לאומיות, באשר היא 80263
במאמר הזה, ובכמה מהתגובות אליו, בולטת ההשוואה (המחמיאה מאוד) של הלאומיות הפלסטינית לעומת הציונות: "תרבות זו מבוססת בעיקר על יאוש ושנאה תהומית", "אין בה, בתרבות הפלסטינית, הערכים החיוביים של רצון להביא לשינוי ולשיפור העולם - ערכים שהיו בעבר בתרבות הישראלית הציונית אפילו בתקופות של יאוש גמור (כגון בתקופת הפוגרומים ברוסיה ואפילו בתקופת השואה). הרצון הבולט ביותר ביצירותיהם הוא הרצון לנקמה".
לטיעון הראשון, הרשה לי להזכיר לך ששורשי התרבות הערבית-פלסטינית עמוקים הרבה יותר מהתנגדות ליהדות ולציונות, ומה שאתה מתכוון אליו הוא חזונם הפוליטי. ניתן להבין למה לאום שלא קיבל את היכולת הפיסית לממש עצמו כלאום, על האדמה שהוא רואה כאדמת לאום (ואנחנו רואים כאדמת הלאום שלהו), יבסס את ההתנהלות הפוליטית שלו על ייאוש מהמצב הקיים ושנאה לאלה שהוא רואה כאשמים.
לטיעונך השני לא נשאר לי אלא לקרוא התנשאות מיותרת ומוטעה. אם אתה מפרש את המיסיונריות היהודית כנסיון "לשפר את העולם", הרי שיסודות מיסיונריים קיימים בבסיס כל הדתות (ומעולם לא הביאו לשיפור ממשי). אינני מבינה היכן אתה מוצא ערכים ששואפים לשיפור העולם בשואה – היהודים, אז עם נרדף, רצו חברה בה לא יהיו מקופחים או נרדפים. זה אינסטינקט הישרדותי ותו לא.
לטיעון אחד המגיבים, אם אני לא טועה, שהלאום הפלסטיני מגדיר את עצמו על בסיס נקמה – "נקמת דם ילד קטן/ עוד לא ברא השטן", ואין צורך להרחיב.
ולטיעון שחזר על עצמו בתגובות ובמאמר, על הגדרתו העצמית של הלאום הפלסטיני לעומת הציונות, מספיק לקרוא ספר היסטוריה. כל לאום שנלחם על הגדרתו העצמית, עושה זאת מהסיבה הפשוטה שאין לו ברירה אחרת. תשאיר אנשים לחיות בשקט, ללא גורם חיצוני להגדיר את עצמם כנגדו, ואין סיבה שהם יפתחו רגש לאומי קולקטיבי כלשהו. זוהי דרכה של תרבות אנושית באשר היא, וזו הייתה גם דרכה של היהדות והציונות, שמהתנ"ך ועד להרצל הגדירו את יהדותם על סמך שנאת הגר שלהם או האנטישמיות שהופנתה כנגדם.
לאומיות, באשר היא 80368
כשמצטטים את פסוקו של ביאליק על "נקמת דם ילד קטן"
מתוך "בעיר ההריגה" כהוכחה לאכזריות ציונית-ישראלית, נא לא לשכוח את הפסוק הבא מייד אחריו:
"וארור האומר: נקום!". ביאליק ביטא זעם חסר-אונים, אך דחה את רעיון הנקמה העיוורת. עם כל
הביקורת העצמית, יש עדיין הבדל במעצורים המוסריים
בינינו לבין אויבינו, בוודאי ברמה הנורמטיבית.
לאומיות, באשר היא 80371
לפניו
לאומיות, באשר היא 80374
נכון. סליחה. תודה.
לאומיות, באשר היא 80373
אגב, דיים ורה, אני שמח לראות שלמדת עברית, אבל הרי את התפרסמת דוקא כזמרת מלחמה - מלחמה שהוכרה בסופו של דבר כצודקת, למרות שגם בצד
שלך, הצד הטוב, היו מדי פעם מעשים אכזריים ובלתי
צודקים. לא?
טעות 80372
את כנראה שכחת את הציונות הסוציאליסטית ( ההיא ממפלגת העבודה ,זוכרת?)
לידיעתך ,הציונות הסוציאליסטית הייתה סוג של לאומיות שלזרמיו השונים חרת על דגלו את שיפור העולם ,דרך הקיבוץ , דרך העבודה המשחררת וכו'. נכון הכוונה הייתה בראש ובראשונה לעם היהודי אולם כוונתם של זרמים כמו מפ"ם הייתה תמיד להביא לשחרור דומה לשאר האנושות . הטענה שלך היא נכונה לגבי הזרמים של הימין הרוויזיוניסטי אולם לא לגבי השמאל עם כל ולמרות ( ובגלל ) היותו "אוטופיסטי ".
את כמובן לא תמצאי שום דבר דומה לזה אצל הפלסטינאים או הערבים בכלל בעבר או בהווה.
הגדרה עצמית? 80377
כשהשטחים היו תחת שלטון ערבי, אכזרי ומדכא, לפני 67', לא נלחמו שם הפלסטינאים להגדרתם העצמית ואפילו לא ניסו לשקם את מחנות הפליטים. הבעייה הפלשתינאית הינה בעייה שגרמו, ובעצם המציאו ותיחזקו באכזריות קרה מדינות ומנהיגי ערב, תוך ניצול הטיפשות והשנאה האותנטיים הטבועים בתרבות הערבית. זאת, בעיקר לצורכי הצדקת "הליכוד הפנימי" במדינות אלו, הבנויות כולן על יסודות פאשיסטיים.

מה שנכון הוא שהבעייה שהם יצרו היא עתה בעייה הומאנית אמיתית שצריך למצוא לה פתרון סביר.

בעניין אחר, Vera Lynn? המקורית? מישהו עוד זוכר אותך? נגיד כשאת עוברת ברחוב, מישהו מזהה? אני זוכר ששרת שניפגש שוב ביום שמש אחד, או מה שזה לא יהיה, בהפוגות בין קרב לקרב. אח, היו זמנים, לחמנו ואהבנו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים