89139
אני דווקא מאוד מרוצה מכך שתיאורטית, מקבלי ההחלטות בענייני תקציב הם כלכלנים, מקבלי ההחלטות בענייני חינוך הם אנשי חינוך, ובענייני בטחון הם אנשי בטחון. אחד הדברים המפריעים לי ביותר הוא כשאנשים חסרי הכשרה בתחום מסויים מגיעים למעמד המאפשר קבלת החלטות (כמו איש רפואה המקבל החלטות בענייני תעבורה, או איש דת המהווה לשון מאזניים בענייני רווחה).
כאשר אתה מצביע לכנסת, אתה בעצם סומך ידיך על הנציגים כי ישכרו למשרדים השונים את האנשים המתאימים. אין זה סוד שלמנכ''ל של משרד ממשלתי יש יותר כח מלשר הממונה עליו, ובהנחה שאותו מנכ''ל הוא אכן איש כשיר לתפקידו ולא מינוי פוליטי עיוור, הרי שכך צריך להיות.
89210
הבעיה בהחלטות של כלכלנים ניתנת להדגמה טובה על ידי הפתרון למצב המים.

לכלכלנים יש עקומות (ניסיוניות?) של הקשר בין תמחור לצריכה - מה קורה לכמות הקניה כשמעלים או מורידים את המחיר. לכן הם החליטו שהעלאת מחיר המים לחקלאות יפתור את בעיית המים.
לחילופין, הם הסתכלו על המאזן של ישראל, ושקלו את היקף היצוא ועל פי מאזנים שונים שכדאי לייבא מים מתורכיה.
או שהם החליטו להקים מתקני התפלה, על פי תורת המימון.

מה שהם לא החליטו (זה לא משנה את הטענה שלי), החלטות מסוג זה צריכות להתבצע על ידי פוליטיקאים (או לפחות על פי שיקולים לא כלכליים דווקא). תפקיד הכלכלנים צריך להיות רק יישום מיטבי של החלטות, או המלצה על דרך פעולה מיטבית מבחינה כלכלית.

דבר דומה אפשר להגיד על החלטות אחרות, שקשורות בתקציב המדינה, ואלו שהציג כותב המאמר הרבה יותר "פוליטיות", כך שמקום הכלכלנים בהן צריך להיות קטן עוד יותר.
89212
המטכ''ל לא מחליט אם לתקוף את עזה לאחר פיגוע. הדרג המדיני מקיים (או אמור לקיים) סידרת התייעצויות עם הגורמים הרלוונטים ולהחליט. את הביצוע משאירים לצבא.
שרת החינוך (והממשלה כולה) היא זו שצריכה להתוות יעדים ולהגדיר כמויות של שעות לימוד לדוגמא. דווקא במשרד החינוך המינוי הוא אמנם מיקצועי, אך הוא לרוב גם פוליטי. אורלב היה מינוי של שר חובש כיפה. כך גם שריד לא מינה מתנחלת לתפקיד.
באותו אופן, לא ראוי, לדעתי, שהכלכלכנים יהיו אלה שיכריעו בסוגיות ערכיות. הם צריכים להכין חלופות ולהשאיר את ההכרעה לפוליטיקאים.
מההיכרות המתקבלת על הדעת שלי 89464
עם מנגנוני קבלת ההחלטות בקרב כוחות הביטחון בישראל, קשה מאד להגיד שההחלטות המתקבלות מונעות ממניעים מקצועיים מעבר לרמה הטקטית. אלופים, תתי אלופים ואלופי משנה הם ברוב המקרים פוליטיקאים לכל דבר וביחידות מסויימות גם סא"לים, רבי סרנים וסרנים רואים בפוליטיקה הפנים יחידתית והחוץ יחידתית פרמטר חשוב (אם לא החשוב ביותר) בעת קבלת החלטות מבצעיות.

באשר לכלכלנים, מספיק לשמוע את מר גרינספאן משקר בריש גלי לטובת חבריו בממשל כדי להבין שהיותו כלכלן אינה משנה כהוא זה. הייתי גם ממליץ לך לקרוא את הספר When Genius Failed, בו מתואר כיצד שני חתני פרס נובל לכלכלה כמעט מוטטו את הכלכלה העולמית בשנת 98'

למרות שיש בסיס לטענה כי ההסתברות לקבלת החלטה נבונה על ידי איש מקצוע גבוהה יותר מזו שתתקבל על ידי מי שאינו מבין דבר, הרי שברמה האסטרטגית לא מדובר על הבדל הסתברויות דרמטי, אלא על פער קטן לטובת המומחים שאינו מצדיק את העובדה שהציבור אינו בוחר בהם.
מההיכרות המתקבלת על הדעת שלי 90145
הנה עוד משהו על שיבוש מערכות. הדרג המחליט מול הדרג המבצע. בן כספית על צבא שיש לו מדינה.
(צריך להרשם)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים