עורבא פרח 80755
בדרך לייצור של "דולי", הכיבשה המפורסמת בעולם, שהיתה שיבוט של פרט בוגר, נעשו מאות ניסיונות שנכשלו בשלבים שונים. אפילו בשיבוט פשוט של חיידק צריך לעיתים לנסות כמה וכמה פעמים לפני שמצליחים לייצר את השיבוט שבו מעוניינים. לכן, אפילו אם החברה הקוריאנית המדוברת חזרה במדוייק על הפרוטוקול ששימש את NCT כשייצרו את הגופיף העוברי המשובט שלהם, הרי שהיו להם כמה וכמה כישלונות לפני שהם הצליחו להגיע לעובר המשובט שהם טוענים שהם ייצרו. שלא לדבר על האפשרות שהעובר לא יתפתח עד ללידה באופן תקין (כפי שקורה הרבה עם אורגניזמים שמתעסקים להם בגנום). אני באופן אישי מאמין שהדרך אל שיבוט של בני אדם הוא רחוק דווקא בגלל שהידע הגנטי על בני אדם אינו עדיף על הידע הגנטי שיש לנו על אורגניזמים אחרים (חיידקים, שמרים עכברים וכיו"ב אורגניזמים שמבצעים בהם מניפולציות ניסוייות כבר שנים רבות). אני חושב שעוד לא ידוע מספיק על התהליכים שקורים בשלבים המוקדמים של ההריון האנושי בגלל הקושי הרב שיש לחקור את התהליכים האלה. בקרה על תהליכי התפתחות מוקדמים היא מאוד מורכבת וברובה אינה מוכרת לנו עדיין ולכן קשה להעלות על הדעת שמי שהצליח לגדל גופיף עוברי, כדוגמאת זה שNCT גידלו, יצליחו לקפוץ, באמצעות הידע שיש לנו היום מעל לשלבים המסובכים האלה.
בקיצור: אני לא מאמין להם.
עורבא פרח 80766
אמת. הידע הקיים היום הוא מוגבל תהליכי שיבוט מלווים בהרבה ניסיונות שרובם נגמרים בכישלון. לגבי אמיתות הטענות של NTC יש צורך להתעזר בסבלנות ולחכות לממצאי החקירה. מכל מקום הנושא המוסרי והחקיקה הרלוונטית נדרשים שכן הידע נצבר והרגע יגיע. כיום מתבצעים ניסויים שנעשים בתאי נבט עובריים. המטרות של ניסויים אלו אינם בהכרח קשורות לתורות גזע. מרבית הניסויים נעשים במסגרת של מחקר בסיסי על תהליכי בקרה והתמיינות של תאים עובריים לתאי רקמה שונים. זאת במטרה לאפשר ריפוי באמצעות השתלה של תאים עצמיים. בעתיד ייתכן וניתן יהיה לגדל אברים להשתלה ולפתור בעיות של דחיית שתלים והעדר תורמים.
לסיכום לא כל המדענים הם מגלמונים חסרי אחריות. אך מכיוון שייתכן ויקומו כאלו שיעשו שימוש לא אטי בכלים גנטים אלו יש להקדים ולדון איפה הגבול, מה מותר ומה אסור? ולפתח אמצעים של מעקב ובקרה על מחקרים כאלו.
וביינתיים, מתחת לפני השטח 80965
סקירת האינפורמציה והדיסאינפורמציה בתקופה האחרונה מעלה אפשרות שאנחנו הרבה יותר קרובים לשיבוט אנושי ממה שהגופים העוסקים בכך מספרים, מחשש המגבלות החוקיות שיושתו עליהם.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים