שתי הערות 810
ראשית, לדעתי איש המאה אינו היטלר אלא מישהו אחר- רוצחי המונים היו הרבה בהיסטוריה ולמרות שהוא מייצג משהו מפלצתי, מבחינה היסטורית ולמרות מה שעולל לנו זה קוריוז.

הבחירה שלי (וברור שלאנשים אחרים יהיו בחירות שונות) היא ברופא אשר פיתח את הגלולה למניעת הריון- הוא שיחרר חצי מהאנושות מכבלים ומעכשיו ביכולתן לקיים חיי מין חופשיים בלי לפחד מהריון ובלי להיות תלויות ברצונו הטוב של הגבר. הוא יצר מהפיכה אשר שינתה באופן מוחלט את החברה האנושית.

באשר לרבין- יש כאן שוב משהו שאפשר לקרוא לו הלקח הישראלי- קבוצה קטנה, נחושה ומאורגנת יכולה להגיע לתוצאות מדהימות גם מול העולם כולו
שתי הערות 812
קבוצה נחושה אחת שהשפיעה במידה לא קטנה על הסקר היא הטורקים, שהצביעו בהמוניהם עבור מוסטפה כאמל אתה-טורק, מייסד טורקיה המודרנית. הוא לא נמצא בראש הרשימה בעיקר משום שחלקם אייתו את השם בדרכים שונות; אם תסכמו את כל הקולות שקיבל עבור כל השמות השונים, הרי שהוא נמצא בשלישיה הפותחת.

התמיכה ההמונית במנהיג הטורקי נובעת לא משרשראות דואר אלקטרוני אלא מפניה של עיתון יומי גדול בטורקיה אל קוראיו. אתה-טורק נמצא במקומות הראשונים כמעט בכל קטגוריות המשאל – מ"המשפיע ביותר" ועד "הספורטאי החשוב ביותר"...

ממש כמו רבין, השפעתו של אתה-טורק היתה איזורית בלבד. כל נסיון להחליט כי איש אחד, ספציפי, השפיע יותר על ההיסטוריה מאשר אחרים אינו אלא פופוליסטי.
שתי הערות 853
אטאטורק הוא מועמד ראוי. הוא יכול לשמש סמל לכל המנהיגים שהזניקו את מדינותיהם המפגרות אל המאה העשרים. מהבחינה הזו, כמייצג העולם השלישי, הוא יכול להיות בחירה לא פחות טובה מהיטלר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים