לא ברור 8336
לא בורים לי כמה דברים:
1.אם בסיום מלחמת האזרחים האמריקנית הסתיימה העבדות אבל לקחו כמה (עשרות) שנים לבטל את ההפרדה, האם היה עדיף להשאיר את המצב כמו שהוא. איך המשך קיומן של תנועות גזעניות בארה"ב מוכיח שלא הצפון הוא שניצח (במיוחד כאשר מתיחסים לגודל היחסי של התנועות האלו במדינות הדרום(?
2.איך אפשר להסיק מסקנות כלשהן מהמודלים האמריקאי והספרדי ולהתעלם ממודלים חיוביים יותר (כמו ה"מהפכה" האנגלית וסיום האפרטהייד ברום אפריקה)? למעשה המודלים שבחרת לא דומים כלל למצב במדינת ישראל (ולא דומים זה לזה) ולכן לדעתי רלוונטים במידה מצומצמת.
3.במדינה שמקיימת הפרדה בין דת למדינה (ולא בין דתיים למדינה) לא צריכה להיות בעיה לאדם מאמין לקיים את מצוות הדת במלואן ולהיות אזרח נאמן. אפשר לראות בארה"ב דוגמה טובה בה 90 אחוז מהאזרחים מאמינים (כולל מספר יהודים) ורבים מהם תומכים במדינה ליברלית (עובדה שמוכחת כל מערכת בחירות מחדש) לכן העובדה שישראלים רבים רוצים אידישקייט לא סותרת את יכולתם להכריע במקרה שיידרשו בעד מדינה ליברלית.
4.במידה ותפרוץ מלחמה אמיתית השאלה איזה מחנה יותר גדול היא לאו דווקא הכי רלוונטית. יש לשאול שאלות נוספות כמו, איזה מחנה יותר עשיר (ולאיזה יש אמצעי יותר ייצור), איזה מחנה יותר משכיל , איזה מחנה יונהג יותר בשכל ואיזה מחנה תלוי יותר בשני. אני חושב שמנהיגי המחנה השמרני (גם אם יירצו לפתוח במלחמה, מה שכנראה לא ייקרה) יודעים (וידעו) שהתשובות לשאלות האלו לא כל כך פשוטות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים