מישהו יכול להסביר לי 82738
איך אחרי הימים הארוכים של לחימה מבית לבית, כאשר צה"ל מפעיל כוחות גדולים כולל ירי מהליקופטרים, וסוגר על הפלשתינאים מכל העברים, איך זה נגמר בחמישים ושניים פלשתינאים הרוגים (כלומר פחות מחמישים לוחמים הרוגים)?
מישהו יכול להסביר לי 82764
אם היה מדובר במבצע אמריקאי זה היה נגמר באותו מספר של לוחמי אויב הרוגים אך בתוספת כמה מאות אזרחים שהיו זוכים לקורס פסיכומטרי חינם באדיבות ארסנל הפצצות החכמות.
אם היה מדובר בביצוע סורי אזי היה שימוש בדחפורים (את הגז שומרים ליהודים) אך התוצאות היו פחות לוחמי אויב הרוגים ומנגד כמה עשרות אלפי הרוגים ופליטים (ע''ע חמה).
אין שום בעיה עם הרמה המבצעית והמוסרית של פעילות הצבא, ביום שמישהו ימצא את ההסברה הישראלית אולי גם נרוויח מזה משהו.
מישהו יכול להסביר גם לי? 83483
נניח לרגע שאכן מבצע אמריקני היה מתבצע על פי תיאורך.
נניח לרגע שאכן הסורים היו מתנהגים כפי שאתה מתאר (ולכך אכן לא צריך דמיון מפותח במיוחד).

לא הבנתי מדוע האפשרות שהאמריקנים היו מתנהגים בדרך מסוימת גורר שאין בעיה מוסרית ומבצעית בדרך פעולתם ופעולתנו (אף אם היא פחות "הרסנית" מפעילות אמריקנית טיפוסית).

זה שהאמריקנים מתנהגים בדרך מסוימת, לא הופך התנהגות זאת להתנהגות מוסרית. לאור העבר המפוקפק של האמריקנים בשדה הקרב ובטיפולם הלקוי/דורסני/אמפיריאליסטי במלחמות עבר מסוימות בהיסטוריה שלהם, לא הייתי כה ממהר לשים את ה-COWBOY הטיפוסי כמודל לחיקוי.

מעבר לשאלת ה"מה מוסרי" יש גם את שאלת ה"מה מבצעי". דברים רבים אותם יכולים לעשות האמריקנים (במנותק משאלת ה"ראוי/רצוי") מתוקף היותם מעצמה (*כמעט* באופן מונופולי) אנו לא יכולים להרשות לעצמנו מבחינת הריאל-פוליטיק.

לגבי הסורים... ביום שבו נבחר בפעולות מסוימות עפ"י קנה המידה שלהם הוא היום בו נתחיל לסגור את בסטת הישות אותה אנו מכנים "מדינת היהודים הדמוקרטית".

שוב, כל זאת בהתבסס על ההנחה שהאמריקנים היו מרשים לעצמם *היום* להכנס למצב דומה למצב בו אנו נמצאים (שליטה על אוכלוסיה זרה). הסימנים מראים שהאמריקנים בכל זאת למדו מספר דברים מטעויות העבר שלהם.
שמישהו יעשה משהו 83606
1. לא מדובר כאן בהנחות או השערות.
לא יודע איפה היית בשנה האחרונה אך זו בדיוק שיטת הפעולה בה נקטו האמריקאים באפגאניסטאן ובעצם בכל מערכה שנוהלה על ידם אי פעם.
גם לגבי הסורים לא מדובר בתיאוריה פרועה, לא יודע מתי נולדת אך היתה פעם עיר בשם חמת אשר נמחקה בדיוק בצורה שהזכרתי.
2. אם תבדוק את תגובותי בדיונים השונים תמצא לבטח שאין אני רואה באמריקאים מודל לחיקוי כמעט באף תחום תרבותי/מדיני. לעומת זאת אם נשים רגע בצד את הבדיחות על בוש, נסיר את החולצה בעלת ההדפס של צה גווארה ונפסיק לדקלם ססמאות שלמדנו בפעילות השומר הצעיר נמצא שיש שלוש צורות עיקריות של ניהול פוליטי/מדיניות בין-לאומית. צורה ראשונה היא "דמיין" של ג'ון לנון, תמצא דרך ליישם אותה ואני הראשון על אוטובוס הפרחים הקןסמי. צורה שנייה היא קובה, ברה"מ, סין, עיראק ושאר צ'אוסצ'סקו למיניהם, מתאים לך?
צורה שלישית היא התורה המדינית חברתית האמריקאית - צבועה, אינטרסנטית ומלוקקת אך בכל זאת עדיף שהעילג הטקסני יחזיק בהגה מאשר כל חלופה תרבותית אחרת הקיימת היום בעולם (כולל ישראל).
3. אם אתה מכליל בריאל-פוליטיק המשפיע על בטחון האזרחים את מאבקי דרעי-ישי, חוק טל, כינוס המרכז ופואד אזי אתה מחזק את דברי- תודה.
4. לגבי הסורים... הבסטה הזו כבר בשלבי סגירה אחרונים מבחינת ההגדרה 'דמוקרטית' ובסכנת פשיטת רגל לגבי הגדרתה כיהודית. הבעיה כאן היא פנימית ולאו דווקא קשורה ישירות לפעילות צבאית.
5. מה זה "הנחה שהאמריקאים היו מרשים לעצמם..." מה, אפגניסטאן היא מדינה חופשית? חצי עולם נמצא תחת שליטה אמריקאית וחמישית מהאוכלוסיה בעולם נמצאת תחת שליטה ישירה. על אילו טעויות עבר אתה מדבר ואיפה הסימנים שמהם אתה מסיק שהאמריקאים למדו משהו?
6. בכל מלחמה ולא משנה מי הגורמים המעורבים יהיו נפגעים ויהיו קורבנות ויהיו טעויות. מלחמה היא דבר מכוער וחסר מוסר לחלוטין אך עוד יותר לא מוסרי הוא מחדל של ממשלה שלא מפעילה את הכלים הנמצאים ברשותה להמנע מפריצתה או במידה והמלחמה בלתי נמנעת על הממשלה לעשות הכל להגיע להכרעה על מנת לסיים את פרק האלימות.
אם כבר בטעויות עבר עסקינן, במלחמת ויאטנם הגבילה עצמה ארה"ב משימוש בכל ארסנל הנשק הקונבנציונאלי שלה. הדבר גרר להארכת המלחמה ואיתה מאות אלפי קורבנות ובסופו של דבר להפסד פוליטי אף כי ארה"ב השיגה נצחון צבאי טקטי. לקח חשוב אותו למדו האמריקאים (רצית טעויות עבר?) הוא שבמידה ולא ניתן להמנע מעימות צבאי יש לעשות זאת בשיטת הזבנג וגמרנו (עיראק, קוסובו, אפגאניסטאן). מספר הקרבנות גבוה לטווח הקצר אך כך אתה מונע התארכות מיותרת של המלחמה ושחיקה מוסרית-חברתית של המחנה שלך (מזכיר לך איזה מצב מהמזה"ת?).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים