כמה מלים על חיסולים 80433
שיטת הפגיעה ההממוקדת (פיסית או פוליטית) במנהיגים זוכה בשנים האחרונות לפופולריות, בארץ וגם במערב. (כמה דוגמאות, שבוצעו או שמתוכננות: עבאס מוסווי, אוסאמה בן-לאדן, סדאם חוסיין, יאסר ערפאת).

למעשה, חיסולם של מנהיגים הוא יעיל רק כאשר מדובר במנהיגים כריזמטיים של קבוצות קטנות, והוא בלתי-יעיל לחלוטין כאשר מדובר במנהיגים של קבוצות גדולות או של עמים, שזוכים לתמיכה עממית רחבה.

מלחמות אינן מוכרעות ע"י חיסול מנהיגיו (הפוליטיים או הצבאיים) של הצד השני. מלחמות מוכרעות, כמעט תמיד, בשטח: המנצח הוא זה שהורג, פוצע, שובה, או מביא לעריקתם של יותר טוראים, סמלים, וסג"מים, או זה שמצליח להשתלט על יותר שטחים - ולא זה שמחסל יותר גנרלים.

(אני משער ששורשי הפופולריות, בשנים האחרונות, של שיטת החיסולים הם בתרבות ה"פוליטיקלי קורקט", שאינה מאפשרת להציג עם שלם, או מדינה כ "רעים" ( או כ"אויב"), ולעומת זאת מקבלת בהבנה רבה יותר סימון של אינדיבידואלים כ"אנשים רעים", ומצדיקה פגיעה בהם.)

בימי אהוד ברק היתה יוצאת אחרי כל פיגוע הודעה ממשרד ראש-הממשלה בנוסח "ידו הארוכה של צה"ל תשיג את הרוצחים" - משל היה מדובר בעבריינים, או לכל היותר בארגוני-פשע, שיש להעניש על מעשיהם הרעים. היום נדמה לי שההכרה כי מדובר במלחמה, מקובלת על רוב הציבור בארץ, כולל הממשלה והעומד בראשה.
שיטת החיסולים היא שריד לתפיסה הישנה, האהוד-ברקית, ומוטב שתלך לה כפי שהלך אהוד ברק.
ומה יבוא במקום? 80436
ומה יבוא במקום? 80463
מלחמה יום-יומית מהסוג שמתנהל בימים אלה ביו"ש (ובהצלחה לא מעטה לכוחותינו).
במקביל, כפי ששנינו הצענו בעבר (באופן בלתי-תלוי), צריך לנצח את המלחמה על השליטה בשטח - ע"י תפיסת שטחים והקמת ישובים. לפלסטינאים יש הרבה אנשים, והרבה נכונות להקריב אותם. לא נוכל לנצח במלחמה רק ע"י פגיעה באנשיהם - ודאי לא רק ע"י פגיעה ממוקדת בבכירים שבהם. תמיד יבואו חדשים. משאב הקרקע לעומת זאת הוא מוגבל - ובו טמון, לדעתי, המפתח לניצחון.

(והערה אישית: קרה לי די הרבה לאחרונה שראיתי משהו באייל, רציתי להגיב - ואז גיליתי שאת כבר עשית זאת - אמרת בדיוק מה שרציתי להגיד, רק בצורה יותר מוצלחת. אני מנצל את ההזדמנות ומודה לך על כל הטרחה שחסכת לי :-)
תודה 80562

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים