Guns, germs and steel 86447
סליחה על ההפרעה באמצע המשחק...
ספר מומלץ מאוד שקראתי בפרו (מישהו אחר הביא...)
זה יותר שייך לקטגורית העיון.
הספר מנסה להסביר את ההבדלים בין התרבויות השונות בעולם בהתחשב בתנאים הגיאוגרפיים והסביבתיים שהיו ביבשות השונות מאז יציאת האדם מאפריקה.
למשל:
רוב היונקים הגדולים שבוייתו בוייתו במערב אסיה בפרט ובאסיה בכלל. בכל יבשת אמריקה בויית רק יונק גדול אחד - למה/אלפקה (שני סוגים קרובים) ע"י תרבויות האנדים.
הציר צפון-דרום של יבשת אמריקה יצר נתק גיאוגרפי בין שלוש האימפריות שהתקיימו ערב הפלישה הספרדית - עמק המיסיסיפי, האצטקים והאינקה, וכך בהמת המשא היחידה ביבשת מעולם לא פגשה את הגלגל שהומצא ע"י האצטקים ושימש למשחקי ילדים בלבד שכן בהעדר בהמת משא, לא היה בו יתרון טכנולוגי. חיידקי המגפות הספרדיים אף הם תרמו לכיבוש הספרדי של אמריקה. בהעדר ביות בהמות נרחב, לא היה לאמריקאים המקוריים מאגר מחלות קטלניות להחזיר לספרדים, שבאו עם עמידות למחלות אירופאיות רבות, פרי דורות של חיים עם חיות הבית. אוכלוסיית האי היספניולה ירדה מ-‏8 מיליון תושבים בשנת 1492 לאפס (!!!) תוך 30 שנים, תושבי האיטי והרפובליקה הדומיניקנית כיום הם צאצאי עבדים ומהגרים אחרים ולא נותר זכר מהאוכלוסייה המקורית.
לעומת זאת, רצף גיאוגרפי מאפריקה השחורה ומזרח אסיה לאירופה, יחד עם ביות החיות גם באזורים אלו, מנע התפרצות מגפות ענק באזורים אלו, ומחלות טרופיות מנעו התיישבות לבנים בהם. באזורים הגבוהים של האנדים, תנאי הגובה אף הם עמדו לרועץ לספרדים וברוב הרי פרו ובוליביה חיים עד היום צאצאי האינקה ותרבויות מקומיות אחרות, הגם שהתנצרו.
פלישת בני הבאנטו ממערב אפריקה לאפריקה השחורה נבלמה בנהר פיש, בדרום אפריקה, עקב אזורי אקלים וצומח שלא התאימו לחקלאות בני הבאנטו. בהעדר מיני צומח וחי ראויים לביות בדרום אפריקה, נשארו הבושמנים באזור ציידים-מלקטים עם יתרון אקולוגי על הבאנטו שלא יכלו להתבסס שם בלי החקלאות שלהם.
עם נחיתת ההולנדים בשנת 1702, הם הביאו בע"ח וצמחים המותאמים לאזור, דחקו את הבושמנים לאזורים הצחיחים - אך כאשר ניסו לחדור צפונה לארץ הבאנטו, לקח להם כ-‏175 שנים (!!!) להיאבק עד שהצליחו לבסוף לכבוש אזור זה.
באופן דומה, חברות אינדיאניות במערב ארה"ב ובדרום צ'ילה, קיבלו מהאירופאים סוסים ונשק, כאשר לפני זה היו במצב התחלתי נחות של העדר חיות מבוייתות וטכנולוגיה מתקדמת, ומאוחר יותר הצליחו להיאבק באדם הלבן עד שלהי המאה ה-‏19.
לצערי אינני חושב שהספר תורגם לעברית.
מומלץ בחום !
Guns, germs and steel 86453
אבא שלי קרא אותו (אני חושב שבאנגלית, אבל אני אשאל) והמליץ לי עליו. טרם הספיקותי..
Guns, germs and steel 121178
כן, הוא תורגם ויצא ממש לא מזמן, באותו שם. יש לי עותק בבית (שנרכש בבהילות, במכירת מבצע, ולכן לא הספיקותי לעיין בו. אבל הוא נראה מרתק מאוד).
Guns, germs and steel 121181
טוב לדעת. אקנה את הספר (זה שקראתי, לא היה שלי).
בהוצאת עם עובד אאל''ט 121188
איזה ליצנים אתם. 122357
שניכם לא הזכרתם את העובדה שהספר נכתב ע''י ג'ארד דייוויס.
ספר אחר שלו, השימפנזה השלישי, כבר יצא לאור בעברית לפני כמה שנים (בהוצאת מעריב שספריה יותר נוחים לקריאה מעם עובד) וגם הוא עוסק בשורשים של דברים ע''י בחינת מגוון של תחומים.
איזה ליצנים אתם. 139650
דיאמונד אאלט
ואיזה ליצן אני. 139764
נכון. טעות שלי.
ועכשיו הביקורת: 145768
Guns, germs and steel - איך קוראים לו בעברית 425205
אני מעוניין מאוד לקרוא ספר זה אך אינני מסוגל לקרואו באנגלית.
אני מבקש אם אתם יכולים לשלוח לי e - mail או להחזיר תגובה ובו תכתבו את שם הספר בעברית.

בתודה מראש
מייקי
רובים חיידקים ופלדה 425209
דיון 1760
רובים חיידקים ופלדה - תודה תודה ותודה 425316
אני שמעתי את השם של הספר הזה לא פעם אחת (באנגלית) ורציתי כל כך לקרואו אך לא ידעתי איך קוראים לו בעברית...
אך עכשיו אוכל לקרואו

בתודה ובהערכה
מייקי

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים