כיצד בעולם הגבלובליזציה? 87366
". . . בחברה בה העובדים בעבודות כפיים מתוגמלים כמו כל אחד אחר, ותנאי עבודה שלהם שווים לאלה של כל אחד אחר . . ."

נוגה, אולי את יכולה להסביר לי כיצד בעולם הגלובליזציה, בה פועלים סינים, תאילנדים, ואחרים, מקבלים משכורות כל-כך נמוכות, ובעלי מפעלים מעבירים את מפעליהם לארצות בהן הפועל מקבל משכורת נמוכה, אפשר ליישם זאת?
כיצד בעולם הגבלובליזציה? 87378
הרעיון של מדינה דמוקרטית-סוציאליסטית מיושם בכמה מדינות באירופה ברמות כאלה ואחרות; אני נתתי את שוודיה בתור דוגמא. מדובר על גישה כלכלית ליברלית (בסגנון דיואי) המצריכה התערבות אקטיבית ודומיננטית של המדינה בשוק, כך ש-למשל-העסקת פועלים זרים, מיקום מפעלים, גובה המשכורות, ותנאי העובדים - כולם תחת פיקוח של המדינה. בנוסף, מיסוי גבוה ומדורג מאפשר שוויון חברתי יחסי ושירותי רווחה נדיבים.
זכור לי דיון מ"האייל" מלפני שבועות מספר בנוגע להצעת חוק שהועלתה בארץ, והציעה יחס קבוע מקסימלי בתוך ארגונים בין המשכורת הגבוהה ביותר לנמוכה ביותר. הנה דוגמא ליישום.

הערת שוליים בנוגע לתגובתך הקודמת - גם נושא בתי-הספר הפתוחים/חפשיים/דמוקרטיים נדון באייל לא פעם ולא פעמיים, וכפי שציינתי בעבר, המחקר בנושא חלוק במיוחד. אני שמחה שדעתך היא בעד חופש בתכנית הלימודים - דעתי כדעתך בנושא - אך לצערי, הספרות בתחום לא תמיד תומכת בתחושות-הבטן או מנסיונך עם בי"ס אחד ספציפי.
כיצד בעולם הגבלובליזציה? 87429
איך "גישה כלכלית ליברלית" אם "מצריכה התערבות אקטיבית ודומיננטית של המדינה בשוק"? הרי כלכלה ליברלית היא בדיוק כלכלה שהמדינה אינה מתערבת בה.
כיצד בעולם הגבלובליזציה? 87562
לפי החלוקה הבסיסית של קונסרבטיבית (שוק חופשי בלי מגבלות) - ליברלית (התערבות המדינה) - רדיקלית (קומוניזם). החלוקה היא כמובן חלוקה מפשטת ללא-כלכלנים (לקוחה מהספר של סדובניק "Exploring Education", ומנסה להסביר כלכלה ללא-כלכלנים). מהו המונח המדוייק?
כיצד בעולם הגבלובליזציה? 87745
החלוקה שתיארת לא מדברת בכלל על עמדות כלכליות, אלא עמדות כלפי זכויות מוסריות - קונסרבטיבים (שמרנים), כשמם, משמרים מה שידוע כ"ערכי משפחה", התנגדות להומוסקסואלים, איסור על הפלות וכו'. הליברלים הם אלו שמתנגדים להתערבות המדינה. על הקו הזה, הם מתנגדים להתערבות המדינה בהחלטות המוסריות הנ"ל, תומכות בשיוויון זכויות ללא הבדלי דת, גזע, מין, נטייה מינית וכיו"ב. משני הצדדים יש קבוצות "אולטרא".

החלוקה על הקו הכלכלי היא ליברלים (כמו אלו שהצטרפו לחירות להקים את גח"ל) - מתנגדים להתערבות ממשלתית בכלכלה, סוציאל-דמוקרטים/סוציאליסטים - תומכים במדינת רווחה ברמות שונות, קומוניסטים/טוטליטרים - התערבות מוחלטת של המדינה במשק.

אפשר לשים קבוצות פוליטיות על מטריצה של שני הקווים הללו. שמרנים-ליברלים מכונים בכלליות ימין שמרני, ליברלים-סוציאליסטים מכונים שמאל-ליברלי, ליברלים-ליברלים מכונים ליברטריאנים, וקומוניסטים וטוטליטרים (שאמנם לא מדברים על "ערכי המשפחה", אבל כן מבקשים להגביל בצורה קיצונית את חירות הפרט בתחום המוסרי, כמו גם בתחום הכלכלי) מכונים טוטליטרים.
מדינות סוציאל-"דמוקרטיות"?? 87588
מדינות סוציאל-"דמוקרטיות" – כבר לא נדבר על מדינות של ה"דמוקרטיה" עממית – הם/היו מדינות אשר פותרות/פתרו את הבעיות של קבוצה אחת על ידי סחיטה מקבוצה אחרת. אפשר לקרוא לזה מדינה מוסרית?
כנראה ששוודיה היא סוציאליזם "דה לוקס" – יש להם כל כך הרבה כסף . . . שאצלם זה לא בעיה לפתור בעיות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים