביל לעזוב את האייל לא צריך כסף, לא צריך להתחיל לעבוד כדי לממן את עצמך‏1, ואין בכך, בעצם, שום בעיה. רוצה דוגמא רלוונטית יותר? יש מסעדה שאתה מאוד מאוד אוהב, ואתה הולך לשם לפחות פעם בשבוע ומזמין צ'ורבה. פתאום נכנס שר הפנים, אז אתה אומר לו "שבע"... אה, לא, רגע. סליחה. יום אחד, בעלי המסעדה הזו מחליט לשנות את התפריט ומוריד את הצ'ורבה ממנו. אתה בא לבעלים ואומר לו - אבל אני אוהב את הצ'ורבה שלכם! איזה מין דבר זה, להוריד את הצ'ורבה?! המנהל עונה לך - "ככה זה מעכשיו. לא מתאים לך התפריט שלנו, אתה מוזמן ללכת למסעדה אחרת". עכשיו זו ההחלטה שלך - האם להמשיך לבוא למסעדה ולנסות מנות אחרות, או לחפש מסעדה אחרת שתיתן לך צ'ורבה.
אתה לא יכול לצפות ממני להקדיש כל כך הרבה שעות ביממה לאתר שמעצבן אותי, משעמם אותי, ומביא לי בעיקר מורת רוח.
אתה לא יכול לצפות ממני לשבת ולהסביר באריכות כל תגובה שאני מסיר במסגרת הכללים הדי ברורים שלנו. אף אחד לא משלם לי עבור העבודה הזו, והדרישה הזו היא, איך לומר, חצופה. בפעם האחרונה שמישהו ניסה להקים אתר מקביל בלי צנזורה, אנחנו יודעים מה קרה. אתה מוזמן לנסות.

1 אם כי עזיבת האייל בהחלט יכולה לסייע בהקשר הזה. :)
הכוח משחית 78742
מה, האייל משעמם אותך? (מעצבן זה ברור).
הכוח משחית 78767
עוד לא, אבל אם נמשיך ככה, הוא בהחלט ישעמם אותי. אם כל היום אני אעסוק באדמיניסטרציה ובהסברת ההחלטות שלי, הוא ישעמם אותי, ומצד שני - אם כל התגובות יהיו מלחמות פליים, הוא גם ישעמם אותי.
הכוח משחית 78823
הכל נכון, דובי, רק שבתור בעל המסעדה, לפני שאתה מוריד מהתפריט את הצ'ורבה אתה בטח תשאל את עצמך אם זה לא יפגע בפופולריות שלך, ואם הרבה לקוחות ישאלו אותך למה אין צ'ורבה אתה בטח לא תתעצבן עליהם אלא תשקול שוב אם לא כדאי להחזיר אותה לתפריט.

אם נמאס לך לענות על השאלות הטורדניות בדבר שיקולי המערכת, אתה הרי יכול פשוט להתעלם מהן, הכי גרוע האלמוני והשוטה ייעלבו ויילכו, ובא לציון גואל. כל הטרחה שאתה מתלונן עליה בנוגע להסרת הודעות היא משהו שאתה במו ידיך הבאת ברגע בו החלטת על אותו שינוי במדיניות שלכם. באופן טבעי השינוי הזה מוצא חן בעיני חלק מהקוראים, מקומם חלק אחר, ומשאיר אחרים אדישים. החלק המתקומם עושה קצת גלים, זה לא צריך להפתיע מדי.

יש לי הרגשה, ותסלח לי על הפסיכולוגיה בגרוש, שאתה מעוצבן דוקא בגלל שהמדיניות החדשה, או לפחות היישום שלה, לא עולים יפה. אני הייתי מציע לך לנשום עמוק, ובמקום להכנס לטאנטרום של "אני מחשיך את האתר" תשקול שוב אם המדיניות החדשה מוצדקת.

אישית, המדיניות המוצהרת שלכם לא מפריעה לי מדי, מלבד התיחום של העיסוק בשאלות הצנזורה לעץ הזה בלבד, עניין שעליו הערתי פעם ולכן אחסוך ממך את העצבים ולא אכנס לזה שוב.

המימוש של המדיניות שלכם, לעומת זאת, אכן מעלה אצלי תהיות לא פעם, ואני לא רואה סיבה לא להעלות את התהיות האלה על המקלדת. אני חוזר ומזכיר שאם נמאס לכם לענות לי אתם ללא ספק מודעים לכך שאינכם מוכרחים. כולנו גם יודעים שאם *באמת* נמאס לכם אתם יכולים להשמיד את ההודעות שלי גם מהעץ הזה, ולהניח שאני אתעייף לפניכם ולו רק מפני שלתקתק הודעה דורש קצת יותר מאמץ מאשר למחוק אותה.

והערה לסיום: אני מאד מעריך את האייל, אני חושב שזה המקום הטוב ביותר לחילופי דעות בעברית, ואני לא אשמח בכלל אם האתר יוחשך. אבל אני לא מוכן לצנזורה עצמית על הודעות שעלולות להכעיס אותך, או מישהו אחר במערכת, כדי להשאיר אותו מואר. גם אני באתי ליהנות.
הכוח משחית 78831
ואם הריח של הצ'ורבה עושה לי בחילה, גם אז אני צריך להמשיך למכור את זה? ואם סתם לא בא לי? בניגוד לבעלי המסעדה, לי אין שיקולים של רווח. לא יוצא שום דבר מזה שיותר אנשים באים לאתר, אלא אם הם תורמים לדיון (או לפחות לא מפריעים לו). אם הלקוחות יתחילו לעשות דווקא ולהביא צ'ורבה מהבית לתוך המסעדה שלי - כן, אני אתעצבן. אין צ'ורבה וזהו. רוצים צ'ורבה? לכו למקום אחר. כזה אני. בעל מסעדה עצבן.

אני לא מתעצבן בגלל שהמדיניות לא מצליחה - אני מתעצבן בגלל שהתגובות הללו, שהביאו את המדיניות הזו מלכתחילה, מעצבנות אותי, וכל עוד הן ישארו כאן, הן ימשיכו לעצבן אותי.
לפני שתציע לי לנשום ולשקול, תחשוב אם אתה היית ממשיך להשקיע זמן במשהו שמעצבן אותך, שמתנהג בצורה כפויית טובה, שמנסה בכוח להרגיז אותך, ושלא מסב לך שום הנאה או רווח.

תודה שאתה מרשה לי להשמיד את התגובות שלך כאן, אבל אני לא מעוניין בכך. קבענו כללים ברורים, והשארנו מקום לדיון עליהם, בגלל שכאלה אנחנו - ליברלים. אני לא מסיר תגובות שהבהרתי מראש שלא יוסרו. זאת בדיוק הסיבה בגללה המדיניות לא הופעלה רטרואקטיבית.

השאלה היא לא אם הודעות מעצבנות אותי או לא. השאלה היא מה הן תורמות לדיון - הודעות שפוגעות בדיון או במשתתפים בו, מוסרות. תגובות שסתם מרגיזות אותי, נשארות במקומן וממשיכות להרגיז אותי. כשמשהו מרגיז אותי, אני מגיב, בעצבים. אתה לא צריך לצנזר את עצמך, אתה פשוט צריך לשאול את עצמך אם התגובה שלך באמת הוגנת. אני מבטיח לך שאני לא מתעצבן סתם.
הנחתום מעיד: 78840
התגובות שלי הוגנות תמיד.

הן לא תמיד מנומסות, הן הרבה פעמים "הלצות שדופות", הן בד"כ לא "ברמה אקדמאית" (כדרישתו של האדון מאן נ"י), ואין לי מושג קלוש אם הן תורמות לדיון (גם לגמ"ח אני לא תורם).

מה שכן, הן אף פעם לא נכתבות *כדי* לעצבן אותך או מישהו אחר. פשוט, השאלה אם מישהו יתעצבן מהתוכן או מהנוסח לא נורא מענינת אותי.
הנחתום מעיד: 78842
מה זה נ"י?
נרו יאיר 78881
(לא לבלבל עם נרו וולף)
ההפך מ תנצב''ה 78957
הנחתום מעיד: 78963
זה כשרוצים שמישהו ימות.
חלילה 78976
אם זה נכון, לא היה לי מושג שזה כך, ואני מתנצל מקרב לב. אפילו בתור שוטה אינני מאחל מיתה לאף אחד (ישנם אולי כמה יוצאים מן הכלל, אבל לא אף אחד שאתם מכירים).
חלילה 79226
אין ציניות בכפר הגלובלי?
בהקשר שלך, נרו-יאיר זה כמו כל שימוש בתואר כבוד מוגזם קצת, באופן המבטא לגלוג מסוים.
או קיי 79248
אכן, מד הציניות לא השמיע את הזמזום הפעם (בבדיקה נתגלה שהסוללות נגמרו בגלל שימוש תכוף מדי בדיונים אחרים).

אני שמח לקבל אישוש לכך שהתואר נ''י ביטא בדיוק את מה שחשבתי.
לא נכון! 78978
זו הבעת כבוד לאדם חי ששמו הוזכר זה עתה.
אל תענו לי 83476
אל תתעצבנו. אל תחשיכו את האתר.

סתאאם, בשביל שלות הנפש שלי, אני מוחה נגד ההגליה של תגובה 83463
הודעה שטרחתי על ניסוחה במשך שעות רבות, התייעצתי בטובי האיילולוגים ואף שיניתי את הנוסח המקורי (שהוגלה אף הוא, כמובן) כדי להפיס את דעת המערכת. כלום לא עזר.

איזה יאוש שאסור לקלל אפילו בעץ הזה.
אל תענו לי 83506
היי, אני הסתכלתי למעלה. אבל בזמן שהבטתי בציפור, בא חבר מערכת אחר ומחק את התגובה. אני חושב שאתה נושא במלוא האחריות.

ברור לך שאם היית מפרסם אותו דבר בלי השורה האחרונה זה היה שורד, כן?
אל תענו לי 83509
[אנחה]

המסר שלכם, "Don't fuck with us" ברור ומובן. אין לי טענות, רק לב שבור.
אל תענו לי 83512
אני שמח שהגענו לעמק השווה.
[לובש משקפיים כהים]
עכשיו, אם רק תביט לכאן, בבקשה.
<פלאש>

(דובי, עוד לא ראה את הסרט, אבל נורא רוצה)
אל תענו לי 83532
לך על זה, דבילי להחריד אבל מצחיק מאוד.
אל תענו לי 83533
דווקא לטעמי הסרט לא היה דבילי כמו שחשבתי שהוא יהיה, אבל אבוי - אני לא זוכר למה!
הכוח משחית 78846
אני לא רואה איך כסף או עבודה קשורים לעיקרון שניסיתי לדבר עליו. נדמה לי שאתה מחמיץ כאן משהו: אני לא "לטובת" תגובות בעייתיות. לפעמים הן משעשעות אותי, לפעמים מעצבנות, ובאופן כללי אני לא אוהב אותן כשהן פוגעות בכותבים אחרים.

ניסיתי לפתוח דיון על אופי המחויבות של כלי תקשורת מסוג האייל לנמעניו. בניגוד לך, כנראה, אני לא חושב שהיחסים החברתיים או הקהילתיים הם נגזרת של הבעלות הכלכלית. אבל במצב העניינים הזה, אני מוותר על הדיון.

להגדיר את הדרישה כ"חצופה" ולהזמין אותי לנסות להקים אתר מקביל היה מיותר.
הכוח משחית 78875
אני אסביר לך איך זה קשור: האייל הוא תחביב עבורי, לא מקצוע, לא משהו שאני חייב לעשות. לכן, אני אעשה אותו רק כל עוד אני נהנה ממנו. אם אני מחוייב, בשם איזה ערך נעלה שאינני מודע לו, לתת לך הסבר מפורט על כל החלטה שלי כעורך, אני אפסיק להנות מהאייל, ואני אפסיק לערוך אותו (ואני מעריך שכך יהיה גם עם העורכים האחרים), ואתה תשאר לך עם מגזין שלא מתפרסמים בו מאמרים חדשים, ובו תוכל, עד שמישהו יסגור את השאלטר, להכפיש להנאתך אנשים אחרים בלי שמישהו יפריע לך.

זו המגבלה על ה"מחוייבות" של "כלי תקשורת כמו האייל" לקוראים שלו - שאם נמאס לאחראים על כלי התקשורת, לא ישאר יותר כלי תקשורת. בגלל זה לקוראים יש מחוייבות מסויימת כלפי האחראים על האתר, שנובעת מתוך הרצון שלהם להמשיך לקיים אותו. אם אין רצון שהוא ימשיך להתקיים, אז עד מהרה ימאס לאחראים, והוא אכן לא יפסיק להתקיים.
אבל אתה מעדיף לא לראות את זה ככה. אתה חושב שבגלל שזה אינטרנט, ואתה חלק מה"קהילה", אז אני ושאר המערכת צריכים להיות עבדים נרצעים של הקפריזות שלך ושל שאר הקוראים. אנחנו לא. איך אמרה זאת מעכבר העיר? אני מעדיף פררוגטיבות של עורך על-פני קהילה. אז אם היא אמרה, מי אני שאשבור לה את המילה. אם כדי לקיים קהילה אני צריך לסבול, אז מצידי שלא תהיה קהילה ולא יהיה אתר.

לא, זה לא היה מיותר! זה מה שאני מנסה להגיד כל הזמן! יפרחו נא אלף פרחים! למה אתה חושב שהקמנו את האייל? כי הרגשנו שחסר משהו באינטרנט הישראלי - האינטראקציה שנוצרה, בדיעבד, כאן באייל. אז הלכנו והקמנו אתר. היו כאלה שחשבו שלאייל יש בעיות מסויימות, אז הם הלכו והקימו אתר משלהם (פא"ץ), והנה הוא פורח ויש לו מלא כותבים וקוראים, ותרבה התחרות בארץ, וכולם שמחים, כי יש *יותר מה לקרוא* באינטרנט הישראלי. בועז רימר רצה יותר תרבות ופחות פלצנות, אז הוא הקים את "מגזין במה", והרי לך עוד אתר שנותן עוד תכנים עבריים, להנאת הכל.
ואתה יודע מה הכי טוב באינטרנט? שאתה לא צריך לבחור! אתה יכול ללכת גם לאייל, גם לפא"ץ, גם למגזין במה, גם לבננות, גם לYנט, גם למעריב, גם לקונספציה וגם לאיזה אתר שלא יבוא לך! המשאב היחיד שדרוש לך, הוא זמן.
אז אם אתה חושב שחסר משהו באייל מבחינת תכנים או מדיניות, וזה קריטי עבורך, ואתה רואה שאנחנו לא מסכימים לשנות את זה - אז תקים אתר משלך, יהיו עוד תכנים ברשת, ואנשים שמסכימים איתך יזכו לאתר עם מדיניות כלבבם.

אבל לעומת זאת לדרוש ממני במפגיע, כאילו אני חייב לך משהו, לתת לך דין וחשבון על ההחלטות שלי - זה חצוף.
הכוח משחית 78919
התלבטתי אם לענות על ההודעה שלך. היא חצופה ופוגעת. לקחת משפטים מפסקאות שכתבתי והתייחסת אליהם ללא קשר לקונטקסט או למשמעות הכללית. אני מגיב עכשיו, כי אני מניח שאתה כועס בגלל דברים אחרים שלא קשורים להודעה שלי.

בוא נתחיל מהדברים שלא כתבתי, לפי הסדר: לא ביקשתי הסבר מפורט על החלטותיך כעורך, לא הכפשתי מעולם אנשים אחרים באייל, לא ביקשתי ממך ומשאר המערכת להיות עבדים נרצעים שלי ושל שאר הקוראים, אני לא מתאפיין בקפריזות מיוחדות, לא דרשתי ממך במפגיע שום דבר ולא חלקתי על מדיניות העריכה והסרת התגובות. למען האמת, ההתייחסות היחידה שלי לעורכים באופן אישי הייתה להגיד תודה.

אז מה כן. ניסיתי להביע דעה על קהילה שנוצרת מתוך מכוונות-תקשורתית ועל המשמעות החברתית שלה. אל תחשוב על האייל דווקא. תן לדיון כותרת שיכולת למצוא בחוג לתקשורת: "מודל התקשורת הדמוקרטית-משתתפת: מקרה מבחן". מה יקרה לתגובות הספציפיות באייל לא מעניין אותי במיוחד, והדגשתי את זה. גם הרגשות הפרטיים שלך – אף שהם עשויים לעניין אותי בהקשרים אחרים – לא ממש שייכים לדיון התיאורטי (ואל תזרוק לי שאם לא תהנה לא יהיה בכלל אייל. זה לא הנושא).

לעצם הנושא. לא ביקשתי ממך להיות "מחוייב, בשם איזה ערך נעלה שאתה לא מודע לו" להצדיק הורדת תגובות. הסברתי את הערך כפי שאני רואה אותו: אתה תורם לאייל, וגם המגיבים תורמים לאייל. אתה תורם יותר. זה נכון. האייל הוא לא דמוקרטיה. נכון. ועדיין, אי אפשר לבטל את תרומת המגיבים ולהתייחס אליהם כאל קהל פסיבי לחלוטין. אגב, אם היית מקבל משכורת, האם זה היה משנה את ההשקפה שלך לגבי היחסים קורא-עורך?
עוד תהייה שעולה בי עכשיו, במישור אחר. גלעד דנבום כתב פעם שהאייל השפיע רבות על חייו, ושפעמים רבות המגיבים באייל היו עבורו ממשיים יותר מאנשים אמיתיים בחיים. אני יכול להעיד שהאייל השפיע גם על חיי (לא משנה כרגע איך. אולי פעם בשיחה אישית). באופן טבעי, אנחנו חשים מחויבויות שונות לאנשים שאנחנו נמצאים בקשרים חברתיים אתם. האם היחסים בין המגיבים (והמערכת כאוסף של אנשים ולא כמוסד) חסרי ערך בעיניך רק בגלל שהם מתרחשים ברשת?

אם התגובה שלך הולכת להיות דומה לתגובה הקודמת, אני אשמח אם תוותר עליה.
הכוח משחית 79147
אמרת שאני צריך להסביר למה הסרתי תגובות. זה "הסבר מפורט על החלטותי כעורך".

אני לא מתייחס למגיבים כקהל פאסיבי, ואני לא חושב שאני צריך להוכיח את זה - מספיק להסתכל על האתר (שלא לדבר על זה שבין "מגיב" לבין "פאסיבי" יש סתירה מובנית). אם הייתי מקבל משכורת, והגדרת העבודה שלי הייתה "להסיר תגובות לא ראויות ולכלול הסבר לכך" - כן, הייתי נותן הסבר. כרגע, לתת הסבר זה סתם משהו שיגזול ממני זמן (ועוד זמן ועוד זמן, כי אנשים כמובן יתווכחו עם הסיבות שלי), בלי להפיק מזה שום תועלת.

מתי בדיוק אמרתי שהיחסים בין המגיבים חסרי ערך?
הכוח משחית 79185
לא דרשתי שתסביר למה הסרת תגובות. כתבתי שלדעתי זה *צודק* כלפי המגיבים שתסביר.

אכן לא אמרת שהיחסים בין המגיבים חסרי-ערך, אבל בעיניי, לפחות, ערך כזה גורר מחויבויות (שלך כדובי ולא שלך כעורך) כלפי המגיבים. המחויבות הזאת היא חברתית, באותה מידה שהגון מצד מפרסמי מאמרים לענות לתגובות למאמריהם וכדומה.
שאלה מעניינת היא מה המחויבות של המגיבים כלפי האייל. אני לא יודע לענות עליה. אבל אני יכול לומר, למשל, שאם בעתיד המשך תפעול האייל ידרוש השקעה כספית (כפי שטל רמז לא מזמן), אני בהחלט חושב שזאת מחויבות של המגיבים הקבועים לגייס את הכסף, או לפחות לעזור לעשות זאת.

לטיעונים שלי לא ממש התייחסת. אתה עונה, בעצם, שזה *לא מעשי*, ואולי אתה צודק. בכל אופן, די נשבר לי מהדיון הזה, ואתה לא רצית אותו מהתחלה – אז בוא נעזוב אותו.
הכוח משחית 78766
''מתחיל להמאס עלי ... זכותנו וכו', נמאס עד מאוד וכו', אם לא מוצא כן בעינך וכו'..''
אם זאת התגובה של טל, אז
או שדובי חותם בשמו של טל,
או שמישהו באמת הגזים,
או שאפילו טל כהן הוא אנושי...
הכוח משחית 78803
המממ... ועד עכשיו כמכונה הייתי, לאוטומט דמיתי?

בכל מקרה, אנושי, אנושי מדי: אפילו לא מצליח לאיית "מוצא חן" בלי לטעות כשמרגיזים אותי.
הכוח משחית 78805
המממ... ועד עכשיו כמכונה הייתי, לאוטומט דמיתי?

נהפוך הוא. דווקא על אנושי
בכל שנה בקיץ, טל 78818
הפרפרזה המקאברית על אחד השירים המצמררים ביותר שאני מכיר, מתאימה למה שקורה עכשיו. גם בקיץ הקודם היתה עליה רצינית במפלס הרעש (ואפילו היינו צריכים להסביר למאן דהו מה זה רעש לבן), והיו חילופים של אימייליים נרגזים והיו נסיונות לטפל בבעיה ובסוף הגיעו למסקנה שפשוט צריך להמתין עד יעבור זעם וכל הילדודלך ישובו לספסל הלמודים.
הכוח משחית 78722
מתקפות אישיות שאינן קשורות בדיון ספציפי (וגם אז, רק עד רמה מסוימת) נתפסת על-ידינו כבלתי ראויה ומפריעה לדיון. פעם, כשהייתה אחת כזו פעם בחודש, זה לא הפריע. כיום, כשבכל מאמר יש כמה כאלה - החלטנו לפעול כנגדן, כדי לנסות ולשמור על רמת הדיון ועל אווירה נעימה ככל האפשר, מבלי לפגוע בויכוחים עצמם.
מה זה קפיר, אתם תוהים? 79979

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים