מה קדם למה, הביצה או הדג? 7883
כחובב נלהב אך דל-נסיון של אוכל יפאני, חן חן על מאמרך הטעים.
דומני שנפלו בו מספר שגיאות הגהה (קליפורניה, עם ר', לא? זאת לא מילה יפנית?!) לרוב אין לי בעיה עם שגיאות הגהה, אבל משהו אחד מטריד אותי. יותר מפעם אחת הוזכרו ביצי הדגים "איקורה". האם הכוונה אינה, במקרה, לסלט ביצי הדגים המוכר במזרח אגן הים התיכון כ"איקרה" (או כ"טרמה", תלוי אם אתם בצד של היוונים או של הטורקים)? זה דווקא נשמע מתאים כמילה יפנית, לכן אני שואל.
יש פוטנציאל לסושי עם ביצי דגים (יצא לי לטעום, במסעדה יפנית אחת במינכן, אותנטית, זולה ונפלאה), אבל אם הביצים האלו הם בצורת איקרה, זה באמת לא נשמע טוב.
מה קדם למה, הביצה או הדג? 7898
העיצור (consonant) היחידי שניתן לבטא בשפה היפנית ללא תנועה (vowel) שבאה מיד אחריו, הוא נ' כמו למשל ה-nn באמצע המלה Nihonngo, שזה "יפנית" ביפנית. כל עיצור אחר מחויב בתנועה אחריו או שהוא נתקע לאדם היפני הממוצע בגרון. מסיבה זו כאשר יפנים מאמצים מלים מערביות הם נוהגים להוסיף להן תנועות אחרי כל עיצור שאיננו נ'. המלה "דיסק", למשל, מבוטאת כ"דיסקו", ויתכן מאד שבדיוק באותו אופן הפכה האיקרה המערבית ל"איקורה" היפנית.
מה קדם למה, הביצה או האיקרה? 7936
לא רק שזה יכול להיות, זה אפילו נכון. על פי מילון יפני-אנגלי שיש לי, "איקורה" (נכתב בקטאקאנה, האלפבית המיועד למילים מיובאות) הוא salmon roe; Russian: ikra.

וזה כבר בכלל מעורר סקרנות. roe, לפי מילון וובסטר, הוא שחלה מלאה ביצים של דג. ברוסית, איקרה (במלרע!), על פי מילון רוסי אנגלי של אוקספורד, הוא גם קוויאר וגם פאטה-קוויאר, או משהו כזה. גלגולה של מילה.

תודה, וכל הכבוד על ההבחנה.
מה קדם למה, הביצה או האיקרה? 7998
אם אינני טועה, איקרה היא הדרך הנכונה להגיד 'ביצי דגים' ברוסית, בעוד ש'קוויאר' הוא משהו אחר למדי (אין לי מושג מה - אולי שם המאכל, או סוג ספציפי של ביצי-דגים).
כמובן ש'איקרה' כסלט ביצי-דגים מעורבב עם מיונז ושאר מרעין-בישין הוא המצאה לוקאלית למדי.
לכל המילים שהוזכרו בתגובה זו, אגב, אין שום קשר ליפנית...
לא רק שיש פוטנציאל 7934
יש לפחות 3 סוגים של ביצי דגים שנעשה בהן שימוש בסושי - שני סוגי ביצים של דג מעופף, וביצי סלמון. את ביצי הדג המעופף מסוג טוביקו נהוג לתבל בווסאבי. מעבר אלו, מוגש לעתים קרובות סאשימי של ביצי בקלה ואם אני לא טועה גם האוני (קיפוד ים) הוא בעצם בעיקר שק הביצים אל הקיפוד.
מה קדם למה, הביצה או הקיפוד? 7938
אם אני לא טועה, קיפוד ים לא מטיל ביצים. אבל בינתיים אני לומד הרבה מהמאמר הזה והתגובות לו...
הממ 7976
בירור קצר שערכתי העלה את המידע הבא - Uni עשוי מאיברי הרביה של קיפוד הים, גם שק הביצים (שהוא לא מטיל) וגם תאי הזרע, זאת משום שהמדובר בבעל חי המפרודיטי. תודה לירדן על המוטיבציה לבירור המידע הזואולוגי :-)
קיפוד ים לא מטיל ביצים, 7995
הוא מפריש אותן אל המים, להסחף בזרמים עד שיפגשו עם תאי זרע.
אחת מהצלילות היחידות שעשיתי בחיי, היתה בליל הפרשות של קיפודי ים. מרהיב.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים