פאגא פאגא 91203
אני חייב להסכים עם העורך‏1 לגבי מה שהוא קורא, בשפתו הנקייה והדיפלומטית, "הדת והעידן החדש", או בקיצור כל המאמרים האלה על הפאגאנים. כאילו, מה באמת הקטע עם הפאגאנים האלה, מאיפה הם צצו פתאום, זה איזה איטם שפספסתי בחדשות? וגם אם כן למה צריך לקרוא עליהם מאמר כל יומיים (בניגוד לעורך, אני מקפיד שלא לצבור חובות וקורא את כל התגובות), ולמה תמיד כותבת אותם אותה אחת, ובכלל, זה הכרחי?

טוב לא חשוב. רציתי בכלל לדבר על המחשב שלי‏2. אז אחרי שבפרק הקודם הוא מת, בא טכנאי ובדק אותו, ואמר שבסך הכל מה שקרה הוא, שבגלל קצר חשמלי, הלכו המעבד, לוח האם והזכרונות הפנימיים. שום דבר שקצת פחות מ1800 ש"ח לא יכולים לסדר. חוץ מזה הוא גם אמר, שיכול להיות שגם אם אין לנו כבר אחריות על המחשב, יכול להיות שעדין יש אחריות על המעבד, כי לפעמים זה ל3 שנים או אפילו לכל החיים. אז התקשרתי לחברה שבה קניתי את המחשב, אבל התברר לי שגם היא, ממש כמו המחשב שלי, מצאה את מותה בטרם עת. עכשיו, השאלה הראשונה שלי היא האם מישהו יודע אם יש איזו דרך לממש את האחריות הזאת, על מעבדי פנטיום, ישירות דרך אינטל, או משהו, ובכלל. אה, והשאלה השנייה שלי היא אם מציעים לי לבחור בין מעבד סלרון1.7 ג'יגה, לבין מעבד פנטיום 1.7 ג'יגה‏3, שעולה 400 ומשהו שקל יותר, מה עדיף?
טוב, אז אם לחזור לנושא ההודעה המקורי (בסדר, אז אין להודעה נושא מקורי, אבל עדין), אז מה שקרה הוא שבגלל שעכשיו אני גם לא בעבודה, יצא שנחסמו בפניי כל דרכי הגישה לאייל. אז נכון שלא מעט מן הקוראים, לא ממש רואים איפה הבעיה כאן, אבל אני (כפי שכבר ציינתי) נוהג לקרוא את כל התגובות, ואם נשללת ממני הגישה לכאן ליותר ממספר ימים, אני נכנס לחובות קשים, שבסופו של דבר מונעים ממני מלהתעמק ולהעניק את תשומת הלב הראויה לכל הודעה והודעה של כל מגיב ומגיב. אז בקיצור, החלטתי להתחבר באמצעות מחשבי הישן, שלדעתי בימים אלה מלאו לו 6, ולמרות שגם הוא נקנה בחנות שלא האריכה ימים, הוא דווקא הקפיד להפגין יציבות ראויה לציון, לכל אורך שנות שרותו. גם רעשיו המחרידים של מודם ה 36K שלו, הלוגו של בזק בחלון הימני העליון של האקספלורר 4, והחרחורים הבלתי פוסקים של מעבד הפנטיום1 המגובה ב16 מגה זכרון, לא הרתיעו אותי, ובסופו של דבר הצלחתי להיכנס לאייל. כל זה רק כדי לגלות שבקצב הזה, גם אם אשב כל הלילה מול המחשב, עדין יכתבו יותר הודעות מאלה שאצליח לקרוא, וחובותיי רק יגדלו. כמעט ואמרתי נואש, אך אז נזכרתי שטל הזכיר כמה פעמים שלאייל יש גם גרסת לייט. בכוחותיו האחרונים של מעבד ה133 מגה הרץ, כשהוא כבר מונע כמעט רק מכוחה של האינרצייה, וכשתאי הזיכרון הפנימי שלו כבר פועלים רק על אדי מגה, הגעתי אל עמוד ההתאמה האישית, ובחרתי בעיצוב לייט. ובכן, אני יודע שבמקרה שלי אלו לא בהכרח חדשות טובות, אבל רבותיי - כמו הטכנולוגיה שמאפשרת לראות את ההודעות החדשות בעבורך מכל מחשב שלא יהיה, כמו האפשרות להבחין מייד בהודעה חדשה, במאמר שגווע לפני חודשים, כמו הודעותיו של מיכאל שרון בפא"צ - זה עובד. אה, וזה גם מה שרציתי להגיד לכבוד יום הולדתו השלישי של האייל: זה עובד!‏4 .

__________
1 נדמה לי שהוא לא אוהב שקוראים לו ככה, אז שיהיה דובי. (למרות שפעם הוא התלונן גם כשקראתי לו דובי).

2 אני יודע שאולי זה נראה לא קשור לכלום, אבל זה מתקשר בסוף לאייל, וזה נושא המאמר.

3 אה, נזכרתי שיש לי עוד שאלה. נכון שההבדל בין סלרון לפנטיום הוא שהם מיוצרים ע"י חברות מתחרות?

4 אבל אם אתם רוצים יש לי גם סיסמה חלופית: "האייל - חצי תרייסר גיקים לא טועים".
פאגא פאגא 91204
סלרון ופנטיום מיוצרים שניהם ע"י אינטל. סלרון זו טכנולוגיה ישנה יותר. מבין שני מעבדים עם אותה מהירות, אחד סלרון ואחד פנטיום, יותר טוב (=מהיר) הפנטיום. אבל הכי טוב AMD, ואתה יכול אפילו לקחת אחד שהמהירות המוצהרת שלו נמוכה יותר מזו של הפנטיום. כלומר, למהירות המוצהרת של האמ"ד תוסיף 0.3 וזה שווה הערך שלו אצל אינטל.
שיט! 91207
זה לא טוב. לא טוב בכלל. אפשר להסיר מהר את התגובה הזאת (או מצידי אפילו את כל הפתיל) לפני שמישהי ששמה לא יוזכר כאן יותר, תקרא אותה? זה דבר אחד להפסיד בוויכוח, ודבר אחר להשאיר הוכחות שיזכרו לדראון עולם. (לאור תגובתך, אני משער שבטח בילבלתי בין AMD (זה כן של חברה מתחרה נכון?) לבין סלרון).
שיט! 91224
חיפשתי וחיפשתי ולא מצאתי כאן שום ויכוח, רק שאלה שנענתה. אם על כל שאלה טפשית היו מוחקים כאן מאמרים, האתר הזה היה יותר צחיח מנוגה (הפלנטה, לא הכותבת החיננית).
שיט! 91265
לא מצאת כאן שום ויכוח מכיוון שהוא התנהל מאחורי הקלעים עם זאת ששמה לא יוזכר כאן יותר.
את דעותיי (המוצקות) על הפלנטה ועל הכותבת אני אשמור לפעמים אחרות.

אה, אתם יודעים מה, אם כבר אז כבר. בואו נלך על זה עד הסוף: על איזו חייה נוהגים להגיד, כמטאפורה, שהיא "מריחה פחד"? על כלבים או על סוסים?
שיט! 91295
בשם הקשקשתא, *מישהו* מבין על מה הוא מדבר??
שיט! 91296
בשם מי?! בחיי שהפאגאניות כאן מתחילה להפחיד.
שיט! 91342
אני לא יודע מי זה "אומרים" אבל אני שמעתי ש:
א. כלבים "מריחים", שפוחדים מהם ונעשים יותר אמיצים ותוקפניים. (לדעתי הם "קוראים" שפת גוף ולא "מריחים")
ב. סוסים "מריחים" שהרוכב פוחד ונעשים יותר חצופים ולא ממושמעים. (מן הסתם אין באמת קשר לריח)
תכריזו שוויון.
שיט! 91345
אבל אז אני יוצא מופסד בסיכום הכללי‏1.

חוץ מזה נראה לי שאם כתבתי הודעה שקלטי לא הבין ואיזי כן, אז יצאתי בסדר.

1 בסיכום הכללי של 2 השאלות שנדונו כאן. בסיכום הכללי הכללי אני מוביל משהו כמו - 1000 : 2.
שיט! 651565
מיכאלה?
פאגא פאגא 91238
amd יותר טוב מאינטל?

להפך נעשו מספר מבחנים והתסתבר שמעבדים של amd שהם טענו שועמדים במהירות עיבוד מסויימת לא מגיעים למהירות המובטחת להבדיל מאינטל שכן עמדו במה שהבטיחו. אם אני זוכר זה הייה בתקופת המעבדים 1.7 או 1.9 .

בארצות הברית amd ואינטל די הולכות על אותה כמות כאשר בשאר העולם ברוב המקומות אינטל מצליחה הרבה יותר.
פאגא פאגא 91254
AMD מחזיקים בכשליש מהשוק בארה"ב, למיטב ידיעתי. בשאר המקומות הם פחות מצליחים בעיקר מסיבות שיווקיות (ווינטל, אומר לך משהו?). אין לי כלים מקצועיים לבדוק, אז אני לא יכול לדבר על הוכחות ממשיות, אבל רק אציין שבמשך שנים עבדתי עם AMD 500mhz והייתי מאוד מרוצה, וכיום אני עובד עם AMD 1.4ghz, ואני עדיין מאוד מרוצה. גם הרבה יותר זול.

לשם ההגינות, יצויין שאני עובד עם לפטופ של יבמ עם מעבד אינטל סלרון 500mhz, וגם עם זה אין לי יותר מדי בעיות, אבל הדרישות שלי מהלפטופ די מתמצות בגלישה ברשת ועיבוד תמלילים.
פאגא פאגא 91260
בין להיות מרוצה לבין השוואת מהירות עיבוד יש הבדל.
אני היום אם מעבד 733 ויש לי בעבודה 1.4 שאי אפשר להשוות ביניהם (אינטל) .

אין סיבה לא להיות מרוצה מamd ואכן הם זולים יותר.

אבל עדיין הם לא לוקחים את המעבדים של אינטל מבחינת מהירות.
פאגא פאגא 91264
זה תלוי באיזה סוג יישומים מדובר. למיטב ידיעתי, AMD עובדים טוב יותר עם משחקים, אינטל עובדים טוב יותר עם ישומים משרדיים כבדים. אבל זה מידע נכון ללפני כמה שנים, אז אני לא יודע עם כמה הוא רלוונטי.

כאמור, אני לא יכול להשוות AMD לפנטיום, אבליש לי גם AMD וגם סלרון 500mhz, ומבין שניהם, ה-AMD לוקח בקלות את רוב הישומים. מצד שני, הסלרון הוא בלפטופ, ואני לא בטוח איך זה משפיע מבחינת שאר החומרה (כרטיס מסך, זכרון, דיסק קשיח), אז ההשוואה בעייתית.

אבל בלי קשר - לכל יישום ביתי סביר, אין שום סיבה שבעולם שלא לקנות AMD. אני לא יודע מה המינימום בימינו בחנויות, אבל כל דבר מעבר לג'יגה כבר לא ממש משנה. ההבדל בין 1.4 ל-‏1.2 כשקניתי את המחשב שלי היה דולרים בודדים, אז זה לא הפריע לי, אבל זה ממש לא משנה.
פאגא פאגא 91335
לפי מה שאני מכיר במעבדים הישנים של שתי החברות היה הבדל בעיקר בכמות ישומיים ולא בסוג ישומיים.
זאת אומרת שאם ניסית להפעיל כמה ישומיים ביחד אז הייתה נוצרת בעיה.

לפי מה שאני מכיר היום הבעיה הזו ניפתרה בשתי החברות.

הamd נחשב בהחלט כלוקח סלרון אולם לא לוקח אינטל.

מעבר לג'יג'ה משנה בהחלט כאשר אתה מפעיל ישומיים כבדים. בין משחקים גדולים היום כבר יש מספיק שעוברים את הג'יג'ה ובין תוכנות שונות וכבדות.
זמן העבודה עליהן שונה לחלוטין בין מעבד של ג'יג'ה אחת לבין של 2.8 האחרון שיצא לאינטל.
זה בערך כמו להשוות בין ה300 לג'גה. הכל תלוי בצורך וברצון שלך שזה יעבוד מהר יותר.
כמובן שבמצב כזה רצוי לתגבר גם את הזכרונות אחרים אם של כרטיס המסך ואת את הddr שלך.
כמובן שמומלץ גם על כונן נורמלי והופ קפצנו למחירים די גבוהיים.
אבל כמו שאמר לי חבר שקנה לא מזמן את הדבריים הללו, כל אחד יכול לנסוע בפולו חדשה אבל זה עדיין לא יהיה ולוו או פורש.
פאגא פאגא 91369
לא נוצרת שום בעיתיות בעבודה במקביל, ולא שמעתי שהייתה בעיה כזו. זו בכלל עבודה של מערכת ההפעלה.

"הamd נחשב בהחלט כלוקח סלרון אולם לא לוקח אינטל" - הכל תלוי כמובן במהירויות המעבדים ובישומים המושווים.

אכן, ישנה משמעות רבה למהירות המעבד, וגם היום פעולות מורכבות על DB ענקיים, שהיום לוקחות כחצי שעה, למשל, יקחו במעבד טרה-הרץ כמעט שתי שניות. זה עדיין יותר מדי, כך שברור שאתה צודק, ובהתאם ליישום ישנה חשיבות רבה למהירות המעבד. אני זוכר שאמרו אותו דבר כשיצא הפנטיום 100! ("מי צריך את זה?").

כמובן, לפעולות שאינן גרפיות או משחקיות, אין הרבה חשיבות לכרטיס המסך. אבל לזיכרון (לא פחות מ DDR333 ל Athlon XP, או PC1066 RDRAM לפנטיום 4. והשגיחו שזיכרון ה DDR יהיה CL2! בארץ נהוג לתת את ה CL2.5, האיטי יותר) יש חשיבות רבה מאוד מאוד.
וב "כונן" אני מניח שהכוונה לדיסק קשיח (כי גם ה 1.44 הוא כונן וכו') - המהירות שלו באמת חשובה, ולמקצוענים ביניכם אמליץ על מערך RAID. לא נורא יקר היום, ובהחלט משתלם.
דווקא סלרון בא אחר-כך. 91245
אבל נכון, הטכנולוגיה שלו פרימיטיבית יותר.
(מתוך הספר ''רעיונות אדירים של אנשי שיווק'', פרק שלישי, עצה שביעית)
פאגא פאגא 91251
היבואן של אינטל היא חברת איסטרוניקס http://eastronics.co.il

תנסה לממש את האחריות דרכם.
תודה! 91266
אני אתקשר אליהם, ואבדוק.
פאגא פאגא 91324
בולשיט גמור של חסר ידע (לא, סתם. רק מחזיר לך על הפעם ההיא... האמת היא שאני רק רוצה לברך אותך, את האייל, ואת כולנו לשנה החדשה וליומולדת שלוש)

סלרון איננה טכנולוגיה ישנה יותר. לרוב, קונספציות מתקדמות מנוסות קודם על הסלרון ורק אח"כ על מעבדי הזרם המרכזי (פנטיום 4. את הפנטיום, שהוא שם רשום של מעבד אחר של intel, כבר הפסיקו לייצר מזמן, כמובן). דוגמא טובה תהיה האינטגרציה של זיכרון המטמון השניוני בגוף המעבד, באותה מהירות השעון. רק לאחר מכן נעשה הדבר גם במעבדי הפנטיום 3, מסדרת coppermine. אם זכרוני אינו מטעני, גם המעבר לרזולוצית מוליכים של 13 מיקרון נעשתה קודם-כל על מעבדי הסלרון. גם הסלרון החדש איננו אלא מעבד פנטיום 4, הזהה לחלוטין למקור... פרט ל:

ובכן, יש סיבה שהם עולים פחות. באופן קבוע, השיטה להפיק מעבדים חלשים יותר וזולים יותר היא פשוט לגזול מהם את זיכרון המטמון השניוני (L2), או חלק ממנו. זו הסיבה שבגללה זכה הסלרון למוניטין המפוקפק שלו: הגרסה הראשונה שלו הייתה נטולת L2 ובעלת ביצועים נמוכים באופן ברור. רק לנוכח האיומים על שמה הטוב של החברה הגיעו באינטל להחלטה לייצר סלרונים עם L2, אך קטן יותר.

בכל אופן, בנוגע ל AMD ולמהירות של המעבד שלה, ה Athlon XP, ישנו בלבול רב. הדבר נובע מכך שהמספר הידוע של AMD, לדוגמא +1700, *איננו* מהירות השעון שלו, אלה מד די שרירותי שהחליטו עליו ב AMD. מהירות השעון של ה Athlon XP היא נמוכה יותר ממה שמצוין, אלא, שמהירות שעון איננה מד טוב למהירות המעבד, מהסיבה הפשוטה שמעבדים מסוימים מסוגלים לבצע יותר פעולות במחזור שעון יחיד. לכן AMD לא מכריזה בגאווה על מהירות השעון הנמוכה של מעבדיה, אלא מעדיפה להשתמש במד אחר, שהיא מצהירה שמקביל לביצועיו של מעבד פנטיום 3 (כלומר, Athlon XP במהירות +1000 (ומהירות שעון 733Mhz), יהיה שווה בביצועיו למעבד פנטיום 3 במהירות 1 גיגה). אבל היום, ה Athlon XP לא נאלץ להתמודד מול הפנטיום 3, אלא מול הפנטיום 4. וזה מעמיד את AMD בבעיה רצינית...
מה גם, שאפילו לפי המד של AMD, ה Athlon XP מדשדש מאחורי המהירות של הפנטיום 4. אבל כן, הוא זול יותר, ולא פעם, אם אתה מעוניין לקבל את הביצועים הטובים ביותר לכסף, כדאי לקנות Athlon XP. זה מה שאני עשיתי, אבל באמת שהדבר תלוי בדיל הספציפי.

לינק להשוואה בין מעבד פנטיום 4 לסלרון (מעבד פנטיום 4 עם L2 קטן יותר): http://www.tomshardware.com/cpu/02q3/020903/index.ht...

לינק להשוואה בין המעבדים החזקים ביותר של AMD ו Intel (שלמרבה הצער, כאמור, AMD האהובה לא עומדת בקצב): http://www.tomshardware.com/cpu/02q3/020826/index.ht...

נ.ב. שיטה נוספת להורדת הביצועים של הסלרון הייתה לקבוע לו מהירות אפיק נמוכה יותר.

נ.נ.ב אין ממש דבר כזה, מספר שמייצג את ביצועי המעבד. כל מעבד, או משפחת מעבדים, טובה יותר בתחום מסוים. דווקא הפנטיום 4 טוב יותר במשחקים, בעוד שה Athlon XP מעט יעיל יותר בחישוב שלמים (כלומר, תוכנות אחרות). פירוט התמחויות בלינקים המצורפים.
פאגא פאגא 91327
רק צריך להוסיף שה-CPU זה לא הכל בחיים (בחיי ה-GEEKים כמובן). כרטיס מסך, זיכרון ותוספים נוספים הם חלק לא פחות חשוב במשוואת הביצועים (לפעמים אפילו הרבה יותר).
פאגא פאגא 91330
נכון מאוד! כרטיס מסך, לדוגמא, יכול בקלות להיות קריטי יותר מהמעבד בכל הקשור למשחקים, אבל כמעט חסר משמעות בנוגע לישומי Office או לתוכנות כבדות כמו VS .NET. זיכרון מהיר תמיד טוב... ולמשתמשי ה XP, ראוי לקנות לפחות 256Mb, למרות שרשמית ה XP יצלע גם עם 128Mb. אבל רצוי מאוד להתאמץ קצת ולקנות 512Mb. אז הכיף באמת מתחיל (חיוני בייחוד כאשר עובדים על מספר רב של תוכניות. אבל לי יש גיגה, אז מה אני בכלל מדבר :-))
וואו 91364
יש לך גיגה שלם? הפעם האחרונה שהרגשתי קנאה כזאת היתה כשראיתי סרט פורנו עם ג'ק סטרייקר.
וואו 91366
בניגוד לסטרייקר (ובעצם, לא), זה מאוד תלוי בצרכים. כמי שעובד עם המון חלונות במקביל, ומשתמש באופן קבוע בלפחות 500 מגה, הרי שכמות כזאת היא כורח המציאות. ולא בשמיים היא, אגב.

ולא לשכוח, שבמקביל אני גם שומע מוזיקה, ואחת הפונקציות החביבות של ה winamp3 החדש זה לגזול למעלה מ 20 מגה (גם כן... :-)). כמובן מדובר בשירים מקוריים שלי, ובוודאי לא בפורמט mp3 המיושן; בשבילי, רק MPC!
וואו 91815
אין, אין, אין. הבנאדם אשכרה יוציא לנו את העיניים - מהמעיים! והכל עליו!
ג'יגה בראם, תוכנת השמעת תמונות יותר מתקדמת משחלמתי שיש... ואני עוד כולה בדרך להיפטר מהפנטיום 2 350 מגה-הרץ שלי, בן השלוש. אגב - הדיון הזה יצא בול בזמן מבחינתי - אני סוגר על AMD, אינשאללה בקרוב.
וואו 91839
איזו תוכנה משמיעה תמונות?
וואו 91895
התוכנה הקומפלימנטרית לזאת שאלוהים השתמש בה בזמן מתן תורה. אז ראו את הקולות.
וואו 93122
אופס! מרוב שהורקתי לא שמתי-לב, ונעלמו לי כמה מלים...
וואו 91976
אבל זהו, שזה באמת לא כל-כך בשמיים. הכול תלוי בסדר עדיפויות. אין לי למשל מכונית מאגניבה (אמנם 'אמריקאית', אבל כל אמריקאי יספר לך עד כמה היא פושטית, והיא בכלל מ 95' (!)‏1), אבל מחשב, שהוא גם כלי העבודה שלי, חייב להיות טוב. יש לי גם כסא ארגונומי שעלה כמעט כמו המחשב, אבל טלוויזיה בת 22 שנה, בה אני כמעט לא צופה.

וכמו שהלינק שצירפתי מראה, הבחירה במעבד מחברת AMD (כאמור, זה שם החברה, לא שם המעבד. אני מניח שאתה קונה Athlon XP או Duron) היא לא טריוויאלית. זה תלוי בצרכים שלך ובתקציב שלך. ייתכן שדווקא אינטל תיתן לך יותר כוח חישוב / לשקל חדש באפליקציה שאתה צריך. תסתכל לגבי היכולות הספציפיות של המעבד כפונקציה של המחיר שאתה יכול להשיג אותו, כרטיס גרפי חזק אם אתה משחק הרבה (ואתה יכול לחסוך כאלף שקל בקניית אחד זול, אם אתה לא משחק), ותמיד HD מהיר (אני ממליץ על סדרת ה JB המעולה של WD, או ה 740DX של Maxtor, שמעט איטי יותר, אבל גם זול יותר). אם אתה משתמש מתקדם, שיודע מה זה RAID ואיך עושים OverClocking, הרי שיש להשקיע בלוח-אם טוב (זה למשל: http://www.giga-byte.com/products/7vaxp.htm שים לב לפיצ'רים המדהימים!), ומיותר לחזור על מה שאמרתי על הזיכרון (DDR333 CL2, או RDRAM 1066, בהתאמה ל AMD ולאינטל)

-------------

1 והרדיוס סיבוב שלה, שלא נדע: ברחובות הצרים של יפו--- ובכן, בוא נאמר שאני לא תורם לדו-קיום, אלא אפילו מוסיף קיסמי שנאה למדורה.
וואו 91986
איזה מופרע יקנה כרטיס מסך באלף ש"ח בשביל משחקים? 400-500 ש"ח זה בד"כ מספיק לכרטיס שלא תוכל להרגיש שום הבדל בינו לבין המתקדמים יותר.
וואו 91987
על מה אדוני מדבר?! כל כרטיס Gforce 4 ממוצע עולה כ 300 דולאר, כשהגרסאות החלשות (MX) שאמורות להיות ה value line, עולות כ 80 - 90 דולאר. יש לא מעט כרטיסים שנמכרים במעל 500 דולאר (דוגמא, ראה בפלונטר תחת כרטיסי Gforce 4. תוכנת האייל לא מכלילה את הלינק נכון [עוד משהו ל Todo List של טל...]. בקיצור, זה בכלל לא 'מופרע' לעשות כך. אפילו נפוץ מאוד. אבל אתה יכול לפקפק בסדר העדיפויות של ההורים...

אה, וזה כמובן לא נכון שלא ניתן יהיה להבדיל וכו'. גם הכרטיס החדש ביותר לא יציג את המשחקים שיצאו בחודשים האחרונים באופציות הגרפיות המקסימליות. אולי אתה קצת לא מעודכן במשחקים החדשים בשוק, שבאמת נראים מדהימים.
אבל גם במשחקים מהדור הקודם, עדיין תחוש בהבדל לא קטן בין כרטיסים שעולים 500 ש"ח ל 2000 ש"ח. ממש כמו עניין המעבדים, אגב.
וואו 91989
אני עובד עם כרטיס מבוסס ג'יפורס 2, והוא עובד מצויין, ואני מעודכן בכל המשחקים האחרונים שיצאו לפי(כ)סי. ראיתי חלק מאותם משחקים רצים על מחשב שההבדל היחיד בינו לבין שלי הוא שלו יש ג'יפורס 3 (עוד לא נתקלתי במישהו עם 4), ובאמת שלא ראיתי הבדל. מדובר על משחקים כמו GTA3 ואחרים שיצאו בזמן האחרון.
וואו 91994
אני מדבר על commanche 4 ו gedi knight. כדי להציג אותם כראוי תהיה חייב להוריד חלק מאופציות הגרפיקה של המשחק. מיותר בכלל לציין ש Gforce 2 ultra יהיה חזק יותר מ Gforce 4 mx. זה בסה"כ פילוח שוק.

אבל אם נחשוב על כך כלכלית, מעבר למשחקים החדשים שראיתי במו עיני, הרי ישנה סיבה לכך שרבע מכרטיסי המסך החדשים מתקרבים ל 2000 ש"ח, וחלק לא קטן עוברים את הסכום הזה. יש לכך סיבה.

כן. המשחקים יעבדו. אבל או לאט, או אחרי ביטול חלק מהגדרות הגרפיקה.
מאשר 92037
אני משחק Medal of honor עם כרטיס שהשקעתי בו קרוב ל2000 שקל בזמנו (GeForce PRO 32MB DDR) והעסק לא מתקתק כראוי אם לא ממתנים חלק מן היכולות הגרפיות. ולחשוב שעד לפני חודשיים לא האמנתי שבשנים הקרובות אזדקק לשידרוג כלשהו של הכרטיס.
מאשר 92073
אני, כאמור, משחק על ג'יפורס 2 MX400, שעלה לי בדיוק 500 ש"ח, וMedal of Honor רץ עליו כמו גדול.
מאשר 92083
כשקניתי את הכרטיס הוא היה המילה האחרונה בכרטיסייה הגרפית של הזמנים ההם. אך נראה לי שחלק ניכר מן הבעייה הוא המעבד (PIII 667Mhz). זה לפי העובדה שעוד לפני שהגרמנים תוקפים אותי ונראים על המסך אני חש בנוכחותם. המשחק נעשה קופצני ככל שכמות הבלונד שבקירבת מקום גדולה יותר.
מאשר 92618
סביר. אבל, צריך ראשית לדעת באיזה כרטיס מסך בדיוק אתה משתמש. כי אין דבר כזה GeForce PRO... אולי הכוונה היא ל GeForce. כלומר, כרטיס מסך בעל מעבד גרפי מהדור הראשון של משפחת ה GeForce של NVIDIA. הוא, נעבעך, כבר הולך בדרכו של המעבד שלך...

בנוסף, ייתכן שחלק מההסבר לפער כביכול בביצועים שאתה רואה לאלו שדובי רואה, נובעים לא רק ממעבד עדיף בהרבה שיש לדובי, ולא רק מכרטיס מסך מעט חזק יותר (בהנחה שאכן כרטיסך הוא GeForce רגיל), אלא באמת שדובי לא הפעיל את כל האפשרויות הגרפיות. לכן, הוא אולי רואה את המשחק במהירות טובה ("כמו גדול", בלשונו), אבל לא באיכות האופטימאלית. אגב, הבחירה להקריב מעט מאיכות התמונה למען מהירות ו "חלקות" של המשחק, היא בהחלט ראויה.

כמובן, עוד פרמטרים יכולים להשפיע (כמות ומהירות זיכרון, דיסק קשיח וכו').
PRO 92638
מדובר בדור ראשון, אך עם DDR. ליתר דיוק זהו V6800 של ASUS. בפלונטר קראו לזה PRO. לא נראה לי שיש בעיית דיסק או זיכרון (786MB 133MHz).
אנסה להוריד עוד פיצ'רים גרפיים.
אבל נראה לי שיש איזו בעייה במחשבי המטופח (drivers, service packs, defrags, מילות אהבה - מזוייפות (זה בסה"כ מחשב!)). לאחר שעבר לא מזמן התקנה נקייה של Win2k PRO (שוב הפרו הזה), בחודשיים האחרונים יש ירידה ביכולותיו הגרפיות. הן ניכרות באופן מובהק בגלילה של עמוד הבית של "הארץ", שאפילו במחשב האינטרנט בעבודה, שיש לו פרוסת גבינ"צ ככרטיס מסך (גם שם פגעו הקיצוצים), גלילת "הארץ" חלקה בהרבה. יש לך רעיון, (חוץ מפירמוט או השרייה באקונומיקה)?
שום PRO 92641
כפי שאתה יכול לראות (http://www.anandtech.com/showdoc.html?i=1154), מדובר במעבד גרפי GeForce 256 DDR של NVIDIA. הכרטיס עצמו הוא בגרסת Deluxe (לציון העובדה שהוא עובד עם זיכרון ה DDR, המהיר יותר). נראה לי לא תקין שפלונטר רימו אתך כך, לחשוב שקבלת כרטיס עם מעבד גרפי *אחר*. לא ש GeForce 256 DDR הוא מעבד גרפי גרוע, אבל לא בו, ולא בשם הכרטיס עליו הוא הורכב, יש "PRO". זוהי הטעיה.

הרבה תוכנות פועלות ברקע ואין לך המון זיכרון פנוי?
הרבה התקנות שניפחו את הרג'יסטרי?

לבעיה הראשונה, הסרה של תוכניות יכולה לעזור...
לבעיה השניה, נסה regcleaner, או... פירמוט...
אבל לפני זה, נסה פשוט למחוק את ה cache של IE. (שמיותר לציין שיצא כבר לפני כמה ימים IE 6 SP1)

אלט"מ (אני לא טכנאי מחשבים).
מאשר 92658
אני מבטיח לך שכל אחת מהאפשרויות הגרפיות במשחקים שבדקתי מופעלות ברמה הגבוהה ביותר האפשרית.
gedi? 92064
זה לא jedi?

עם רזולוציה נמוכה [640x420 ואולי קצת יותר] המשחקים החדשים יעבדו - על מחשב 1.4 p4 עם GeForce2 mx,
256 rdram ו4 גיגה קובץ סוואפ, הdemo של UT2K3 נראה נפלא.

בקשר למה שכתבת באחת ההודעות המפורטות לעילא שלך, צריך לציין שovercloking צריך לעשות לא רק עם motherboard טוב כמו שבלינק שלך [שהאפשרות הכי יפה שלו לא קשורה לock - Max capacity : Up to 3GB by 3 DIMM slots
אבל יש שתי אחרות שעושות רק טוב לgui kids - זה השימוש בSoftMENU:
CPU Vcore Voltage adjustable via BIOS
CPU FSB adjustable via BIOS]
אלא גם עם ציוד קירור מובחר, וכמובן ספק כוח חזק.
כיוון שאני לא פוליטקלי קורקט לגבי מיעוטים אני לא אגיד כמה ראוי להעיר כי, לפחות פעם [אינני מעודכן בכלל], הדגמים של cyrix/ibm היו מנצלים את היכולות שלהם כמעט עד לתומן, וכך לא יכולת לשפר אותם יותר מדי.
בדגמים הישנים של סידרת הk זה היה כך גם אצל amd, אבל היום שמעתי על מישהו שעשה מ- AMD Athlon MP 2.2 GHz ל4.2

דרך אגב - גם לי יש 1gb של זיכרון פנימי.
אין מה לעשות, הjava ide's האלה כבדים. כבדים מדי.

בברכה,
נתנאל.
אוף, נכון, jedi. 92622
...זה מה שקורה כשכותבים ומדברים בטלפון באותו זמן...

כן, מן הסתם כאשר שאר הפרמטרים (CPU, זיכרון, ו swap file שמנמן) מהירים מאוד, המשחק ירוץ טוב ברזולוציה נמוכה. אך עדיין, החשיבות של כרטיס גרפי חזק להצגת משחקים חדשים ברזולוציות גבוהות היא גדולה מאוד.

*ניתן* לבצע overcloking עם רוב הלוחות החדשים היום בשוק, אבל לוח טוב (ולא בהכרח הכי יקר; לוחות יקרים של אינטל מונעים overcloking !) יעניק אפשרויות נרחבות יותר: הגנה בפני thermal death, שינוי פרמטרים מגוונים בגישה לזיכרון וכו'. לא כל הלוחות עוברים מבחני יציבות כמו ב ASUS, GYGABYTE, ABIT וכו'.

ה SoftMENU, אינו אלא שם מסחרי של *אחד* מפתרונות ה overcloking-בעזרת-ה-BIOS, שנפוץ היום ברוב הלוחות המודרניים. מנסיוני, אין לו שום יחוד מעבר לפתרונות אחרים המאפשרים כולם שינוי מתח ליבת המעבד ומהירות האפיק (שאלו באמת אפשרויות סטנדרטיות היום) ועוד אפשרויות רבות נוספות.

וכן, ציוד קירור מובחר, וכמובן ספק כוח חזק באמת חשובים לחובב ה OCing...

כמובן, מעבדי cyrix/ibm ירדו מפס הייצור לפני שנים.
וואו 92427
דובי,
ממש בקרוב הכרטיס שלך עומד להיות Obsolete.
פשוט ככה.
את אנריל 2003 אתה תצטרך להריץ בגרפיקה מינימלית כדי לקבל קצב פריימים לשנייה נורמלי. אני יודע את זה מתוך ניסויים. לא ניסיתי אותו על GF 4 Ti, אבל ניסיתי אותו על GF 4 MX וזה היה טעון שיפור.
העבודה שלי סובבת סביב משחקים, ובעיקר מה שקשור לבעיות / ביצועים טכניים. אז קח את זה בתור חוות דעת של בעל מקצוע :)
תחייתו של הדולאר? 98687
ב"הארץ" יש מדור מיותר כזה, שבו מביאים כל יום שלוש ידיעות שהתפרסמו באותו יום וחודש בשנים קודמות. אחד הדברים שגרמו לי בכל זאת לקרוא אותו עד שלב מסוים, היה כדי לראות איך השתנו קונבנציות של איות. בשנות הארבעים קראו למולדתו של אפרים קישון "אונגריה". עד שנות השישים, ואולי השבעים, קראו למטבע האמריקאי "דולאר".

---------------
ירדן, מנצל תגובה מיותרת בשביל מחווה מיותרת לכל האיילים שעשו מחווה לעלמה עפרונית.
וואו 92043
חבר שלי קנה לפני פחות מחודשיים את הכרטיס שלו ב1800 ש"ח בחו"ל.
הכרטיס הטוב ביותר היום מבחינת ביצועים הוא 9700 של (ברח לי השם זה יבוא אחר כך) יצא לפני כמה ימים עולה בארץ בערך 2000 ומשהו שקל.
(הוא קנה את ה4700 של gf )
ההבדלים באיכויות הראיה הוא מדהימים, יש תוכנות שבודקות את הכרטיס שלך אות היכולות שלו, ראיתי אצל החבר מה התוכנה עושה והסרט שהיא מוציאה תוך כדי בדיקה ניראה יותר טוב בהרבה מסרט קולנוע איכותי .

ובכל מקרה מרגישים היטב בהבדל.
וואו 92430
[נאנח]
אתה מתכוון ל Radeon 9700 של ATI...
המתחרים של Nvidia, מי שהוציאו את סדרת ה GeForce...
[/נאנח]
עד לפני כמה חודשים הכרטיס הכי טוב בעולם היה ה GeForce 4 Ti. ואחרי עוד כרטיס או שניים של GF, הגיע ה Radeon 8500, למקום מכובד אבל רחוק מלהיות ראשון, וזה אחרי שהוא זעזע את השוק ואת Nvidia כשהוא הפיל בנוק אאוט מוחלט את הGF 2 שהיה על המדפים כשהוא יצא.

ה Radeon 9700 שהופיע עכשיו לוקח את העולם בסערה, ומאיים על Nvidia ששלטה בנתח השוק העיקרי עד עכשיו. סיפור קלאסי של אלוף וטוען לכתר.

הנה עם כבר הזכרת את Jedi Knight II דובי. והערכה גסה שלי היא שקבלת בסביבות 50-70 פריימים לשנייה עם ה GF 2 שלך.

ועכשיו אאי צאיך לאאכת לנאקב את הראיר מהפעה בגאאל שאאני מגכנטז עעאל גכRadeon9700...
וואו 92116
חחח
אתה שואל "איזה מופרע?"
ומיד מקבל תשובה מ- God eat God.

לא הייתי צריכה לקרוא את ההמשך כדי להתגלגל מצחוק.
וואו 98117
אני?! מופרע?!
מה פתאום.
הודעה קנטרנית 92048
רגע, AMD מייצרים שבבים או צנימים?

עכשיו רק חסר לי שאף אחד לא יבין.
אה, סליחה רגע GeG, 92077
אבל אני עדין לא הבנתי. נניח שהיו מציעים לך לבחור בין 2 אופציות בלבד. מעבד סלרון 1.7 ג'יגה, או להוסיף 400 וכמה שקל ולקבל מעבד פנטיום 1.7 ג'יגה, במה היית בוחר?

עכשיו תשאל אותי מה אני עושה עם המחשב שלי? אז האמת שכבר די הרבה שנים אני לא בקטע של המשחקים זוללי המשאבים, שנידונים כאן ברגעים אלה‏1.
בדיוק היום יצא לי לדבר עם כמה חברים , והסמכנו (טוב לפחות אני הסכמתי) ששני משחקי המחשב הטובים ביותר בכל הזמנים הם CIV, ופוטבול מנג'ר (ששמו האמיתי היה פריימר מנג'ר, אני חושב).

1 לפחות עכשיו ברור למה דובי לא מסכים לפרסם כאן מאמרים שקשורים למחשבים. זה הרי לא יעניין אף אחד. ואגב דובי, אני מקווה שאתה קונה בכסף מלא את כל המשחקים האלה שאתה מדבר עליהם כאן.
משחקי המחשב הטובים ביותר? 92079
digger
ברור.

_____
העלמה עפרונית, כבר לא רעבה.
משחקי המחשב הטובים ביותר? 92117
טטריס
(אם כבר לעשות צחוק מעצמנו)
משחקי המחשב הטובים ביותר? 92132
Pango.
And MI 1.

the first for it's tension and pure fun, and the second for the laughs and exact level of difficulty, not to tough, yet not too easy.
simply perfect.
Rescue Raiders! 92756
The best strategy game from 1983 until about 1998: Rescue Raiders
by far the best pasttimes of my early childhood was flying away from enemy missiles with my command, carrier, bomber, fighter and control chopper, while ordering tanks, artilerry and soldiers to finish the fucking jerk off later.
By far. I'm afraid that by the age of 5 I introduced daily variations of some 1.5kg to my weigh due to my superior will to finish the game before taking the morning shit or eating anything. Those were the days... now I'm stuck with the habits and the game is lost with the Apple2 joystick. And that was one hell of a joy stick indeed, in fact it broke down after years of hitting the floor me rushing to the toilettes, so by the age of 10 I was already capable of operating the very same chopper by manouvering the vertical and horizontal plastic bars into which the stick was ordinarily supposed to be plugged in. Just imagine the mental creativity required in order to move two bars with two fingers to the top-right corner in order to drop the chopper way bottom-left while 5-6 guided antiair missiles pass above you and fail to use their brakes. It was amazing, nothing else matched and there's certainly nothing else that can mount 4 kilobytes of ROM and leave enough room for the others too. I don't think there's any matching strategy game that uses less than 4, and perhaps even 40 megabytes of ROM

If I could play with 10 such choppers in parallel against 10 different opponents, with a save option allowing me to run 10 times as much to the toilettes, that would certainly qualify the 4MB ROM version to be superior to any existent stratefy game, except perhaps GTA4.

You can download the game from my technionic site, on the bottom of the bookmarks section

That's http://techst02.technion.ac.il/~sheket
or the 'Jamiltonian Backyard' link on the bottom of this page:
http://cern.ch/sheket
הישנים והטובים. 92150
עם כבר בנוסטלגיה עסקנו. לפני מספר ימים גיליתי שיש באינטרנט אתרים בהם ניתן להוריד משחקים עתיקים. אין לי מושג אם זה חוקי או לא, אבל מכיוון שיש משחקים שאין אף דרך אחרת להשיג, החלטתי להסתכן בפשיעה.

סוף שבוע שלם שיחקתי Dune II. כבר שכחתי כמה אהבתי את המשחק הזה. מצד שני יש משחקים שלא מחזיקים מעמד, ואחרי שנים הם לא מעניינים כמו שהם נראו פעם. Double Dragon בקטגוריה, וגם כמה משחקי RPG.
הישנים והטובים. 92153
לכתוב כזה דבר בלי לינק, זה על גבול ההתעללות.
abandonware 92154
האתר הכי מוצלח (אני מקווה שיש שם תקלה ושלא סגרו אותו, משום מה לוקח לו יותר מדי זמן לעלות) הוא

יש אינדקס אתרים מאוד טוב שמתעדכן באופן תדיר, שם את יכולה לראות בדף הראשי רשימה של כמה עשרות אתרים, חלקם מאוד מקיפים:
תודה 92171
הישנים והטובים. 92169
ואחד שמקפיד על זכויות יוצרים: http://www.classic-trash.com/
משחקי המחשב הטובים ביותר? 93120
קרמגדון או פקמן?
אה, סליחה רגע GeG, 92172
א. כן, כל משחק שיש לי נקנה בכסף מלא. לא הייתי מעלה על דעתי לפעול אחרת.

ב. 1. מעולם לא טענתי שדיונים על מחשבים לא מעניינים. טענתי שיש מספיק אתרים בעברית בעוסקים במחשבים, ולכן אין טעם למלא עוד אחד בהם. אני זוכר איך בימים ההם, כשפתחנו את האייל, כל מגזין און-ליין עלוב כלל איזה כתבה (אחת לחודש, בערך) על נפלאות האיציק, או על הרפתקאות הכתב באירק, או, בשלב מאוחר יותר, על העולם ההדוניסטי שמחכה לנו ברחבי האודיגו.
2. דווקא מאמר על משחק מחשב (סימז) כבר היה לנו, על תקן תוצר תרבות כמו ספר, סרט או דיסק. לפיכך, הביקורת שלך אינה במקום.
3. נה.
אה, סליחה רגע GeG, 92331
2. נכון. אחרי ששלחתי נזכרתי‏1. עד היום מגיעים אליו (אל המאמר על הסימס), בדרך לחלוטין לא ברורה (מבחינתי לפחות), כל מיני ילדים שמחפשים מישהו שיש לו קודים או צ'יטים או משהו כזה.

3.נה? בסדר שיהיה.

1 והיה גם מאמר על נפסטר (ז"ל).
אה, סליחה רגע GeG, 98118
תלוי, כמובן, בעוד פרמטר: מה התקציב שלך?

כלומר, יכול להיות ש 400 ש"ח זה סתם כסף קטן בשבילך, אז למה לקבל טיפה פחות אם זה לא משנה הרבה?

אבל אם לא, הייתי הולך על הסלרון‏1.

(אגב, לא אמרת מה אתה *כן* עושה עם המחשב שלך. אבל מפאת חוסר הזמן לא אספק תמיכה... נשאיר זאת לאיילים שלא עובדים ביום שישי עד 18:00 :-( )

---------------------

1 אגב, גם הסלרון הוא פנטיום. השם המלא שלו הוא Intel Pentium Celeron. מן הסתם התכוונת לפנטיום 4.
עכשיו באים? 98120
טוב, זה ממילא מה שהלכתי עליו בסופו של דבר, אז אם כבר באיחור אני מעדיף לשמוע ש''צדקתי''.

תודה, בכל מקרה.
סורי. 98121
כאמור, לחוץ בזמן.

ברכות למחשב החדש.
וואו 93123
תודה על הפרטים!! :-))
וואו 98119
על-לא-דבר. אני רואה בכך עוד תרומה קטנה שלי לעולם הטכנולוגיה, ע''י כך שאנשים קונים את מה שצריך ומגיע לו להיקנה, ולא מה שמוכר חנות המחשבים צריך למכור כדי להיפטר מהמלאי. שווה לדעת.
וואו 91980
אה, והתוכנה, שבאמת משמיעה גם קבצי מוזיקה וגם מראה סרטים, היא התוכנה המאוד ידועה, Winamp 3. השג אותה כאן (http://www.winamp.com). את ה component להשמעת קבצי MPC תוכל להוריד מכאן (http://www.saunalahti.fi/~cse/mpc/winamp/), וקצת על הפורמט המתקדם (זה לא חוכמה, MP3 כבר כל-כך עתיק, וקבצים שקודדו בפחות מ 256kbs פשוט נשמעים זוועה) תוכל לקרוא כאן (http://www.audio-illumination.org/forums/index.php?s...)
את אחת התוכנות החופשיות הטובות ביותר לקידוד ה CD's שלך ל MPC (או לכמעט כל פורמט אחר) תוכל להשיג מכאן (http://cdexos.sourceforge.net/). תוכנה נהדרת וכייפית (גילוי נאות: אני מכיר את הכותב שלה...)

אה, ואנא: שמור על זכויות יוצרים!
וואו 91981
היא גם ממירה MP3 ל-MPC? ו-MPC ל-WAV?
וואו 91983
למה שתרצה להמיר קובץ שקודד ב MP3, וכולל לכן את כל המגבלות של הפורמט המיושן הזה, ל MPC?! הרי לא תקבל קובץ שנשמע טוב יותר, הרי רק תוסיף את המגבלות (המעטות עד כדי חוסר יכולת הבחנה אצל אאודיופילים‏1 ב 99.99 אחוז מהמקרים) של פורמט ה MPC. שניהם, בסופו של דבר, lossy commpresion.

אבל כן, היא יכולה לעשות את שתי המשימות הללו. תוריד את גרסת הבטא - היא הרבה יותר מתקדמת.

------------

1 מצחיק לראות את זה בעברית, אז החלטתי להשאיר.
מה זה פאגא? 91397
אתה מומחה למחשבים?
מה זה פאגא? 91398
ודאי. הוא העורך הראשי באינטרנט.
מה זה פאגא? 91403
זה לא אל גור?
מה זה פאגא? 91418
לא, אבל לפני שקניתי את המחשב השולחני שמשמש אותי בירושלים (AMD 1.4, עם 256MB RAM (מהסוג המהיר, ששכחתי את שמו), כרטיס מסך עם ג'יפורס 2 32MB ו-DVD, מחשב לא רע בזמנו, ולא יקר מדי), עשיתי סקר שווקים והשוותי עלות-תועלת.
חוק יווני אוסר משחקי מחשב 92611
חוק יווני חדש אוסר על משחקי מחשב כולל אינטרנט. בית משפט באתונה ביטל את החוק וממשלת יוון הגישה ערעור.

החוק: http://www.gameland.gr/lawenglish.htm

בי.בי.סי: http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/2238242.stm
חוק יווני אוסר משחקי מחשב 92612
החוק היווני גם אוסר טבליות נגד כאב ראש שמכילות קודאין (שנמצא בלא מעט מהטבליות שנמכרות ללא מרשם בארצות אחרות).

תאר לעצמך שיווני יגניב מהארץ ליוון אקמול פורטה וגם יבלע אותו בעת משחק-מחשב! (אין גבול לשחיתות?!)
לקחתי קולדקס לה לה לה לה 92623
אני מכירה כמה אנשים שמריחואנה מרגיעה את כאב הראש שלהם הרבה יותר מאשר קודאין.
לקחתי מריחואנה לה לה לה לה 93126
ב ו ל איילת. וזה רק מוכיח, ש:
א' - מה שנחשב בארץ אחת לסם מסוכן, בארץ אחרת הוא תרופה חופשית ולגיטימית (מה, הפיזיולוגיה משתנה ממקום למקום??),
ב' - תמיד עדיף טבעי על מלאכותי,
ג' - חוקי כל המדינות מעדיפות את המלאכותי על הגראס הטבעי, במטרה לדאוג לרווחי חברות התרופות (וכמובן: הסיגריות, ה*באמת* ממכרות, מרעילות ומסוכנות...),
ו-ד' - האינטרנט, ממש כמו פעילות פוליטית, הוא סם קשה וממכר...
לקחתי מריחואנה לה לה לה לה 94845
"תמיד עדיף טבעי על מלאכותי".

איך הגעת בדיוק למסקנה הזאת (בהנחה שהיא נאמרה ברצינות)?
לקחתי מריחואנה לה לה לה לה 95086
ההארה הגיעה, תוך שמוש בויברטור
חוק יווני אוסר משחקי מחשב 92613
זהו. אם עד היום לא הבנתי את חג החנוכה, עכשיו הצטרפתי לחשמונאים: הקץ להתיוונות!!!
יוארך חנוכה לאלתר!! 93129
הצעתי: לארגן הפלגות של ספינות מפרש מן התקופה ההלניסטית ועמוסות במכבים לחופי כרתים, ושם - על סף המים הטריטוריאליים - לפתוח להם קזינו אינטרנט...
הצבת פסל זאוס בהיכל לא תישכח!! ;-))))
יבוטל חג החנוכה לאלתר!! 93408
זהו, שמדובר בטעות (נפוצה). מלחמת המכבים לא היתה של יהודים ביוונים. לכל היותר היא הדרדרה למלחמה של יהודים בסורים (סלווקים) בעלי תרבות הלניסטית, אבל מקורה בכלל כמלחמת אזרחים בין יהודים קנאים (חרדים?), לבין יהודים מתיוונים (ליברלים? "אזרחי העולם"?).
אגב, למי שלא הבין, הדוסים ניצחו.
יבוטל חג החנוכה לאלתר!! 93420
אלוהים איתם והשופט איתנו?
יבוטל חג החנוכה לאלתר!! 93421
יונתן גפן הגדיר זאת פעם: "או שיש אלוהים, או שהשופט בן זונה"
חוק יווני אוסר משחקי מחשב 92626
האיסור הוא רק במקומות ציבוריים (כמו מלונות, אינטרנט-קפה וכדומה). זה נשמע כמו חוק נגד פשיעה מאורגנת ולא חוק נגד משחקים (בהנחה שהפשע המאורגן הוא זה שמפעיל את מכונות המשחק).
חוק יווני אוסר משחקי מחשב 92632
Article 2
1. Operation and installation of any game...placed in public...or private place, is prohibited.
חוק יווני אוסר משחקי מחשב 92636
הסעיף המלא הוא זה:
Operation and installation of any ... computer games, placed in public places such as hotels, cafeterias, organization halls and in any other public or private place, is prohibited.

למיטב הבנתי החוק מנסה לאסור על הפעלת המשחקים במקומות "ציבוריים" אפילו אם הבעלות עליהם פרטית. השימוש במלה public פעמיים, במשמעויות שונות, נראה ככשל תרגומי. אולי יש קוראי יוונית באייל, שימצאו את המקור ויכריעו?
אל דאגה 91293
מכיוון, שגם אני אחד מן ה"פגנים האלה", כדבריך, בקרוב מאד אשלח גם אני מאמר... ג'יז, העניין באמת התעכב - זכור לי שהבטחתי די מזמן. טוב, מבטיח שזה יהיה עד אוקטובר.

ולעניין אחר: אם אתה צריך להוציא 1800 ש"ח, פלוס החנות כבר שבקה חיים - לא עדיף לך לקנות חדש? נדמה שיש היום סלרונים באיזה אלפיים שקל, כולו... אולי אפילו פחות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים