זה אקטואלי (הקיבוץ) 80479
שלום לך טנקיסט ירושלמי יקר ושלום לכולם.

מעבר לאי היכולת של כותב המאמר להוכיח כי הקיבוצים עושקים כך וכך שקלים מחשבון המדינה לכיסם הפרטי, צרם לי ביותר לראות את הזילזול בקיבוץ.
אני בעד גיוס חרדים, ולדעתי הם בהחלט משתמטים ומנצלים בציניות את חיי החילונים המוסרים את נפשם בצבא, אבל האם זה אומר שאנחנו יותר טובים מהם?
החברה החילונית צריכה ללמוד מהחרדים מספר דברים מרכזיים ביותר, ואזכיר רק את נושא החינוך שדבקות החרדים בו היא ללא ספק נערצת.
גם מהקיבוץ, ירון, יש לך עוד הרבה מה ללמוד, בלי קשר לכסף שאתה משלם להם לדעתך.
ואני אסביר:
החברה שאנו חיים בה נשלטת על פי חוקי משחק קאפיטאליסטים. החשיבה הפכה לחומרנית, הכל נמדד בכסף. בתהליך הזה העשיר הוא חזק והעני הוא חלש, לעשיר לא יקראו למילואים בגלל שאי אפשר לפצות אותו על זמנו והעני יפסיד עוד כסף שישמור במילואים על כולם.
מי שנולד בבית עם כסף יזכה ללמוד בלי לעבוד, באוניברסיטה ואם לא אז במכללה יקרה יותר, ומי שאין לו, ספק אם יוכל לממן את הלימודים.
נראה לי שזה בעיקר מה שמרגיז אותך, שיש עשירים ממך, שגדלו על כפית של כסף ולא יהיו צריכים לעשות כלום בשביל ללמוד. אז הערת ביניים קטנה: לגמרי במקרה חברה שלי היא קיבוצניקית, וגם סטודנטית ואני די בטוח שהיא עובדת יותר קשה מכל מי שלומד איתה. כחלק מההסכם ללימודים היא צריכה להשלים בערך 120 ימי עבודה מלאים, בנוסף לשנה שלמה לפני כן. בקיבוצים אחרים הסטודנטים מקבלים יותר או פחות לפי המצב המשתנה של הקיבוץ. לא נראה לי שיש לה טעם לכעוס על תלמיד שלא צריך לעבוד, הפתרון לחוסר השיוויון הזה הוא לא בכעס ונטירת טינה לאחד שיש לו ונמצא לידך.
והנה אני מגיע לנקודה:
רעיון הקיבוץ מציע אלטרנטיבה אמיתית לבצע הכסף שנמצא בבסיס החיים העירוניים.
הקיבוצים גוססים, אבל לדעתי העיקרון שלפיו הפרט תורם לחברה והחברה תורמת חזרה לפרט חזק ונכון בהרבה מהסתכלות על החברה כמקום בו אחד דורס את השני על מנת לקדם את עצמו.
הקיבוץ הצליח לזמן מה לממש את הרעיון הזה, וכשזה קרה, זה קרה בגדול.
מה יש לעיר להציע על פני זה?
עוני? פשע? מגפת הסמים? בודדים ששולטים ברבים? זאת האלטרנטיבה?
אני אולי נשמע תמים, אבל אני בהחלט לא מדבר על חזרה למודל הקיבוץ. אני בהחלט מדבר על ללמוד מהטוב ומהרע שבקיבוץ, ולעשות עם זה משהו.

ירון, אם אבא שלך היה הבעלים, או מישהו שרק מושכר לו לתקופה ארוכה עמק הצבאים, לא היית הולך עד הסוף בבתי המשפט כדי להשיג כמה מיליונים טובים לך ולילדים שלך? זה מצחיק שאתה מאשים את החברה הקיבוצית דווקא ברגע שהלכה ואימצה את הרעיונות הקאפיטאליסטים שלך….

לסיכום ירון, אם החברים הקיבוצניקים שלך לא הצליחו להראות לך את היופי שיש בקיבוץ, אולי תלך ותבדוק אצל ההורים שלהם, איך הם חיו שהקיבוץ היה קיבוץ, ומה העקרונות שהנחו אותם. לצערי אתה יונק מפרופוגנדה שכבר דיברו עליה פה, שמקורה בשנאת חינם, בורות, וקנאה.

נ.ב.
נושא אחר לחלוטין, אבל אם כבר הזכרת: לגבי הבדואים בנגב, האם יתכן שאנחנו השתלטנו על השטח שלהם ולא הם על שלנו? האם אתה מכיר את הסיפור על עליית שובל לקרקע והבדואים?

א.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים