שאלה טענה לטלה 83562
טענה:את מתייחסת בחרדת קודש למיתוסים של עמי העולם (כלומר מתארת אותם ללא ביקורת על תוכנם)ואילו את המיתוסים הישראלים מהמיקרא(לדוגמא סיפורי דויד) את קורעת לרסיסים בלי לגלות הבנה לזמןבו הם ניכתבו.מדוע?
שאלה:האם את יכולה לזהות את המיתוסים הפאגאניים בכנען,מסופוטמיה ומצרים שמהם נוצרה לבסוף דת ישראל של הבית הראשון?
שאלה טענה לטלה 83770
קודם כול, אני לא מתייחסת בחרדה לשום מיתוס - אני רק מנסה להבין אותם.
שנית, אני מתייחסת בכבוד רב למיתוסים היהודיים והישראליים - כל עוד אנחנו מבינים אותם ככאלה, ולא כסיפורים היסטוריים. זה ההבדל העיקרי בגישה. מיתוס, בעיקרו, הוא סיפור סמלי (כמו משל יותר, למשל), ויש להתייחס אל מה שקורה שם ואל הדמויות הלוקחות חלק בסיפור כמייצגות סמלים מסויימים. אילו התייחסנו בצורה כזאת גם לסיפורים התנכיים, אני חושבת שהיינו מבינים יותר טוב את ההיסטוריה ויסודות התרבות שלנו.
שאלה טענה לטלה 84441
אני בהחלט מסכים כי 'אילו התייחסנו בצורה כזאת גם לסיפורים התנכיים, אני חושבת שהיינו מבינים יותר טוב את ההיסטוריה ויסודות התרבות שלנו'
לצערי הרב רוב הציבור היהודי בישראל איפשר לחרדים ולדתיים האחרים לקחת לעצמם את סיפורי התנכ ולהותיר לנו את הציונות.ההסטוריה היהודית בשביל החילונים מתחילה ב1881
ולא ב-‏1200
אין דיון בנרטיב החילוניבסיפורי התנכ אלא לשם"ניפוץ מיתוסים ושחיטת פרות קדושות"(פרופסור חיים קמפינסקי מאונ'ת"א למשל.
האם מחזור הסיפורים על דוד היה מיתוס או אמת הסטורית?אינני יודע.אך שאלה ניתנת להישאל:לפי התנכ,דוד שצויין בפי הנביאים כעבד ה' ומשיח ה',מייסד הממלכה ומקים האמפריה קצרת הימים,מוצג בראשית דרכו כבריוןוכמנהיג כנופיה הררית שזה בהחלט אור שלילי למנהיג הדגול ומשיח האל.שלא לדבר על זיקנותוופרשת אוריה החיתי וכבשת הרש.
התנכ אמור לפאר ולרומם את המלך המייסד.אך לא כך הוא הדבר.
מדוע נוהג התנכ כך?אפשר להסביר זאת גם כאמת הסטורית,או כנסיון להציג את ראש הממלכה כאדם בשר ודם כעל חולשות אנושיות(כאלים היווניים).
שאלה טענה לטלה 84475
התנך לעולם אינו מפאר בני אדם - הוא מפאר רק את אלוהים. כשבני האדם עושים כרצונו, הם נחשבים לחיוביים, וכאשר הם הולכים נגד רצונו, הם מוארים באור שלילי. זה מה שקרה גם לדוד בתנך, ולכל אדם אחר שם.
שאלה טענה לטלה 84506
או, לחלופין, כשהתנ''ך רוצה להלל מישהו, הוא אמר שהוא עשה כרצון אלוהים, וכשהוא רוצה להשפיל אותו (מסיבות פוליטיות, יש להניח), אומרים שהוא עשה הרע בעיני ה'.
נכון 84984

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים