82103
אני לא מבין...
לא חיסלנו את שחאדה?
הרי רק לפני שבוע ביצע צה"ל את אחת מהפעולות המוצלחות ביותר בתולדותיו, זה אותו צה"ל שנלחם לפני כעשרים שנה את המוצדקת שבמלחמות ישראל ובכלל ראש הממשלה המכהן הוא מהמוצלחים שהיו אי פעם.
עם ארסנל כזה של הצלחות וצידוקים מי יכול עלינו?
טעות חמורה 82106
הישות הציונית טעתה חמורות כשביצעה את הרצח,
הרי זה ברור,
אסור היה אז ואסור גם עכשיו להשתמש חלילה בכח,
אכן זו היא תוצאה ישירה של הכיבוש,
עמים החיים תחת כיבוש נדחפים ונדחפו תמיד למעשים מעין אלה.
כל פתרון כוחני הוא אסון , מוטב להבין היום את מה שביילין הבין כבר אתמול,לא ?
ויפה שעה אחת קודם . . .
טעות חמורה 82110
לא, לא זוכר שקראתי למבצע המרהיב רצח, גם לא תמצא תמונה בה אני נראה מצולם על רקע מפת פלסטין הכבושה מדקלם סיסמאות כנגד הישות הציונית.
אם מישהו (אני?) לא מצדיע בכל פעם שאריאל שרון מדקלם את הססמאות הנבובות שלו זה עדיין לא עושה אותו (אותי?) חסיד של ביילין.
לשם ההגינות כדאי שתבין שיש גוונים של אפור.
אני מתאפק לא לענות לך באותה רמה ולשים בפיך אמירות אשר מייצגות את הימין הסהרורי.
בכלל לא טעות. 82116
כהרגלי, אביע אולי דעה חריגה ומקוממת.

אני כנראה נחשב לדי שמאלי בהשקפותי על הסכסוך הישראלי-פלסטינאי. אני מאמין בחזרה לקוי 67, פנוי התנחלויות (רובן המכריע אם לא כולם), חלוקת ירושלים, הפרדה מוחלטת, גדר וכו (כמובן, ללא זכות שיבה).

ובכל זאת אני מאמין שכשם שחובתה של ממשלה ומדינה לעשות את המקסימום שהיא יכולה ע"מ להגן על תושביה-אזרחיה (צבא הגנה, גדר, מיצוי כל אפשרות מו"מ לשלום, הקצאת משאבים מספקים לכוחות ביטחון והצלה וכו) כך היא חייבת באותה מידה לקטול אנשים בעלי דם על הידיים (לנקום על פגיעות קודמות) ולסכל מפגעים עתידיים (אותם האנשים שאחראים, במישרין בוודאי ובעקיפין גם אפשרי ,לפגיעות קודמות)

ממשלות ישראל חייבות לרדוף עד חורמה כל אדם שאחראי לפגיעות כנגד אזרחיה, למען יראו ויראו. בדיוק כשם שהדין מוצא עם כמעט כל האחראים לטבח הספורטאים במינכן במבצע "חרב גדעון". כמובן שבד בבד עם עיקרון הנקם חייבת לבוא חשיבה מפוקחת על הפעולות, קיומן-מיקומן-עיתוין-ונסיבותיהן ע"מ שלא להרע את מצבנו.

כשמאלני, אני מברך על חיסול שחאדה גם ב"מחיר ההיקפי" ששולם, ומצר מאוד על שהדבר לא בוצא עוד הרבה קודם, גם במחיר הרבה יותר כבד.
אני כנראה הגירסה השמאלנית של שחר נתניהו...
בתקווה שאני לא גירסה כלשהי של שי כהן, שאני מברך על העלמותו.
השמאל שהביא עלינו את כל זה 82112
בעצם ליתר דיוק 82115
לא בדיוק השמאל אלא מולידי תכנית אוסלו ומוביליה.
נו,נו, מתי המשפט? פומבי או סגור? 82117
בעצם ליתר דיוק 82126
מהנסיון הקצר שיש לי אתך הייתי מצפה לתגובה קצת פחות רדודה.
השמאל לא הביא עלינו את "הדבר הזה", פיגועים ופרעות התרחשו עוד הרבה לפני שביילין נולד. נכון שיותר כיף להסתובב עם הרגשת חשיבות השמורה לנביאים מתקופת התנ"ך וכמובן שכל ישראלי יקפוץ כמוצא שלל על כל הזדמנות לצעוק "אמרתי לכם".
קצת מצחיק והרבה עצוב למצוא שאם מישהו מעז לבקר פעולה צבאית אותה הורתה לבצע ממשלה עלובה הרי שמייד מתייגים אותו תחת הערך "נסאראללה".
התגובה האינסטינקטיבית היא להצטדק ולספר שאני בעצם אוהב את הארץ, אבל אתה יודע מה?
לך ותמשיך לחיות באשליות שהשמאל זה רע והימין הוא טוב (אתה בעצם אנטי תזה לארז לנדוור ושניכם לא מחוברים למציאות יותר משמעון פרס).
אתה חולם שאם תאיים למחוק את עזה מייד כל המחבלים יהפכו להיות פלאחים וארז חושב שאם רק נפסיק את הכיבוש מייד יפנו הפלסטינאים את מרצם ללימודי אסטרונומיה - יופי.
מדהים לראות, לקרוא ולשמוע את ההתקרנפות של שני המחנות.
החיסול היה רע!!! לא מבחינה מוסרית אלא מכל בחינה צבאית. היה כאן איזה מגיבון שהשווה את הביצוע הכושל הזה למבצעים של שנות השבעים, אבל איך אני יכול לבוא אליו בטענות כאשר ראש ממשלת ישראל מציב את הטמטום הזה מעל האי גרין, אביב נעורים ואפילו פיצוץ ראשו של יחיא עייש.
אתם צודקים, צריך להוציא להורג את הבוגדים השמאלנים וברגע שנכנס לעזה הערבים האלו יבינו שאין להם סיכוי.
אולי מי שהביא עלינו את המצב הנוכחי היו כל הפסיכים שעשו הכל כדי לשבש את תכנית אוסלו?
ליחיא עייש ויגאל עמיר היתה אותה מטרה. גוש הימין הכאילו "מתון" עשה הכל כדי להרוס את הניסוי והצליח יחד עם כמה מחבלים להרחיק את הרגיעה (לא שלום, רגיעה) לעוד שניים או שלושה דורות. לפיכך התכנסנו כאן הערב להכריז על הקמתה של וועדת חקירה אשר תחקור את מידת מעורבותם של אישי ציבור החל מבנימין נתניהו וכלה בראשי הישיבות הקטנות בהתחלויות ההזויות בשטחים לגבי מידת מעורבותם בהרס החברה הישראלית ולגבי אחריותם למצב הבטחוני הקיים כיום.
נראה לך מגוחך? תקרא את התגובות שלך ושל הקודמים לך ואז תתחיל לצחוק.
אני מתנצל מראש על שרבוב שמו של ארז לנדוור לתגובה זו.
בעצם ליתר דיוק 82141
תגובתך היא סלט של עניינים. בחלקם אתה מייחס לי דברים שאני טוען חזור וטעון את ההפך מהם.
לי קשה עם סלטים כאלה, כי כל מרכיב ממנו אפשר לפתח לויכוח ארוך, ואי אפשר לעשות את הכל בבת אחת. אני אוהב יותר להפריד בין נושאים, ולדון בכל אחד בנפרד. לכן אתרכז בשני עניינים שאותם הזכרת.
האחד הוא הסכמי אוסלו (בעצם זה הנושא שהעליתי עכשיו והיה ראוי שתתייחס רק אליו). לדעתי סופם של ההסכמים האלה הינו חלק ממהותם. אבל אתה טוען שמישהו "קלקל" אותם, ולכן התוצאה הרעה. אנא הסבר מי בדיוק קלקל ? איך קלקל ? ואיך לדעתך היו מתפתחים העניינים ללא הקלקול הזה.
השאלה השנייה שייכת בעצם לידיעה על פעולת החיסול של שחאדה. אני ניסיתי לפתח את העניין הזה שם, כאשר הגבתי לדברי טל כהן אבל לא הייתה היענות, ולא התפתח ויכוח.
מדוע, לדעתך, הפעולה כושלת צבאית ? אני הבעתי שם ספיקות בדבר מוסריותה אבל אין לי שום ספק בקשר לתועלתה הצבאית, כמו שגם חיסול עייש הביא בסיכום כולל, תועלת. (האם אתה חושב שלו חי היום הוא היה מפריע להם שם להכין פיגועים ?) איך לדעתך הזיקה ?
בעצם ליתר דיוק 82175
התייחסתי לשורה של תגובות שהופיעו לאחר מה שכתבתי. גם תגובתך המעמיקה אשר מאשימה את ''פושעי אוסלו'' בכל הפיגועים והצרות אשר פוקדים את עם ישראל לדורותיו לא הוסיפה.
השנאה לפרס ולשמאל לא צמחה רק לאחר כשלון אוסלו. פוליטיקאים ממולחים כמו בגין וביבי הפכו אותה למגננה הטובה ביותר להסיט את הדיון בדבר הניהול הכושל שלהם עצמם ואתה ואחרים רק זורמים עם המנטרות האלו כי זה נעים וקל.
לא השתתפתי בדיון אשר נסוב על הפעולה המזהירה כנגד שחאדה היות ובאותם ימים העפלתי לראשו של הר געש פעיל באי שימה-ברה, מצטער.
הפעולה הצבאית כשלה היות וראשי הטרור באיראן, עיראק והרשות הפלשתינאית רק מרוויחים מכל פעילות מגושמת של צה''ל. ליבי לא עם שחאדה או אף אחד מהילדים שנהרגו אלא עם ותיקי מערכת הבטחון שזוכרים איך הצלחנו לפגוע בטרוריסטים בצורה נקודתית ברחבי העולם ובלב מדינות עוינות ואילו כיום בעידן ההי-טק אנחנו צריכים פצצה של טון במרכז שכונה כדי לפגוע בנבל שגר רק כמה קילומטרים מבסיסי הצבא. אין מה לומר- אחת מהמוצלחות.
בעצם ליתר דיוק 82182
תתפלא לשמוע, אבל הפלשתינאים למדו לקח או שניים מאותן פעולות שמעוררות אצלך את הפרץ הנוסטלגי, ואותם "כמה קילומטרים מבסיסי הצבא" אינם קלים למעבר בלי אבדות כבדות לשני הצדדים + סיכוי סביר שהנבל המדובר ייעלם עד שתגיע אליו.
בעצם ליתר דיוק 82188
כן, למדו לקח. שמעתי שסגרו את הסדנאות לייצור חגורות נפץ וטילים והחליטו שמהיום טרור זה לא יפה.
החלק השני של תגובתך זהה ברמת הניתוח לחלק הראשון. לא מדובר על שיגור גדוד שריון על מנת לפוצץ את שחאדה במיטתו.
גם המבצעים בטוניס, בביירות בעיראק ובשאר חלקי העולם כנראה שעלו לנו באבדות רבות על פי שיטתך.
בעצם ליתר דיוק 82189
לא, לא את הלקח הזה הם למדו, אלא את הלקח של שומרי ראש ותצפיתנים.

אני מבטיח לך שאם היה אפשרי מבצעית לחסל את שחאדה ע"י שליחתה של איזו בלונדינית עם שומה בלחי לביתו, אף אחד לא היה שולח F16.
בעצם ליתר דיוק 82191
על סמך מה אתה מבטיח לי זאת?
בעצם ליתר דיוק 82192
יש לך סיבה לחשוב אחרת? אתה באמת חושב שמעדיפים את ההוצאה הכספית ואת התרעומת העולמית על פני פעולה אלגנטית של בחורינו המצויינים?

אבל כדי למנוע חילופי דברים מיותרים אני לוקח בחזרה את הביטוי "אני מבטיח" ומחליף אותו ב"אני מניח". אוקיי?
בעצם ליתר דיוק 82201
יש לי סיבה מצויינת לחשוש שכך הוא המצב.
מזה כשני עשורים מנכסים לעצמם פוליטיקאים הצלחות צבאיות שאינן קשורות בהם ומצד שני עורפים ראשים של אנשים מצויינים ללא כל הצדקה. מפקדי היחידות יודעים שבמקרה של כשלון רק הם ישאו באחריות ולא הדרג הפוליטי אשר מנחה אותם לבצע את אותן הפעולות.
לאחר הזובור שעשו לע. מפקד היחידה ושאר מקרים מעוררי גועל התחילו קציני צה''ל להבין שאולי עדיף לתת לדרג המדיני את מה שהוא רוצה - גלולות הרדמה לעם במקום פעולות צבאיות ראויות.
אני לא מניח, אני יודע שלמפקד הטייסת או אלוף הפיקוד נוח יותר באקלים המופקר של כפרינו הקטן להציע פעולה שאולי תעלה לנו בכאב ראש מדיני אך תבטיח שאף פוליטיקאי לא יעשה קריירה על חשבון הפנסיה של הקצין.
בעצם ליתר דיוק 82410
הביטוי "פושעי אוסלו" הוא ביטוי שלא היה עולה על דעתי להשתמש בו, והסברתי זאת יותר מפעם אחת.
יוזמי אוסלו אינם אשמים בפיגועים ובצרות שפוקדים את עם ישראל "לדורותיו", במיוחד לא באלה שהתרחשו לפני החתימה על ההסכם הזה, אבל הם כן אשמים (אבל בשום אופן לא מדובר באשמה פלילית שאפשר לשפוט אותם עליה), במצב המחורבן שבו אנו תקועים היום, שאי אפשר להיחלץ ממנו בשום דרך.

איני מבין מדוע אתה חושב שפעולת קומנדו (משהו מסובך כמו אביב נעורים עם אהוד ברק בשמלה), עדיפה על חיסול באמצעות טיל. השיטה השניה הרבה פחות מסכנת את חיילנו, ואם אפשר, לפחות כשלא מביאים בחשבון שיקולים מוסריים בגלל הסכנה שייפגעו אזרחים, היא בעיניי עדיפה. התוצאה אותה תוצאה והסיכון פחות. אין שום צורך להפגין אומץ לב ותכנון תעוזתי כדי להגיע לאותה תוצאה.חוץ מזה, היום פועלים גם בדרך זו כשרוצים לבצע מעצר. היכולת הזאת בצה"ל קיימת.
מה מרוויחים ראשי הטרור באיראן מהפעולה לא הבנתי. דורש הסבר.

איפה זה שימה-ברה ? אני מתחיל בקטן. בשבוע הבא (ביום חמישי) כנראה ארד רגלית לגרנד קניון וביום שישי אטפס חזרה. כולהה הפרשי גבהים של 1700 מטר. כמה זה באותו שימה-ברה ?
בעצם ליתר דיוק 82412
בחיפה או בארה"ב? כי בחיפה זה הרבה יותר קל.

:)
בחיפה יש גרנד קניון ? 82416
הגובה של האוניברסיטה מעל פני הים הוא 450 מטר. איפה אמצא שם 1700 מטר ?

:)
אהההההההה
:)
בחיפה יש גרנד קניון ? 82418
מה זה שם? זה אמור להיות חדק של פיל? (מסומם?)

כן, יש. זה הקניון הגדול ביותר במזרח התיכון. גד זאבי בנה אותו. רואים אותו מחלון ביתי.
בחיפה יש גרנד קניון ? 82421
בגלל זה ה ''אהההה''. אחרי שכתבתי את השורות הבנתי פתאום שאתה מתכוון לקניון הקניות הזה.
מה שהזכיר לי ה - ''אההההה'' 82420
ליחידה שבה שרתתי במילואים הגיע מפקד חדש שהייתה לו עין אחת מזכוכית.
באחד הימים הראשונים ביקש לכנס את כל אנשי הקבע של היחידה באולם הקולנוע לשיחה (סיפרו לי זאת. אני לא הייתי מאלה ולא הייתי שם).
כל המוזמנים תפסו מקומות באולם בצד האולם של ה - "אין עין". לפני שנכנס המפקד, עלה רס"ר היחידה על הבמה, סקר את הנוכחים ושאל: "מה זה כולם בצד אחד ?"
אחרי כמה שניות של שקט וצחוק כבוש של הקהל, הוסיף:
"אהההההה. להתפזר כולם !!! "
בעצם ליתר דיוק 82499
מצאתי.

1396 מטרים.
בעצם ליתר דיוק 82500
אייל יפאני.
מעניין.
בעצם ליתר דיוק 82501
לא אכנס אתך לוויכוח מי אשם במצב המחורבן היות ואני אטען שאחריות גדולה נופלת על המתנחלים וקהילות יגאל עמיר למיניהן.
התרעמתי על כך שלאחר כל אסון אנחנו מוציאים קיטור אחד על השני בצורה שלא עוזרת בכלום.
אולי אתה לא משתמש בביטוי 'פושעי אוסלו' אך לימינך תמיד יהיו אחרים שיקפצו על ההזדמנות להקצין את התייחסותם. תגובתי נשלחה לאחר שמגיב אחר השווה אותי לדובר החמאס וזו רק מעצם העובדה שהעזתי למתוח ביקורת על החיסול.
הייתי מעדיף פעולת קומנדו היות ובמידה והחליטה הממשלה לפגוע בפעיל אויב יחיד הרי שאפקט ההרתעה יושג בצורה טובה יותר ע"י כוחות שלנו שמשדרים המשך פעילות בחצר האחורית של האויב.
אולי אפתיע אותך אך הייתי תומך בפעולה אם הממשלה היתה פועלת בהתאם להצהרותיה ופוגעת בכל פעילי,מוסדות ומרכזי התנועות עליהן הכריזה כגופי אויב.
מה ההבדל בין שחאדה לבין דובר החמאס? איך הריגת שחאדה בלבד תביא להפסקת הטרור?
כבר בעבר אמרתי לך שהבעיה שלי עם פעולות הצבא אינה נוגעת למוסריותן הישירה בדבר פגיעה באזרחים אלא בדבר חוסר המוסר של הממשלה כלפי אזרחיה. פעולה מסוג שחאדה הינה בבחינת גלולת הרגעה להמונים. לא למדתי עד היום על שום מלחמה מודרנית בה עסקה הממשלה בסימום אזרחיה במקום להביא להכרעה ונצחון.
ראשי הטרור באיראן מרוויחים היות ולא פגעת ביכולת המבצעית שלהם והבאת על עצמך את אותו כאב ראש כאילו עשית זאת.
שימה ברה הוא חצי אי ממזרח לנגאסאקי שבמרכזו ניצב הר געש פעיל (לא גבוה - 1400 מטר), לרגלי ההר קיים כפר קטן מפוצץ במעיינות חמים והנוף, אוי הנוף...
או הימין 82118
או המשיח... או פנינה רוזנבלום, מי יודע...
והימין תוקע עוד יותר עמוק 82119
כי הוא לא יודע מה לעשות או מפחד לעשות את מה שהוא באמת רוצה
Imagion 116788
לאחר מאמצים רבים הצליחו האדון הרצל וחבריו להגשים חלום של דורות, ולהקים מדינה ליהודים.
ועוד איזה מדינה, לוקסוס ממש.
המדינה היהודית הוקמה על אי אקזוטי בודד שהוקצה לתנועה הציונית באדיבותה של ממלכת בריטניה. מלבד חופים מרהיבים, יערות טרופיים קסומים ועצי קוקוס מלאים קופים מכל הגוונים על צמרותיהם, לא ישב אדם באי הזה קודם, ומספיק מקום בשפע היה בו כדי לבנות את מדינת היהודים, ללא שכנים, ללא אויבים, רק עם שלווה סטלבטית, מופרעת רק ע"י ציוצי הציפורים הצבעוניות וצרחות הקופים.
נשמע אגדה, אך בחיים, אפילו על אי אקזוטי ובודד, לא הכל אגדה.
יש אנשים שזה משעמם אותם. הם רובצים להם על החול וחולמים: נניח שהיינו במקום אחר, במזרח התיכון למשל, מוקפים בערבים. לבטח היינו רבים איתם, ואז היה אקשן. ואז גם היינו מוצאים בוגדים.
אבל ככה, באי השומם הזה, את מי נאשים בבגידה? את מי נאשים בכל הצרות שאין לנו. על מי נוציא את יצר השנאה שמקנן בנו, את הרצון לתלות מישהו על עצי הקוקוס הגבוהים? ואת מי נתלה?

ואז התעוררו הרובצים על החול משנת השיעמום שלהם ונאנחו: תודה לאל, אנחנו במזרח התיכון, וכאן לא רק שיש לנו סמולנים בהם תמיד חשדנו ותמיד חלמנו על היום בו נתלה אותם, אלא שיש גם אוסלו שהסמולנים, טפשים שכמותם נפלו בפח והביאו לנו, ויש גם אינתיפאדה. לא צריך, כמו בסיוט, לנסוע לאי אחר כדי להביא משם סמולנים או שעירים לעזאזל אחרים. יש לנו הכל מן המוכן כאן בארצנו הקטנטונת.
ובפרץ של שמחה על הגילוי, מיהרו אלף ד.א (שם שמור במערכת) לצבוע בגדול על כל קיר וקיר: "השמאל הביא עלינו את כל זה! יש אלוהים! החיים באמת יפים!"

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים