פשיזם 92418
כדאי לזכור שלפחות חלק מהשם הרע שיצא לפשיזם יצא לו בזכותם של סטאלין ושות', שהרחיבו מאד את המושג והכלילו בו את כל מי שהוא נורא עד כדי כך שמותר לשתף פעולה אפילו עם הקפיטליסטים הארורים כדי להלחם בו (ובפרט, הנאצים).

מובן שהעובדה שמוסוליני בחר להמר על הנאצים כבני-בריתו לא ממש מוסיפה לו נקודות בעיניי (או בעיניי רוב האיטלקים, בדיעבד). יחד עם זאת כדאי לזכור שבשנות שלטונו הראשונות הוא עשה לא מעט לטובת איטליה (כולל מפעל ייבוש הביצות סביב רומא - מפעל שאפילו הרומאים לא צלחו בו, ושספק אם הרפובליקה האיטלקית של היום היתה מצליחה להתמודד אתו).

כפי שצוין ע"י אחרים, הפשיסטים לא היו גזענים או אנטישמים באופן מיוחד - ואת רדיפות היהודים הם ביצעו (במידה שביצעו) בעיקר כדי לרצות את שותפיהם הגרמנים. רוב יהודי איטליה נרצחו לאחר שהמשטר הפשיסטי התמוטט, והגרמנים פלשו לאיטליה וכבשו את רובה.

בקיצור - הפשיזם נמנה לדעתי עם הפחות-גרועים מבין המשטרים הלא-דמוקרטיים במאה העשרים. לא הייתי מצביע בשבילם - אבל להחרים מישהו עד סוף ימיו בגלל שהוא אמר פעם משהו טוב על מוסוליני? נו, באמת.
פשיזם 92513
אם כבר אתה מתעקש, סטאלין באופן רשמי לפחות לא היה פאשיסט.
האידיאולוגיה הפשיסטית היא מהפכנית שדוחה את האינדיבידואליזם, היא לאומנית במובהק, אנטי הומניסטית – שוללת את ערכי השוויון של אדם, של אחווה וחירות וכנגדם מעמידה נורמות של סדר, סמכות, חוסר שוויון, של הנהגה של המסוגלים לשלוט, של אדם אחד שהוא מבטאו העליון של הרצון הכללי המתגלם במדינה.

זה מה שכתוב בעיקרון אצל מוסוליני. על פניו נשמע לא מאד קיצוני אך מכיל את המרשם האולטימטיבי לדיקטטורה. חלופה מרגשת היא פרנקו. האם יש מה לקדם פה? בכל מדינה כזאת ערך חיי אדם שואפים לאפס, מעצם העצמתה של המדינה. מפעל הייבוש המרשים של מוסוליני בטל בשישים.
פשיזם 92517
מה שתיארת דווקא נשמע לי כמו דמוקרטיה. תשאלי את אמיר.
פשיזם 92557
דיקטטורה ע"פ כל הפרמטרים. האם מדובר בציניות של ישראל שנות האלפיים ו/או אריק שרון? דמוקרטיה במיטבה, ובל נשכח גם לה יש רעות חולות.
מזוכיסט 92601
אתה רוצה שהוא יבוא גם לפה?
פשיזם 92653
הבהרה אחת: לא אמרתי שסטאלין היה פשיסט. מה שאמרתי הוא שמערכת התעמולה הקומוניסטית בשנות ה-‏40 ואחריהן בחרה במונח "פשיזם" כדי לתאר כל צורת משטר שראוי להלחם בה, ושאי אפשר להכליל תחת ההגדרה "קפיטליזם". (כולל הנאציזם. באותה מידה הם יכלו לבחור ב"נאציזם" - אבל הם בחרו שלא לעשות זאת).

ואם כבר סטאלין. בישראל קיימת מפלגה קומוניסטית, ויש לה נציגות מכובדת בכנסת. על אף שרוב המשטרים הקומוניסטיים בעולם היו (ועודם) משטרי-דיכוי מתועבים, איש אינו דורש מתמר גוז'נסקי וחבריה להתנער מהקומוניזם כתנאי ללגיטימציה.
הפשיזם האיטלקי לא היה גרוע, לכשעצמו, מהקומוניזם של סטאלין (זאת לא מחמאה גדולה, אני יודע, וזאת לא אמורה להיות כזו). ממשיכי הפשיזם (וודאי אלה המתכחשים לכך שהם ממשיכי הפשיזם) ראויים לאותו יחס (חשדני) שראויים לו ממשיכי הקומוניזם.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים