הילד הובא לתחנת המשטרה 931
ולא המנוול שהעסיק אותו!?
הילד הובא לתחנת המשטרה 935
כך דווח. לילדים, אתה מבין, לא היה אישור עבודה בארץ...
הילד הובא לתחנת המשטרה 936
אלוהים אדירים.

צריך לעצור את המעסיקים, ולהטיל עליהם את העונשים החמורים ביותר המופיעים בחוק. האנשים הללו גורמים לישראל להראות כמו מדינת עולם-שלישי. (כן, אני יודע שיש לפחות קורא אחד שישמח לספר לי שזו בדיוק דעתו על המדינה הזאת בכל מקרה. היי יוסי!)
מדינת עולם שלישי 941
אם היא נראית כמו מדינת עולם שלישי, מתנהגת כמו מדינת העולם השלישי, ונשמעת כמו מדינת העולם השלישי - אולי היא באמת כזו?

הערה באשר לעובדים הזרים: תמיד סברתי שהנבלות האמיתיות בכל הסיפור הם הקבלנים. הם לא רוצים לשלם את השכר הקבוע בחוק לעובד ישראלי, ועל כן הם מייבאים עובדים בשכר רעב, באישור הרשויות. אם הם היו מוכרחים להעניק לעובדים הזרים את הזכויות הסוציאליות שהם חייבים, על פי חוק, להעניק לעובדים ישראלים, הם לא היו מייבאים אותם. העובדים הזרים הם המסכנים בכל הסיפור: גם עובדים כמו עבדים, גם מקבלים שכר רעב, גם אין להם זכויות סוציאליות (כמו, למשל, ביטוח נגד תאונות או ביטוח רפואי) - והם גם, כמובן, סובלים משנאת זרים. לפחות בתחום הזה אנחנו אירופאים...
מדינת עולם שלישי 943
המעסיקים דווקא לא אשמים: למרות נסיונות חוזרים ונשנים, לא הסכימו ישראלים לעבוד בבניין.

האשמה היא המדיניות הממשלתית של העלמת עין מהמצב. יש לדרוש שגם עובדים זרים יקבלו תנאים מלאים ושווים. הבעיה הסוציאלית תעלם, וגם חוסר האנושיות. הבעיה היא שאז עלות השכר תהיה גבוהה יותר, ולכן קבלנים ישלמו יותר, ולכן מחירי דירות יעלו, ולכן המדד יעלה, ולכן הכלכלה תפגע.
מדינת עולם שלישי 944
תמיד המעסיקים אשמים?
אם מדובר בילדים הרי שאני מסכים שזו שערוריה אבל כאשר מדובר בעובדים זרים בוגרים (סינים רומנים וכדומה) אז הם מקבלים בדיוק מה שישראלי מקבל.

יצא לי לעבוד בחקלאות בנגב. שם הציעו לישראלים שרק יבואו 5000 שקל לחודש אבל איש לא בה.
הציאו שם בנוסף דירה במקום כדי שיוכלו לבוא מכל הארץ ובאו חמישה אנשים.
הם עבדו בין חודשים לחמישה חודשים ונתנו תפוקה של שליש מפועל זר.

מה אתם רוצים מהמעסיקים?
הישראלים לא רוצים לעבוד!!! הם מעדיפים לקבל דמי אבטלה ולשבת בקיוסק.

דיברתי אם אנשי מושבים בכל הארץ.
דיברתי אם בעלי חנויות בבאר שבע.

כולם אומרים לי א. הישראלי לא מוכן לעבוד תמורת משכורת מינימום וב. הוא נותן תפוקה של חצי או שליש מכל עובד אחר.

קחו ילד אחד מאילו שעובדים שם ותגלו שהוא נותן תפוקה שלפי שתיים מכל בחור ישראלי מבלי שיהיה קשר בכלל למשכורת.
מדינת עולם שלישי 950
המעסיקים לא אשמים בכך שיש כאן פועלים זרים, כיוון שזו כשלעצמה בכלל לא בעיה, מבחינת יוסי גורביץ' (כנראה) וגם מבחינתי. הבעיה לדידנו (אם יורשה לי לדבר בשם) היא בתת-התנאים בהם הם עובדים וחיים, וזו דווקא כן אשמת מעסיקים רודפי-בצע, יחד עם משרדי ממשלה אטומים וציבור קל להסתה נגד זרים.
אכן דרוש לחייב את המעסיקים לדאוג לזכויות סוציאליות לעובדים זרים. אם זה ירחיק את אלה מכאן או לא, לא ברור - מכל מקום זה יהיה טוב יותר מהמצב הנוכחי. המחיר של אי-אלו סחורות ושרותים יעלה, אבל אני בכלל לא בטוח שזה רע לכלכלה (וזו כבר תשובה לאלומונימי). מכל מקום, במבט רחב רק קצת יותר, העובדים הזרים גם הם סוביקטים בכלכלה הישראלית, ולהם זה בוודאי יהיה טוב (או לישראלים שיחליפו אותם).

בכלל, לדעתי לא יזיק לנו קצת יותר גיוון אתני, דתי ולשוני במדינה. אינני רואה בזה שום אסון אם תווצר כאן אוכלוסיה יציבה לאורך זמן של מהגרים לא-יהודים. כמובן, כדי שזה לא יהיה אסון דרושה קצת יותר סובלנות של הממשלה והציבור.
מדינת עולם שלישי 954
שלום רועי,
אני מניח שבזמן עבודתך בנגב לא היית בעל משפחה.
לא קל לאב לנטוש את משפחתו וילדיו ולהרחיק נדוד לעבודה מזדמנת שאינה מבטיחה עתיד עם שכר נמוך (אני לשמחתי מרויח הרבה יותר מ-‏5000 ש"ח ברוטו ועדיין לא גומר תחודש)
גם האשה עובדת לעיתים במקום בכיוון ההפוך.
אני מרחיק מידי יום שעה (ללא פקקים) ושעתיים עד למקום עבודתי וכמותי גם פועלים פשוטים בשכר מינימום למקום העבודה ועדיין בעירי יש כ 10 אחוזי אבטלה לבד מהאוכלוסיה החרדית הגדולה שאינה עובדת באישור.
וזה בעיר עם איזור תעשיה מהגדולים יותר בארץ עם תחנת רכבת, תחנת כח , מפעל בטחוני גדול, בתי זיקוק ונמל - באשדוד אנשים רוצים לעבוד אך
אין עבודה.
מדינת עולם שלישי 952
אתה צודק!!
הבה נבטל את שכר המינימום ונחייב מובטלים לעבוד החינם (הם יקבלו דמי אבטלה אך המעסיק לא יאלץ לשלם חלילה)
כך יעלה הפיריון הכלכלה תצמח ...
Viva Burma!!!
מדינת עולם שלישי 955
אני בכלל לא בטוח שזה נכוו. ממה שידוע לי, הקבלנים מנסים לקצץ ככל האפשר בעלויות - דבר הגיוני לכשעצמו - ועל כן מעדיפים לשלם לעובדים זרים, שמסתפקים בשכר נמון, אין צורך לשלם להם ביטוח לאומי וביטוח בריאות, ושבאופן כללי מפוחדים מדי מכדי להתלונן. תנאי המגורים שלהם מחפירים, במקרה הטוב, אם לא מסוכנים לחייהם. בכמה מקרים, פועלים שנפצעו קשה בתאונות עבודה, פשוט נזרקו חזרה לארצות מוצאם על ידי הקבלן שייבא אותם - ללא פיצויים. לפחות במקרה אחד, קבלן הלשין על אחד העובדים שלו כעובד ללא רשיון, כדי להמנע מתשלום משכורתו.

ורק הגזענות הישראלית ממשיכה לדבר על ''בעיית העובדים הזרים''. הבעיה היא אחרת - בעית הקבלנים הישראלים המפלצתיים.
מדינת עולם שלישי 956
מדוע אם כן לא מחייבים תשלום מס בריאות, ביטוח (בין-)לאומי, וכו' גם עבור עובדים זרים?
מדינת עולם שלישי 957
טל,
אתה נאיבי במקצת לדעתי.
מי אתה חושב מממן את הפריימריז של כל הפוליטיקאים?
מי אתה חושב שבאמת שולט במדינה?
לאחרונה כן מחייבים, אבל... 964
כשזה מגיע לתשלום, מנסים כמובן להתחמק. מה שיותר גרוע, הממשלה לא אוכפת מספיק את החוק הזה. לאחרונה התבשרנו שכוח האדם (המוגבל) של משרד העבודה והרווחה, במקום לאכוף חוקי עבודה ורווחה, הצטרף למשטרה כ''ציידי זרים''. פקחים כאלה שהתראיינו לעיתון סיפרו שהעניין קשה להם, אך זו היתה במפורש הוראה מגבוה.
מדינת עולם שלישי 965
אני מצטער להפריע לך בהסתה נגד המעסיקים, המבוססת בעיקר על ההסתכלות שלך באירופה (גרמניה? תורכים?) ולא על החוק והתנאים בהם מועסקים העובדים הזרים בארץ.

עובד זר בישראל מקבל את מלוא הזכויות הסוציאליות הקשורות לעבודתו (ולא לאזרחותו). משולמים עבורו ביטוח לאומי וביטוח בריאות, וקבלן לא יכול להביא עובד זר בלי שיש לו את הביטוחים הנ"ל.

אם בהסתה שלך התכוונת לכך שעובדים זרים לא זכאים לדמי אבטלה, הבטחת הכנסה ואבדן הכנסה עקב תאונה, אז אוי אוי אוי, אכן הם לא זכאים לכך משום שזכויות אלה לא נובעות מעבודה אלא מאזרחות או תושבות. אין בין זה לבין קבלת זכויות סוציאליות ולא כלום. זכויות סוציאליות משולמות בכל העולם לפי אזרחות ותושבות, ולא לפי מקום עבודה. עובד זר לא זכאי לדמי אבטלה בשום מקום בעולם, לא בישראל, לא בתאילנד, לא בארה"ב וגם לא בשבדיה.

הבעיה, אם אפשר לקרוא לזה בעיה, היא לא אצל העובדים הזרים בכלל, אלא אצל העובדים הזרים הלא חוקיים. לאלה אין שום זכויות, לא ביטוח ולא בטיח, וזה משום שהם מסתתרים ומפחדים ליצור קשר עם הרשויות, מה שיוביל לגירושם (דרך מחנות ריכוז - אין שם אחר - ליד בתי הכלא והמעצר השונים בארץ). להאשים את הקבלנים בכך זו הסתה, שנובעת או מבורות או מטמינת ראש בחול וחיפוש המטבע מתחת לפנס.

הבעיה היא אותה בעיה כמו אצל הילדים שדובי כתב עליהם, שרוצים לעבוד עבור פרוטות ולא מעניין אותם תנאים סוציאליים, מתוך ידיעה, הבנה והסכמה (עד כמה שבני עשר מסוגלים לכך) שהם עובדים תמורת שכר בלי תנאים סוציאליים, כי לעובד לא חוקי לא יכולים להיות תנאים כאלו. תנאים סוציאליים נובעים מרשיון עבודה. ביטוח לאומי זה לא מענק. ביטוח לאומי זה ביטוח - אתה משלם כדי לקבל. עובד זר שלא משלם, לא יכול לקבל. ביטוח לאומי זה לא כסף שהמדינה מחלקת אלא כסף שהעובד חוסך כדי לבטח את עצמו - בדיוק כמו ביטוח רכב, דירה וחיים. למה שעובד שלא משלם את הפרמייה עבור הביטוח יקבל את הכסף?! ישלם, יקבל. לא ישלם, לא יקבל.

הטיפול בעובדים הלא חוקיים הוא דרך המעבידים כי כך זה קל יותר, אבל זה לא אומר שהאשמה היא במעבידים דווקא, ובטח שלא בקבלנים. אצל הקבלנים אין עובדים לא חוקיים, ואין עובדים בלי זכויות סוציאליות הנובעות מעבודה (בריאות, נכות וכד'). העובדים הלא חוקיים עובדים במקומות פרטיים, חאפרים, בצורה פארטיזנית ולא מאורגנת, וההסתה נגד הקבלנים אינה במקומה.

ולגבי השכר שלהם - השכר שלהם הוא נמוך במונחים מערביים מקובלים, אבל גם השכר של מובילי הדירות הישראליים בניו-יורק הוא נמוך יחסית לשכר האמריקאי הממוצע. ההשוואה בין השכר של העובדים הזרים לשכר הישראלי היא מופרכת, ומי שעושה אותה הוא דמגוג. השכר של העובדים הזרים צריך להיות מושווה לשכר בארץ המוצא שלהם, ויחסית לשכר הזה הם לא מקופחים, אלא להפך.

ובכלל, בעיית העובדים הזרים היא לא כלכלית, כך שכל הדיבורים על שכר וזכויות סוציאליות הם סתם התחמקות מהבעיה האמיתית. הבעיה האמיתית היא ההסתכלות של החברה על העובדים הזרים, ואם לזקק את זה - על "הזר". בכל חברה, נאורה כנחשלת, יש הסתכלות ביקורתית על הזר. זה יכול להיות קיצוני כמו בגרמניה או אוסטריה, זה יכול להיות בינוני כמו בצרפת ואנגליה, או מתון כמו בסקנדינביה, אבל הבעיה קיימת ואי אפשר לטאטא אותה. היא קיימת משום שזה אנושי. אנשים הם לא גזעניים מלידה - גזענות צריך ללמוד, אבל הם מסתכלים בצורה שונה על זרים כי זו תכונה אנושית להסתכל על השונה.

הבעיה מתחדדת כשיש בעיות חברתיות בלי שום קשר לזרים. בישראל יש בעיות חברתיות קשות, בין יהודים לערבים, מזרחים ואשכנזים, דתיים וחילוניים, נשים וגברים ועוד ועוד, ולתוך כל המערבלת הזו זורקים גם את הזרים "שלוקחים לנו את מקום העבודה", אז אין פלא שיש שינאה לזרים, או לפחות גישה שלילית כלפיהם. הרבה יותר קל להוציא את זה על גורם חיצוני שהיום הוא פה ומחר לא, מאשר להתעמת עם הבעיות האמיתיות של החברה. בעיית האבטלה והנזקים שהיא גורמת לא נגרמה בגלל הפועלים הזרים. גם אם נוציא את כל הזרים מכאן, עדיין תהיה אבטלה, וזה משום ש-(א) הזרים עובדים במקום הפלסטינים שעבדו כאן עד 1992, ו-(ב) הם עובדים בעבודות שישראלים לא מוכנים לעשות. עבודות אלו נעשו תמיד ע"י זרים, ותמיד ייעשו ע"י זרים כי הן קוטלגו בתודעה הישראלית כעבודות נחותות ובזויות. אם זה לא הערבים, אז הרומנים, ואם לא אלה, אז העולים מרוסיה - אבל אף ישראלי לא יחזיק מטאטא ויטאטא את הרחוב, ואף ישראלי לא יעמוד על פיגום ויישר את הטיח שעל הקיר. למה? ככה. זה בלתי פתיר. זו הבעיה האמיתית שאיתה אנחנו לא מוכנים להתמודד, וסתם מוציאים את הקיטור על הפועלים הזרים, ומנהלים ויכוחי סרק על אם יש להם או אין להם סיטוח סוציאלי.

S&M
מעסיקים מפירי חוק 968
למיטב הבנתי מי שמעסיק עובד לא חוקי עובר בכך אוטומטית על החוק, כמו כן, היות והעובד לא חוקי ולא רשום לא יועבר עבורו מס כחוק ולא שום ביטוח שהוא.
מדובר בהעלמת מס ובשוק שחור לכל דבר.
מדינת עולם שלישי 1021
א. דיברת על "הסתה". הסתה למה, בבקשה? לשכר טוב ניותר לעובדים זרים? הורד את רמת הדמגוגיה שלך.

ב.אני מפנה אותך לסדרת הכתבות בעתון "העיר" שדנה בעובדים הזרים. אולי, רשמית, קבלנים חייבים לשלם ביטוח לאומי וביטומ בריאות; בפועל הפ לא משלמים אותם. על המלונות שבהם משכנים אותם אני בכלל לא צריך להרחיב את הדיבור.

ג.שאלה: למה יש כאן כל כך הרבה עובדים זרים ללא אישור? מי מביא אותם? מי מעסיק אותם? טענתך ש"לקבלנים אין עובדים בלתי חוקיים" מגוחכת; הקבלנים הם הצרכנים העיקריים של עבודה בלתי חוקית. הם התרגלו לעבודה זולה. פעם היו להם ערבושים מהשטחים, אויבי המדינה שמצווה לרמות אותם, ואחרי זה היו להם עובדים זרים, ועכשיו הם עלו על העובד האולטימטיבי: העובד הזר הלא חוקי, שאין לו שום זכויות.

ד. לשאלת השכר - טענתך שמשכורתו של אדם צריכה להמדד על פי מקום הולדתו היא מופרכת. משכורתו צריכה להקבע בהתאם למשכורת המקובלת במקום בו הוא עובד. מה, אתה עושה לו טובה כשאתה משלם לו משכורת? הוא עבד, והרוויח אותה.

ה. עד 1967, רוב העבודה בחקלאות ובבניין נעשתה על ידי יהודים. רק אחר כך, כשהתחילו לייבא עבודה זולה מהשטחים, התפקידים האלה קיבלו סטיגמה של "עבודות נחותות", ואני רוצה לטעון שהן נתפסו כנחותות, בדיוק בגלל שהן החלו להתבצע על ידי אנשים שנתפשו כנחותים. ידועה הבדיחה על הסב, שהתהלך עם ילדו ואמר לו "את הבניין הזה אני בניתי...את הפרדס הזה אני שתלתי", והנכד נועץ בו מבו ושואל, "סבא, היית פעם ערבי".

ו. לניתוחך על שנאת הזרים אין לי הערות.
מדינת עולם שלישי 958
כידוע מחירי הדירות בישראל ביחס לכוח הקניה ובחישוב כמות השנים למימון קניית הדירה בישראל הן מהגבוהים בעולם.
במחיר דירה בת"א תוכל לרכוש דירה טובה יותר בעיר מרכזית בארה"ב או אירופה וזאת למרות (הפלא ופלא) שהעודים במקומות אילו, בתחום הבנין, מאוגדים וזוכים לשכר הוגן ותנאים סוציאלים. משך זמן הבניה קצר יותר ואיכותה במקרים רבים טובה יותר.
גם בזה אשים העובדים?
אולי החטא רובץ לפתח הקבלנים שאינם מעוניינים להשקיע במיכון ושיפור הליכי הבניה?
אולי חלקו על המיסים הכבדים המגולגלים על הרוכש?
אולי חלק מהבעיה היא גילדת עורכי הדין שגובא לפחות חצי אחוז ממחיר הדירה מכל צד בעיסקה?

באופן כללי כדאי לבחון דברים עצמאית ולא לקנות בצורה עיוורת את טענות "אבירי" השוק החופשי שלעיתים הם אינם מה שהם מתימרים להיות אלא מסיחי דעת המועסקים בשירות אינטרסנטים רבי עוצמה.
מדינת עולם שלישי 959
יוסי שכחת, גם מריחה (כמי שעובר פעמיים - ביום מעל נחל סורק לא שנחלים אחרים במרכז מריחים אחרת)
הילד הובא לתחנת המשטרה 938
מן הסתם, רפלקס מותנה של הרשויות, מהג'יהאד שלהן נגד הפועלים הזרים. זה אמנם מקרה שונה לחלוטין - אך גם אצל הפועלים הזרים נוטה המשטרה לעצור את העבריינים הקטנים והמבוהלים (חסרי רשיון העבודה) ולא את הנוכלים האמיתיים - המעסיקים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים