אברושמי ישוחרר? 83485
ועדת השיחרורים שוב החליטה לשחרר את אברושמי, והפרקליטות שוב תערער. ניפגש עוד שבוע:

אברושמי ישוחרר? 84718
והנה עובר שבוע, והפרקליטות מערערת. אמנם הפרקליטות מציינת את התנהגותו של אברושמי בכלא (דקירת שני סוהרים, החזקת סמים וכו') אולם היא גם מצביעה על מידע חסוי בקשר לאישיותו של אברושמי וחוזרת על מושג "הנסיבות החמורות והחריגות של ביצוע עבירת רצח על רקע אידיאולוגי ופוליטי". אני לא מבין שני דברים:

א. מדוע המידע בקשר לאישיותו של אברושמי חסוי (אני מניח שהכוונה שהוא חסוי מפני אברושמי ועורכי דינו)?
ב. נסיבות העבירה: כבר דשתי בזה לא אחת - בית המשפט גוזר את עונשו של אדם בידיעה כי אסירים משתחררים בד"כ לאחר שני-שליש מתקופת מאסרם ע"פ גזר הדין, בשל התנהגות טובה. מדוע בוחרת הפרקליטות להניח שהשופט לא לקח סעיף זה בחשבון ועושה דין לעצמה?

אברושמי ישוחרר? 84791
האם התנהגותו של אברושמי בכלא (דקירת שני סוהרים, החזקת סמים וכו') כלולה במסגרת ההגדרה "התנהגות טובה"?
אברושמי ישוחרר? 84796
בעיני, היא הייתה חמורה ומחפירה, אע''פ שיש לבחון מה מדיניות ועדות השחרורים בבואן לאשר שהתנהגותו של אסיר הייתה ''טובה'', לך תדע... . עם זאת, אני שב ותוהה מדוע הפרקליטות מתעקשת על סעיפים שנראים לי לא רלוונטיים (סוג הפשע למשל ) במקום לטעון שהתנהגותו של אברושמי אינה ניתן להגדרה כ''טובה''.
אברושמי ישוחרר? 84798
ניחוש: אולי מאז המקרה של אברושמי ארעו עוד מקרים של "עבירת רצח על רקע אידיאולוגי ופוליטי", והפרקליטות חושבת ששחרור מוקדם בנסיבות של היום, שלא היו קיימות בזמן שהדין נגזר, ישלח מסר לא רצוי לציבור?
אברושמי ישוחרר? 84826
ב. אני מניח שאברושמי הורשע במאסר עולם - העונש המירבי (ובתקופת מתן גזר הדין העונש היחיד האפשרי) לעבירת רצח, כך שהשופט לא יכל להתחשב בקיצור ה''אוטומטי''. לכן ייתכן שדווקא במקרי רצח נסיבות הרצח צריכות להשפיע על החלטות ועדת השחרורים.
אברושמי ישוחרר? 85248
השיטה האומרת שעל ועדת השיקולים לשקול את ורק את התנהגות האסיר בעת מאסרו, את יחסו לעבירה, את סיכויי שיקומו בחברה ואת מידת הסיכון הגלומה בשחרורו, כאמור בחוק, מיוצגת בבית המשפט העליון על ידי השופט אנגלרד.
כמעט כל השופטים האחרים בבית המשפט, ובכללם השופט ברק, אינם מקבלים גישה זו, והם סבורים כי יש להביא בחשבון שיקולים של טובת החברה בכללותה, כמו הרתעה, אף על פי שלא הוזכרו בפירוש בחוק.

כדאי לקרוא את פסק הדין בו הוחלט לשחרר את שקולניק (פסק הדין ארוך, אפשר לעיין בחלקים נבחרים):

שאלה שלא ממין העניין 85249
איך מנוקד שם המשפחה שלך?
שאלה שלא ממין העניין 85802
הלמ''ד פתוחה, הבי''ת שוואית, והשי''ן קמוצה.
שאלה שלא ממין העניין 85805
תודה.

ועוד תודה שלא אמרת לי ''תסתכל באימייל שלי, אידיוט'' - את זה כבר אמרתי לעצמי לבד.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים