אל-אקצה בסכנה 88163
כמובן היהודים אשמים...
הוואקף בוודאי יאשים אותנו בגלל החפירות מחוץ לכותל הדרומי. האמת קרובה ככל הנראה הרבה יותר לטענות הימין, שחפירות הוואקף חסרות האחריות להקמת מסגד "אורוות שלמה" גרמו נזק כבד ליציבות הכותל הדרומי. אין זה מוגזם להניח שהוצאת טונות עפר ושינוי הניקוז התת-קרקעי עשו בחמש שנים מה שלא התרחש במשך מאות שנים, ואפילו לא ברעשי אדמה ובחורפים כמו תשנ"ב - 1992.
הוואקף כבר הוכיח את מידת אחריותו לשלמות ההר, ודומה שעל ישראל להיערך לסגירת מתחם "אורוות שלמה", אטימתו המוחלטת בעפר ובאבנים - ובכך החזרת הסטטוס-קוו ששרר מאות בשנים, ושיקום הכותל הדרומי.
הנושא יעורר סערה בינלאומית, אין ספק, ויש היגיון בשיתוף נציגי אונסק"ו בתוכנית זו, והדגשה שאין בכוונת ישראל לבנות בית מקדש או בית כנסת אלא להחזיר את הסטטוס-קוו שהתקיים בהר, ובכלל זה המצב המקורי בתת-הקרקע.
אל-אקצה בסכנה 88177
האם נכונה הטענה שהתמוטטות הכותל הדרומי עלולה לגרום להרוגים רבים בקרב המתפללים הערבים?
אל-אקצה בסכנה 88178
אינני בטוח בכך.
אין לי מושג על מרחק הבנייה התת-קרקעית מהקיר - מטרים? עשרות מטרים?, אך זכור לי שהמשטרה אטמה פתח שפרץ הוואקף (כמובן בניגוד לחוק) בחומת הר הבית, נדמה לי בכותל הדרומי או בחלקו הדרומי של הכותל המזרחי.
ההתמוטטות עלולה לגרום נזק כבד לאתר החפירות מדרום להר הבית וכמובן תחולל סערה בינלאומית ותפגע באתר מורשת עולמי (העיר העתיקה הוכנסה לרשימת אתרי המורשת העולמיים של אונסק"ו בשנת 1981 ביוזמה ירדנית, כישות נפרדת ללא שיוך מדיני).
אל-אקצה בסכנה 88193
''האמת קרובה ככל הנראה לטענות הימין'' - האם זהו ויכוח פוליטי או עינייני
אל-אקצה בסכנה 88194
האם יכול בכלל להיות ויכוח עניני במתחם הנ"ל?
אל-אקצה בסכנה 88197
עבודות הוואקף בהר הבית החלו לפני כארבע-חמש שנים.
מהצד החיצוני, חפירות העופל הן כבר מלפני כ-‏20 שנים.
לדעתי סביר בהרבה שעבודות הוואקף גרמו לנזק, בפרט בהתחשב בכך שמזה כשנתיים אין שום פיקוח על הנעשה בקרביו של ההר, בעוד שהחפירות החיצוניות פתוחות לציבור ונתונות לביקורת.
ואין לשכוח, מבחינת ניקוז, שבחורף תשנ"ב 1992 היו המון גשמים והכותל הדרומי לא היה בסכנת התמוטטות.
עבודות הוואקף הן הדבר העיקרי שהשתנה באזור, ולכן סביר להניח שיש להן קשר הדוק למצב הכותל הדרומי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים