הגיגים בנוגע לרשימה 819
לאחר ביקור (מאוחר מדי, סליחה דובי) באתר הנדון, ברצוני להעלות שאלות מסוימות לאוויר כאן בנוגע לרשימה המפורסמת.

לדוגמא, מענינת אותי במיוחד העדרותו של האיש אשר גרם לתחילת תגובת שרשרת חברתית אשר כמעט הובילה להשמדתו של העולם במלחמה גרעינית. מדובר, כמובן, לא בהיטלר, אלא בניקולאי איליוביץ' לנין. לא מתאים לכם? אולי העובדה שהאדם הזה גרם במו ידיו לתחילת התהליך הכלל עולמי בהכרה בזכויות הסוציאליות של מעמד הפועלים, והביא את המושג "סוציאליזם" בכוח ללקסיקון של מנהיגי העולם המבועתים. לטוב ולרע, המהפיכה הקומוניסטית-בולשביקית השפיעה יותר על ההסטוריה של המאה העשרים מכל ארוע אחר, כולל עלית הפאשיזם והנאציזם (שגם הם, אגב, שגשגו רק כקונטרה לקומוניסטים והסיבה היחידה לפופולריות שלהם היא שהם הציגו את עצמם כמגיני העם מפני הבולשיביקים הנוראים בתחילת דרכם). ואם לא לנין הבולט בהעדרו, להיכן נעלם סטאלין? סך הכל, על כל פשעיו האחרים, ניתן להוסיף את הטיהורים ההמונים של רוסיה (רצח יותר אנשים מהיטלר), את פתיחת המלחמה הקרה והתחרות בין הקפיטליזם לקומוניזם (שאגב תרמה רבות לפיתוח הטכנולוגיה והמירוץ לחלל תוך כדי העמדת העולם בסכנת השמדה טוטלית קבועה), ואת החיסול (בשיתוף פעולה עם היטלר מיודענו) הכלכלי היסודי של האימפריה הבריטית אשר הוביל להתמוטטותה הסופית. בנוסף על אלו, לסטאלין מגיע גם הקרדיט על חלקו בניצחון הדרמטי על גרמניה הנאצית. מיותר לציין שאף אחד משני אישים אלו אינו נמצא ברשימת העשרים.

ואם במלחמת העולם עסקנו, מה קרה לצ'רצ'יל, אשר הקריב (במודע, כך טוענים הסטוריונים מסוימים) את ארצו מולדתו כאימפריה, וסירב להכנע גם בזמנים הקשים ביותר, על מנת להציל את העולם מפני המגף הנאצי? מקום 15. מכובד, אבל לא מספיק. הנרי פורד, האיש אשר המציא את שיטת הסרט הנע ושינה את פני התעשיה לעד, הפך את כלי הרכב הממונעים לנפוצים וגרם לעולם להתכווץ פעם נוספת, נמצא במקום 12.

כל אחד מהאישים שהזכרתי השפיע יותר על העולם וההסטוריה במאה החולפת, יותר מכל אחד מהיושבים בשלישיה הפותחת. אישים נוספים אשר נעדרו מהרשימה במפתיע הם מאו צה טונג, אשר הפך את המדינה הגדולה בעולם לאחת המעצמות הגדולות והצליח לבסס את המשטר הקומוניסטי היחיד שפועל עד עצם היום הזה, פידל קאסטרו, חומייני, סאדאם חוסיין, ותאודור הרצל (הוא מת בשנת 1908 כמדומני, ומפעלו יושם רק ב-‏1948, כך שהוא בהחלט שייך למה העשרים).
סליחה, טעות. 821
עקב עודף להיטות של הדפדפן שלי, שהחליט למנוע ממני לערוך הגהה בטקסט שלמעלה, נפלו בו מס' שגיאות קטנות ולא עקרוניות אך מכעיסות (לפחות אותי). ראשית, שמו של לנין הוא לא ניקולאי איליביץ', אלא ולדימיר איליץ'. כמדומני שזכרוני מתעתע בי בגילי המתקדם. שנית, הניסוח בסוף הקטע שגוי ומטעה. כאשר רשמתי שהקומוניזם הסיני הוא היחיד שפועל עד היום, התכוונתי לאמר כי הוא היחיד מבין הנסיונות לישום השיטה אשר באמת הצליח מבין הנסיונות שנערכו עד היום, ולא כפי שהבנת הנקרא עשויה להניח מהכתוב במקור. זה פשוט לא היום שלי...
הגיגים בנוגע לרשימה 828
בוקר טוב.
הבעיה הראשית עם הרשימה, כפי שאני רואה אותה, היא שהיא בעלת דגש אמריקאי חזק. כפי שאמר אדם קלין (למיטב זכרוני), היא לא מהווה מדגם מייצג של שום דבר. גם אנשים שאינם בעלי זיקה אמריקאית ברשימה הם בולטים בעולם המערבי בעיקר. מעטים יודעים מיהו בילי גרהם מחוץ לארה"ב, ובצדק - השפעתו היא רלבנטית בעיקר שם. ובכל זאת, הוא זכה למעל 450,000 קולות, ועומד במקום הרביעי, מעל גנדי וצ'רצ'יל.

אלביס פרסלי אמנם ידוע בכל העולם (ולפני כמה חודשים אפילו הייתה תחרות של מתחזי-אלביס כאן בארץ), אבל ההשפעה שלו מחוץ לאמריקה כמעט אפסית, בעוד שבארה"ב ישנם אזורים שלמים שבהם הוא עומד מדרגה אחת מתחת לישו. (ספר המד"ב המשעשע של ניל סטיבנסון, Snow Crash, מדגיש את הנקודה הזו מספר פעמים).

בהנחה שלא כל הקולות שקיבל רבין היו ישראלים, אלא גם אמריקאים, קולות אלה הגיעו אליו לא בגלל פועלו, אלא בגלל שאמריקה אימצה אותו אל חיקה עם ה-"שלום, חבר" של קלינטון.

זה לא מפתיע שסטאלין ולנין לא מופיעים ברשימה. באמריקה, קומוניזם היא עדיין מילה גסה. היטלר אולי היה אויב ומפלצת, בעיני האמריקאים, אבל הקומוניזם זה הניגוד הגמור של דרך החיים, וכל דבר שנותן לו לגיטימציה הוא פסול. לקומוניזם גם אין תומכים מיליטנטיים שיתגייסו להצביע בעד מנהיגיהם, כמו הימין הנאו-נאצי בארה"ב. הקומניסטים האמריקאים מזמן למדו לשבת בשקט - המקארתיזם עשה את שלו, מהבחינה הזו.

בקיצור, מבחינה סטטיסטית המשאל הזה לא מייצג הרבה. בעיקר את כולשי האינטנט דוברי האנגלית ואת קוראי Time.
הגיגים בנוגע לרשימה 60686
כאן ראוי להוסיף, שהשפעת הקומוניזם (כאידיאולוגיה) על הספרות, האומנות, הפוליטיקה, מדע ההיסטוריה, סוציולוגיה, אנתרופולוגיה, הפילוסופיה (לנין עצמו) ועוד ועוד ועוד, הייתה עצומה וללא שום השוואה עם הנאציזם, שהוא תופעה היסטורית של העבר, פחות או יותר, לעומת הקומוניזם, שללא קשר למצבו, החדיר את הממים שלו לכל תחום, בצורת השיח וחקירת המניעים של דובריו. השפעות אינן באות לידי ביטוי רק במלחמות ומדינאות, אלא מעל הכול, בתרבות. כאן, השפעות הנאציזם הם כטיפה בודדת לעומת האוקיאנוס של הקומוניזם, לטוב ולרע. אני (הייתי, קצת מאוחר עכשיו) בוחר בלנין.

-----------------
סתם ככה, דמיינו את הסיקסטיז בלי האידיאולוגיה הקומוניסטית, וראו את חוסר ההשפעה של הנאציזם. ועוד לא דיברנו על ההשפעה הקומוניסטית על המיליארדים במזרח, החלטה של לנין (המהפיכה הקומוניסטית העולמית). אין השפעה כזאת כיום, בתרבות, של האידיאולוגיה הנאצית. היא כמעט עברה (תרבותית) מהעולם.
ובכל זאת, ישנם סממנים שנשארו. 60689
קח לדוגמה את רעיון הבליצקריג, שיושם (ואולי אף נהגה?) לראשונה על ידי הנאצים. הייתה זו סנונית המבשרת על הלוחמה המודרנית. תו"ל הצה"לית, למשל, פחות או יותר מבוססת על רעיון זה.

לנאציזם יש בכל זאת גם חשיבות הסטורית כקולמינציה של רעיונות תורת הגזע, שהתפתחו בסוף המאה ה-‏19 ותחילת המאה ה-‏20.
ובכל זאת, ישנם סממנים שנשארו. 60711
נו... בסדר. אז הבליצגריג נשאר, והוא די חשוב. עדיין לא בר השוואה.
ובכל זאת, ישנם סממנים שנשארו. 60716
כפי שדובי העיר, הרעיון הקומוניסטי אינו פרי המאה העשרים, ולכן הוא לא רלוונטי לדיון.
ובכל זאת, ישנם סממנים שנשארו. 60726
וכמו שאני הערתי, חשוב מי שהפך אותו מרעיון פופולרי מני רבים, לאחת האידאולוגיות המתחרות על השליטה על כדור-הארץ.

(בניגוד לנאצים, שגם הפיצו ממים של המאה ה-‏19, אבל לא באותה הצלחה ארוכת-זמן)
המנצחים כותבים את ספרי ההסטוריה. 60727
לו הייתה מפסידה בריה''מ במלחה''ע השניה, היו רעיונותיה הופכים לטאבו, בשל הטבח שעשה סטאלין בבני עמו.
המנצחים כותבים את ספרי ההסטוריה. 60732
לא יודע. הרעיונות היו כבר בשנות העשרים עמוק במיינסטרים בעולם האומנות, בספרות ובשאר התחומים. האם יהיה/היה אפשר לשלוף אותם? לנין היה טוען: "זה הכרח היסטורי!"
אני לא מבין מנין אתה מסיק שלנין 60735
הוא זה שהפיץ את הרעיון הקומוניסטי במיוחד. סה''כ השליט אותו קצת במדינה אחת. (אמנם גדולה, אבל עדיין..)
אני לא מבין מנין אתה מסיק שלנין 60759
שהשתלטה על מדינות נוספות, ופעלה והצליחה להפיץ, בעזרת כסף ,איומים ולחץ פוליטי את האידיאולוגיה לעוד מדינות רבות אחרות, (רמז: לפעמים אפילו כאלו בעלות מיליארד תושבים). תהליך זה *התחיל* בימיו של סטאלין. בעזרת השפעתם סוכני תרבות ואינטלקטואלים היה הקומוניזם מקובל מאוד בסצנת האומנות, התרבות וההגות באירופה, עוד משנות ה-‏20 ואילך.
הגיגים בנוגע לרשימה 60694
אבל מה גורם לך לחשוב שזה הקומוניסט? לנין וסטלין הוא המציאו כלום (טוב, הם המציאו קצת, אבל לא משהו חיובי במיוחד). אם כבר, צריך לדבר על מרקס - וזה כבר במאה הלא נכונה.
הגיגים בנוגע לרשימה 60717
אבל לנין הפיץ את הרעיונות הללו בעולם, ובכך גרם *לשינוי כל השיח האנושי*‏1. להצלחה הזו (לטוב ולרע) היו אבות רבים: בלי מרקס, לא היה לה קיום; בלי לנין, תפוצתה היתה מוגבלת בהרבה... בכל מקרה, השלכות קיומו אדירות.

-------------------------

1 אני לא חושב שזו הגזמה, לא פרועה מדי, בכל אופן... היהדות עשתה שינוי גדול מזה (ביותר זמן... האמת)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים