התנ''ך לא מציאות ולא דמיון 9195
הוא משהו באמצע. ברור לי שיצירה כמו התנ''ך אינה יכולה להיות מומצאת לחלוטין , כפי שחושב כנראה הכותב, וגם אינה אמת אלוהית מוחלטת כפי שחושבים מיליונים של מאמינים שוטים. נראה לי שחלקים גדולים בתנ''ך בעיקר ספרי שמואל ומלכים אינם נופלים מכל ספר היסטוריה אחר שהקשר שלהם למציאות שאותה הם מתארים אינ ו נופל בהרבה מהקשר למציאות של שני עדים של תאונת דרכים לתאונה שאותה הם מתארים.
מאידך ברור שיש חלקים שלמים , כמו ספר יונה , שהם פרי דמיונו הפורה של מישהו .
התנ''ך לא מציאות ולא דמיון 9737
נושא זה הינו, בהחלט, מרתק.
למשל, סיפור המבול - קראתי פעם הסבר, שנראה לי די הגיוני, לפיו זהו זכר השטפונות הגדולים שארעו כאשר, לפני כשניים-עשר אלף שנה בערך, בתוך תקופה קצרה של פחות מעשרים שנה בסך-הכל(!!) התחמם האקלים בבת-אחת, תקופת-הקרח הגדולה האחרונה הסתיימה, וכמעט כל הקרחונים, שכיסו כשליש מעולמנו, נמסו, מעלים את גובה פני-הים בצורה משמעותית.
כמובן, שעם כל מאות הדורות שחלפו מאז, ועד להעלאת הדברים על הכתב (ומדובר בלפחות שבעת-אלפים, או שמונת-אלפים שנה, ואולי יותר, של העברת הסיפור בעל-פה!!), עם כל דור ודור, שסיפר שוב ושוב את סיפור המעשה שהיה, ממדי המבול ההיסטורי הלכו וגדלו, וההרס שזרה הלך וגדל, עוד נופכים נוספו, עד אשר הגענו, עם כתיבת הסיפור בספר בראשית לפני פחות משלושת-אלפים שנה (ואגב: מ-ו-מ-ל-ץ ביותר הספר: "מי כתב את התנ"ך"?), למשהו קולוסאלי, שכיסה אף את ראשי הגבוהים שבהרים, ורק משפחה אחת, בתיבה עם גן-חיות נוסע, זכתה להינצל (כמובן, בזכות צדיקותם... וגו'). ומכאן מומלץ להתייחס ללוח-העמים - מעניין, אגב, איך חת הופך להיות מצאצאיו של חם דווקא. החתים היו עם ממוצא הודו-אירופי, קרי - קרובים לפרסים, אשר הקימו אימפריה חזקה באיזור טורקיה של ימינו, אשר נלחמה עם המצרים על השליטה בערי-המדינות הזעירות סוריה ובכנען, והיו הראשונים לעשות שימוש מקיף במרכבות ברזל. אותה נדידת-עמים, אשר במסגרתה יצאו אבותינו(?) ממצרים, גרמה לסערות דמוגרפיות ופוליטיות בחלקים אחרים של האיזור - הדורים, אבות היוונים, הגיחו מתוך חצי-האי הבלקני דרומה, הודפים בכך את המיקנים אל הים - מה, שגרם להפיכת חלק מצאצאי המיקנים לעם הפלישתי - והפריגים - אף הם ממוצא הודו-אירופי - הגיחו מתרקיה אל חת וכבשוה. כאשר הגיעו "בני ישראל" אל הארץ, מצאו - במערבה פלישתים, ופזורים בה גולים חתים, ומן הסתם הניחו, כי כזה היה המצב מעולם.
וכעת, אנו מגיעים לפרשת הקללה על כנען ("ויאמר: ארור כנען! עבד-עבדים יהיה לאחיו!") - כמובן, בזכות מה כבשו בני-ישראל, נוודי המדבר, את הארץ מידי הכנענים - עם בעל תרבות גבוהה (אשר בהחלט ל-א התמצתה "רק" ב"העברת ילדים באש" וכיוצא בזה) - כמובן, כך נכתב ונאמר שיהי, בתוקף צו אביהם העליון והקדמון של העמים כולם. למעשה האמת היא, שהכנענים היו שמים, כמונו - ולא חמים (כמצרים). ועובדה - הצפוניים בעמי-כנען, בני-בריתנו הפניקים והאוגריתיים, דיברו בשפות שמיות בעליל.
וזוהי רק דוגמא... כמובן, ככל שמתקרבים יותר לזמן כתיבת הדברים, מתקבל על הדעת, שערכם ההיסטורי גובר. ואולם, מסקנה אחת, שרק אתמול הגעתי אליה - שמואל הנביא, כפי-הנראה, לא היה. הוא נוצר בידי סופר ג-א-ו-ן , ובעל הבנה פסיכולוגית מ-ד-ה-י-מ-ה - ואולם, כל הסימנים מורים, שהוא לא היה דמות אמיתית. שאול ודוד, לעומת-זאת, עושים רושם של דמויות היסטוריות אמיתיות - אם-כי, אין לנו כיום דרך לדעת, מה מן המסופר עליהם הוא אמיתי, ומה בדיה.

דני.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים