המלך דוד מופיע בדרום ארה''ב 88760
תוך עלעול במוסף הספרים נתקלתי בפרסומת לספר Ransomed Warrior מאת ג'והן רייס.

מתוך תאור הספר:
סקנדלים בכהונה ובפוליטיקה מספקים דלק לספר המתח הזה. דוד המלך מתגלגל בנער במדינה דרומית, רועה צאן, גיבור חיל, שליט יחיד, מחבר מזמורים, נואף ורוצח, אשר לבסוף מועקת לו זכות הבחירה.
ויש גם ספרים מקבילים על ארתור 88831
הדמות הבריטית המקבילה לדוד שגם עליו יש ספרים שונים כיצד הוא מתגלגל בעולמנו או אף בעתיד.
לעניות דעתי ההתרבות של ספרים וסיפורים מסוג זה מראה על כמיהה לדמות חזקה בעלת עוצמה מיתית בקרב ציבור גדל והולך .
ובכך יש סכנה שכן קבוצה נחושה תוכל לנצל את השאיפות האלה למטרותיה. זאת אגב המטרה של קבוצת ''פרייר דה ציון '' כפי שהם מודים בגלוי בספרים שנכתבו עליהם . הם אומרים במפורש שהם מעוניינים בשליט ממוצא מרובינגי שיעמוד בראש צרפת או אף אירופה מאוחדת ויחזיר אותה ''לשורשים''. בקיצור יש להם את אותה מטרה שיש לדמויות בספרו של צלקה רק במציאות .
וכמו בספר של צלקה הם מנהלים מסע פירסום לעצמם ולמטרותיהם מזה כמה עשרות שנים מסע פירסום שמיועד לטווח הארוך .עכשיו מתייחסים אליהם כקבוצת שוליים אבל ככל שתנקע נפשו של הציבור בצרפת מהפוליטיקאים וככל שהבעיות יראו יותר בלתי פטירות וככל שמפלגות ימין קיצוני יצברו כוח ...
כי אז יתכן שהם כבר לא יראו כקוריוז .
אנגלית, לא בריטית. 88882
בריטית. 88883
הוא היה קלטי, ונלחם בפולשים האנגלו-סקסונים.
בריטית. 88886
אם אני זוכר נכון הוא היה מנהיגם של אחד השבטים האנגלו-סקסונים, אבל בכל אופן גם אם היה קלטי מדובר באנגליה ולא בבריטניה (מונח מאוחר מהמאה ה17) כי גם הקלטים שישבו באנגליה הם אבות האנגלים ואין קשר לוויילס או סקוטלנד, בודאי לא לאירלנד.
בריטית. 88889
בריטניה הוא דווקא מונח רומאי קדום מימי יוליוס קיסר , בוודאי הרבה יותר קדום מאנגליה .
לא ברור אם יש לארתור קשר לסקוטלנד ( אם כי יש סקוטים שטועניםש הוא היה סקוטי ) אבל ברור שהיה לו קשר חזק מאוד לוולס ששם השתמרו האגדות הקדומות ביותר עליו ,אלה שמלפני ג'פרי ממונמאות שיצר את הדמות של ארתור שאנו מכירים היום ואגדות אלה הן ביחד עם כמה רישומים היסטוריים בודדים הם ההוכחה שכנראה באמת היה מישהו בשם ארתור ושג'פרי לא בדה את הכל מדמיונו . הוא בדה רק את הרוב מדמיונו.
בוא נעשה סדר 88893
השם בריטניה מופיע כבר במקורות רומאיים. בריטניה היתה מאוכלסת בתקופה ההיא בשבטים קלטים. יוליוס קיסר תכנן לכבוש את האי אך לא הצליח. קלאודיוס כבש, והשליט שם את שלטון רומא.

במאה ה-‏5 כשרומא התחילה להתפורר, צבא רומא עזב את האי, והתחיל עידן של אי יציבות, בטחונית ופוליטית, עם מלחמות בין השבטים הקלטים השונים, ופלישות מסקוטלנד (שלא נכללה באימפריה הרומית).

אחד המנהיגים/מלכים הקלטים הזמין שכירי חרב אנגלים, סקסונים, ויוטים כדי לעזור לו מול יריביו. החבר'ה האלה הגיעו, החליטו להישאר, והזמינו את המשפחות להצטרף...
בשלב זה נכנס לתמונה ארתור, שהיה מנהיג קלטי שהקים קואליציה קלטית להיאבק בפולשים מהיבשת.
הוא נכשל, האנגלים כבשו את רוב האי, והקלטים נדחקו לשוליים- סקוטלנד, ויילס, קורנוול.

הבריטים של היום הם בעלי דם מעורב קלטי-רומאי-אנגלי-ויקינגי-נורמנדי.

כשאתה אומר שהשם "בריטניה" הופיע לראשונה רק במאה ה-‏17 אתה כנראה מתכוון ל"בריטניה הגדולה"- האימפריה הבריטית.

מה שכלול היום בבריטניה הגדולה הוא אנגליה+סקוטלנד+ויילס+צ.אירלנד.

כשמורידים את צ. אירלנד מקבלים את מה שנקרא "הממלכה המאוחדת". וזה השם המקובל (מסומן כ UK )

כשמורידים גם את ויילס וסקוטלנד נשארים עם אנגליה.

יש היום תחיה של התרבות הקלטית (ולשים, סקוטים). ולכן אנשים מקפידים להבחין בין "אנגלי" ל"בריטי". (לאחר שבמשך מאות שנים שני המונחים שימשו בערבוביה).

זהו בערך.
בוא נעשה סדר 88914
את בטוחה?
אני תמיד הבנתי, שבריטניה זה האי, שכולל את אנגליה, סקוטלנד וויילס והממלכה המאוחדת זה גם צפון אירלנד, גיברלטר ואולי עוד כמה איים פה ושם.
עד כמה שידוע לי, תושבי צפון אירלנד נושאים דרכונים של הממלכה המאוחדת ולא של בריטניה, אבל אולי אני טועה.
בוא נעשה סדר 88925
המ... יש לי הרגשה שאתה צודק. באיזושהי פינה במוחי מהדהד המשפט
The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland...

וזה בהחלט מסתדר טוב יותר עם מה שאתה אומר.
אנסה לבדוק את העניין מחר.
בוא נעשה סדר 88959
בדקתי, ואתה צודק.
UK זה עם צ. אירלנד.
GB זה בלעדיה.

השם GB נולד ב- 1707, עם איחוד הפרלמנטים של אנגליה וסקוטלנד.
UK- "הממלכה המאוחדת של GB ואירלנד", הומצא ב- 1801, בעת האיחוד עם אירלנד.
וב-‏1920 זה נהיה "הממלכה המאוחדת של GB וצ. אירלנד".

זהו, נדמה לי שעכשיו באמת עשינו סדר.

תודה על התיקון!
בוא נעשה סדר 88960
אה, ולגבי גיברלטר ושאר הרסיסים על מפת הגלובוס, הם לא ממש חלק של ה-UK, אלא הם "טריטוריות מעבר לים של ה-UK" או "dependencies" וחלים לגביהם כללים אחרים.

[אבל ארתור מלך בריטניה חי חי וקיים!]
בוא נעשה סדר 89562
האיים הבריטים: בריטניה (הגדולה) ואירלנד.
אירלנד מחולקת לצפון אירלנד ולרפובליקה האירית, המכונה לעיתים גם אייר, שהיא ישות מדינית נפרדת ועצמאית.
בריטניה הגדולה מחולקת לאנגליה, סקוטלנד וולש (או ווילס).
אנגליה, סקוטלנד, ולש וצפון אירלנד מרכיבות את הממלכה המאוחדת.
הן הממלכה המאוחדת והן הרפובליקה האירית חברות באחוד האירופי.
בוא נעשה סדר 89691
אבל רק האירים עברו ליורו (על כל המטבעות שלהם מוטבע הנבל הקלטי, והכיתוב "Eire").
האנגלים נשארו תקועים עם הלירה סטרלינג שלהם...
בוא נעשה סדר 89693
רק הרפובליקה האירית, מבין שתי המדינות השוכנות באיים הבריטים.
ודרך אגב, מכל חברות האיחוד האירופי, רק מונרכיות (אם כי לא כל המונרכיות),נשארו תקועות עם המטבע הלאומי שלהן. הרפובליקות כולן עברו לאירו.
בוא נעשה סדר 92441
I wouldn't say they were 'stuck' with the Pound. They're just waiting for the Euro monetary system to prove itself working, just like Denmark, Sweden and Norway.
And there's a good reason for that. No one really knows what will be the results of this united monetary system. Currently prices around Europe are considerably higher and everyone are still waiting for commodities to come back to reasonable level of costs.
On the one hand, multinational malls and highways are emerging - I've travelled from Geneve to Aachen via France, Luxemburg and Belgium, and the highways were crowded with vehicles from Spain, Luxemburg and Belgium. We used the French highways as a service and paid a highway toll accordingly, just like one day Sudanni semi-trailers will travel via Egypt and highway 6, directly to Damesek, Beirut and Istanbul
בוא נעשה סדר 92511
מאחר ונורווגיה אינה חברה באיחוד האירופאי, לא סביר, שתאמץ את האירו גם אם וכאשר הוא יתקבל בדנמרק ובשוודיה.
המזרח התיכון החדש 92520
*זה* מה שאתה מאחל לנו באחרית הימים, סמי טריילרים מסודן שיילחמו איתי על כל פיסת אספלט פנויה? בררר. ומה סודן מיצאת בכלל?
המזרח התיכון החדש 92535
את הנציג הסודני כמובן
הוא לא סודני, הוא חבשי [ל"ת] 92545
בוא נעשה סדר 92624
תוכניות מגירה כבר קיימות, והן *לא* מייעדות את כביש 6 למעבר תנועה חוץ-ישראלית.
עבור תחבורה זו מיועד כביש 80, שחלקים ממנו כבר קיימים ממעבר הגבול ניצנה לצומת הנגב (כבישים 211-40), מצומת ערוער לאזור תל ערד (80) ומצומת אלון לאזור מחולה (דרך אלון - כביש 458). הקטע העיקרי של הכביש מתוכנן לשסע את מדבר יהודה, מתל ערד עד צומת אלון על כביש ירושלים - יריחו. שרון ניסה לזרז את סלילת הכביש בתקופת נתניהו, כרגע נראה שהפרוייקט - הכביש היקר ביותר בישראל (כמיליארד ש"ח עלות החציבות ושפכי העפר אם הכביש ייסלל בלי שום התחשבות בטבע) - מוקפא לזמן לא ידוע.
ok, now you got me confused 92645
I thoght you were the one to suggest road 6 exists to serve such trans-continental traffic, without congesting the metropoline traffic with trucks carrying sheep from Somalia to be slaughtered in Ankara (we import sheep from New Zealand so that's somewhat more reasonable)

Today I had another Falafel at another Palestenian place in the old city of Stockholm. It looks like Yafo anyway, and these Vikings don't care much if their falafel is kept from the morning and warmed with the pita in the microwave (!) before adding the hassa (!), the yogurts and the salads.

The previous one was strangely called 'kebab Jerusalem', though every Semite knows 'humus Yafo' is much more appropriate for a place run by two Yafoim from Menashiya. I guess I would have never come up with this idea to abandon the temple mount as monument and head to outer space, unless I used their poster of the temple mount to explain the whole problem to my Swedish friend...

Then today I spoke with this other Palestenian, who actually arrived from Yarta and studies in Jerusalem. I promised him I would never come to his village while armed, and he guranteed me they have no intention to have Yafo and Haifa when we let them have their own land.

We also laughed about our mutual hate towards politics, about Yigal Amir who knew why he killed Rabin and not Peres, about the mad ideas of Peres trying to reach peace by scaring Nazer and Hitler with 250 nukes, about the 50% unemployment rate in Gaza that would bring anyone to kill whoever, and so on and so on.

Then on the way home I realized how can we let them work and feed their families, without walls and patrols of stupid magavnikim. But that has nothing to do with the Euro, so tell me if you want me to elaborate.
ok, now you got me confused 92648
that was me :)
בריטית. 90097
ארתור היה מנהיג צבאי וולשי (ומבחינה זו, קלטי), וכל האתרים המעלים את זיכרו הם בגבול אנגליה-וולס.
בריטית. 90098
גם בסקוטלנד לא חסרים אתרים לזכרו של ארתור, והבולט שלהם הוא Arthur Seat מעל אדינבורו.
לפי מספר מסורות סקוטיות הוא היה בכלל סקוטי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים